Danske Zendesk hacket: Twitter-brugere i farezonen

En hacker er brudt ind hos det dansk-stiftede Zendesk og har stjålet brugerdata fra Twitter, Tumblr og Pinterest.

Artikel top billede

De sidste år har været et sandt eventyr for det danske firma Zendesk, der startede i ydmyge lokaler på Østerbro i 2007. Softwarefirmaet er senere flyttet fra Østerbro til San Francisco og har fået en række store kunder til sit helpdesk-system. Nu fortæller Zendesk, at man har været udsat for et elektronisk indbrud, som kan give grimme ridser i lakken.

"Vi er blevet hacket," lyder overskriften i Zendesk-bloggen. Her fortæller selskabets stifter Mikkel Svane, at en ukendt hacker har haft adgang til systemet i denne uge.

"Så snart vi blev klar over angrebet, har vi lukket sikkerhedshullet og blokeret for hackerens adgang," skriver han.

Der er nu indledt en undersøgelse af angrebet, men det ser foreløbig ud til, at hackeren har haft adgang til support-informationer fra tre af selskabets kunder.

"Vi tror, at hackeren har downloadet mail-adresser for brugere, som har kontaktet disse tre kunder for at få support, samt emnelinier fra deres mails. Vi har nu taget kontakt til de pågældende kunder og samarbejder med dem i sagen," fortæller Mikkel Svane.

Han lover samtidig, at selskabet nu vil styrke sin it-sikkerhed og udvikle nye procedurer, der skal forhindre, at et lignende angreb kan gentage sig.

"Vi er utrolig skuffede over, at det er sket, og vi vil gøre alt for at sikre, at det ikke sker igen," lyder firmastifterens løfte.

Zendesk fortæller ikke selv, hvilke tre kunder der er tale om, men Wired kan afsløre, at det er de tre sociale netværk Twitter, Tumblr og Pinterest. Det betyder også, at der kan være tale om millioner af berørte brugere. Det ventes, at alle tre selskaber vil informere deres brugere direkte om datatyveriet.

De sociale netværk har allerede sendt mails til nogle brugere, hvor man bekræfter, at hacker-angrebet hos Zendesk kan placere dem i farezonen. Det anbefales at være ekstra forsigtig, hvis man modtager mails fra ukendte personer.

Ifølge Wired har hackeren muligvis også fået fat i brugernes telefon-numre, men deres kodeord skulle ikke være kompromitteret.

Zendesk har ifølge sine egne oplysninger omkring 25.000 kunder, der bruger selskabets helpdesk-software.

Annonce

Event: Cyber Security Festival 2026

Sikkerhed | København

Mød Danmarks skrappeste it-sikkerhedseksperter og bliv klar til at planlægge og eksekvere en operationel og effektiv cybersikkerhedsstrategi, når vi åbner dørene for +1.700 it-professionelle. Du kan glæde dig til oplæg fra mere end 80 talere og møde mere end 50 leverandører over to dage.

18 & 19. november 2026 | Gratis deltagelse

Navnenyt fra it-Danmark

Dansk AM Hub har pr. 1. november 2026 ansat Rasmus Pedersen som Chief Digital Officer. Rasmus skal især beskæftige sig med fokusudviddelse fra additive manufacturing til produktinnovation gennem AI, automatisering og andre nye teknologier. Rasmus er uddannet maskiningeniør med speciale i produktudvikling og med ph.d. i udvikling af modulære produktplatforme. Rasmus har tidligere beskæftiget sig med transformation og digitalisering i værdikæden fra produktudvikling til produktion. Nyt job

Rasmus Pedersen

Dansk AM Hub

LCG har pr. 1. september 2026 ansat Thomas Wong, 47 år,  som Director of Cyber & Risk Advisory. Han skal især beskæftige sig med Ansvar for at udvikle LCG’s rådgivning inden for cybersikkerhed, cyberrisiko og GRC. Han kommer fra en stilling som VP of security hos Atea. Nyt job
IFS Danmark A/S har pr. 1. september 2026 ansat Gustav Olsen som Business Development Representative. Gustav skal især beskæftige sig med forretningsudvikling & identificering af muligheder med fokus på AI, automatisering og optimering af forretningsprocesser. Gustav kommer fra en stilling som Business Development Specialist hos SAP Danmark A/S. Gustav er uddannet Cand.merc Sales Management. Gustav har tidligere beskæftiget sig med forretningsudvikling og salgsstrategi inden for ERP-teknologi. Nyt job

Gustav Olsen

IFS Danmark A/S

Genetec har pr. 1. august 2026 ansat Jan Julin som Channel Account Executive. Han skal især beskæftige sig med styrke samarbejdet med partnere og kunder i Danmark, Finland og Baltikum. Han kommer fra en stilling som Senior Business Development Manager hos Dahua Technology. Han har tidligere beskæftiget sig med videoovervågning, adgangskontrol, sikkerhedsteknologi, salg og forretningsudvikling. Nyt job

Jan Julin

Genetec