Google satser på musikstreaming

Google angriber Spotify med musiktjeneste. Men Beats er også på vej med en ny tjeneste, der kan blive en seriøs konkurrent.

Artikel top billede

Google kommer senere i år med to nye abonnements-baserede musiktjenester. Warner Music har netop indgået en licensaftale med Google for de to tjenester, der skal lanceres på Google Play og på Youtube. Det skriver Billboard.

Samtidig forhandler Google med Universal Music, Sony Music og andre musikudgivere for at opnå lignende aftaler.

Dermed kommer Google til at konkurrere med Spotify, Rhapsody, Rdio og mange andre streaming-tjenester på nettet.

Men søgegiganten har to gode kort i ærmet - Android og Youtube. Google sælger allerede musik gennem Google Play og tilbyder også lagerplads til musikfiler, hvor man kan uploade sin samling og streame den tilbage til alle enheder.

Det skal nu udvides med en tjeneste, hvor man kan streame musik, som man ikke allerede ejer. Ifølge de seneste tal ligger Android på to ud af tre solgte smartphones.

Youtube har omkring 800 millioner unikke brugere om måneden, og her vil man introducere en betalingspligtig abonnements-model, hvor brugerne til gengæld kan slippe for annoncer.

Det ventes, at Google vil lancere sine nye streaming-tjeneste senere på sommeren. Det er omtrent samtidig med en ny abonnements-baseret streaming-tjeneste fra Beats Electronics, der er stiftet af den amerikanske hiphop-producent Dr. Dre.

Selskabet har netop modtaget en investering på mere end 300 mio. kr. til sin tjeneste med kodenavnet "Daisy".

Ifølge Reuters er Apple også interesseret i den nye tjeneste. Apple-chef Tim Book mødtes med Beats-direktør Jimmy Iovine i februar for at drøfte Daisy-projektet.

Beats har tidligere fortalt, at Daisy skal give adgang til et musikkatalog med 12 millioner sange.

Læses lige nu

    Økonomistyrelsen

    IT-arkitekt med fokus på integrationer

    Københavnsområdet

    Forsvarets Efterretningstjeneste

    Teknologisk analytiker inden for IP- og Netværkstrafik

    Københavnsområdet

    Capgemini Danmark A/S

    Open Application (Denmark)

    Midtjylland

    Netcompany A/S

    Data Management Consultant

    Midtjylland

    Event: Årets CIO 2026

    Andre events | Kongens Lyngby

    Vi samler Danmarks stærkeste digitale ledere til en dag med viden og visioner. Årets CIO 2026 fejrer 21 års jubilæum, og NEXT CIO sætter spotlight på næste generation. Deltag og bliv inspireret til at forme fremtidens strategi og eksekvering.

    4 juni 2026 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Pinksky ApS har pr. 1. maj 2026 ansat Dan Toft, 29 år,  som Rådgivende konsulent, Partner. Han skal især beskæftige sig med digitalisering med Microsoftplatformen. Han kommer fra en stilling som Microsoft 365 & SharePoint Specialist hos Evobis ApS. Han er uddannet datamatiker. Han har tidligere beskæftiget sig med Microsoft 365 og SharePoint udvikling. Nyt job

    Dan Toft

    Pinksky ApS

    Renewtech ApS har pr. 15. marts 2026 ansat Jouni Salo som Account Manager for Sverige. Han skal især beskæftige sig med med at styrke Renewtechs nordiske tilstedeværelse med fokus primært på det svenske marked. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos GoGift. Han har tidligere beskæftiget sig med udvikling af salgsaktiviter og kunderelationer på tværs af flere markeder. Nyt job

    Jouni Salo

    Renewtech ApS

    Infosuite A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Henrik Sandmann som Chief Operating Officer (COO). Han skal især beskæftige sig med drift, produktudvikling og skalering, herunder også procesforbedringer og udnyttelse af AI og nye teknologier. Han kommer fra en stilling som Program Director hos ADMG ApS. Han er uddannet cand. scient i datalogi og har derudover en MBA indenfor strategi, ledelse og forretningsudvikling. Nyt job

    Henrik Sandmann

    Infosuite A/S

    IFS Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Marlene Gudman som HR Business Partner. Hun skal især beskæftige sig med HR i Danmark og Norden og lede udvalgte internationale HR-projekter. Hun kommer fra en stilling som Nordic Lead HR Business Partner hos Salesforce. Hun har tidligere beskæftiget sig med international HR med fokus på udvikling af og udfordringer i HR ud fra et forretningsperspektiv. Nyt job

    Marlene Gudman

    IFS Danmark A/S