Hallo Samsung, er der nogen hjemme?

Med en tablet-mobil på otte tommer er du sikker på at se tåbelig ud, når du skal ringe uden at bruge et headset. Men Galaxy Note 8 er mere end bare en usædvanlig stor smartphone på 21 centimeter.

Artikel top billede

På CES-messen i Las Vegas i januar kunne Huawei fremvise en ny Android-topmodel på 6,1 tommer, og med en længde på 16 centimeter var det alletiders monster af en smartphone. 

Det har Samsung nu overgået på Mobile World Congress i Barcelona, hvor den sydkoreanske elektronikgigant netop har præsenteret Galaxy Note 8.

Den er - som navnet antyder - otte tommer og hele 21 centimeter lang.

Der er altså garanti for at se mere end almindelig tåbelig ud, når der tales i den udendørs - medmindre der bruges headset.

Og der er nok en god idé, hvis du vil føre lange samtaler med denne mobil, da den vejer 338 gram. Eller cirka tre gange så meget som iPhone 5.

Men samtalefunktionaliteten er formentlig bare en ekstra funktion til tablet'en, der med sin størrelse ser ud til at ville konkurrere med iPad Mini på 7,9 tommer.

Lav skærmopløsning

Selv om skærmen på Galaxy Note 8 er stor, er opløsningen ikke stukket af. Den er 1.280 gange 800 pixel og altså mindre end de Android-topmodeller omkring 4,7 til 5 tommer, som i øjeblikket lokker med fuld HD, 1.920 gange 1.080 pixel.

Skærmen kan naturligvis betjenes med touch, og Samsung har smidt sin interaktive S Pen med i pakken, så der kan skrives noter på displayet. Der er også et lille musehul i tablet-mobilen, som den kan krybe ind i og gemme sig.

En 1,6 GHz quadcore processor fungerer som motor på Galaxy Note 8, der fås med enten 16 eller 32 gigabyte lagerplads.

Det er muligt at udvide med et Micro-SD-kort. Der er kameraer på både fronten og bagsiden, men de tager ikke billeder i nogen vanvittig høj opløsning, men nøjes med 5 og 1,3 megapixel.

En stor skærm sluger naturligvis mere strøm end en mindre, og derfor har Samsung smidt et forholdsvis stort batteri i tablet-mobilen på 4.600 mAh. Det er dobbelt op i forhold til Samsungs egen Galaxy S3, der nemt holder en dag med en del aktivitet på sin 4,8 tommer skærm.

Prisen for Galaxy Note 8 er 4.699 kroner, og den fungerer med 4G. Det er også muligt at få fingre i en udgave, der udelukkende virker med Wi-Fi, og den koster 3.400 kroner.

Samsungs nye tablet-mobil er ude i butikkerne i løbet af foråret.

Hvad mener du? Er det gået for vidt med de her store telefoner på fem, seks og otte tommer? Hvilken skærmstørrelse er helt perfekt i din verden? Smid en kommentar

Læses lige nu

    Capgemini Danmark A/S

    IGNITE Graduate Program 2026

    Midtjylland

    KMD A/S

    Senior Full Stack Developer

    Københavnsområdet

    Netcompany A/S

    Erfaren Linux Operations Engineer

    Københavnsområdet

    Jyske Bank

    Mainframe-specialist med DevOps-mindset

    Københavnsområdet

    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    Digital transformation | København Ø

    Digital Innovation & Transformation Summit 2026

    Få indsigt i aktuelle digitale trends, lær af andres erfaringer med store transformationer og drøft fremtidens forandringer med ligesindede.

    Digital transformation | Aarhus C

    Derfor skal du videre fra Dynamics AX – og sådan gør du

    Computerworld giver klar viden om vejen videre fra Dynamics AX. Du ser forskellen mellem AX og moderne cloud-ERP og får et konkret beslutningsgrundlag for næste skridt. Tilmeld dig og få styr på skiftet til Dynamics 365 FO eller BC.

    Sikkerhed | Online

    Cyber Briefing: Fra databeskyttelse til dataindsigt

    Få kort og fokuseret overblik over, hvordan du optimerer resiliens og gendannelse af kritiske informationer samt sikrer forretningens funktion, når cyberangrebet rammer.

    Se alle vores events inden for it

    Navnenyt fra it-Danmark

    Tanja Schmidt Larsen, Director, Legal & Compliance hos Sentia A/S, er pr. 1. december 2025 forfremmet til Chief Operations Officer (COO). Hun skal fremover især beskæftige sig med synergi mellem kommercielle og tekniske processer samt sikre en sammenhængende kunderejse og fortsat driftsstabilitet. Forfremmelse
    Norriq Danmark A/S har pr. 8. december 2025 ansat Niko Phonekeo som Digital Marketing Manager. Han skal især beskæftige sig med Primært NORRIQs marketing tech stack, digitale kampagneudvikling SEO og lead management. Han kommer fra en stilling som Nordic Marketing Director. Nyt job

    Niko Phonekeo

    Norriq Danmark A/S

    IT Confidence A/S har pr. 1. oktober 2025 ansat Henrik Thøgersen som it-konsulent med fokus på salg. Han skal især beskæftige sig med rådgivende salg, account management og udvikling af kundeporteføljer på tværs af it-drift, sikkerhed og cloud-løsninger. Han kommer fra en stilling som freelancer i eget firma og client manager hos IT Relation og IT-Afdelingen A/S. Han er uddannet elektromekaniker. Han har tidligere beskæftiget sig med salg af it-løsninger, account management, it-drift og rådgivning samt undervisning og ledelse. Nyt job

    Henrik Thøgersen

    IT Confidence A/S

    Netip A/S har pr. 15. september 2025 ansat Benjamin Terp som Supportkonsulent ved netIP's kontor i Odense. Han er uddannet IT-Supporter hos Kjaer Data. Nyt job

    Benjamin Terp

    Netip A/S