Antivirus-opdatering lammer computere

Tusindvis af computere med Windows XP mistede forbindelsen til nettet efter en antivirus-opdatering fra Kaspersky Labs.

Artikel top billede

Den russiske antivirus-leverandør Kaspersky Labs har leveret en fejlagtig signatur-opdatering til Windows XP-brugere tidligere i denne uge, som har lammet tusindvis af computere. Det melder BBC. Fejlen betød, at beskyttelses-niveauet blev sat så højt, at det var stort set umuligt at få forbindelse til internettet og interne netværk. Flere brugere skriver om problemet i Kasperskys egne fora.

Efter opdateringen slugte antivirus-programmet også næsten alle systemets ressourcer, så snart brugeren åbnede et browser-vindue.

Kaspersky Labs var klar med en rettelse allerede efter to timer - men den kunne ikke leveres til mange af de ramte computere, som jo havde mistet forbindelsen til nettet.

Det ser ud til, at problemet har ramt alle Kaspersky-brugere med Windows XP. Det gælder både for brugere med Kaspersky Endpoint Security og Internet Security. Der er ingen meldinger om problemer med computere, der kører Vista, Windows 7 eller 8.

Den bedste løsning er at deaktivere web-beskyttelsen midlertidigt eller oprette særlige regler for de porte, der er blokeret. Så kan man hente opdateringen manuelt og aktivere den normale beskyttelse igen.

For administratorer lyder anbefalingen at tømme det centrale update-arkiv og så hente de aktuelle virus-signaturer igen. Det kan dog tage flere timer.

Det gamle Windows XP ligger stadig på 39 procent af alle computere, ifølge de seneste tal, men den 8. april 2014 er det helt slut med support. Fra denne dato kommer der heller ikke flere sikkerheds-opdateringer. I forvejen mangler Windows XP mange af de sikkerheds-funktioner, som findes i nyere operativsystemer.

Læses lige nu

    Navnenyt fra it-Danmark

    Mohamed El Haddaoui, er pr. 7. april 2026 ansat hos Dafolo A/S som IT-systemudvikler. Han skal især beskæftige sig med udviklingsopgaver relateret til Brugerklubben SBSYS. Han er nyuddannet datamatiker og har erfaring med udvikling af REST API'er og integreret databaser. Nyt job

    Mohamed El Haddaoui

    Dafolo A/S

    Comsystem A/S har pr. 15. april 2026 ansat Iver Jakobsen som Technical Key Account Manager. Han skal især beskæftige sig med teknisk løsningssalg. Iver Jakobsen har 25 års erfaring fra TelCo-branchen. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos E.ON Drive ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med rådgivning og løsningssalg. Nyt job

    Iver Jakobsen

    Comsystem A/S

    IFS Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Marlene Gudman som HR Business Partner. Hun skal især beskæftige sig med HR i Danmark og Norden og lede udvalgte internationale HR-projekter. Hun kommer fra en stilling som Nordic Lead HR Business Partner hos Salesforce. Hun har tidligere beskæftiget sig med international HR med fokus på udvikling af og udfordringer i HR ud fra et forretningsperspektiv. Nyt job

    Marlene Gudman

    IFS Danmark A/S