Hacker-angreb rammer 50 millioner Evernote-brugere

Evernote har bedt alle sine brugere om at ændre deres kodeord.

Artikel top billede

Den populære internet-tjeneste Evernote har været udsat for et dataindbrud, som betyder, at alle brugerne nu skal udskifte deres kodeord. Det menes at der er omkring 50 millioner Evernote-brugere.

Sikkerhedsholdet hos Evernote fortæller i en besked, at man har opdaget og blokeret mistænkelig aktivitet i firmaets systemer, som ser ud til at være et koordineret forsøg på at få adgang til sikre områder på Evernote.

I den efterfølgende undersøgelse har man ikke fundet tegn på, at angriberne har haft adgang til indhold gemt i Evernote. Dermed tyder det heller ikke på, at de har været i stand til at ændre eller slette data.

Men det ser ud til, at hackerne har hentet databasen med alle brugernavne, mailadresser og krypterede kodeord.

Trods beskyttelsen er det sandsynligvis kun et spørgsmål om tid, før hackerne har knækket krypteringen.

Derfor skal alle Evernote-brugere nu vælge et nyt kodeord, næste gang de logger ind. Det betyder også, at kodeordet skal ændres i alle de mobile apps.

Samtidig kommer der flere opdateringer til de forskellige apps, der skal gøre det lettere at veksle kodeordet.

Evernote anbefaler at undgå simple kodeord, der kan findes i en ordbog, og ikke bruge det samme kodeord på forskellige sites eller tjenester. Desuden bør man aldrig klikke på "Reset password" links i e-mails. I stedet bør man gå direkte til det pågældende websted for at ændre kodeordet.

I de sidste uger har både Apple, Facebook og Microsoft været udsat for dataindbrud. Det sociale netværk Twitter fortalte i sidste måned, at 250.000 brugerkonti var kompromitteret.

KMD A/S

Projektleder

Københavnsområdet

Capgemini Danmark A/S

AI Data Architect

Københavnsområdet

Politiets Efterretningstjeneste

ML OPS til udvikling og støtte af Computer Network Exploitation

Københavnsområdet

Event: Platform X 2027: Forretning, teknologi og transformation

It-løsninger |

Mød verdens stærkeste og mest effektive platforme der driver den digitale transformation samlet i København - og dyk ned i den nyeste teknologi.

29 april 2027 | Gratis deltagelse

Navnenyt fra it-Danmark

Heidi Johansen, chef for IT og Digitalisering hos Zealand Business College, har pr. 24. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

Heidi Johansen

Zealand Business College

Lector ApS har pr. 9. juli 2026 ansat Simeon Dimitrov som IT-konsulent i Lectors TeamShare-gruppe. Han skal især beskæftige sig med cloud og infrastruktur samt design og optimering af Lectors infrastruktur og løsninger. Han kommer fra en stilling som DevOps Engineer hos Kraftvaerk. Han har tidligere beskæftiget sig med Azure og onprem infrastruktur, automatisering, implementering og optimering af cloudløsninger. Nyt job

Simeon Dimitrov

Lector ApS

Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Ida Hyllested Friis som Key Account Manager ved netIP's kontor i Thisted. Hun kommer fra en stilling som Key Account Manager hos Københavns erhvervshus. Nyt job