Hacker-angreb rammer 50 millioner Evernote-brugere

Evernote har bedt alle sine brugere om at ændre deres kodeord.

Artikel top billede

Den populære internet-tjeneste Evernote har været udsat for et dataindbrud, som betyder, at alle brugerne nu skal udskifte deres kodeord. Det menes at der er omkring 50 millioner Evernote-brugere.

Sikkerhedsholdet hos Evernote fortæller i en besked, at man har opdaget og blokeret mistænkelig aktivitet i firmaets systemer, som ser ud til at være et koordineret forsøg på at få adgang til sikre områder på Evernote.

I den efterfølgende undersøgelse har man ikke fundet tegn på, at angriberne har haft adgang til indhold gemt i Evernote. Dermed tyder det heller ikke på, at de har været i stand til at ændre eller slette data.

Men det ser ud til, at hackerne har hentet databasen med alle brugernavne, mailadresser og krypterede kodeord.

Trods beskyttelsen er det sandsynligvis kun et spørgsmål om tid, før hackerne har knækket krypteringen.

Derfor skal alle Evernote-brugere nu vælge et nyt kodeord, næste gang de logger ind. Det betyder også, at kodeordet skal ændres i alle de mobile apps.

Samtidig kommer der flere opdateringer til de forskellige apps, der skal gøre det lettere at veksle kodeordet.

Evernote anbefaler at undgå simple kodeord, der kan findes i en ordbog, og ikke bruge det samme kodeord på forskellige sites eller tjenester. Desuden bør man aldrig klikke på "Reset password" links i e-mails. I stedet bør man gå direkte til det pågældende websted for at ændre kodeordet.

I de sidste uger har både Apple, Facebook og Microsoft været udsat for dataindbrud. Det sociale netværk Twitter fortalte i sidste måned, at 250.000 brugerkonti var kompromitteret.

Læses lige nu

    Annonce

    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    Andre events | Charlottenlund

    Roundtable: Skalér teknologien. Bevar kontrollen

    Skab målbar forretningsværdi med cloud og AI. Bevar kontrollen over data, omkostninger og leverandørafhængigheder. Mød Årets CIO 2026 Claus Thomsen fra Lundbeck, og del erfaringer med andre digitale ledere i et roundtable om modernisering,...

    It-løsninger | Online

    ERP Insights 2026

    Webinaret giver et samlet overblik over, hvordan ERP-landskabet ændrer sig, og hvilke arkitekturvalg der får direkte betydning for forretningens evne til at tilpasse sig.

    Se alle vores events inden for it

    Navnenyt fra it-Danmark

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Ida Laursen som Junior Consultant. Hun skal især beskæftige sig med at understøtte vores konsulenter med praktiske og analytiske opgaver på diverse kundeprojekter. Hun kommer fra en stilling som Webassistent hos PWT Group A/S. Hun er uddannet bachelor i International Virksomhedskommunikation og er i gang med en kandidat i IT-ledelse. Hun har tidligere beskæftiget sig med kommunikation og webindhold. Nyt job

    Ida Laursen

    Norriq Danmark A/S

    Arctic Wolfs Network har pr. 1. september 2026 ansat Victor Dohlmann som Sales Director for Nordics. Nyt job

    Victor Dohlmann

    Arctic Wolfs Network

    Netip A/S har pr. 17. august 2026 ansat Jesper U. Sørensen som Seniorkonsulent ved netIP's kontor i Esbjerg. Han kommer fra en stilling som Chief Technology Officer hos NetSec ApS, hvor han også var partner. Nyt job
    Elbek & Vejrup A/S har pr. 15. august 2026 ansat Anne-Sofie Andreasen som Project Manager i Projekt & Service. Hun skal især beskæftige sig med ledelse og koordinering af projekter og serviceopgaver. Hun kommer fra en stilling som konsulent med fokus på digitale løsninger hos XFLow. Hun er uddannet cand.it. i IT, Kommunikation og Organisation. Hun har tidligere beskæftiget sig med analyse, udvikling, test og implementering af løsninger samt udarbejdelse af brugervejledninger. Nyt job

    Anne-Sofie Andreasen

    Elbek & Vejrup A/S