Google udvikler Chromebook med touch

Google har skabt sine første bærbare computere med touch-skærm og Chrome OS, der kommer senere i år.

Artikel top billede

Internet-giganten Google er på vej med sin første Chromebook med berøringsfølsom skærm. Det skriver Wall Street Journal. De nye bærbare computere med Chrome OS og touch-skærm er en direkte udfordring til Microsoft, som også har forberedt sit Windows 8 til touch.

Ifølge avisen var der indbygget en touch-skærm i en fjerdedel af alle solgte Windows 8 notebooks i januar i USA. Så Microsofts satsning på touch ligner umiddelbart en succes, og nu forsøger Google altså at følge efter.

Men de nye Chrome-enheder skal også konkurrere med produkter, der kører med Googles eget touch-baserede mobile operativsystem, Android. Både Chrome og Android er baseret på Linux.

Den første touch-Chromebook skulle være klar senere i år, men avisen har ingen en præcis lanceringsdato eller informationer om, hvem der skal producere den. I dag er det Samsung og Acer, der fremstiller Chromebooks.

Chrome (ikke at forveksle med Googles browser af samme navn) er et webbaseret operativsystem, hvor brugerens data og programmer ligger gemt i skyen.

Indtil nu har Google kun opnået en begrænset markedsandel med sine Chromebooks, selv om der er solgt omkring 100.000 i sidste kvartal i USA.

Beslutningen om at udvikle en touch-Chromebook er endnu et tegn på, at grænsen mellem bærbare computere og tablet-pc'er er ved at forsvinde.

Microsofts seneste Surface Pro tablet-pc koster mere end mange bærbare, og den kan bruges som en normal computer med et tastatur-cover og mus. Den kører da også med en fuld version af Windows 8.

Google har betegnet sine Chromebooks som en ny form for computer, der er specielt designet til dem, der kun bruger nettet og browseren. En Chromebook booter op på få sekunder, har Wi-Fi og mulighed for 3G, og den bruger browseren som platform. Alle programmerne kører som webapplikationer.

Sidste år kom Google med en ny bærbar med hurtigere processor og en stationær Chromebox, der også bliver produceret af Samsung.

Læses lige nu

    Navnenyt fra it-Danmark

    Netip A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Gutzon D. Børglum som Key Account Manager på netIP's kontor i Herlev. Han har tidligere beskæftiget sig med salg i IT-branchen - bla. med tidligere ansættelser som SE hos GlobalConnect og CSM hos Heimdal. Nyt job

    Gutzon D. Børglum

    Netip A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Allan Kimmer Jensen som Lead Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med at sikre vores kunder får en verdensklasse brugeroplevelse gennem stærk frontend-arkitektur og kodekvalitet. Han kommer fra en stilling som Freelance Consultant hos Remmik. Han er uddannet hos Center for Medie og Kommunikation, Roskilde. Nyt job

    Allan Kimmer Jensen

    Norriq Danmark A/S

    T-Systems har pr. 17. august 2026 ansat Anders Christensen som Head of Digital. Anders skal især beskæftige sig med at rådgive kunder om T-Systems digitale portefølje, inkl. kunstig intelligens løsninger og services. Anders kommer fra en stilling som Senior Director, Sovereign Services hos TDC Erhverv. Anders har tidligere beskæftiget sig med at rådgive om infrastruktur platforme og digitale løsninger, som giver en reel forretningsværdi. Nyt job

    Anders Christensen

    T-Systems

    Elbek & Vejrup A/S har pr. 1. august 2026 ansat Gitte Lykke Holm som Senior Payroll Consultant. Hun skal især beskæftige sig med opsætning og implementering af 365Løn til Business Central. Hun kommer fra en stilling som BC/NAV seniorkonsulent. Hun er uddannet inden for informatik og data processing. Nyt job

    Gitte Lykke Holm

    Elbek & Vejrup A/S