Den grønne jagt er begyndt: Hvor er verdens bedste it-projekt?

Det danske initiativ Sustainia leder nu efter bæredygtige it-projekter. Den tidl. guvernør i Californien Arnold Schwarzenegger kommer til København og uddeler pris til de bedste.

Artikel top billede

Til oktober uddeler den kendte skuespiller og tidl. guvernør i Californien Arnold Schwarzenegger den såkaldte Sustainia Award til verdens bedste bæredygtige projekter. Det sker i København, hvor den årlige bæredygtighedsliste Sustainia100 bliver præsenteret til oktober.

Frem til den 22. marts kan både virksomheder, organisationer, forskere og private borgere indsende deres projekter i en række kategorier, herunder it, energi og byudvikling.

"Sustainia100-listen identificerer og samler de mest inspirerende projekter og tilbyder hermed en oversigt til de beslutningstagere, virksomheder, NGO'ere og forbrugere, der i stigende grad efterspørger bæredygtige alternativer," siger Laura Storm, der er direktør for Sustainia.

Det danske bæredygtighedsinitiativ står bag en global kampagne, hvor man sætter fokus på grøn teknologi.

Sidste år blev Sustainia100 offentliggjort af Norges tidligere statsminister Gro Harlem Brundtland og den danske EU-kommissær Connie Hedegaard under FN-topmødet Rio+20 i Brasilien. Listen samlede løsninger fra mere end 45 lande.  
 
Denne gang er Sustainia gået sammen med EU-kommissionens kampagne "A world you like. With a climate you like", der udbreder kendskab til europæiske klimaløsninger. Det nye partnerskab betyder også, at Connie Hedegaard skal uddele en pris til det bedste europæiske projekt i oktober.

I sin tid som guvernør for det amerikanske it-mekka Californien deltog Arnold Schwarzenegger blandt andet på it-messen CeBIT i Hannover, og han gjorde sig bemærket med et positivt syn på teknologien, der også blev understreget under FN's klimatopmøde i København i 2009.

Læses lige nu

    Annonce

    Jyske Bank

    IT Category Manager

    Københavnsområdet

    DHI A/S

    Software Developer

    Københavnsområdet

    Fjernvarme Fyn Service A/S

    Chef for Digital Innovation & Udvikling

    Fyn

    Annonceindlæg fra Cognizant

    93 % af alle job påvirkes af AI. Hvad betyder det for danske virksomheder?

    I mange år har vi talt om, hvordan AI en dag ville forandre arbejdslivet. Nu er "en dag" blevet til i dag.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Elbek & Vejrup A/S har pr. 15. august 2026 ansat Anne-Sofie Andreasen som Project Manager i Projekt & Service. Hun skal især beskæftige sig med ledelse og koordinering af projekter og serviceopgaver. Hun kommer fra en stilling som konsulent med fokus på digitale løsninger hos XFLow. Hun er uddannet cand.it. i IT, Kommunikation og Organisation. Hun har tidligere beskæftiget sig med analyse, udvikling, test og implementering af løsninger samt udarbejdelse af brugervejledninger. Nyt job

    Anne-Sofie Andreasen

    Elbek & Vejrup A/S

    Lars Erik Larsen, it-arkitekt hos Jyske Bank, har pr. 29. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i softwarekonstruktion på Aarhus Universitet via It-vest – samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Lars Erik Larsen

    Jyske Bank

    Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation, har pr. 1. september 2026 ansat Maria Juliane Friedrichsen, 47 år,  som Office Manager. Hun skal især beskæftige sig med at holde overblik og sikre, at alt på kontoret kører, som det skal. Hun kommer fra en stilling som Office Manager hos Kontorhotellet H2M. Hun er uddannet professionsbachelor i ernæring og sundhed og har en korrekturlæseruddannelse. Hun har tidligere beskæftiget sig med korrekturlæsning og den daglige drift af kontorer. Nyt job

    Maria Juliane Friedrichsen

    Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation,

    Norriq Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Kristoffer Hyltoft Overlund som Consultant ERP. Han skal især beskæftige sig med understøtte vores kunders forretning og vækstambitioner. Han kommer fra en stilling som Salgskonsulent hos D´Wine. Han er uddannet hos Aalborg Universitet hvor hvor han har taget en cand.it, IT-ledelse. Nyt job

    Kristoffer Hyltoft Overlund

    Norriq Danmark A/S