Sony begraver sin MiniDisc

Så er det slut med Sony's MiniDisc, der blev lanceret i 1992 som en digital erstatning for kassettebåndet.

Artikel top billede

Hvis der findes en kirkegård for døde computermedier, er MiniDisc'en nu klar til at blive lagt til hvile sammen med hulkortet, disketten og LaserDisc'en. Sony har netop annonceret, at man stopper salget af stereoanlæg med MiniDisc-drev til marts. Derefter er det helt slut med formatet, der kom i 1992 som en digital afløser for kassettebåndet.

Det blev som bekendt cd'en og ikke MiniDisc'en, der tog over på musik-markedet, og i dag er cd'en også ved at forsvinde ligesom den gamle vinylplade. Først kom mp3-afspillerne, og så flyttede musikken online med de mange nye streaming-tjenester.

Det fysiske datamedie er efterhånden en saga blot - selv Microsoft sælger nu kun tomme softwareæsker med det nyeste Office, hvor programmet alligevel skal downloades fra nettet.

Sony forsøgte sig i første omgang med et andet digitalt format, Digital Audio Tape, men det var for kompliceret og for dyrt. Så kom MiniDisc'en, hvor data bliver gemt på sletbare magnetisk-optiske skiver med en diameter på 2,5-tomme i et beskyttende plast-hylster.

Her kunne man så gemme op til 80 minutters musik, og datamediet skulle holde i 30 år. Men tests viste, at data kunne gå tabt, hvis man holdt en magnet for tæt på skiven.

De første MiniDisc-rekordere kostede omkring 750 dollar i USA, og det blev et flop. I det første år blev der solgt mindre end 50.000 enheder. Men MiniDisc klarede sig bedre i Sonys hjemland Japan, og her har mediet holdt sig i live i de sidste 20 år.

Sony forsøgte alt for at slå på trommer for formatet. Den japanske koncern har investeret store millionbeløb i markedsføring af MiniDisc'en, og de små hukommelses-brikker havde en nøglerolle i filmen "Strange Days". Prisen for udstyret blev sat ned til en tredjedel, men det hjalp heller ikke.

I 2004 forsøgte Sony at genoplive formatet som Hi-MD med tre gange mere lagerplads - men det var allerede for sent. Den sidste MiniDisc Walkman blev solgt i 2011.

Selv om selskabet nu dropper MiniDisc'en, vil andre producenter som Onkyo fortsat fremstille udstyr, der understøtter teknologien.

Sony forsøger sig stadig med nye lagerformater. Sidste år kom Sony med et nyt Blu-ray baseret kassetteformat kaldet Optical Disc Archive, hvor man kan gemme op til 1,5 terabyte i en enkelt kassette. Det skal bruges til langtidsarkivering af data.

Annonce

Navnenyt fra it-Danmark

Netip A/S har pr. 1. august 2026 ansat Thomas B. Steffensen som Seniorkonsulent ved netIP's kontor i Thisted. Han kommer fra en stilling som Senior IT/OT Network Consultant hos Frontmatec. Nyt job
Netip A/S har pr. 1. september 2026 ansat Michelle Sørensen som Operation Coordinator ved netIP's kontor i Hernng. Hun kommer fra en stilling som Koordinator hos Norlys koncernen. Nyt job

Michelle Sørensen

Netip A/S

Arctic Wolf Networks har pr. 3. august 2026 ansat Johnny Krogsboll som Head of Sales Engineering for Norden.Med base i Stockholm får han ansvaret for Arctic Wolfs samlede Sales Engineering-organisation i den nordiske region.<br /><br />Johnny Krogsboll skal være med til at udbygge Arctic Wolfs tilstedeværelse i Norden og hjælpe virksomheder og organisationer med at stå stærkere over for et stadig mere komplekst cybertrusselsbillede. Det skal blandt andet ske i tæt samarbejde med Arctic Wolfs vigtigste kanalpartnere i regionen.<br /><br />Gennem sin karriere har Johnny Krogsboll arbejdet med og rådgivet virksomheder hos blandt andre Hewlett-Packard, Trend Micro og Palo Alto Networks med fokus på at skabe konkret værdi af deres teknologiinvesteringer. Nyt job

Johnny Krogsboll

Arctic Wolf Networks

Netip A/S har pr. 17. august 2026 ansat Jesper U. Sørensen som Seniorkonsulent ved netIP's kontor i Esbjerg. Han kommer fra en stilling som Chief Technology Officer hos NetSec ApS, hvor han også var partner. Nyt job