Internet Explorer 10 til Windows 7 er færdig

Nu er den færdige version af Internet Explorer 10 klar for de 700 millioner brugere med Windows 7.

Artikel top billede

Microsoft har netop frigivet den nyeste version af sin browser Internet Explorer 10 (IE10) til Windows 7. Dermed er det ikke længere nødvendigt at opgradere til Windows 8 for at få Microsofts nyeste browser.

Den første preview-version af IE10 til Windows 7 kom i november sidste år, og nu er den færdige version så klar.

Det betyder, at 700 millioner brugere med Windows 7 nu kan få IE10. Microsoft skriver i sin blog, at IE10 er 20 procent hurtigere end forgængeren IE9.

Der er forbedringer på en række områder, herunder sikkerhed, privacy og stabilitet, og browseren understøtter 30 nye web-standarder. Javascript-ydelsen skulle være forbedret med 25 pct. En komplet liste over de nye funktioner findes på denne side.

Microsoft fortæller, at Windows 7 brugerne automatisk bliver opdateret til den nyeste browser-version i løbet af de kommende uger. Det starter allerede i dag med de brugere, som har installeret preview-udgaven af IE10.

Samtidig med frigivelsen af programmet har Microsoft startet en ny reklamekampagne for browseren. Den omfatter blandt andet hjemmesiden ExploreTouch.ie, hvor man kan afprøve nogle af touch-funktionerne i browseren.

IE10 kommer ikke til Windows Vista eller andre ældre versioner af Microsofts operativsystem.

Læses lige nu

    Event: Årets CISO 2026

    Sikkerhed | København

    Vi glæder os til at løfte sløret for flere detaljer til denne konference. I mellemtiden kan du tilmelde dig og dermed have tidspunktet reserveret i din kalender.

    22. oktober 2026 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Idura har pr. 1. januar 2026 ansat Lars Mørch, 54 år,  som VP of Sales. Han skal især beskæftige sig med Iduras salgsorganisation, implementere en ny go-to-market-model og sikre udviklingen af virksomhedens identitetsplatform. Han kommer fra en stilling som Regional Vice President hos Avallone. Han er uddannet på CBS og har en BA i Organization & Innovation. Han har tidligere beskæftiget sig med internationalt SaaS-salg og forretningsudvikling fra både scale-ups og globale teknologivirksomheder. Nyt job

    Lars Mørch

    Idura