Her er Microsofts nye Hotmail-afløser

Microsoft har nu annonceret den officielle lancering af Outlook.com, der skal erstatte Hotmail.

Artikel top billede

Den lange testfase for mail-tjenesten Outlook.com er nu afsluttet, og Microsoft har officielt lanceret sin afløser for Hotmail. Den første preview-version blev lanceret sidste sommer, og tjenesten har allerede fået 60 millioner brugere.

Microsoft fortæller, at alle Hotmail-brugere bliver flyttet over til Outlook.com fra i dag. Det sker, uden at de behøver foretage sig noget. Brugerne kan stadig beholde den samme mail-adresse med hotmail.com-endelse og det samme kodeord samt kontakter og andet, der ligger i deres konto.

Det samme gælder for dem, der har adresser, som ender på msn.com eller live.com.

Der er en lang række nye funktioner i Outlook.com. Der er en nydesignet brugerflade og forbindelser til sociale netværk som Facebook, LinkedIn og Twitter.

Der er en tæt kobling med Microsofts egen SkyDrive, og det betyder blandt andet, at man nemt kan sende hundredvis af billeder og videoer i en enkelt mail.

Outlook.com er automatisk i stand til at sortere sociale opdateringer og kategorisere e-mails baseret på deres indhold.

Der er hård kamp om webmail-brugerne, og Microsofts nye tjeneste er også en klar udfordring til Google, som har fået mange brugere til at droppe Hotmail.

Microsoft understreger, at man lægger vægt på privacy og lover, at brugernes data ikke bliver brugt til at levere personaliserede annoncer.

Annonceindlæg fra Barco

Er jeres mødelokaler sikre nok?

Den moderne arbejdsplads er i stigende grad afhængig af mødelokaler til at fremme samarbejde, men dette skift medfører også stigende sikkerhedsudfordringer.

Navnenyt fra it-Danmark

WITRICS A/S har pr. 1. juli 2026 ansat Tim Meicker som Sales & Marketing Manager. Han skal især beskæftige sig med marketingstrategi, salgsaktiviteter, samt virksomhedens kommercielle vækst. Han kommer fra en stilling som projektansat hos WITRICS A/S. Han er uddannet BA (hons) Strategic Management og MBA fra Syddansk Universitet. Nyt job

Tim Meicker

WITRICS A/S

Sharp Consumer Electronics har pr. 1. april 2026 ansat Daniel Eriksson som salgsdirektør for de nordiske lande. Han skal især beskæftige sig med at accelerere virksomhedens vækst i Norden. Han kommer fra en stilling som nordisk salgsdirektør hos Hisense. Han har tidligere beskæftiget sig med detailhandel, kommerciel strategi og markedsudvidelser med bemærkelsesværdige resultater til følge. Nyt job

Daniel Eriksson

Sharp Consumer Electronics

IFS Danmark A/S har pr. 1. april 2026 ansat Sarah Warm som Account Executive, Energy & Utilities. Hun skal især beskæftige sig med salg af IFS' løsninger til nye kunder inden for energibranchen. Hun kommer fra en stilling som Account Executive hos Synergy Investment Group i Holland. Hun er uddannet BSc Economics and Business Economics, Neuroscience & MSc Business Administration Digital Business. Hun har tidligere beskæftiget sig med Solution Sales & Cybersecurity. Nyt job

Sarah Warm

IFS Danmark A/S

Guardsix har pr. 1. maj 2026 ansat Louise Sara Baunsgaard som Global Marketing & Communications Director. Hun skal især beskæftige sig med at positionere virksomheden som et europæisk alternativ i en tid, hvor cybersikkerhed i høj grad handler om geopolitik. Hun kommer fra en stilling som Co-Founder og CMO hos Get BOB. Hun er uddannet Ba.ling.merc fra CBS og har desuden en Mini MBA i marketing. Hun har tidligere beskæftiget sig med marketing og kommunikation i ledende nordiske roller hos bl.a. Meta og Nets. Nyt job