Nu kommer Google også med sine egne butikker

Inden jul vil Google åbne sine egne butikker i de største byer i USA.

Artikel top billede

Billedkilde: Barker.dj

Apple har haft stor succes med sine ikoniske butikker, og nu vil Google også opbygge et netværk af forretninger. Det melder 9to5Google, der bygger sin historie på det, der betegnes som en meget troværdig kilde. De første Google Stores skulle være klar i de største byer i USA inden jul.

Google har allerede indrettet sine egne butikshjørner i eksisterende Best Buy forretninger i USA og hos PCWorld/Dixon i Storbritannien. Her står Google-uddannet personale klar til at demonstrere firmaets Chromebooks og svare på spørgsmål. Men det er stadig Best Buy og Dixons, der håndterer salget.

Det er altså ikke nok for Google, som nu vil håndtere både produktpræsentation og salg i sine egne butikker. Her vil man vise Google Nexus, Chrome og mange andre kommende produkter.

Der bliver også mulighed for at afprøve de nye computerbriller, Google Glass. Faktisk skulle det være brillerne, der har fået Google til at planlægge de nye butikker. Googles ledelse har konkluderet, at det er umuligt at få forbrugerne til at investere i Google Glass uden at kunne afprøve produktet på forhånd, skriver 9to5Google.

Det ser ud til, at butikkerne kan blive et teknisk vidunderland, hvor Google også vil demonstrere andre Google X projekter som de selvkørende robotbiler og fjernstyrede droner.

Det kunne også tænkes, at Google vil sælge kopper, T-shirts og andet med selskabets eget logo og de kendte doodles.

Google har allerede forskellige online-butikker, herunder en Nexus Store, der hører under Google Play.

Apple-chef Tim Cook sagde forleden, at selskabets butikker er mere end bare forretninger - det er Apples ansigt udadtil. Den gennemsnitlige Apple Store havde en omsætning på mere end 250 mio. kr. sidste år.

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra Netic

    Open Source skal give det offentlige kontrollen tilbage

    Digital suverænitet er rykket højt op på den offentlige sektors agenda.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. juli 2026 ansat Nanna-Louise Aae Kudahl som Project Manager. Hun skal især beskæftige sig med drive vores Business Central-projekter i samarbejde med resten af sine nye kollegaer i ERP. Hun kommer fra en stilling som Product Manager hos KMD A/S. Hun er uddannet på Aalborg Universitet i kommunikation og Digitale Medier og har en kandidat i IT-ledelse. Nyt job

    Nanna-Louise Aae Kudahl

    Norriq Danmark A/S

    Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Thomas Fossing som Seniorkonsulent ved netIP's kontor i Herlev. Han har tidligere beskæftiget sig med konsulentbranchen, og han medbringer mange års viden og erfaring som selvstændig inden for faget. Nyt job

    Thomas Fossing

    Netip A/S

    Steen Marquard,  Jabra, er pr. 15. juni 2026 udnævnt som Regional President for Norden og UK. Han er uddannet HD(O). Han beskæftiger sig med I sin nye rolle får Steen ansvar for at videreudvikle salget af virksomhedens professionelle lyd- og videoløsninger, samt styrke samarbejdet med channel teams og partnere på tværs af regionen. Udnævnelse
    Norriq Danmark A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Nikolaj Henrik Pieter Jansen som Junior Consultant. Han skal især beskæftige sig med at understøtte vores konsulenter med praktiske og analytiske opgaver på diverse kundeprojekter. Han kommer fra en stilling som Digital Advisor & Account Manager hos Twentyfour. Han er uddannet hos IT-Universitetet i København. Han har tidligere beskæftiget sig med salg og projektstyring. Nyt job

    Nikolaj Henrik Pieter Jansen

    Norriq Danmark A/S