Penis-app får legendarisk sanger til at sagsøge HP

Den aldrende Chubby Checker kan intet morsomt se i penis-app, der lånte hans navn.

Artikel top billede

Det startede som en vittighed, men kan ende med at give HP en seriøs hovedpine.

Et tysk firma, Magic Apps, fik for år tilbage godkendt en app med navnet Chubby Checker. Med app'en kunne kvinder angiveligt estimere størrelsen på deres kommende kærestes "udstyr".

Men som mange vil huske, er Chubby Checker også kunstnernavnet på den kendte sanger Ernest Evans, der især huskes for sangen "The Twist" i 60'erne. Og den rigtige Chubby Checker er ikke begejstret for, at hans navn sammenkædes med en penis-målings-app. Derfor har hans advokater nu lagt sag an mod HP, der nu ejer den app store, webOS, som tidligere var ejet af Palm.

Det skriver BBC.

En lille tyk stump

Tyskerne har givetvis valgt navnet, fordi chubby også er engelsk slang for "stump" eller "tyksak". Og checker har en betydning som "tjekker". Den platte app, som ikke længere findes, kunne ifølge udviklerne forudsige størrelsen på en mands penis ved at tage udgangspunkt i hans skostørrelse og den geografiske region, han bor i. Det skulle, som producenterne skrev, kunne fjerne tvivl og mindske skuffelse, når kvinderne kastede sig ud i et nyt forhold: 

"Med "The Chubby Checker" er der ikke længere grund til at blive skuffet eller overrasket," skrev det tyske firma.

Firmaet er nu lukket, og den kontroversielle app har ikke været tilgængelig længe. Alligevel mener Chubby Checkers advokater, at deres klient har fået sit navn sværtet til. De mener tilmed, at panis-app'en kan være med til at fjerne eller mindske de positive associationer, der er tilknyttet det gode Chubby Checker-navn. Derfor skal HP nu betale for tabte indtægter og udbetale de fulde overskud fra salget af app'en, indtil den blev fjernet i august sidste år.

Overskuddet kan dog vise sig at være noget begrænset. Mediet WebOSNation mener at vide, at Chubby Checker-app'en blev hentet 84 gange. Den kostede seks kroner.

Event: Computerworld Cloud & AI Festival 2026

Digital transformation | Ballerup

Eksplosiv udvikling i cloud og AI kræver overblik og viden. Computerworld samler 3.000 it-professionelle, 70+ leverandører og 120+ talere om AI, infrastruktur, data, compliance og sikkerhed. To dage med viden og netværk. Tilmeld dig nu.

16 & 17 september 2026 | Gratis deltagelse

Navnenyt fra it-Danmark

IFS Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Marlene Gudman som HR Business Partner. Hun skal især beskæftige sig med HR i Danmark og Norden og lede udvalgte internationale HR-projekter. Hun kommer fra en stilling som Nordic Lead HR Business Partner hos Salesforce. Hun har tidligere beskæftiget sig med international HR med fokus på udvikling af og udfordringer i HR ud fra et forretningsperspektiv. Nyt job

Marlene Gudman

IFS Danmark A/S

Pinksky har pr. 1. maj 2026 ansat Alexander Skou Henkel, 39 år,  som Rådgivende konsulent. Han skal især beskæftige sig med optimering af forretningsprocesser i Microsoft platformen. Han kommer fra en stilling som IT forretningskonsulent hos Evobis ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med forretningsudvikling i Microsoft platformen. Nyt job
SAP SuccessFactors Partner Pentos har pr. 1. marts 2026 ansat Plamena Cherneva som Seniorkonsulent indenfor SuccessFactors HCM. Hun skal især beskæftige sig med konfiguration og opsætning af SuccessFactors suiten, samt udvikle smarte løsninger til mellemstore danske virksomheder. Hun kommer fra en stilling som løsningsarkitekt indenfor HR IT hos LEO Pharma. Hun har tidligere beskæftiget sig med HR procesdesign, stamdata og onboarding. Nyt job

Plamena Cherneva

SAP SuccessFactors Partner Pentos

Guardsix har pr. 1. april 2026 ansat Annbritt Andersen som Global Chief Revenue Officer (CRO). Hun skal især beskæftige sig med at geare organisationen til en markant skalering i Europa. Hun har tidligere beskæftiget sig med globale kommercielle strategier for nogle af branchens allerstørste spillere, herunder Microsoft. Nyt job