Netværksgigant gik fra 200 mia. til døden på tretten år

Sycamore Networks havde en børsværdi på 250 mia. kr. ved årtusindskiftet. Nu bliver selskabet opløst.

Artikel top billede

Der er ikke så langt mellem storhed og fald i it-branchen. I 1998 blev Sycamore Networks stiftet af Daniel Smith og Gururaj Deshpande som en producent af optiske switches. Det gik rigtig stærkt i de første år. Selskabet blev børsnoteret i 1999 og toppede med en børsværdi på omkring 250 milliarder kroner i marts 2000.

På det tidspunkt, da selskabet gik på børsen, var omsætningen kun på 60 mio. kr. om året, og der var ikke noget overskud. Men det var de gyldne dage, inden dotcom-boblen punkterede og sendte mange it-aktier helt ned i kælderen.

Sycamore Networks var ikke den eneste producent af netværksudstyr, der red med på dotcom-bølgen. Cisco Systems havde dengang en værdi på hele 3.000 milliarder kroner, Ciena blev handlet for mere end 200 mia. kr. og JDS Uniphase havde en værdi på næsten 700 mia. kr.

Det gik så godt, at medarbejderne hos Sycamore kørte til arbejde i deres Porsche. I dag er selskabets værdi faldet til næsten ingenting.

"Sycamore Networks: From 45 billion to Zilch", lyder overskriften på en artikel hos Wall Street Journal, der kan læses som en slags nekrolog over firmaet. Fredag besluttede aktionærerne at opløse Sycamore - og satte dermed et endeligt punktum. Sycamore ville erobre verden - nu er det sluttet som en fodnote.

Det er en påmindelse om, at selv dagens giganter som Facebook, Google, Amazon og Apple måske ikke lever evigt. Der skal ikke så mange fejl til, før man ender på informations-motorvejens nødspor.

Sycamore har forsømt at investere i udviklingen af nye produkter og har heller ikke foretaget de nødvendige opkøb for at holde sig på forkant på teknologien.

"Jeg har aldrig rigtig forstået det firma. De tøvede med at investere i den næste teknologi-generation. De fulgte aldrig med markedets udvikling og fik ikke nye kunder," lyder kommentaren fra Ovum-analytiker Ron Kline.

På den sidste handelsdag var selskabets børsværdi faldet til lidt over 300 millioner kroner. Det er ikke meget mere end en promille af det beløb, som Sycamore var værd i marts 2000. En del af produkterne er nu solgt fra og skal videreføres af de nye ejere under Sycamore-navnet.

Capgemini Danmark A/S

Client Partner - Manufacturing (M&LS)

Midtjylland

Everllence

Embedded Software Engineer

Københavnsområdet

Netcompany A/S

Cloud Operations Manager (Azure)

Københavnsområdet

Annonceindlæg fra Trustworks

Tillid i en Zero-Trust verden

Med voksende trusler, nye EU-krav og øget kompleksitet er cybersikkerhed nu en central ledelsesopgave på linje med strategi og økonomi.

Navnenyt fra it-Danmark

Guardsix har pr. 1. maj 2026 ansat Louise Sara Baunsgaard som Global Marketing & Communications Director. Hun skal især beskæftige sig med at positionere virksomheden som et europæisk alternativ i en tid, hvor cybersikkerhed i høj grad handler om geopolitik. Hun kommer fra en stilling som Co-Founder og CMO hos Get BOB. Hun er uddannet Ba.ling.merc fra CBS og har desuden en Mini MBA i marketing. Hun har tidligere beskæftiget sig med marketing og kommunikation i ledende nordiske roller hos bl.a. Meta og Nets. Nyt job
netIP har pr. 1. juni 2026 ansat Heidi Winther som Supportkonsulent ved netIP's kontor i Herning. Hun kommer fra en stilling som IT-Supporter hos Holstebro Kommune. Nyt job
Alexander Hoffmann, SVP, Technology & IT hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Tech, IT & Security. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede den fortsatte udvikling af en mere integreret og software-drevet infrastrukturplatform. Forfremmelse

Alexander Hoffmann

GlobalConnect

Guardsix har pr. 1. april 2026 ansat Annbritt Andersen som Global Chief Revenue Officer (CRO). Hun skal især beskæftige sig med at geare organisationen til en markant skalering i Europa. Hun har tidligere beskæftiget sig med globale kommercielle strategier for nogle af branchens allerstørste spillere, herunder Microsoft. Nyt job