Google udvikler Chromebook med touch

Google har skabt sine første bærbare computere med touch-skærm og Chrome OS, der kommer senere i år.

Artikel top billede

Internet-giganten Google er på vej med sin første Chromebook med berøringsfølsom skærm. Det skriver Wall Street Journal. De nye bærbare computere med Chrome OS og touch-skærm er en direkte udfordring til Microsoft, som også har forberedt sit Windows 8 til touch.

Ifølge avisen var der indbygget en touch-skærm i en fjerdedel af alle solgte Windows 8 notebooks i januar i USA. Så Microsofts satsning på touch ligner umiddelbart en succes, og nu forsøger Google altså at følge efter.

Men de nye Chrome-enheder skal også konkurrere med produkter, der kører med Googles eget touch-baserede mobile operativsystem, Android. Både Chrome og Android er baseret på Linux.

Den første touch-Chromebook skulle være klar senere i år, men avisen har ingen en præcis lanceringsdato eller informationer om, hvem der skal producere den. I dag er det Samsung og Acer, der fremstiller Chromebooks.

Chrome (ikke at forveksle med Googles browser af samme navn) er et webbaseret operativsystem, hvor brugerens data og programmer ligger gemt i skyen.

Indtil nu har Google kun opnået en begrænset markedsandel med sine Chromebooks, selv om der er solgt omkring 100.000 i sidste kvartal i USA.

Beslutningen om at udvikle en touch-Chromebook er endnu et tegn på, at grænsen mellem bærbare computere og tablet-pc'er er ved at forsvinde.

Microsofts seneste Surface Pro tablet-pc koster mere end mange bærbare, og den kan bruges som en normal computer med et tastatur-cover og mus. Den kører da også med en fuld version af Windows 8.

Google har betegnet sine Chromebooks som en ny form for computer, der er specielt designet til dem, der kun bruger nettet og browseren. En Chromebook booter op på få sekunder, har Wi-Fi og mulighed for 3G, og den bruger browseren som platform. Alle programmerne kører som webapplikationer.

Sidste år kom Google med en ny bærbar med hurtigere processor og en stationær Chromebox, der også bliver produceret af Samsung.

Læses lige nu

    Event: Årets CIO 2026

    Andre events | Kongens Lyngby

    Vi samler Danmarks stærkeste digitale ledere til en dag med viden og visioner. Årets CIO 2026 fejrer 21 års jubilæum, og NEXT CIO sætter spotlight på næste generation. Deltag og bliv inspireret til at forme fremtidens strategi og eksekvering.

    4 juni 2026 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Pentos har pr. 2. juni 2025 ansat Jonas Kyhnau som Seniorkonsulent. Han skal især beskæftige sig med at rådgive virksomheder om HR digitalisering og implementering af SAP SuccessFactors og SmartRecruiters. Han kommer fra en stilling som Seniorkonsulent og PMO lead hos Gavdi. Han er uddannet Cand.merc Human Resource Management fra Copenhagen Business School. Han har tidligere beskæftiget sig med med Onboarding, Employee Central (Core HR). Nyt job

    Jonas Kyhnau

    Pentos

    Pentos har pr. 2. juni 2025 ansat Erik Ebert som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med udvidelsen af Pentos til Danmark og Norden. Det kræver bl.a. etablering af et lokalt leverance team og SAP Partnerskab. Han kommer fra en stilling som Senior Director hos Effective People. Han har tidligere beskæftiget sig med HR systemer baseret på SAP SuccessFactors hos en række danske større og mellemstore virksomheder. Nyt job

    Erik Ebert

    Pentos

    Immeo har pr. 1. marts 2026 ansat Theo Lyngaa Hansen som Consultant. Han kommer fra en stilling som Data Manager hos IDA. Han er uddannet i Business Administration & Data Science. Nyt job