Her er Microsofts nye Hotmail-afløser

Microsoft har nu annonceret den officielle lancering af Outlook.com, der skal erstatte Hotmail.

Artikel top billede

Den lange testfase for mail-tjenesten Outlook.com er nu afsluttet, og Microsoft har officielt lanceret sin afløser for Hotmail. Den første preview-version blev lanceret sidste sommer, og tjenesten har allerede fået 60 millioner brugere.

Microsoft fortæller, at alle Hotmail-brugere bliver flyttet over til Outlook.com fra i dag. Det sker, uden at de behøver foretage sig noget. Brugerne kan stadig beholde den samme mail-adresse med hotmail.com-endelse og det samme kodeord samt kontakter og andet, der ligger i deres konto.

Det samme gælder for dem, der har adresser, som ender på msn.com eller live.com.

Der er en lang række nye funktioner i Outlook.com. Der er en nydesignet brugerflade og forbindelser til sociale netværk som Facebook, LinkedIn og Twitter.

Der er en tæt kobling med Microsofts egen SkyDrive, og det betyder blandt andet, at man nemt kan sende hundredvis af billeder og videoer i en enkelt mail.

Outlook.com er automatisk i stand til at sortere sociale opdateringer og kategorisere e-mails baseret på deres indhold.

Der er hård kamp om webmail-brugerne, og Microsofts nye tjeneste er også en klar udfordring til Google, som har fået mange brugere til at droppe Hotmail.

Microsoft understreger, at man lægger vægt på privacy og lover, at brugernes data ikke bliver brugt til at levere personaliserede annoncer.

Annonce

Annonceindlæg fra Deloitte

Teknologi i sig selv forandrer ikke noget:

AI skal væves ind i kultur og processer for at skabe reel forretningsværdi

Navnenyt fra it-Danmark

Elbek & Vejrup A/S har pr. 15. august 2026 ansat Anne-Sofie Andreasen som Project Manager i Projekt & Service. Hun skal især beskæftige sig med ledelse og koordinering af projekter og serviceopgaver. Hun kommer fra en stilling som konsulent med fokus på digitale løsninger hos XFLow. Hun er uddannet cand.it. i IT, Kommunikation og Organisation. Hun har tidligere beskæftiget sig med analyse, udvikling, test og implementering af løsninger samt udarbejdelse af brugervejledninger. Nyt job

Anne-Sofie Andreasen

Elbek & Vejrup A/S

Netip A/S har pr. 17. august 2026 ansat Jesper U. Sørensen som Seniorkonsulent ved netIP's kontor i Esbjerg. Han kommer fra en stilling som Chief Technology Officer hos NetSec ApS, hvor han også var partner. Nyt job
Dansk AM Hub har pr. 1. november 2026 ansat Rasmus Pedersen som Chief Digital Officer. Rasmus skal især beskæftige sig med fokusudviddelse fra additive manufacturing til produktinnovation gennem AI, automatisering og andre nye teknologier. Rasmus er uddannet maskiningeniør med speciale i produktudvikling og med ph.d. i udvikling af modulære produktplatforme. Rasmus har tidligere beskæftiget sig med transformation og digitalisering i værdikæden fra produktudvikling til produktion. Nyt job

Rasmus Pedersen

Dansk AM Hub

EG Danmark A/S har pr. 17. august 2026 ansat Michael Banegas Madsen, 32 år,  som Senior Account Executive. Han skal især beskæftige sig med Ansvar for nysalg og vækst af eksisterende kunder, samt opbygning af kunderelationer på tværs af Jylland og Fyn. Han kommer fra en stilling som Senior Talent Attraction Specialist hos Danske Commodities A/S. Han er uddannet Kandidat i Corporate Communication fra Aarhus BSS. Han har tidligere beskæftiget sig med 6 års erfaring med rekruttering af tech-profiler i bl.a. Danske Commodities. Nyt job

Michael Banegas Madsen

EG Danmark A/S