Nu kommer Google også med sine egne butikker

Inden jul vil Google åbne sine egne butikker i de største byer i USA.

Artikel top billede

Billedkilde: Barker.dj

Apple har haft stor succes med sine ikoniske butikker, og nu vil Google også opbygge et netværk af forretninger. Det melder 9to5Google, der bygger sin historie på det, der betegnes som en meget troværdig kilde. De første Google Stores skulle være klar i de største byer i USA inden jul.

Google har allerede indrettet sine egne butikshjørner i eksisterende Best Buy forretninger i USA og hos PCWorld/Dixon i Storbritannien. Her står Google-uddannet personale klar til at demonstrere firmaets Chromebooks og svare på spørgsmål. Men det er stadig Best Buy og Dixons, der håndterer salget.

Det er altså ikke nok for Google, som nu vil håndtere både produktpræsentation og salg i sine egne butikker. Her vil man vise Google Nexus, Chrome og mange andre kommende produkter.

Der bliver også mulighed for at afprøve de nye computerbriller, Google Glass. Faktisk skulle det være brillerne, der har fået Google til at planlægge de nye butikker. Googles ledelse har konkluderet, at det er umuligt at få forbrugerne til at investere i Google Glass uden at kunne afprøve produktet på forhånd, skriver 9to5Google.

Det ser ud til, at butikkerne kan blive et teknisk vidunderland, hvor Google også vil demonstrere andre Google X projekter som de selvkørende robotbiler og fjernstyrede droner.

Det kunne også tænkes, at Google vil sælge kopper, T-shirts og andet med selskabets eget logo og de kendte doodles.

Google har allerede forskellige online-butikker, herunder en Nexus Store, der hører under Google Play.

Apple-chef Tim Cook sagde forleden, at selskabets butikker er mere end bare forretninger - det er Apples ansigt udadtil. Den gennemsnitlige Apple Store havde en omsætning på mere end 250 mio. kr. sidste år.

Læses lige nu
    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    Sikkerhed | København

    Cyber Threats

    Få teknisk indsigt og konkrete løsninger til at modstå moderne cyberangreb. Lær af fejl, stop angreb i tide og byg systemer med ægte resiliens. Fokus på lavniveau-detektion, netværksovervågning og hurtig gendannelse. Deltag i Cyber Threats fra...

    It-løsninger | København V

    Platform X 2026: Forretning, teknologi og transformation

    Mød verdens stærkeste og mest effektive platforme der driver den digitale transformation samlet i København - og dyk ned i den nyeste teknologi.

    Andre events | Kongens Lyngby

    Årets CIO 2026

    Vi samler Danmarks stærkeste digitale ledere til en dag med viden og visioner. Årets CIO 2026 fejrer 21 års jubilæum, og NEXT CIO sætter spotlight på næste generation. Deltag og bliv inspireret til at forme fremtidens strategi og eksekvering.

    Se alle vores events inden for it

    Navnenyt fra it-Danmark

    Trafikstyrelsen har pr. 1. maj 2026 ansat Nihad Hodzic som IT og Digitaliseringschef. Han skal især beskæftige sig med med IT-projekter og digital transformation, herunder især det strategiske løft af Trafikstyrelsens digitale niveau. Han kommer fra en stilling som Kontorchef hos Udviklings og Forenklingsstyrelsen. Han er uddannet i statskundskab og har en lederuddannelse fra MIT Sloan, samt en igangværende Master i IT-Ledelse. Han har tidligere beskæftiget sig med IT-udvikling og større projekter på momsområdet, hvor han har ledet et projekt- og udviklingskontor. Nyt job

    Nihad Hodzic

    Trafikstyrelsen

    Guardsix har pr. 1. maj 2026 ansat Louise Sara Baunsgaard som Global Marketing & Communications Director. Hun skal især beskæftige sig med at positionere virksomheden som et europæisk alternativ i en tid, hvor cybersikkerhed i høj grad handler om geopolitik. Hun kommer fra en stilling som Co-Founder og CMO hos Get BOB. Hun er uddannet Ba.ling.merc fra CBS og har desuden en Mini MBA i marketing. Hun har tidligere beskæftiget sig med marketing og kommunikation i ledende nordiske roller hos bl.a. Meta og Nets. Nyt job
    Guardsix har pr. 1. april 2026 ansat Annbritt Andersen som Global Chief Revenue Officer (CRO). Hun skal især beskæftige sig med at geare organisationen til en markant skalering i Europa. Hun har tidligere beskæftiget sig med globale kommercielle strategier for nogle af branchens allerstørste spillere, herunder Microsoft. Nyt job
    Den danske eID-virksomhed Idura har pr. 1. april 2026 ansat Kari Lehtimäki som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med at styrke kendskabet til Iduras løsninger i Finland samt fremme samarbejdet med økosystemet omkring det finske Trust Network. Han kommer fra en stilling som Salgschef hos Telia Finland. Han er uddannet uddannet civilingeniør (M.Sc. Tech.) og medbringer ledelse, markedsindsigt og praktisk erfaring. Han har tidligere beskæftiget sig med salg og forretningsudvikling inden for Telias trust services-forretning. Nyt job

    Kari Lehtimäki

    Den danske eID-virksomhed Idura