Netværksgigant gik fra 200 mia. til døden på tretten år

Sycamore Networks havde en børsværdi på 250 mia. kr. ved årtusindskiftet. Nu bliver selskabet opløst.

Artikel top billede

Der er ikke så langt mellem storhed og fald i it-branchen. I 1998 blev Sycamore Networks stiftet af Daniel Smith og Gururaj Deshpande som en producent af optiske switches. Det gik rigtig stærkt i de første år. Selskabet blev børsnoteret i 1999 og toppede med en børsværdi på omkring 250 milliarder kroner i marts 2000.

På det tidspunkt, da selskabet gik på børsen, var omsætningen kun på 60 mio. kr. om året, og der var ikke noget overskud. Men det var de gyldne dage, inden dotcom-boblen punkterede og sendte mange it-aktier helt ned i kælderen.

Sycamore Networks var ikke den eneste producent af netværksudstyr, der red med på dotcom-bølgen. Cisco Systems havde dengang en værdi på hele 3.000 milliarder kroner, Ciena blev handlet for mere end 200 mia. kr. og JDS Uniphase havde en værdi på næsten 700 mia. kr.

Det gik så godt, at medarbejderne hos Sycamore kørte til arbejde i deres Porsche. I dag er selskabets værdi faldet til næsten ingenting.

"Sycamore Networks: From 45 billion to Zilch", lyder overskriften på en artikel hos Wall Street Journal, der kan læses som en slags nekrolog over firmaet. Fredag besluttede aktionærerne at opløse Sycamore - og satte dermed et endeligt punktum. Sycamore ville erobre verden - nu er det sluttet som en fodnote.

Det er en påmindelse om, at selv dagens giganter som Facebook, Google, Amazon og Apple måske ikke lever evigt. Der skal ikke så mange fejl til, før man ender på informations-motorvejens nødspor.

Sycamore har forsømt at investere i udviklingen af nye produkter og har heller ikke foretaget de nødvendige opkøb for at holde sig på forkant på teknologien.

"Jeg har aldrig rigtig forstået det firma. De tøvede med at investere i den næste teknologi-generation. De fulgte aldrig med markedets udvikling og fik ikke nye kunder," lyder kommentaren fra Ovum-analytiker Ron Kline.

På den sidste handelsdag var selskabets børsværdi faldet til lidt over 300 millioner kroner. Det er ikke meget mere end en promille af det beløb, som Sycamore var værd i marts 2000. En del af produkterne er nu solgt fra og skal videreføres af de nye ejere under Sycamore-navnet.

Læses lige nu

    Netcompany A/S

    Linux Operations Engineer

    Nordjylland

    STELLA CARE ApS

    Backend-udvikler (AI-Native)

    Københavnsområdet

    Everllence

    Embedded Software Engineer

    Københavnsområdet

    Netcompany A/S

    Data Management Consultant

    Midtjylland

    Annonceindlæg fra Computerworld

    Open Source AI er på vej ind i kommunerne

    Med OS2ai forsøger Aarhus Kommune og OS2-fællesskabet at give offentlige medarbejdere adgang til generativ AI uden at gøre kommunerne mere afhængige af amerikanske techgiganter.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Mohamed El Haddaoui, er pr. 7. april 2026 ansat hos Dafolo A/S som IT-systemudvikler. Han skal især beskæftige sig med udviklingsopgaver relateret til Brugerklubben SBSYS. Han er nyuddannet datamatiker og har erfaring med udvikling af REST API'er og integreret databaser. Nyt job

    Mohamed El Haddaoui

    Dafolo A/S

    Trafikstyrelsen har pr. 1. maj 2026 ansat Nihad Hodzic som IT og Digitaliseringschef. Han skal især beskæftige sig med med IT-projekter og digital transformation, herunder især det strategiske løft af Trafikstyrelsens digitale niveau. Han kommer fra en stilling som Kontorchef hos Udviklings og Forenklingsstyrelsen. Han er uddannet i statskundskab og har en lederuddannelse fra MIT Sloan, samt en igangværende Master i IT-Ledelse. Han har tidligere beskæftiget sig med IT-udvikling og større projekter på momsområdet, hvor han har ledet et projekt- og udviklingskontor. Nyt job

    Nihad Hodzic

    Trafikstyrelsen

    IFS Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Marlene Gudman som HR Business Partner. Hun skal især beskæftige sig med HR i Danmark og Norden og lede udvalgte internationale HR-projekter. Hun kommer fra en stilling som Nordic Lead HR Business Partner hos Salesforce. Hun har tidligere beskæftiget sig med international HR med fokus på udvikling af og udfordringer i HR ud fra et forretningsperspektiv. Nyt job

    Marlene Gudman

    IFS Danmark A/S