Danske Zendesk hacket: Twitter-brugere i farezonen

En hacker er brudt ind hos det dansk-stiftede Zendesk og har stjålet brugerdata fra Twitter, Tumblr og Pinterest.

Artikel top billede

De sidste år har været et sandt eventyr for det danske firma Zendesk, der startede i ydmyge lokaler på Østerbro i 2007. Softwarefirmaet er senere flyttet fra Østerbro til San Francisco og har fået en række store kunder til sit helpdesk-system. Nu fortæller Zendesk, at man har været udsat for et elektronisk indbrud, som kan give grimme ridser i lakken.

"Vi er blevet hacket," lyder overskriften i Zendesk-bloggen. Her fortæller selskabets stifter Mikkel Svane, at en ukendt hacker har haft adgang til systemet i denne uge.

"Så snart vi blev klar over angrebet, har vi lukket sikkerhedshullet og blokeret for hackerens adgang," skriver han.

Der er nu indledt en undersøgelse af angrebet, men det ser foreløbig ud til, at hackeren har haft adgang til support-informationer fra tre af selskabets kunder.

"Vi tror, at hackeren har downloadet mail-adresser for brugere, som har kontaktet disse tre kunder for at få support, samt emnelinier fra deres mails. Vi har nu taget kontakt til de pågældende kunder og samarbejder med dem i sagen," fortæller Mikkel Svane.

Han lover samtidig, at selskabet nu vil styrke sin it-sikkerhed og udvikle nye procedurer, der skal forhindre, at et lignende angreb kan gentage sig.

"Vi er utrolig skuffede over, at det er sket, og vi vil gøre alt for at sikre, at det ikke sker igen," lyder firmastifterens løfte.

Zendesk fortæller ikke selv, hvilke tre kunder der er tale om, men Wired kan afsløre, at det er de tre sociale netværk Twitter, Tumblr og Pinterest. Det betyder også, at der kan være tale om millioner af berørte brugere. Det ventes, at alle tre selskaber vil informere deres brugere direkte om datatyveriet.

De sociale netværk har allerede sendt mails til nogle brugere, hvor man bekræfter, at hacker-angrebet hos Zendesk kan placere dem i farezonen. Det anbefales at være ekstra forsigtig, hvis man modtager mails fra ukendte personer.

Ifølge Wired har hackeren muligvis også fået fat i brugernes telefon-numre, men deres kodeord skulle ikke være kompromitteret.

Zendesk har ifølge sine egne oplysninger omkring 25.000 kunder, der bruger selskabets helpdesk-software.

Læses lige nu

    Annonce

    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    Sikkerhed | Online

    Computerworld Cyber Briefing: Cyberresiliens

    De fleste organisationer har en plan for recovery. Få ved dog, hvilke systemer der skal op at køre først for at holde forretningen i gang. Kom med, når vi ser nærmere på, hvordan Cohesity, Dustin og HPE hjælper organisationer med at definere og...

    It-løsninger | Horsens

    Dynamics AX og FO: Næste kapitel for din virksomhed

    Få overblik over vejen fra Dynamics AX til Finance & Operations – eller løft værdien af Dynamics FO. Hør praksisnære cases om strategi, migration og optimering. Vælg spor, få dyb faglig indsigt, styrk beslutningerne. Tilmeld dig konferencen i...

    Jura | København

    Compliance Day 2026

    Computerworld samler NIS2, AI Act, DORA, GDPR og ledelsesansvar i ét skarpt program. Få styr på kravene og omsæt dem til styring, beslutninger og handling i hverdagen. Tilmeld dig Compliance Day.

    Se alle vores events inden for it

    Navnenyt fra it-Danmark

    Netip A/S har pr. 1. august 2026 ansat Thomas B. Steffensen som Seniorkonsulent ved netIP's kontor i Thisted. Han kommer fra en stilling som Senior IT/OT Network Consultant hos Frontmatec. Nyt job
    Norriq Danmark A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Nikolaj Henrik Pieter Jansen som Junior Consultant. Han skal især beskæftige sig med at understøtte vores konsulenter med praktiske og analytiske opgaver på diverse kundeprojekter. Han kommer fra en stilling som Digital Advisor & Account Manager hos Twentyfour. Han er uddannet hos IT-Universitetet i København. Han har tidligere beskæftiget sig med salg og projektstyring. Nyt job

    Nikolaj Henrik Pieter Jansen

    Norriq Danmark A/S

    Sophie Dalsgaard Myhrmann, er pr. 1. september 2026 ansat hos Elbek & Vejrup A/S som Project Manager i Logistik & Produktion. Hun skal især beskæftige sig med projektledelse indenfor logistik og produktion. Hun er nyuddannet cand.it, i IT, kommunikation og Organisation fra Aarhus Univeristet. Nyt job

    Sophie Dalsgaard Myhrmann

    Elbek & Vejrup A/S

    Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation, har pr. 1. august 2026 ansat Maria Binger, 44 år,  som CFO. Hun skal især beskæftige sig med den finansielle styring i takt med Iduras vækst i Danmark og internationalt med fokus på blandt andet forecasting. Hun kommer fra en stilling som Director Business Finance hos Danelec. Hun er uddannet cand.merc.aud. fra Copenhagen Business School. Hun har tidligere beskæftiget sig med finance hos Agillic, Cobham SATCOM og Saxo Bank. Nyt job

    Maria Binger

    Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation,