Internet Explorer 10 til Windows 7 er færdig

Nu er den færdige version af Internet Explorer 10 klar for de 700 millioner brugere med Windows 7.

Artikel top billede

Microsoft har netop frigivet den nyeste version af sin browser Internet Explorer 10 (IE10) til Windows 7. Dermed er det ikke længere nødvendigt at opgradere til Windows 8 for at få Microsofts nyeste browser.

Den første preview-version af IE10 til Windows 7 kom i november sidste år, og nu er den færdige version så klar.

Det betyder, at 700 millioner brugere med Windows 7 nu kan få IE10. Microsoft skriver i sin blog, at IE10 er 20 procent hurtigere end forgængeren IE9.

Der er forbedringer på en række områder, herunder sikkerhed, privacy og stabilitet, og browseren understøtter 30 nye web-standarder. Javascript-ydelsen skulle være forbedret med 25 pct. En komplet liste over de nye funktioner findes på denne side.

Microsoft fortæller, at Windows 7 brugerne automatisk bliver opdateret til den nyeste browser-version i løbet af de kommende uger. Det starter allerede i dag med de brugere, som har installeret preview-udgaven af IE10.

Samtidig med frigivelsen af programmet har Microsoft startet en ny reklamekampagne for browseren. Den omfatter blandt andet hjemmesiden ExploreTouch.ie, hvor man kan afprøve nogle af touch-funktionerne i browseren.

IE10 kommer ikke til Windows Vista eller andre ældre versioner af Microsofts operativsystem.

Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

Cyberdivisionen søger sektionschef til effektiv drift af kritiske it-systemer i Hvidovre

Københavnsområdet

Dalmatic TNV A/S

Dygtig svagstrømsingeniør

Midtjylland

Aktieselskabet CARL CHRISTENSEN

Vi søger en nysgerrig og skarp BI-assistent

Midtjylland

TV2

Android App Developer til TV 2

Københavnsområdet

Navnenyt fra it-Danmark

Thomas Morville Helmert, chefkonsulent hos Rigspolitiet, har pr. 28. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse
Christian Pedersen,  emagine Consulting A/S, er pr. 1. februar 2026 udnævnt som Chief AI Officer. Han beskæftiger sig med opkvalificere emagines ansatte, udvikle interne AI-værktøjer og levere AI-projekter for kunderne. Som leder af et nye AI-team skal han også udvikle og lancere AI-produkter til markedet. Udnævnelse

Christian Pedersen

emagine Consulting A/S

ChangeGroup ApS har pr. 12. januar 2026 ansat Morten Benn som Administrerende direktør. Han kommer fra en stilling som Partner hos Nosco. Nyt job

Morten Benn

ChangeGroup ApS

Sourcing IT har pr. 2. februar 2026 ansat Susanne Sønderskov som Salgsdirektør. Hun skal især beskæftige sig med at styrke Sourcing IT’s kommercielle fundament, skalere salgsindsatsen og øge tilstedeværelsen bl.a. hos jyske kunder. Hun kommer fra en stilling som Salgsdirektør hos Right People Group ApS. Hun har tidligere beskæftiget sig med salgsledelse inden for IT-freelanceleverancer og komplekse kundeaftaler, både privat og offentligt. Nyt job

Susanne Sønderskov

Sourcing IT