Google: Sådan trawler vi 30 billioner sider for at finde svaret på din søgning

En ny Google-side forklarer i detaljer, hvad der sker, når du starter en web-søgning.

Artikel top billede

"Sådan fungerer søgning - fra algoritmer til svar". Det er overskriften på et nyt websted fra Google, hvor du kan lære om, hvordan søgemaskinen fungerer. Google fortæller om webstedet i sin officielle søgeblog. Sidste år kom søgegiganten med et animeret site, der viser, hvordan en mail finder vej gennem nettet, og det nye websted følger i samme spor.

Denne gang er der fokus på søgeprocessen, som starter med gennemgang og indeksering af billioner af sider på nettet og fortsætter med de algoritmer, der bruges til at levere søgeresultaterne. Samtidig bliver indholdet screenet for at fjerne spam og andet uønsket indhold.

Bortset fra den grafiske oversigt er de fleste af siderne oversat til dansk. Her kan man f.eks. læse om, hvad Google gør for at bekæmpe malware og beskytte mod identitetstyveri, hvordan søgningen har udviklet sig og hvilke filtre der er til rådighed. Et dokument på 43 sider beskriver, hvordan man bedømmer søgeresultaternes kvalitet.

"Vi håber, at dette site vil hjælpe med at illustrere rejsen fra algoritmer til svar, der kun tager brøkdele af et sekund," lyder meldingen fra Google.

Der er også en oversigt med de forskellige funktioner i søgemaskinen og tips og tricks til, hvordan du kan få det maksimale ud af søgningen. Hvis du f.eks. vil omregne valuta eller hente en vejrudsigt, kan Google selv levere det nødvendige svar, uden at det er nødvendigt at springe til en anden side.

Tekstudgaven af webstedet er tilgængelig på 43 sprog.

Læses lige nu

    Politiets Efterretningstjeneste

    ML OPS til udvikling og støtte af Computer Network Exploitation

    Københavnsområdet

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Digital forretningsanalytiker til Cyberdivisionen

    Københavnsområdet

    Statens IT

    Netscaler specialist til Statens It

    Københavnsområdet

    Digitaliseringsstyrelsen

    IT-arkitekt hos Digitaliseringsstyrelsen

    Københavnsområdet

    Event: Årets CISO 2026

    Sikkerhed | Kongens Lyngby

    Årets CISO 2026 hylder de sikkerhedsledere, der skaber robusthed i et sikkerhedslandskab under pres – og som formår at løfte cyber- og informationssikkerhed fra teknisk disciplin til strategisk ledelsesopgave.

    22 oktober 2026 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Pinksky har pr. 1. maj 2026 ansat Alexander Skou Henkel, 39 år,  som Rådgivende konsulent. Han skal især beskæftige sig med optimering af forretningsprocesser i Microsoft platformen. Han kommer fra en stilling som IT forretningskonsulent hos Evobis ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med forretningsudvikling i Microsoft platformen. Nyt job
    Oliver Dirks-Steinmoen, softwareudvikler hos Folketingets administration, har pr. 30. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i softwarekonstruktion på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Oliver Dirks-Steinmoen

    Folketingets administration

    WITRICS A/S har pr. 1. juli 2026 ansat Tim Meicker som Sales & Marketing Manager. Han skal især beskæftige sig med marketingstrategi, salgsaktiviteter, samt virksomhedens kommercielle vækst. Han kommer fra en stilling som projektansat hos WITRICS A/S. Han er uddannet BA (hons) Strategic Management og MBA fra Syddansk Universitet. Nyt job

    Tim Meicker

    WITRICS A/S

    Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Steffen Bendix Søjberg som Systemkonsulent ved netIP's kontor i Rødekro. Han kommer fra en stilling som Systemadministr,og har været i branchen i mange år. Nyt job