Internet Explorer 10 til Windows 7 er færdig

Nu er den færdige version af Internet Explorer 10 klar for de 700 millioner brugere med Windows 7.

Artikel top billede

Microsoft har netop frigivet den nyeste version af sin browser Internet Explorer 10 (IE10) til Windows 7. Dermed er det ikke længere nødvendigt at opgradere til Windows 8 for at få Microsofts nyeste browser.

Den første preview-version af IE10 til Windows 7 kom i november sidste år, og nu er den færdige version så klar.

Det betyder, at 700 millioner brugere med Windows 7 nu kan få IE10. Microsoft skriver i sin blog, at IE10 er 20 procent hurtigere end forgængeren IE9.

Der er forbedringer på en række områder, herunder sikkerhed, privacy og stabilitet, og browseren understøtter 30 nye web-standarder. Javascript-ydelsen skulle være forbedret med 25 pct. En komplet liste over de nye funktioner findes på denne side.

Microsoft fortæller, at Windows 7 brugerne automatisk bliver opdateret til den nyeste browser-version i løbet af de kommende uger. Det starter allerede i dag med de brugere, som har installeret preview-udgaven af IE10.

Samtidig med frigivelsen af programmet har Microsoft startet en ny reklamekampagne for browseren. Den omfatter blandt andet hjemmesiden ExploreTouch.ie, hvor man kan afprøve nogle af touch-funktionerne i browseren.

IE10 kommer ikke til Windows Vista eller andre ældre versioner af Microsofts operativsystem.

Læses lige nu

    Event: Strategisk It-sikkerhedsdag 2026 - Aarhus

    Sikkerhed | Aarhus C

    Få overblik over cybersikkerhedens vigtigste teknologier, trusler og strategiske valg. Hør skarpe oplæg om AI-risici, forsvar, compliance og governance. Vælg mellem tre spor og styrk både indsigt og netværk. Deltag i Aarhus 22. januar.

    22. januar 2026 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Netip A/S har pr. 1. november 2025 ansat Nikolaj Vesterbrandt som Datateknikerelev ved netIP's afdeling i Rødekro. Han er uddannet IT-supporter ved Aabenraa Kommune og videreuddanner sig nu til Datatekniker. Nyt job
    Netip A/S har pr. 1. november 2025 ansat Kristian Kveiborg Yde som BI-konsulent ved netIP's kontor i Thisted. Han er uddannet med en Cand.merc. i økonomistyring. Nyt job
    Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Søren Vindfelt Røn som Data & AI Consultant. Han skal især beskæftige sig med at effektivisere, planlægge og implementere innovative, digitale løsninger for Norriqs kunder. Han kommer fra en stilling som Co-founder & CMO hos DrinkSaver. Han er uddannet Masters of science på Københavns IT-Universitet. Nyt job

    Søren Vindfelt Røn

    Norriq Danmark A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Hans Christian Thisen som AI Consultant. Han skal især beskæftige sig med at bidrage til udvikling og implementering af AI- og automatiseringsløsninger. Nyt job

    Hans Christian Thisen

    Norriq Danmark A/S