Anmelderne: Surface Pro er en mærkelig tablet-pc

Her er anmeldernes dom over den nye Surface Pro tablet-pc fra Microsoft.

Artikel top billede

Senere i denne uge bliver Microsofts nye tablet-pc Surface Pro lanceret i USA. Det er omtrent samtidig med, at danskerne får adgang til den oprindelige Surface med Windows RT. Der er betydelige forskelle mellem de to tablet-pc'er. Surface indeholder en ARM-processor og kører med en Windows-version, der er udviklet til denne platform, mens Surface Pro indeholder en Intel-processor og bruger det normale Windows 8 Pro.

Nu har anmelderne fået fingrene i den nye Surface Pro, og ligesom med den oprindelige Surface ser det ud til, at den får en blandet modtagelse.

"Bulky tablet that's laptop lite" lyder overskriften hos Wall Street Journal, hvor man glæder sig over, at tablet-pc'en faktisk kan meget af det, som man forventer fra en fuld bærbar computer. Men der er også en pris, der skal betales - både i kroner og øre og i computerens vægt og batteri-levetid.

Prisen starter ved 900 dollar eller omkring 5.000 kroner - og det er næsten dobbelt så meget som den billigste iPad eller Surface RT model i USA.

Men så har den mindste Surface Pro også 64 GB lagerplads - fire gange mere end den billigste iPad. En iPad med 128 GB koster dog stadig 200 dollar mindre end Surface Pro med samme lagerplads.

Microsoft sælger også et tastatur-cover, der forvandler Surface Pro'en til en "rigtig" computer. Det koster så 130 dollar ekstra.

Begrænset batteri-levetid

Surface Pro er solidt bygget i magnesium ligesom den oprindelige Surface, og det signalerer kvalitet. Men anmelderne kritiserer, at den vejer næsten et kilo - den er 40 pct. tungere end iPad og 40 pct. tykkere. Batteriet holder kun i fire-fem timer. En iPad holder dobbelt så længe. Det har traditionelt været Intels svaghed. Firmaets processorer er hurtige, men de bruger også meget energi.

En anden forskel er, at en stor del af lagerpladsen bliver slugt af operativsystemet. På en Surface Pro med 64 GB er der kun 30 GB fri plads, og i en model med 128 GB er det 90 GB ifølge Microsofts egne oplysninger.

CNET kritiserer, at der mangler porte - Surface Pro har kun en enkelt USB 3.0 port, indstikplads til microSDCX kort og en Mini Displayport. Men det gælder kun, hvis man sammenligner med en normal bærbar pc. På en iPad er der endnu færre porte.

Der mangler en dock med flere porte til Surface Pro, ikke mindst et Ethernet-stik.

Fremragende laptop, men lunken tablet

Det er måske det største problem, hvis Surface Pro skulle erstatte en almindelig pc. "Don't call it a tablet," skriver anmelderen hos Wired, som mener, at Pro'en er flytbar, men ikke mobil. Her er man især begejstret over, at Surface Pro kan køre alle de gamle Windows-applikationer på sin lækre skærm med 1.980 x 1.080 punkters opløsning.

Den fungerer fint, så længe den er sat til strøm eller i nærheden af et stik - men det er ikke den rigtige tablet-pc, hvis man skal være undervejs hele dagen.

Hos Techcrunch er anmelderen mere positiv. Microsoft er tilbage, og det samme er pc'en, lyder budskabet. Surface Pro er så god, at den kan få mange brugere til at genoverveje Windows 8. Som en bærbar computer er Surface Pro ganske fremragende - men det kræver altså, at man køber det særlige Touch eller Type Cover eller bruger et ekstern tastatur.

Uden tastatur og mus er Surface Pro ikke så interessant. Det er for svært at bruge de gamle Windows-programmer med touch-betjening, og den er generelt for stor og klodset.

Men trods sin begejstring for Surface Pro som laptop tror anmelderen ikke på, at den bliver en stor salgssucces. Prisen er for høj, og det begrænsede Windows RT kan have afskrækket mange, der har prøvet den oprindelige Surface.

Læses lige nu
    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    Sikkerhed | Højbjerg, Aarhus

    Cyber Security Summit 2026 - Aarhus

    Lær om organisationers evne til at modstå, håndtere og komme videre efter alvorlige digitale hændelser, herunder ledelsesansvar, forretningskritiske afhængigheder og de valg, der afgør, om plan B holder, når systemer eller leverandører svigter.

    Digital transformation | Aarhus

    AI i det offentlige - Aarhus

    Hør hvordan offentlige AI-løsninger skaleres til stabil drift med reel effekt. Få erfaringer, arkitekturvalg og styringsgreb fra frontløbere. Lær at bygge fælles AI-infrastruktur med ansvarlighed, sikkerhed og compliance.

    Digital transformation | Køge

    Derfor skal du videre fra Dynamics AX – og sådan gør du

    Computerworld giver klar viden om vejen videre fra Dynamics AX. Du ser forskellen mellem AX og moderne cloud-ERP og får et konkret beslutningsgrundlag for næste skridt. Tilmeld dig og få styr på skiftet til Dynamics 365 FO eller BC.

    Se alle vores events inden for it

    Navnenyt fra it-Danmark

    Trafikstyrelsen har pr. 1. maj 2026 ansat Nihad Hodzic som IT og Digitaliseringschef. Han skal især beskæftige sig med med IT-projekter og digital transformation, herunder især det strategiske løft af Trafikstyrelsens digitale niveau. Han kommer fra en stilling som Kontorchef hos Udviklings og Forenklingsstyrelsen. Han er uddannet i statskundskab og har en lederuddannelse fra MIT Sloan, samt en igangværende Master i IT-Ledelse. Han har tidligere beskæftiget sig med IT-udvikling og større projekter på momsområdet, hvor han har ledet et projekt- og udviklingskontor. Nyt job

    Nihad Hodzic

    Trafikstyrelsen

    IFS Danmark A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Lasse Hounsgaard som AI Account Executive. Lasse skal især beskæftige sig med udrulning af IFS.ai Logistics i Norden. Lasse kommer fra en stilling som Manufacturing Account Executive hos Autodesk ApS. Lasse er uddannet cand.merc. i International Virksomhedsøkonomi. Lasse har tidligere beskæftiget sig med digitalisering af danske og nordiske virksomheder. Nyt job

    Lasse Hounsgaard

    IFS Danmark A/S

    Elbek & Vejrup A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Mikkel Bernt Buchvardt som AI Architect & Product Manager. Han skal især beskæftige sig med udviklingen af AI-Services og AI-Agenter i og omkring Business Central. Han kommer fra en stilling som Lead Data & Analytics hos IBM. Han er uddannet MSc. i softwareudvikling fra ITU. Han har tidligere beskæftiget sig med Data og BI hos KMD og Seges Innovation. Nyt job

    Mikkel Bernt Buchvardt

    Elbek & Vejrup A/S

    Alexander Hoffmann, SVP, Technology & IT hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Tech, IT & Security. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede den fortsatte udvikling af en mere integreret og software-drevet infrastrukturplatform. Forfremmelse

    Alexander Hoffmann

    GlobalConnect