Nu kommer Google også med sine egne butikker

Inden jul vil Google åbne sine egne butikker i de største byer i USA.

Artikel top billede

Billedkilde: Barker.dj

Apple har haft stor succes med sine ikoniske butikker, og nu vil Google også opbygge et netværk af forretninger. Det melder 9to5Google, der bygger sin historie på det, der betegnes som en meget troværdig kilde. De første Google Stores skulle være klar i de største byer i USA inden jul.

Google har allerede indrettet sine egne butikshjørner i eksisterende Best Buy forretninger i USA og hos PCWorld/Dixon i Storbritannien. Her står Google-uddannet personale klar til at demonstrere firmaets Chromebooks og svare på spørgsmål. Men det er stadig Best Buy og Dixons, der håndterer salget.

Det er altså ikke nok for Google, som nu vil håndtere både produktpræsentation og salg i sine egne butikker. Her vil man vise Google Nexus, Chrome og mange andre kommende produkter.

Der bliver også mulighed for at afprøve de nye computerbriller, Google Glass. Faktisk skulle det være brillerne, der har fået Google til at planlægge de nye butikker. Googles ledelse har konkluderet, at det er umuligt at få forbrugerne til at investere i Google Glass uden at kunne afprøve produktet på forhånd, skriver 9to5Google.

Det ser ud til, at butikkerne kan blive et teknisk vidunderland, hvor Google også vil demonstrere andre Google X projekter som de selvkørende robotbiler og fjernstyrede droner.

Det kunne også tænkes, at Google vil sælge kopper, T-shirts og andet med selskabets eget logo og de kendte doodles.

Google har allerede forskellige online-butikker, herunder en Nexus Store, der hører under Google Play.

Apple-chef Tim Cook sagde forleden, at selskabets butikker er mere end bare forretninger - det er Apples ansigt udadtil. Den gennemsnitlige Apple Store havde en omsætning på mere end 250 mio. kr. sidste år.

Annonceindlæg fra Barco

Er jeres mødelokaler sikre nok?

Den moderne arbejdsplads er i stigende grad afhængig af mødelokaler til at fremme samarbejde, men dette skift medfører også stigende sikkerhedsudfordringer.

Navnenyt fra it-Danmark

Rethink Cybersecurity Advisory har pr. 1. juli 2026 ansat Michael Nyboe Engelrud som Associeret Partner & Senior Advisor. Han skal især beskæftige sig med spændingsfeltet mellem Informationssikkerhed og ansvarlig AI, Governance, Risk & Compliance og IT Beredskab. Han kommer fra en stilling som Principal Management Consultant hos Devoteam A/S. Han er uddannet AI Navigatør, certificeret i AI Transformation, Crisis Management med fundament i Computer Science. Han har tidligere beskæftiget sig med Ledelse, rådgivning, Databeskyttelse og Digital transformation. Nyt job

Michael Nyboe Engelrud

Rethink Cybersecurity Advisory

Lector ApS har pr. 9. juli 2026 ansat Simeon Dimitrov som IT-konsulent i Lectors TeamShare-gruppe. Han skal især beskæftige sig med cloud og infrastruktur samt design og optimering af Lectors infrastruktur og løsninger. Han kommer fra en stilling som DevOps Engineer hos Kraftvaerk. Han har tidligere beskæftiget sig med Azure og onprem infrastruktur, automatisering, implementering og optimering af cloudløsninger. Nyt job

Simeon Dimitrov

Lector ApS

Pinksky ApS har pr. 1. maj 2026 ansat Dan Toft, 29 år,  som Rådgivende konsulent, Partner. Han skal især beskæftige sig med digitalisering med Microsoftplatformen. Han kommer fra en stilling som Microsoft 365 & SharePoint Specialist hos Evobis ApS. Han er uddannet datamatiker. Han har tidligere beskæftiget sig med Microsoft 365 og SharePoint udvikling. Nyt job

Dan Toft

Pinksky ApS

Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Michael Schou som Operations Manager ved netIP Aalborg og Aarhus. Han kommer fra en stilling som Senior Director - Head of IT hos BDO. Han har tidligere beskæftiget sig med flere områder indenfor IT-branchen, hvor han bla. også har drevet sin egen IT-virksomhed. Nyt job

Michael Schou

Netip A/S