Netværksgigant gik fra 200 mia. til døden på tretten år

Sycamore Networks havde en børsværdi på 250 mia. kr. ved årtusindskiftet. Nu bliver selskabet opløst.

Artikel top billede

Der er ikke så langt mellem storhed og fald i it-branchen. I 1998 blev Sycamore Networks stiftet af Daniel Smith og Gururaj Deshpande som en producent af optiske switches. Det gik rigtig stærkt i de første år. Selskabet blev børsnoteret i 1999 og toppede med en børsværdi på omkring 250 milliarder kroner i marts 2000.

På det tidspunkt, da selskabet gik på børsen, var omsætningen kun på 60 mio. kr. om året, og der var ikke noget overskud. Men det var de gyldne dage, inden dotcom-boblen punkterede og sendte mange it-aktier helt ned i kælderen.

Sycamore Networks var ikke den eneste producent af netværksudstyr, der red med på dotcom-bølgen. Cisco Systems havde dengang en værdi på hele 3.000 milliarder kroner, Ciena blev handlet for mere end 200 mia. kr. og JDS Uniphase havde en værdi på næsten 700 mia. kr.

Det gik så godt, at medarbejderne hos Sycamore kørte til arbejde i deres Porsche. I dag er selskabets værdi faldet til næsten ingenting.

"Sycamore Networks: From 45 billion to Zilch", lyder overskriften på en artikel hos Wall Street Journal, der kan læses som en slags nekrolog over firmaet. Fredag besluttede aktionærerne at opløse Sycamore - og satte dermed et endeligt punktum. Sycamore ville erobre verden - nu er det sluttet som en fodnote.

Det er en påmindelse om, at selv dagens giganter som Facebook, Google, Amazon og Apple måske ikke lever evigt. Der skal ikke så mange fejl til, før man ender på informations-motorvejens nødspor.

Sycamore har forsømt at investere i udviklingen af nye produkter og har heller ikke foretaget de nødvendige opkøb for at holde sig på forkant på teknologien.

"Jeg har aldrig rigtig forstået det firma. De tøvede med at investere i den næste teknologi-generation. De fulgte aldrig med markedets udvikling og fik ikke nye kunder," lyder kommentaren fra Ovum-analytiker Ron Kline.

På den sidste handelsdag var selskabets børsværdi faldet til lidt over 300 millioner kroner. Det er ikke meget mere end en promille af det beløb, som Sycamore var værd i marts 2000. En del af produkterne er nu solgt fra og skal videreføres af de nye ejere under Sycamore-navnet.

Læses lige nu

    JP/Politikens Hus

    Klient Tekniker

    Københavnsområdet

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    MLOps Engineer til opbygning af Forsvarets nye AI-platform

    Nordjylland

    Event: Platform X 2027: Forretning, teknologi og transformation

    It-løsninger |

    Mød verdens stærkeste og mest effektive platforme der driver den digitale transformation samlet i København - og dyk ned i den nyeste teknologi.

    27 maj 2027 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Tinne Schjoldan Gyllich, Director, CX & Services (Customer Adoption) hos TDC Erhverv, er pr. 1. juni 2026 forfremmet til Senior Director, Head of Partnerships. Tinne skal fremover især beskæftige sig med at drive strategiske partnerskaber, styrke økosystemet og skabe vækst gennem partnerbaseret omsætning. Forfremmelse
    Den danske eID-virksomhed Idura har pr. 1. april 2026 ansat Kari Lehtimäki som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med at styrke kendskabet til Iduras løsninger i Finland samt fremme samarbejdet med økosystemet omkring det finske Trust Network. Han kommer fra en stilling som Salgschef hos Telia Finland. Han er uddannet uddannet civilingeniør (M.Sc. Tech.) og medbringer ledelse, markedsindsigt og praktisk erfaring. Han har tidligere beskæftiget sig med salg og forretningsudvikling inden for Telias trust services-forretning. Nyt job

    Kari Lehtimäki

    Den danske eID-virksomhed Idura

    Pinksky har pr. 1. maj 2026 ansat Alexander Skou Henkel, 39 år,  som Rådgivende konsulent. Han skal især beskæftige sig med optimering af forretningsprocesser i Microsoft platformen. Han kommer fra en stilling som IT forretningskonsulent hos Evobis ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med forretningsudvikling i Microsoft platformen. Nyt job
    Immeo har pr. 16. marts 2026 ansat Honey Arora som Senior Manager. Han kommer fra en stilling som Data Product Owner hos Centrica Energy. Nyt job

    Honey Arora

    Immeo