Penis-app får legendarisk sanger til at sagsøge HP

Den aldrende Chubby Checker kan intet morsomt se i penis-app, der lånte hans navn.

Artikel top billede

Det startede som en vittighed, men kan ende med at give HP en seriøs hovedpine.

Et tysk firma, Magic Apps, fik for år tilbage godkendt en app med navnet Chubby Checker. Med app'en kunne kvinder angiveligt estimere størrelsen på deres kommende kærestes "udstyr".

Men som mange vil huske, er Chubby Checker også kunstnernavnet på den kendte sanger Ernest Evans, der især huskes for sangen "The Twist" i 60'erne. Og den rigtige Chubby Checker er ikke begejstret for, at hans navn sammenkædes med en penis-målings-app. Derfor har hans advokater nu lagt sag an mod HP, der nu ejer den app store, webOS, som tidligere var ejet af Palm.

Det skriver BBC.

En lille tyk stump

Tyskerne har givetvis valgt navnet, fordi chubby også er engelsk slang for "stump" eller "tyksak". Og checker har en betydning som "tjekker". Den platte app, som ikke længere findes, kunne ifølge udviklerne forudsige størrelsen på en mands penis ved at tage udgangspunkt i hans skostørrelse og den geografiske region, han bor i. Det skulle, som producenterne skrev, kunne fjerne tvivl og mindske skuffelse, når kvinderne kastede sig ud i et nyt forhold: 

"Med "The Chubby Checker" er der ikke længere grund til at blive skuffet eller overrasket," skrev det tyske firma.

Firmaet er nu lukket, og den kontroversielle app har ikke været tilgængelig længe. Alligevel mener Chubby Checkers advokater, at deres klient har fået sit navn sværtet til. De mener tilmed, at panis-app'en kan være med til at fjerne eller mindske de positive associationer, der er tilknyttet det gode Chubby Checker-navn. Derfor skal HP nu betale for tabte indtægter og udbetale de fulde overskud fra salget af app'en, indtil den blev fjernet i august sidste år.

Overskuddet kan dog vise sig at være noget begrænset. Mediet WebOSNation mener at vide, at Chubby Checker-app'en blev hentet 84 gange. Den kostede seks kroner.

TD SYNNEX Denmark ApS

Partner Success Manager – Cloud, Security & Software

Københavnsområdet

Netcompany A/S

Microsoft Operations Engineer

Midtjylland

Køge Kommune

Specialist i Informationssikkerhed

Region Sjælland

DHI A/S

Senior Backend Developer

Københavnsområdet

Annonceindlæg fra Deloitte

Teknologi i sig selv forandrer ikke noget:

AI skal væves ind i kultur og processer for at skabe reel forretningsværdi

Navnenyt fra it-Danmark

Netip A/S har pr. 1. februar 2026 ansat Henrik Mejnhardt Nielsen som ny kollega til Product Sales Teamet i Herlev. Han kommer fra en stilling som Business Development Manager hos Arrow. Nyt job
Pentos har pr. 2. juni 2025 ansat Jonas Kyhnau som Seniorkonsulent. Han skal især beskæftige sig med at rådgive virksomheder om HR digitalisering og implementering af SAP SuccessFactors og SmartRecruiters. Han kommer fra en stilling som Seniorkonsulent og PMO lead hos Gavdi. Han er uddannet Cand.merc Human Resource Management fra Copenhagen Business School. Han har tidligere beskæftiget sig med med Onboarding, Employee Central (Core HR). Nyt job

Jonas Kyhnau

Pentos

Immeo har pr. 1. marts 2026 ansat Theo Lyngaa Hansen som Consultant. Han kommer fra en stilling som Data Manager hos IDA. Han er uddannet i Business Administration & Data Science. Nyt job
Trafikstyrelsen har pr. 1. maj 2026 ansat Nihad Hodzic som IT og Digitaliseringschef. Han skal især beskæftige sig med med IT-projekter og digital transformation, herunder især det strategiske løft af Trafikstyrelsens digitale niveau. Han kommer fra en stilling som Kontorchef hos Udviklings og Forenklingsstyrelsen. Han er uddannet i statskundskab og har en lederuddannelse fra MIT Sloan, samt en igangværende Master i IT-Ledelse. Han har tidligere beskæftiget sig med IT-udvikling og større projekter på momsområdet, hvor han har ledet et projekt- og udviklingskontor. Nyt job

Nihad Hodzic

Trafikstyrelsen