Her er den bedste kur mod belastende nyhedsbreve

Internettjenesten Unroll.me virker som en effektiv pille mod nyhedsbreve og reklame-mails.

Artikel top billede

Foto:www.e-MagineArt.com (Foto: Free image by www.e-MagineArt.com / www.e-MagineArt.com)

Hvis du er træt af at få din indbakke oversvømmet med ligegyldige nyhedsbreve, findes der en række internettjenester, der virker som en effektiv kur med denne plage. 

Men den gratis tjeneste Unroll.me er sandsynligvis den hidtil bedste og mest simple af slagsen. 

For at komme i gang med at bruge Unroll.me logger du ganske enkelt ind med din Google- eller Yahoo-mail, og herefter gennemgår Unroll.me din emailhistorik og finder alle de nyhedsbreve, som du gennem tiden har skrevet dig op til.

Samler nyhedsbreve i en mail

Unroll.me giver dig muligheden for at håndtere nyhedsbreve på tre forskellige måder.

1) Du får det som del af én samlet daglig mail.
2) Unroll.me afmelder nyhedsbrevet for dig.
3) Du fortsætter med at modtage det som sædvanligt.

Udgangspunkt er dog, at Unroll.me samler alle nyhedsbreve i en daglig mail. Men du kan også vælge at klikke på en unsubscribe-knap, hvorefter du kan ikke længere vil modtage det pågældende nyhedsbrev.

Er der enkelte nyhedsbreve, som du fortsat ønsker at modtage på normal vis - som eksempelvis ComON's :) - kan du vælge at klikke på knappen "Direct to inbox", og din mail vil herefter lande i indbakken, som den plejer.

Som nævnt er der dog også en række andre tjenester, der
tilbyder denne type service. 

Eksempelvis kan internettjenesten The Swizzle præcis det samme, og tjenesten Sanebox tilbyder også lignende funktioner. Men i sidstnævnte tilfælde er funktionen dog led i en større pakke af funktioner, der koster knap 30 kroner om måneden at benytte sig af.

Læs også:

Fire værktøjer der får dig til at hade mail mindre 

Hallo dovne: Her er fem tip til at arbejde mere effektivt

Annonce

Annonceindlæg fra Computerworld

Hvad sker der, når bryllupsrejsen med AI er forbi?

Lige nu er det svært ikke at være begejstret for AI.

Navnenyt fra it-Danmark

EG Danmark A/S har pr. 17. august 2026 ansat Michael Banegas Madsen, 32 år,  som Senior Account Executive. Han skal især beskæftige sig med Ansvar for nysalg og vækst af eksisterende kunder, samt opbygning af kunderelationer på tværs af Jylland og Fyn. Han kommer fra en stilling som Senior Talent Attraction Specialist hos Danske Commodities A/S. Han er uddannet Kandidat i Corporate Communication fra Aarhus BSS. Han har tidligere beskæftiget sig med 6 års erfaring med rekruttering af tech-profiler i bl.a. Danske Commodities. Nyt job

Michael Banegas Madsen

EG Danmark A/S

LCG har pr. 1. september 2026 ansat Thomas Wong, 47 år,  som Director of Cyber & Risk Advisory. Han skal især beskæftige sig med Ansvar for at udvikle LCG’s rådgivning inden for cybersikkerhed, cyberrisiko og GRC. Han kommer fra en stilling som VP of security hos Atea. Nyt job
Netip A/S har pr. 1. august 2026 ansat Ronni Randrup som Seniorkonsulent ved netIP's kontor i Aalborg. Han kommer fra en stilling som Operations Consultant hos Complea. Nyt job

Ronni Randrup

Netip A/S

Norriq Danmark A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Nikolaj Henrik Pieter Jansen som Junior Consultant. Han skal især beskæftige sig med at understøtte vores konsulenter med praktiske og analytiske opgaver på diverse kundeprojekter. Han kommer fra en stilling som Digital Advisor & Account Manager hos Twentyfour. Han er uddannet hos IT-Universitetet i København. Han har tidligere beskæftiget sig med salg og projektstyring. Nyt job

Nikolaj Henrik Pieter Jansen

Norriq Danmark A/S