Den grønne jagt er begyndt: Hvor er verdens bedste it-projekt?

Det danske initiativ Sustainia leder nu efter bæredygtige it-projekter. Den tidl. guvernør i Californien Arnold Schwarzenegger kommer til København og uddeler pris til de bedste.

Artikel top billede

Til oktober uddeler den kendte skuespiller og tidl. guvernør i Californien Arnold Schwarzenegger den såkaldte Sustainia Award til verdens bedste bæredygtige projekter. Det sker i København, hvor den årlige bæredygtighedsliste Sustainia100 bliver præsenteret til oktober.

Frem til den 22. marts kan både virksomheder, organisationer, forskere og private borgere indsende deres projekter i en række kategorier, herunder it, energi og byudvikling.

"Sustainia100-listen identificerer og samler de mest inspirerende projekter og tilbyder hermed en oversigt til de beslutningstagere, virksomheder, NGO'ere og forbrugere, der i stigende grad efterspørger bæredygtige alternativer," siger Laura Storm, der er direktør for Sustainia.

Det danske bæredygtighedsinitiativ står bag en global kampagne, hvor man sætter fokus på grøn teknologi.

Sidste år blev Sustainia100 offentliggjort af Norges tidligere statsminister Gro Harlem Brundtland og den danske EU-kommissær Connie Hedegaard under FN-topmødet Rio+20 i Brasilien. Listen samlede løsninger fra mere end 45 lande.  
 
Denne gang er Sustainia gået sammen med EU-kommissionens kampagne "A world you like. With a climate you like", der udbreder kendskab til europæiske klimaløsninger. Det nye partnerskab betyder også, at Connie Hedegaard skal uddele en pris til det bedste europæiske projekt i oktober.

I sin tid som guvernør for det amerikanske it-mekka Californien deltog Arnold Schwarzenegger blandt andet på it-messen CeBIT i Hannover, og han gjorde sig bemærket med et positivt syn på teknologien, der også blev understreget under FN's klimatopmøde i København i 2009.

Læses lige nu

    Djøf

    Data Engineer

    Københavnsområdet

    Capgemini Danmark A/S

    Open Application (Denmark)

    Midtjylland

    SOS International

    Platform Engineer – Team Lead

    Københavnsområdet

    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    Sikkerhed | Aarhus C

    Executive roundtable: Cyberrobusthed i praksis

    Cyberangreb rammer driften. NIS2 og DORA kræver dokumenteret gendannelse under pres. Få konkret metode til at teste, måle og bevise robusthed på tværs af cloud, SaaS og leverandører. Deltag i lukket roundtable med Commvault og Hitachi.

    Digital transformation | København Ø

    Sådan etablerer du digital suverænitet

    Digital suverænitet afgør kontrol over data, systemer og afhængigheder i Danmark. Computerworld samler Dansk Erhverv og IBM-eksperter om konkrete arkitekturvalg, governance og platforme, der sikrer reel kontrol. Få overblik og handlekraft.

    Sikkerhed | Online

    Cyber Briefing: AI kan udnytte dine VPN‑svagheder og lække dine data på sekunder

    AI-agenter arbejder konstant og i maskinhastighed. Klassiske VPN-modeller mister overblik, kontrol og sporbarhed. Hør hvordan adgang, handlinger og automatisering sikres i en AI-drevet virkelighed. Tilmeld dig nu

    Se alle vores events inden for it

    Navnenyt fra it-Danmark

    Thomas Morville Helmert, chefkonsulent hos Rigspolitiet, har pr. 28. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse
    Renewtech ApS har pr. 1. februar 2026 ansat Mads Linné Kaasgaard, 31 år,  som Marketing Specialist. Han skal især beskæftige sig med med at løfte Renewtechs brand og kommunikation yderligere ud globalt. Han kommer fra en stilling som Marketing Manager hos Induflex A/S. Han er uddannet fra Aalborg Universitet og har en Cand. Merc. i Sprog & International Virksomhedskommunikation. Nyt job

    Mads Linné Kaasgaard

    Renewtech ApS

    Infosuite A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Henrik Sandmann som Chief Operating Officer (COO). Han skal især beskæftige sig med drift, produktudvikling og skalering, herunder også procesforbedringer og udnyttelse af AI og nye teknologier. Han kommer fra en stilling som Program Director hos ADMG ApS. Han er uddannet cand. scient i datalogi og har derudover en MBA indenfor strategi, ledelse og forretningsudvikling. Nyt job

    Henrik Sandmann

    Infosuite A/S