Her er Microsofts nye Hotmail-afløser

Microsoft har nu annonceret den officielle lancering af Outlook.com, der skal erstatte Hotmail.

Artikel top billede

Den lange testfase for mail-tjenesten Outlook.com er nu afsluttet, og Microsoft har officielt lanceret sin afløser for Hotmail. Den første preview-version blev lanceret sidste sommer, og tjenesten har allerede fået 60 millioner brugere.

Microsoft fortæller, at alle Hotmail-brugere bliver flyttet over til Outlook.com fra i dag. Det sker, uden at de behøver foretage sig noget. Brugerne kan stadig beholde den samme mail-adresse med hotmail.com-endelse og det samme kodeord samt kontakter og andet, der ligger i deres konto.

Det samme gælder for dem, der har adresser, som ender på msn.com eller live.com.

Der er en lang række nye funktioner i Outlook.com. Der er en nydesignet brugerflade og forbindelser til sociale netværk som Facebook, LinkedIn og Twitter.

Der er en tæt kobling med Microsofts egen SkyDrive, og det betyder blandt andet, at man nemt kan sende hundredvis af billeder og videoer i en enkelt mail.

Outlook.com er automatisk i stand til at sortere sociale opdateringer og kategorisere e-mails baseret på deres indhold.

Der er hård kamp om webmail-brugerne, og Microsofts nye tjeneste er også en klar udfordring til Google, som har fået mange brugere til at droppe Hotmail.

Microsoft understreger, at man lægger vægt på privacy og lover, at brugernes data ikke bliver brugt til at levere personaliserede annoncer.

Læses lige nu

    Event: Platform X 2027: Forretning, teknologi og transformation

    It-løsninger |

    Mød verdens stærkeste og mest effektive platforme der driver den digitale transformation samlet i København - og dyk ned i den nyeste teknologi.

    27 maj 2027 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Immeo har pr. 1. maj 2026 ansat Sofie Amalie Buur som Consultant. Hun kommer fra en stilling som Frontend Engineer & UI/UX Designer hos Valyrion. Hun er uddannet Cand.it. Softwaredesign ved ITU. Nyt job
    Den danske eID-virksomhed Idura har pr. 1. april 2026 ansat Kari Lehtimäki som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med at styrke kendskabet til Iduras løsninger i Finland samt fremme samarbejdet med økosystemet omkring det finske Trust Network. Han kommer fra en stilling som Salgschef hos Telia Finland. Han er uddannet uddannet civilingeniør (M.Sc. Tech.) og medbringer ledelse, markedsindsigt og praktisk erfaring. Han har tidligere beskæftiget sig med salg og forretningsudvikling inden for Telias trust services-forretning. Nyt job

    Kari Lehtimäki

    Den danske eID-virksomhed Idura

    Pinksky ApS har pr. 1. maj 2026 ansat Dan Toft, 29 år,  som Rådgivende konsulent, Partner. Han skal især beskæftige sig med digitalisering med Microsoftplatformen. Han kommer fra en stilling som Microsoft 365 & SharePoint Specialist hos Evobis ApS. Han er uddannet datamatiker. Han har tidligere beskæftiget sig med Microsoft 365 og SharePoint udvikling. Nyt job

    Dan Toft

    Pinksky ApS

    SAP SuccessFactors Partner Pentos har pr. 1. marts 2026 ansat Plamena Cherneva som Seniorkonsulent indenfor SuccessFactors HCM. Hun skal især beskæftige sig med konfiguration og opsætning af SuccessFactors suiten, samt udvikle smarte løsninger til mellemstore danske virksomheder. Hun kommer fra en stilling som løsningsarkitekt indenfor HR IT hos LEO Pharma. Hun har tidligere beskæftiget sig med HR procesdesign, stamdata og onboarding. Nyt job

    Plamena Cherneva

    SAP SuccessFactors Partner Pentos