Den nye trussel mod din sikkerhed: Børn

Børn helt ned til 11 års alderen skriver deres egen malware-kode for at hacke spil og sociale netværk.

Artikel top billede

Kan du forestille dig, at dit 11-årige barn skriver malware? De fleste forældre er nok klar over, at deres børn kan finde på at lave narrestreger nogle gange, men de tænker nok ikke på, at børnene ligefrem udvikler skadelig kode. Nu melder AVG Virus Labs, at man har fundet beviser for, at børn helt ned til 11 års alderen laver deres egen malware.

Det sker oftest kun for at vise vennerne, hvad de kan, men koden bliver også brugt til at hacke spil-konti. Det kan lyde harmløst, men sådanne konti til populære online-spil er ofte forbundet med kreditkort, der kan bruges til at købe ting inde i spillet.

Desuden bruger mange spillere de samme login-data til sociale netværk som Facebook og Twitter, og dermed kan de risikere at blive udsat for identitets-tyveri.

BBC fortæller om et konkret eksempel med et cheat-program til online-spillet Runescape, som lover at skaffe virtuelle mønter til spilleren. Men det såkaldte Runescape Gold Hack bruges faktisk til at stjæle spillerens brugernavn og kodeord.

En analyse af koden viste, at programmøren har inkluderet sin mailadresse - og den peger til en 11-årig dreng i Canada.

Der er mange initiativer, som skal lære børn at programmere - men de skal også lære, hvordan de skal bruge deres færdigheder på en ansvarlig måde.

"Du lærer dine børn, at de ikke kan tage noget uden at betale - så de skal også have den slags budskab, når de skriver software," siger AVG's teknologichef, Yuval Ben-Itzhak.

Han fortæller, at sikkerhedsfirmaet har fundet mange eksempler på spil-relateret malware, som indeholder den samme slags klassiske begynderfejl og sandsynligvis er skrevet af mindreårige.

"Problemet bliver kun større, efterhånden som flere lærer at programmere, inden de er voksne og dermed er i stand til at forstå konsekvensen af deres handlinger," siger Yuval Ben-Itzhak.
 
Han frygter, at de unge kan blive fristet til at begå mere alvorlig cyber-kriminalitet, når de bliver større.

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

Sikkerhed | København

Strategisk It-sikkerhedsdag 2026 - København

Få overblik over cybersikkerhedens vigtigste teknologier, trusler og strategiske valg. Hør skarpe oplæg om AI-risici, forsvar, compliance og governance. Vælg mellem to spor og styrk både indsigt og netværk. Deltag i København 20. januar.

Andre events | København

Executive Conversations: Fra hype til afkast – her er vinderne af AI-ræset

Få et klart overblik over AI’s reelle effekt i danske virksomheder. Arrangementet giver unge talenter og ambitiøse medarbejdere viden, der løfter karrieren, skærper beslutninger og gør dig klar til at præge den digitale udvikling. Læs mere og...

Sikkerhed | Aarhus C

Strategisk It-sikkerhedsdag 2026 - Aarhus

Få overblik over cybersikkerhedens vigtigste teknologier, trusler og strategiske valg. Hør skarpe oplæg om AI-risici, forsvar, compliance og governance. Vælg mellem tre spor og styrk både indsigt og netværk. Deltag i Aarhus 22. januar.

Se alle vores events inden for it

Navnenyt fra it-Danmark

Adeno K/S har pr. 22. september 2025 ansat Steen Riis-Petersen som ServiceNow Expert. Han kommer fra en stilling som Senior Manager hos Devoteam A/S. Nyt job
Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Niels Bjørndal Nygaard som Digital Product Lead. Han skal især beskæftige sig med designe og implementere effektive IT-løsninger. Han har tidligere beskæftiget sig med at være digital consultant og project Manager hos Peytz & Co. Nyt job

Niels Bjørndal Nygaard

Norriq Danmark A/S

Tanja Schmidt Larsen, Director, Legal & Compliance hos Sentia A/S, er pr. 1. december 2025 forfremmet til Chief Operations Officer (COO). Hun skal fremover især beskæftige sig med synergi mellem kommercielle og tekniske processer samt sikre en sammenhængende kunderejse og fortsat driftsstabilitet. Forfremmelse
Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Thea Scheuer Gregersen som Finace accountant. Hun skal især beskæftige sig med håndteringer af bl.a. bogføring og finansiel rapportering på tværs af selskaberne. Hun er uddannet Bachelor´s degree i Business Administration & Economics og en Master of Sustainable Business degree. Nyt job

Thea Scheuer Gregersen

Norriq Danmark A/S