Sony begraver sin MiniDisc

Så er det slut med Sony's MiniDisc, der blev lanceret i 1992 som en digital erstatning for kassettebåndet.

Artikel top billede

Hvis der findes en kirkegård for døde computermedier, er MiniDisc'en nu klar til at blive lagt til hvile sammen med hulkortet, disketten og LaserDisc'en. Sony har netop annonceret, at man stopper salget af stereoanlæg med MiniDisc-drev til marts. Derefter er det helt slut med formatet, der kom i 1992 som en digital afløser for kassettebåndet.

Det blev som bekendt cd'en og ikke MiniDisc'en, der tog over på musik-markedet, og i dag er cd'en også ved at forsvinde ligesom den gamle vinylplade. Først kom mp3-afspillerne, og så flyttede musikken online med de mange nye streaming-tjenester.

Det fysiske datamedie er efterhånden en saga blot - selv Microsoft sælger nu kun tomme softwareæsker med det nyeste Office, hvor programmet alligevel skal downloades fra nettet.

Sony forsøgte sig i første omgang med et andet digitalt format, Digital Audio Tape, men det var for kompliceret og for dyrt. Så kom MiniDisc'en, hvor data bliver gemt på sletbare magnetisk-optiske skiver med en diameter på 2,5-tomme i et beskyttende plast-hylster.

Her kunne man så gemme op til 80 minutters musik, og datamediet skulle holde i 30 år. Men tests viste, at data kunne gå tabt, hvis man holdt en magnet for tæt på skiven.

De første MiniDisc-rekordere kostede omkring 750 dollar i USA, og det blev et flop. I det første år blev der solgt mindre end 50.000 enheder. Men MiniDisc klarede sig bedre i Sonys hjemland Japan, og her har mediet holdt sig i live i de sidste 20 år.

Sony forsøgte alt for at slå på trommer for formatet. Den japanske koncern har investeret store millionbeløb i markedsføring af MiniDisc'en, og de små hukommelses-brikker havde en nøglerolle i filmen "Strange Days". Prisen for udstyret blev sat ned til en tredjedel, men det hjalp heller ikke.

I 2004 forsøgte Sony at genoplive formatet som Hi-MD med tre gange mere lagerplads - men det var allerede for sent. Den sidste MiniDisc Walkman blev solgt i 2011.

Selv om selskabet nu dropper MiniDisc'en, vil andre producenter som Onkyo fortsat fremstille udstyr, der understøtter teknologien.

Sony forsøger sig stadig med nye lagerformater. Sidste år kom Sony med et nyt Blu-ray baseret kassetteformat kaldet Optical Disc Archive, hvor man kan gemme op til 1,5 terabyte i en enkelt kassette. Det skal bruges til langtidsarkivering af data.

Læses lige nu

    Event: Platform X 2026: Forretning, teknologi og transformation

    It-løsninger | København V

    Mød verdens stærkeste og mest effektive platforme der driver den digitale transformation samlet i København - og dyk ned i den nyeste teknologi.

    27 maj 2026 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Thomas Nakai, Product Owner hos Carlsberg, har pr. 27. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Thomas Nakai

    Carlsberg

    Guardsix har pr. 1. april 2026 ansat Annbritt Andersen som Global Chief Revenue Officer (CRO). Hun skal især beskæftige sig med at geare organisationen til en markant skalering i Europa. Hun har tidligere beskæftiget sig med globale kommercielle strategier for nogle af branchens allerstørste spillere, herunder Microsoft. Nyt job
    Pentos har pr. 2. juni 2025 ansat Jonas Kyhnau som Seniorkonsulent. Han skal især beskæftige sig med at rådgive virksomheder om HR digitalisering og implementering af SAP SuccessFactors og SmartRecruiters. Han kommer fra en stilling som Seniorkonsulent og PMO lead hos Gavdi. Han er uddannet Cand.merc Human Resource Management fra Copenhagen Business School. Han har tidligere beskæftiget sig med med Onboarding, Employee Central (Core HR). Nyt job

    Jonas Kyhnau

    Pentos

    Khaled Zamzam, er pr. 1. marts 2026 ansat hos Immeo som Consultant. Han er nyuddannet i Informationsteknologi fra DTU. Nyt job