Sådan binder Microsoft din Office-licens til computeren

Hvis din computer dør, må du også sige farvel til din Office-licens.

Artikel top billede

Microsoft har bekræftet, at den normale forbruger-version af Office 2013 kontorpakken er bundet til den første computer, hvor den bliver installeret. Det betyder, at du ikke kan slette softwaren på den gamle computer og så installere den på en ny maskine.

Det er en klar ændring i forhold til den gamle licensaftale, og formålet kan være at få kunderne til at vælge en abonnements-baseret model.

"Det er et betydeligt skifte i Microsofts licensmodel. Lad os være ærlige. Det er ikke i forbrugernes bedste interesse. De betaler mere end før, fordi de ikke længere har de samme rettigheder," siger licenseksperten Daryl Ullman fra Emerset Consulting Group til Computerworld USA.

Tidligere har kunderne haft mulighed for at flytte deres licens, hvis de eksempelvis vil erstatte en gammel computer med en nyere model, eller hvis maskinen er gået i stykker.

I licensaftalen for Office Home & Student 2010 hedder det således, at licensen kan overføres til en ny enhed et ubegrænset antal gange, men der skal gå 90 dage imellem. Denne begrænsning gælder dog ikke, hvis licensen skal flyttes, fordi computeren er død.

Men i licensaftalen for Office 2013 fremgår det flere steder, at softwarelicensen er permanent bundet til den licenserede computer.

Microsoft bekræfter, at programmet ikke kan flyttes, når først det er installeret og aktiveret - altså når licensnøglen er indtastet.

"Denne formulering betyder, at din Office-licens dør sammen med din computer," siger konsulent Paul DeGroot.

Et eksempel kunne være, at kunden har installeret Office 2013 på en to år gammel Windows 7 pc og senere ønsker at flytte kontorpakken til en ny computer. Det er ikke tilladt under de nye regler. I stedet skal kunden købe en ny kopi af Office 2013 til den nye computer.

Microsoft har ikke forklaret, hvordan man vil håndhæve de nye regler i praksis. Tidligere har softwarefirmaet haft en forholdsvis afslappet holdning til aktiverings-processen. Microsoft har ofte tilladt, at forbrugere kan geninstallere Windows på ny hardware, eller radikalt ændret hardware, efter et enkelt telefonopkald.  

Det er således også tilladt at aktivere Office igen på den samme computer efter en komplet geninstallation af operativsystemet. Det gælder sandsynligvis også, hvis man har udskiftet enkelte komponenter i computeren - som harddisk, processor eller endda bundkort. Men det er uklart, hvornår der er skiftet så meget, at systemet skal defineres som en "ny computer".

Flere analytikere peger på, at Microsofts mål er at få kunderne til at vælge Office 365, hvor kontorpakken ikke er bundet til en bestemt computer. Med denne abonnementsløsning bliver pakken også løbende opdateret med nye funktioner og nyt indhold.

Læses lige nu

    Event: Årets CISO 2026

    Sikkerhed | København

    Vi glæder os til at løfte sløret for flere detaljer til denne konference. I mellemtiden kan du tilmelde dig og dermed have tidspunktet reserveret i din kalender.

    22 oktober 2026 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Renewtech ApS har pr. 1. februar 2026 ansat Thomas Bjørn Nielsen som E-Commerce Manager. Han skal især beskæftige sig med at optimere og vækste virksomhedens digitale platforme yderligere. Han kommer fra en stilling som Operations Project Manager hos Tiger Media. Han er uddannet fra Aalborg Universitet og har en MSc. i International Virksomhedsøkonomi. Nyt job

    Thomas Bjørn Nielsen

    Renewtech ApS

    55,7° North (a Beautiful Things company) har pr. 2. februar 2026 ansat Philip Jacobi Zahle, 53 år,  som Partner & CSMO. Han skal især beskæftige sig med Ansvar for Salg, Marketing og Brandudvikling i Norden, som han tidligere har gjort med GoPro, Skullcandy og Insta360 m.fl. Han kommer fra en stilling som Marketing & Branding Manager hos Boston Group A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med distribution og brand building gennem 26 år og er kendt fra mærker som GoPro, Skullcandy og Insta360. Nyt job

    Philip Jacobi Zahle

    55,7° North (a Beautiful Things company)

    Pentos har pr. 2. juni 2025 ansat Jonas Kyhnau som Seniorkonsulent. Han skal især beskæftige sig med at rådgive virksomheder om HR digitalisering og implementering af SAP SuccessFactors og SmartRecruiters. Han kommer fra en stilling som Seniorkonsulent og PMO lead hos Gavdi. Han er uddannet Cand.merc Human Resource Management fra Copenhagen Business School. Han har tidligere beskæftiget sig med med Onboarding, Employee Central (Core HR). Nyt job

    Jonas Kyhnau

    Pentos

    Alexander Hoffmann, SVP, Technology & IT hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Tech, IT & Security. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede den fortsatte udvikling af en mere integreret og software-drevet infrastrukturplatform. Forfremmelse

    Alexander Hoffmann

    GlobalConnect