Hallo Samsung, er der nogen hjemme?

Med en tablet-mobil på otte tommer er du sikker på at se tåbelig ud, når du skal ringe uden at bruge et headset. Men Galaxy Note 8 er mere end bare en usædvanlig stor smartphone på 21 centimeter.

Artikel top billede

På CES-messen i Las Vegas i januar kunne Huawei fremvise en ny Android-topmodel på 6,1 tommer, og med en længde på 16 centimeter var det alletiders monster af en smartphone. 

Det har Samsung nu overgået på Mobile World Congress i Barcelona, hvor den sydkoreanske elektronikgigant netop har præsenteret Galaxy Note 8.

Den er - som navnet antyder - otte tommer og hele 21 centimeter lang.

Der er altså garanti for at se mere end almindelig tåbelig ud, når der tales i den udendørs - medmindre der bruges headset.

Og der er nok en god idé, hvis du vil føre lange samtaler med denne mobil, da den vejer 338 gram. Eller cirka tre gange så meget som iPhone 5.

Men samtalefunktionaliteten er formentlig bare en ekstra funktion til tablet'en, der med sin størrelse ser ud til at ville konkurrere med iPad Mini på 7,9 tommer.

Lav skærmopløsning

Selv om skærmen på Galaxy Note 8 er stor, er opløsningen ikke stukket af. Den er 1.280 gange 800 pixel og altså mindre end de Android-topmodeller omkring 4,7 til 5 tommer, som i øjeblikket lokker med fuld HD, 1.920 gange 1.080 pixel.

Skærmen kan naturligvis betjenes med touch, og Samsung har smidt sin interaktive S Pen med i pakken, så der kan skrives noter på displayet. Der er også et lille musehul i tablet-mobilen, som den kan krybe ind i og gemme sig.

En 1,6 GHz quadcore processor fungerer som motor på Galaxy Note 8, der fås med enten 16 eller 32 gigabyte lagerplads.

Det er muligt at udvide med et Micro-SD-kort. Der er kameraer på både fronten og bagsiden, men de tager ikke billeder i nogen vanvittig høj opløsning, men nøjes med 5 og 1,3 megapixel.

En stor skærm sluger naturligvis mere strøm end en mindre, og derfor har Samsung smidt et forholdsvis stort batteri i tablet-mobilen på 4.600 mAh. Det er dobbelt op i forhold til Samsungs egen Galaxy S3, der nemt holder en dag med en del aktivitet på sin 4,8 tommer skærm.

Prisen for Galaxy Note 8 er 4.699 kroner, og den fungerer med 4G. Det er også muligt at få fingre i en udgave, der udelukkende virker med Wi-Fi, og den koster 3.400 kroner.

Samsungs nye tablet-mobil er ude i butikkerne i løbet af foråret.

Hvad mener du? Er det gået for vidt med de her store telefoner på fem, seks og otte tommer? Hvilken skærmstørrelse er helt perfekt i din verden? Smid en kommentar

Læses lige nu
    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    Sikkerhed | Højbjerg, Aarhus

    Cyber Security Summit 2026 - Aarhus

    Lær om organisationers evne til at modstå, håndtere og komme videre efter alvorlige digitale hændelser, herunder ledelsesansvar, forretningskritiske afhængigheder og de valg, der afgør, om plan B holder, når systemer eller leverandører svigter.

    Digital transformation | Aarhus

    AI i det offentlige - Aarhus

    Hør hvordan offentlige AI-løsninger skaleres til stabil drift med reel effekt. Få erfaringer, arkitekturvalg og styringsgreb fra frontløbere. Lær at bygge fælles AI-infrastruktur med ansvarlighed, sikkerhed og compliance.

    Digital transformation | Køge

    Derfor skal du videre fra Dynamics AX – og sådan gør du

    Computerworld giver klar viden om vejen videre fra Dynamics AX. Du ser forskellen mellem AX og moderne cloud-ERP og får et konkret beslutningsgrundlag for næste skridt. Tilmeld dig og få styr på skiftet til Dynamics 365 FO eller BC.

    Se alle vores events inden for it

    Navnenyt fra it-Danmark

    Renewtech ApS har pr. 1. april 2026 ansat Boris Sudar som Senior IT Specialist. Han skal især beskæftige sig med at sikre, at Renewtech cloudbaseret infrastruktur fortsætter på sit højeste niveau, mens han også skal drive system udvikling. Han kommer fra en stilling som Senior IT Specialist hos Eurowind Energy. Han har tidligere beskæftiget sig med Microsoft 365, Intune og sikker endepunktsstyring for hybrid og cloudbaseret infrastrukturer. Nyt job

    Boris Sudar

    Renewtech ApS

    Lauren De Ventura,  emagine Expertise A/S, er pr. 1. juli 2026 udnævnt som Chief People Officer, fast del af den globale ledelse og bestyrelsesmedlem. Hun er uddannet HR-ledelse på tværs af konsulent-, staffing- og IT-branchen. Hun beskæftiger sig med skabe rammerne for emagine som et sted, hvor IT-talenter kan opbygge meningsfulde karrierer. Udnævnelse

    Lauren De Ventura

    emagine Expertise A/S

    IFS Danmark A/S har pr. 1. april 2026 ansat Sarah Warm som Account Executive, Energy & Utilities. Hun skal især beskæftige sig med salg af IFS' løsninger til nye kunder inden for energibranchen. Hun kommer fra en stilling som Account Executive hos Synergy Investment Group i Holland. Hun er uddannet BSc Economics and Business Economics, Neuroscience & MSc Business Administration Digital Business. Hun har tidligere beskæftiget sig med Solution Sales & Cybersecurity. Nyt job

    Sarah Warm

    IFS Danmark A/S

    Steen Marquard,  Jabra, er pr. 15. juni 2026 udnævnt som Regional President for Norden og UK. Han er uddannet HD(O). Han beskæftiger sig med I sin nye rolle får Steen ansvar for at videreudvikle salget af virksomhedens professionelle lyd- og videoløsninger, samt styrke samarbejdet med channel teams og partnere på tværs af regionen. Udnævnelse