Google: Sådan trawler vi 30 billioner sider for at finde svaret på din søgning

En ny Google-side forklarer i detaljer, hvad der sker, når du starter en web-søgning.

Artikel top billede

"Sådan fungerer søgning - fra algoritmer til svar". Det er overskriften på et nyt websted fra Google, hvor du kan lære om, hvordan søgemaskinen fungerer. Google fortæller om webstedet i sin officielle søgeblog. Sidste år kom søgegiganten med et animeret site, der viser, hvordan en mail finder vej gennem nettet, og det nye websted følger i samme spor.

Denne gang er der fokus på søgeprocessen, som starter med gennemgang og indeksering af billioner af sider på nettet og fortsætter med de algoritmer, der bruges til at levere søgeresultaterne. Samtidig bliver indholdet screenet for at fjerne spam og andet uønsket indhold.

Bortset fra den grafiske oversigt er de fleste af siderne oversat til dansk. Her kan man f.eks. læse om, hvad Google gør for at bekæmpe malware og beskytte mod identitetstyveri, hvordan søgningen har udviklet sig og hvilke filtre der er til rådighed. Et dokument på 43 sider beskriver, hvordan man bedømmer søgeresultaternes kvalitet.

"Vi håber, at dette site vil hjælpe med at illustrere rejsen fra algoritmer til svar, der kun tager brøkdele af et sekund," lyder meldingen fra Google.

Der er også en oversigt med de forskellige funktioner i søgemaskinen og tips og tricks til, hvordan du kan få det maksimale ud af søgningen. Hvis du f.eks. vil omregne valuta eller hente en vejrudsigt, kan Google selv levere det nødvendige svar, uden at det er nødvendigt at springe til en anden side.

Tekstudgaven af webstedet er tilgængelig på 43 sprog.

Annonce

Annonceindlæg fra Barco

De vigtigste samarbejdstrends, som enhver IT-leder bør holde øje med

I lang tid har samarbejdsbranchen fokuseret på at forbedre enhedsfunktioner – bedre kameraer, klarere lyd og smartere software. Men den virkelige forvandling handler ikke om funktioner.

Navnenyt fra it-Danmark

Stine Willemoes Kondrup, Senior Project Manager hos Ascom, har pr. 22. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aalborg Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse
Norriq Danmark A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Ida Laursen som Junior Consultant. Hun skal især beskæftige sig med at understøtte vores konsulenter med praktiske og analytiske opgaver på diverse kundeprojekter. Hun kommer fra en stilling som Webassistent hos PWT Group A/S. Hun er uddannet bachelor i International Virksomhedskommunikation og er i gang med en kandidat i IT-ledelse. Hun har tidligere beskæftiget sig med kommunikation og webindhold. Nyt job

Ida Laursen

Norriq Danmark A/S

Elbek & Vejrup A/S har pr. 1. august 2026 ansat Nathalie Kajberg Knudsen som Supportkonsulent i Evita/Forsyning. Hun skal især beskæftige sig med support af Evita/Forsyning samt bidrage til videreudviklingen af supportsetup på Evita og Appia. Hun kommer fra en stilling som support indenfor Kundeadministration og Afregning hos KMD Easy Energy. Hun har tidligere beskæftiget sig med kørselskoordinering og kørselsledelse hos FKS Slamson og Godik. Nyt job

Nathalie Kajberg Knudsen

Elbek & Vejrup A/S

Elbek & Vejrup A/S har pr. 15. august 2026 ansat Anne-Sofie Andreasen som Project Manager i Projekt & Service. Hun skal især beskæftige sig med ledelse og koordinering af projekter og serviceopgaver. Hun kommer fra en stilling som konsulent med fokus på digitale løsninger hos XFLow. Hun er uddannet cand.it. i IT, Kommunikation og Organisation. Hun har tidligere beskæftiget sig med analyse, udvikling, test og implementering af løsninger samt udarbejdelse af brugervejledninger. Nyt job

Anne-Sofie Andreasen

Elbek & Vejrup A/S