Superkonsol kan måle, om du bliver ophidset

Den første prototype af Steam Box er klar til test hos brugerne i de næste måneder.

Artikel top billede

Firmaet bag den populære spiltjeneste Steam kommer snart med sin egen konsol. Valve forventer, at den første prototype af Steam Box er klar til test hos brugerne inden for de næste tre-fire måneder.

I et interview med britiske BBC fortæller Valve-chef Gabe Newell, at man snart har hardwaren på plads.

"Vi vil forære nogle prototyper til kunder for at se deres reaktioner, og det bliver nok i de næste tre eller fire måneder," siger Newell, som er i Storbritannien for at modtage en ærespris fra British Academy of Film and Television Arts.

Han forklarer, at man arbejder med at reducere støjniveauet og varmeudviklingen i konsollens hardware, som samtidig skal være kraftig nok til at trække de nyeste spil. Samtidig arbejdes der på controlleren, hvor man overvejer at indbygge sensorer, der kan måle spillerens fysiske tilstand.

"Du skal være i stand til måle direkte, hvor ophidset spillerne er - f.eks. deres hjerterytme - for at tilbyde dem en ny oplevelse, hver gang de spiller," siger Valve-chefen.

Selskabet har allerede forvandlet sig selv fra et spilfirma til verdens største online-markedsplads for spil, og nu vil man så tage springet til konsol-verden. Den nye konsol skal udfordre Nintendo's Wii U, den kommende Sony PS4 og den næste Xbox fra Microsoft. Samtidig kommer der flere nye Android-konsoller.

Gabe Newell vil ikke afsløre, om Valve arbejder på fortsættelser i de populære Half-Life og Portal-serier. Valve mangler stadig at levere den tredje og sidste episode til Half-Life 2 - den anden episode kom i 2007 - og der er heller ingen nye informationer om efterfølgeren Half-Life 3.

Slagsmål med Apple

Valve har allerede en Big Picture Mode, hvor man kan betjene Steam med en konsol-lignende brugerflade.  Der er allerede mange spil i butikken, som kan bruges sammen med en gamepad. Her er det ikke nødvendigt at tilslutte tastatur eller mus. Det danske Limbo er et af de spil, der er optimeret til Big Picture Mode.

Ifølge tidligere rygter skal Steam Box indeholde en Core i7 processor, 8 GB RAM og grafik-processor fra Nvidia. Den skulle være i stand til at køre alle normale pc-spil, og den skulle også understøtte alternative spiltjenester som EA's Origin.

Der er sandsynligvis tale om en kompakt pc i en boks, der er klar til at blive koblet til fjernsynet. Den bliver muligvis leveret med en controller med udskiftelige komponenter. Valve fik et patent på en sådan controller sidste år.

Det vides ikke, om boksen skal køre med Windows, Mac OS eller Linux, hvor Valve netop har udviklet en ny Steam-klient.

Det ser ud til, at Steam gør klar til et slagsmål med Apple og deres Apple TV platform. Steam vil etablere en åben platform for spil som alternativ til Apples lukkede model. Her kan der blive tale om en gentagelse af kampen mellem iOS og Android.

Der er omkring 50 millioner registrerede brugere og 1.700 spil i Steam-tjenesten, som er den største download-butik for spil på nettet.

Mere om samme emne

Event: Cyber Security Festival 2025

Sikkerhed | København

Mød Danmarks skrappeste it-sikkerhedseksperter og bliv klar til at planlægge og eksekvere en operationel og effektiv cybersikkerhedsstrategi, når vi åbner dørene for +1.200 it-professionelle. Du kan glæde dig til oplæg fra mere end 50 talere og møde mere end 30 leverandører over to dage.

4. & 5. november 2025 | Gratis deltagelse

Navnenyt fra it-Danmark

Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Thea Scheuer Gregersen som Finace accountant. Hun skal især beskæftige sig med håndteringer af bl.a. bogføring og finansiel rapportering på tværs af selskaberne. Hun er uddannet Bachelor´s degree i Business Administration & Economics og en Master of Sustainable Business degree. Nyt job

Thea Scheuer Gregersen

Norriq Danmark A/S

Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Hans Christian Thisen som AI Consultant. Han skal især beskæftige sig med at bidrage til udvikling og implementering af AI- og automatiseringsløsninger. Nyt job

Hans Christian Thisen

Norriq Danmark A/S

Netip A/S har pr. 19. august 2025 ansat Marck Stadel Klaris som Datateknikerelev ved netIP's kontor i Herning. Nyt job
Netip A/S har pr. 19. august 2025 ansat Julian Olsen som Datateknikerelev ved afd. Thisted og afd. Esbjerg. Nyt job

Julian Olsen

Netip A/S