Google udvikler Chromebook med touch

Google har skabt sine første bærbare computere med touch-skærm og Chrome OS, der kommer senere i år.

Artikel top billede

Internet-giganten Google er på vej med sin første Chromebook med berøringsfølsom skærm. Det skriver Wall Street Journal. De nye bærbare computere med Chrome OS og touch-skærm er en direkte udfordring til Microsoft, som også har forberedt sit Windows 8 til touch.

Ifølge avisen var der indbygget en touch-skærm i en fjerdedel af alle solgte Windows 8 notebooks i januar i USA. Så Microsofts satsning på touch ligner umiddelbart en succes, og nu forsøger Google altså at følge efter.

Men de nye Chrome-enheder skal også konkurrere med produkter, der kører med Googles eget touch-baserede mobile operativsystem, Android. Både Chrome og Android er baseret på Linux.

Den første touch-Chromebook skulle være klar senere i år, men avisen har ingen en præcis lanceringsdato eller informationer om, hvem der skal producere den. I dag er det Samsung og Acer, der fremstiller Chromebooks.

Chrome (ikke at forveksle med Googles browser af samme navn) er et webbaseret operativsystem, hvor brugerens data og programmer ligger gemt i skyen.

Indtil nu har Google kun opnået en begrænset markedsandel med sine Chromebooks, selv om der er solgt omkring 100.000 i sidste kvartal i USA.

Beslutningen om at udvikle en touch-Chromebook er endnu et tegn på, at grænsen mellem bærbare computere og tablet-pc'er er ved at forsvinde.

Microsofts seneste Surface Pro tablet-pc koster mere end mange bærbare, og den kan bruges som en normal computer med et tastatur-cover og mus. Den kører da også med en fuld version af Windows 8.

Google har betegnet sine Chromebooks som en ny form for computer, der er specielt designet til dem, der kun bruger nettet og browseren. En Chromebook booter op på få sekunder, har Wi-Fi og mulighed for 3G, og den bruger browseren som platform. Alle programmerne kører som webapplikationer.

Sidste år kom Google med en ny bærbar med hurtigere processor og en stationær Chromebox, der også bliver produceret af Samsung.

BEC Financial Technologies

Product owner (senior) - Data & Analytics

Region Sjælland

SOS International

Cisco Call Manager Specialist

Københavnsområdet

Netcompany A/S

IT Consultant

Nordjylland

Event: Computerworld Summit 2026 - København

Digital transformation | København

Styrk din digitale strategi med konkret brug af AI og ny teknologi. Mød 250 it-professionelle, få indsigter, løsninger og netværk på én dag. Computerworld Summit i København viser hvordan teknologi skaber forretningsværdi – her og nu.

28. april 2026 | Gratis deltagelse

Navnenyt fra it-Danmark

Norriq Danmark A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Morten Kronborg som Consultant ERP. Han skal især beskæftige sig med hjælp og rådgivning af kundernes handels-forretningsprocesser indenfor salg og indkøb. Han kommer fra en stilling som Digital Forretningskonsulent hos Gasa Nord Grønt. Han er uddannet speditør og har bevæget sig ind i handelsvirksomheder hvor han endte med ansvar for ERP-løsninger. Han har tidligere beskæftiget sig med at være ansvarlig for implementering og drift af IT-projekter. Nyt job

Morten Kronborg

Norriq Danmark A/S

Renewtech ApS har pr. 1. februar 2026 ansat Thomas Bjørn Nielsen som E-Commerce Manager. Han skal især beskæftige sig med at optimere og vækste virksomhedens digitale platforme yderligere. Han kommer fra en stilling som Operations Project Manager hos Tiger Media. Han er uddannet fra Aalborg Universitet og har en MSc. i International Virksomhedsøkonomi. Nyt job

Thomas Bjørn Nielsen

Renewtech ApS

Thomas Nakai, Product Owner hos Carlsberg, har pr. 27. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

Thomas Nakai

Carlsberg

Immeo har pr. 1. februar 2026 ansat Claes Justesen som Principal. Han kommer fra en stilling som Director hos Valtech. Nyt job