Nu kommer Google også med sine egne butikker

Inden jul vil Google åbne sine egne butikker i de største byer i USA.

Artikel top billede

Billedkilde: Barker.dj

Apple har haft stor succes med sine ikoniske butikker, og nu vil Google også opbygge et netværk af forretninger. Det melder 9to5Google, der bygger sin historie på det, der betegnes som en meget troværdig kilde. De første Google Stores skulle være klar i de største byer i USA inden jul.

Google har allerede indrettet sine egne butikshjørner i eksisterende Best Buy forretninger i USA og hos PCWorld/Dixon i Storbritannien. Her står Google-uddannet personale klar til at demonstrere firmaets Chromebooks og svare på spørgsmål. Men det er stadig Best Buy og Dixons, der håndterer salget.

Det er altså ikke nok for Google, som nu vil håndtere både produktpræsentation og salg i sine egne butikker. Her vil man vise Google Nexus, Chrome og mange andre kommende produkter.

Der bliver også mulighed for at afprøve de nye computerbriller, Google Glass. Faktisk skulle det være brillerne, der har fået Google til at planlægge de nye butikker. Googles ledelse har konkluderet, at det er umuligt at få forbrugerne til at investere i Google Glass uden at kunne afprøve produktet på forhånd, skriver 9to5Google.

Det ser ud til, at butikkerne kan blive et teknisk vidunderland, hvor Google også vil demonstrere andre Google X projekter som de selvkørende robotbiler og fjernstyrede droner.

Det kunne også tænkes, at Google vil sælge kopper, T-shirts og andet med selskabets eget logo og de kendte doodles.

Google har allerede forskellige online-butikker, herunder en Nexus Store, der hører under Google Play.

Apple-chef Tim Cook sagde forleden, at selskabets butikker er mere end bare forretninger - det er Apples ansigt udadtil. Den gennemsnitlige Apple Store havde en omsætning på mere end 250 mio. kr. sidste år.

Læses lige nu

    Annonce

    KMD A/S

    Lead Business Consultant

    Københavnsområdet

    Styrelsen for Danmarks Fængsler

    IT-driftskonsulent til Linux-baserede platforme

    Københavnsområdet

    Paychex Europe

    Seniorudvikler til Danløn

    Københavnsområdet

    Event: Computerworld Cloud & AI Festival 2027

    Digital transformation | København

    Eksplosiv udvikling i cloud og AI kræver overblik og viden. Computerworld samler 3.000 it-professionelle, 70+ leverandører og 120+ talere om AI, infrastruktur, data, compliance og sikkerhed. To dage med viden og netværk. Tilmeld dig nu.

    22 & 23. september 2027 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Netip A/S har pr. 1. september 2026 ansat Michelle Sørensen som Operation Coordinator ved netIP's kontor i Hernng. Hun kommer fra en stilling som Koordinator hos Norlys koncernen. Nyt job

    Michelle Sørensen

    Netip A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 3. august 2026 ansat Jeppe Lindberg som Developer. Han skal især beskæftige sig med at være med til at analysere, designe og udvikle skræddersyede forretningsløsninger til vores kunder i Business Central. Han kommer fra en stilling som Business Central Developer hos Evexo. Han er uddannet hos Aalborg Universitet- Master's degree, Computer Software Engineering. Nyt job

    Jeppe Lindberg

    Norriq Danmark A/S

    IFS Danmark A/S har pr. 1. september 2026 ansat Gustav Olsen som Business Development Representative. Gustav skal især beskæftige sig med forretningsudvikling & identificering af muligheder med fokus på AI, automatisering og optimering af forretningsprocesser. Gustav kommer fra en stilling som Business Development Specialist hos SAP Danmark A/S. Gustav er uddannet Cand.merc Sales Management. Gustav har tidligere beskæftiget sig med forretningsudvikling og salgsstrategi inden for ERP-teknologi. Nyt job

    Gustav Olsen

    IFS Danmark A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. april 2026 ansat Sascha Trebbien Klinggaard som Lead Consultant. Hun skal især beskæftige sig med at facilitere tæt partnerskab og strategisk behovsafdækning hos vores kunder. Hun kommer fra en stilling som Senior Business Analytics Consultant hos Twoday Kapacity. Hun er uddannet hos Copenhagen Business School og har en Master's degree,Finance & Strategic Management 2014 - 2016. Nyt job

    Sascha Trebbien Klinggaard

    Norriq Danmark A/S