Facebook kommer med nyt design

Facebook præsenterer et nyt design til sin nyhedsfeed i aften.

Artikel top billede

Der er stor spænding omkring et Facebook-event, der holdes torsdag kl. 19 dansk tid i selskabets hovedkvarter i Silicon Valley. Her vil Facebook præsentere et nyt design til sin nyhedsfeed. Men det er også alt, som det sociale netværk vil afsløre på forhånd.

Der er mange gætterier omkring, hvordan det nye design kommer til se ud. TechCrunch skrev i januar, at Facebook tester en ny mobil nyhedsfeed, som ikke længere ligner en mini-version af hjemmesiden, men snarere minder om den populære app Flipboard eller Microsofts Metro-brugerflade til Windows 8.

Det er efterhånden også længe siden, at Facebook har gennemført et større redesign af sin nyhedsfeed. Mark Zuckerberg har selv betegnet feed'en som en af de tre grundlæggende søjler på det sociale netværk. De to andre er så tidslinjen og den nye Graph Search, der er udviklet af danske Lars Rasmussen.

Tidslinjen kom i 2011, og mange brugere har stadig ikke adgang til Graph Search. Nu ser det altså ud til, at Facebook har kastet sig over opgaven med at modernisere nyhedsfeed'en.

Ifølge Wired har der været udbredt kritik af den nuværende nyhedsfeed og Facebooks håndtering af posteringer. Der er ofte kun en lille chance for, at posteringer fra firmasider faktisk dukker op på folks nyhedsfeed.

Facebook bruger den såkaldte EdgeRank algoritme til at bestemme, hvad der skal vises, og hvad der skal skjules på startsiden, men det sociale netværk anklages for at gøre sit filter alt for restriktivt. Samtidig tager Facebook nemlig penge for at lade indhold slippe igennem filteret.

Der spekuleres nu på, at Facebook vil dele startsiden op i separate kategorier til tekst og billeder. Svaret kommer i aften.

Annonce

Annonceindlæg fra Barco

Hvorfor enkelhed er den stille drivkraft bag succes på hybride arbejdspladser

Hvordan usynlig teknologi forvandler sikkert hybridarbejde til en daglig virkelighed

Navnenyt fra it-Danmark

Netip A/S har pr. 1. juli 2026 ansat Jacob Holm Jensen som Supportkonsulent ved netIP's kontor i Thisted. Han kommer fra en stilling som IT Supporter hos Revisionsselskabet RSM. Han er uddannet Datatekniker hos netIP - Jacob vender dermed hjem igen. Nyt job

Jacob Holm Jensen

Netip A/S

Systematic A/S har pr. 1. august 2026 ansat Casper Voldstedlund, 52 år,  som Director, Products. Han skal især beskæftige sig med drive produktudvikling inden for national sikkerhed og kritisk infrastruktur (NSI). Han kommer fra en stilling som Senior Director hos Stibo Systems A/S. Nyt job

Casper Voldstedlund

Systematic A/S

Norriq Danmark A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Ida Laursen som Junior Consultant. Hun skal især beskæftige sig med at understøtte vores konsulenter med praktiske og analytiske opgaver på diverse kundeprojekter. Hun kommer fra en stilling som Webassistent hos PWT Group A/S. Hun er uddannet bachelor i International Virksomhedskommunikation og er i gang med en kandidat i IT-ledelse. Hun har tidligere beskæftiget sig med kommunikation og webindhold. Nyt job

Ida Laursen

Norriq Danmark A/S

Norriq Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Sarah Strøyer Hove som Consultant ERP. Hun skal især beskæftige sig med de nyeste teknologiske muligheder sammen med forretningsprocesserne. Hun kommer fra en stilling som Business Controller hos NGI A/S. Hun er uddannet hos Professionshøjskolen UCN som markedsføringsøkonom og International Handel og Markedsføring. Hun har tidligere beskæftiget sig med lager og logistik. Nyt job

Sarah Strøyer Hove

Norriq Danmark A/S