Antivirus-opdatering lammer computere

Tusindvis af computere med Windows XP mistede forbindelsen til nettet efter en antivirus-opdatering fra Kaspersky Labs.

Artikel top billede

Den russiske antivirus-leverandør Kaspersky Labs har leveret en fejlagtig signatur-opdatering til Windows XP-brugere tidligere i denne uge, som har lammet tusindvis af computere. Det melder BBC. Fejlen betød, at beskyttelses-niveauet blev sat så højt, at det var stort set umuligt at få forbindelse til internettet og interne netværk. Flere brugere skriver om problemet i Kasperskys egne fora.

Efter opdateringen slugte antivirus-programmet også næsten alle systemets ressourcer, så snart brugeren åbnede et browser-vindue.

Kaspersky Labs var klar med en rettelse allerede efter to timer - men den kunne ikke leveres til mange af de ramte computere, som jo havde mistet forbindelsen til nettet.

Det ser ud til, at problemet har ramt alle Kaspersky-brugere med Windows XP. Det gælder både for brugere med Kaspersky Endpoint Security og Internet Security. Der er ingen meldinger om problemer med computere, der kører Vista, Windows 7 eller 8.

Den bedste løsning er at deaktivere web-beskyttelsen midlertidigt eller oprette særlige regler for de porte, der er blokeret. Så kan man hente opdateringen manuelt og aktivere den normale beskyttelse igen.

For administratorer lyder anbefalingen at tømme det centrale update-arkiv og så hente de aktuelle virus-signaturer igen. Det kan dog tage flere timer.

Det gamle Windows XP ligger stadig på 39 procent af alle computere, ifølge de seneste tal, men den 8. april 2014 er det helt slut med support. Fra denne dato kommer der heller ikke flere sikkerheds-opdateringer. I forvejen mangler Windows XP mange af de sikkerheds-funktioner, som findes i nyere operativsystemer.

Annonce

Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

Teknologirådgiver inden for AI-området til Teknologiafdelingen

Københavnsområdet

IT Forum Gruppen

Senior Sales Manager hos ITF

Midtjylland

KMD A/S

Support Consultant

Nordjylland

Annonceindlæg fra Barco

Hvorfor enkelhed er den stille drivkraft bag succes på hybride arbejdspladser

Hvordan usynlig teknologi forvandler sikkert hybridarbejde til en daglig virkelighed

Navnenyt fra it-Danmark

Norriq Danmark A/S har pr. 2. februar 2026 ansat Andreas Dyngberg Pedersen som Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med at sætte de overordnede rammer for leverancerne med afsæt i best practice og skalerbarhed. Han kommer fra en stilling som Solution Architect hos Impact commerce. Han er uddannet Hos EUC Syd som Datatekniker og Programmering. Nyt job

Andreas Dyngberg Pedersen

Norriq Danmark A/S

Netip A/S har pr. 11. august 2026 ansat Emil Kristoffersen som IT-Supporterelev ved netIP's kontor i Thisted. Han er uddannet Fisker, - Emil har dermed valgt et karriereskifte. Nyt job

Emil Kristoffersen

Netip A/S

Norriq Danmark A/S har pr. 2. februar 2026 ansat Vlad-Andrei Fagarasan som Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med moderne dataplatforme og arkitekturer hvilket er med til at sikre at vi fortsat tilbyder vores kunder skræddersyede løsninger. Han har tidligere beskæftiget sig med BI- og dataprojekter i både privat og offentlig regi. Nyt job

Vlad-Andrei Fagarasan

Norriq Danmark A/S

Stine Willemoes Kondrup, Senior Project Manager hos Ascom, har pr. 22. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aalborg Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse