Google: Sådan trawler vi 30 billioner sider for at finde svaret på din søgning

En ny Google-side forklarer i detaljer, hvad der sker, når du starter en web-søgning.

Artikel top billede

"Sådan fungerer søgning - fra algoritmer til svar". Det er overskriften på et nyt websted fra Google, hvor du kan lære om, hvordan søgemaskinen fungerer. Google fortæller om webstedet i sin officielle søgeblog. Sidste år kom søgegiganten med et animeret site, der viser, hvordan en mail finder vej gennem nettet, og det nye websted følger i samme spor.

Denne gang er der fokus på søgeprocessen, som starter med gennemgang og indeksering af billioner af sider på nettet og fortsætter med de algoritmer, der bruges til at levere søgeresultaterne. Samtidig bliver indholdet screenet for at fjerne spam og andet uønsket indhold.

Bortset fra den grafiske oversigt er de fleste af siderne oversat til dansk. Her kan man f.eks. læse om, hvad Google gør for at bekæmpe malware og beskytte mod identitetstyveri, hvordan søgningen har udviklet sig og hvilke filtre der er til rådighed. Et dokument på 43 sider beskriver, hvordan man bedømmer søgeresultaternes kvalitet.

"Vi håber, at dette site vil hjælpe med at illustrere rejsen fra algoritmer til svar, der kun tager brøkdele af et sekund," lyder meldingen fra Google.

Der er også en oversigt med de forskellige funktioner i søgemaskinen og tips og tricks til, hvordan du kan få det maksimale ud af søgningen. Hvis du f.eks. vil omregne valuta eller hente en vejrudsigt, kan Google selv levere det nødvendige svar, uden at det er nødvendigt at springe til en anden side.

Tekstudgaven af webstedet er tilgængelig på 43 sprog.

Læses lige nu

    Capgemini Danmark A/S

    Management Consultant

    Københavnsområdet

    Capgemini Danmark A/S

    Java Engineer

    Københavnsområdet

    Capgemini Danmark A/S

    Open Application (Denmark)

    Københavnsområdet

    Annonceindlæg fra Computerworld it-jobbank

    Mød 3.500+ it-talenter på IT-DAY 2026

    Hos Computerworld it-jobbank er vi stolte af at fortsætte det gode partnerskab med folkene bag IT-DAY – efter vores mening Danmarks bedste karrieremesse for unge og erfarne it-kandidater.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Lector ApS har pr. 2. februar 2026 ansat Jacob Pontoppidan som Sales Executive i Lectors TeamShare gruppe. Jacob skal især beskæftige sig med vækst af TeamShare med fokus på kommerciel skalering, mersalg og en stærk go to market eksekvering. Jacob har tidligere beskæftiget sig med salg og forretningsudvikling i internationale SaaS virksomheder. Nyt job

    Jacob Pontoppidan

    Lector ApS

    Mikkel Hjortlund-Fernández, Service Manager hos Terma Group, har pr. 26. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest. Foto: Per Bille. Færdiggjort uddannelse
    Markus Dalsgaard Sisseck, Business Developer hos Martinsen Rådgivning & Revision, har pr. 21. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aalborg Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Markus Dalsgaard Sisseck

    Martinsen Rådgivning & Revision

    Immeo har pr. 1. februar 2026 ansat Patricia Oczki som Marketing Manager. Hun kommer fra en stilling som Head of Marketing and Communication hos Coach Solutions. Nyt job