Internet Explorer 10 til Windows 7 er færdig

Nu er den færdige version af Internet Explorer 10 klar for de 700 millioner brugere med Windows 7.

Artikel top billede

Microsoft har netop frigivet den nyeste version af sin browser Internet Explorer 10 (IE10) til Windows 7. Dermed er det ikke længere nødvendigt at opgradere til Windows 8 for at få Microsofts nyeste browser.

Den første preview-version af IE10 til Windows 7 kom i november sidste år, og nu er den færdige version så klar.

Det betyder, at 700 millioner brugere med Windows 7 nu kan få IE10. Microsoft skriver i sin blog, at IE10 er 20 procent hurtigere end forgængeren IE9.

Der er forbedringer på en række områder, herunder sikkerhed, privacy og stabilitet, og browseren understøtter 30 nye web-standarder. Javascript-ydelsen skulle være forbedret med 25 pct. En komplet liste over de nye funktioner findes på denne side.

Microsoft fortæller, at Windows 7 brugerne automatisk bliver opdateret til den nyeste browser-version i løbet af de kommende uger. Det starter allerede i dag med de brugere, som har installeret preview-udgaven af IE10.

Samtidig med frigivelsen af programmet har Microsoft startet en ny reklamekampagne for browseren. Den omfatter blandt andet hjemmesiden ExploreTouch.ie, hvor man kan afprøve nogle af touch-funktionerne i browseren.

IE10 kommer ikke til Windows Vista eller andre ældre versioner af Microsofts operativsystem.

Læses lige nu
    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    Andre events | København Ø

    People Tech 2025 – hvor HR møder IT

    Deltag og oplev, hvordan People Tech 2025 kan gøre HR til en nøglespiller i fremtidens forretningsstrategi.

    Infrastruktur | Frederiksberg

    Roundtable: Hybrid og cloud – sikre og strategiske it-valg i en ustabil verden

    Eksklusive danske digitale ledere mødes til rundbordssamtale om balancen mellem fart, sikkerhed og compliance. Hør hvordan CIO’er bygger robuste hybrid cloud-strategier, der skaber reel forretningsværdi og styrker modstandskraften.

    Sikkerhed | København

    Strategisk It-sikkerhedsdag 2026 - København

    Få overblik over cybersikkerhedens vigtigste teknologier, trusler og strategiske valg. Hør skarpe oplæg om AI-risici, forsvar, compliance og governance. Vælg mellem to spor og styrk både indsigt og netværk. Deltag i København 20. januar.

    Se alle vores events inden for it

    Navnenyt fra it-Danmark

    Netip A/S har pr. 15. september 2025 ansat Jimmi Overgaard som Key Account Manager ved netIP's kontor i Viborg. Han kommer fra en stilling som Sales Executive hos Globalconnect A/S. Nyt job

    Jimmi Overgaard

    Netip A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Birthe Kamstrup som Data & AI Consultant. Hun skal især beskæftige sig med at optimere datadrevne beslutningsprocesser til glæde for Norriq's kunder. Hun kommer fra en stilling som Teamlead/Senior Insight Specialist hos CompanYoung. Hun er uddannet i sociologi og har en bachelor i erhvervsøkonomi på Aarhus universitet. Nyt job

    Birthe Kamstrup

    Norriq Danmark A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Ahmed Yasin Mohammed Hassan som Data & AI Consultant. Han kommer fra en stilling som selvstændig gennem de seneste 3 år. Han er uddannet cand. merc. i Business Intelligence fra Aarhus Universitet. Nyt job

    Ahmed Yasin Mohammed Hassan

    Norriq Danmark A/S