Nu kommer Google også med sine egne butikker

Inden jul vil Google åbne sine egne butikker i de største byer i USA.

Artikel top billede

Billedkilde: Barker.dj

Apple har haft stor succes med sine ikoniske butikker, og nu vil Google også opbygge et netværk af forretninger. Det melder 9to5Google, der bygger sin historie på det, der betegnes som en meget troværdig kilde. De første Google Stores skulle være klar i de største byer i USA inden jul.

Google har allerede indrettet sine egne butikshjørner i eksisterende Best Buy forretninger i USA og hos PCWorld/Dixon i Storbritannien. Her står Google-uddannet personale klar til at demonstrere firmaets Chromebooks og svare på spørgsmål. Men det er stadig Best Buy og Dixons, der håndterer salget.

Det er altså ikke nok for Google, som nu vil håndtere både produktpræsentation og salg i sine egne butikker. Her vil man vise Google Nexus, Chrome og mange andre kommende produkter.

Der bliver også mulighed for at afprøve de nye computerbriller, Google Glass. Faktisk skulle det være brillerne, der har fået Google til at planlægge de nye butikker. Googles ledelse har konkluderet, at det er umuligt at få forbrugerne til at investere i Google Glass uden at kunne afprøve produktet på forhånd, skriver 9to5Google.

Det ser ud til, at butikkerne kan blive et teknisk vidunderland, hvor Google også vil demonstrere andre Google X projekter som de selvkørende robotbiler og fjernstyrede droner.

Det kunne også tænkes, at Google vil sælge kopper, T-shirts og andet med selskabets eget logo og de kendte doodles.

Google har allerede forskellige online-butikker, herunder en Nexus Store, der hører under Google Play.

Apple-chef Tim Cook sagde forleden, at selskabets butikker er mere end bare forretninger - det er Apples ansigt udadtil. Den gennemsnitlige Apple Store havde en omsætning på mere end 250 mio. kr. sidste år.

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra Axcess Nordic

    AI i kundeservice kræver mere end ny teknologi

    AI er på vej ind i danske kontaktcentre, men uklare mål, tunge processer og et opsplittet systemlandskab spænder mange steder ben for resultaterne.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Immeo har pr. 16. marts 2026 ansat Honey Arora som Senior Manager. Han kommer fra en stilling som Data Product Owner hos Centrica Energy. Nyt job

    Honey Arora

    Immeo

    IFS Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Marlene Gudman som HR Business Partner. Hun skal især beskæftige sig med HR i Danmark og Norden og lede udvalgte internationale HR-projekter. Hun kommer fra en stilling som Nordic Lead HR Business Partner hos Salesforce. Hun har tidligere beskæftiget sig med international HR med fokus på udvikling af og udfordringer i HR ud fra et forretningsperspektiv. Nyt job

    Marlene Gudman

    IFS Danmark A/S

    Netip A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Maria Lyng Refslund som Marketing Project Manager ved netIP Herning. Hun kommer fra en stilling som Marketing Project Manager hos itm8. Nyt job
    Renewtech ApS har pr. 1. april 2026 ansat Boris Sudar som Senior IT Specialist. Han skal især beskæftige sig med at sikre, at Renewtech cloudbaseret infrastruktur fortsætter på sit højeste niveau, mens han også skal drive system udvikling. Han kommer fra en stilling som Senior IT Specialist hos Eurowind Energy. Han har tidligere beskæftiget sig med Microsoft 365, Intune og sikker endepunktsstyring for hybrid og cloudbaseret infrastrukturer. Nyt job

    Boris Sudar

    Renewtech ApS