Facebook kommer med nyt design

Facebook præsenterer et nyt design til sin nyhedsfeed i aften.

Artikel top billede

Der er stor spænding omkring et Facebook-event, der holdes torsdag kl. 19 dansk tid i selskabets hovedkvarter i Silicon Valley. Her vil Facebook præsentere et nyt design til sin nyhedsfeed. Men det er også alt, som det sociale netværk vil afsløre på forhånd.

Der er mange gætterier omkring, hvordan det nye design kommer til se ud. TechCrunch skrev i januar, at Facebook tester en ny mobil nyhedsfeed, som ikke længere ligner en mini-version af hjemmesiden, men snarere minder om den populære app Flipboard eller Microsofts Metro-brugerflade til Windows 8.

Det er efterhånden også længe siden, at Facebook har gennemført et større redesign af sin nyhedsfeed. Mark Zuckerberg har selv betegnet feed'en som en af de tre grundlæggende søjler på det sociale netværk. De to andre er så tidslinjen og den nye Graph Search, der er udviklet af danske Lars Rasmussen.

Tidslinjen kom i 2011, og mange brugere har stadig ikke adgang til Graph Search. Nu ser det altså ud til, at Facebook har kastet sig over opgaven med at modernisere nyhedsfeed'en.

Ifølge Wired har der været udbredt kritik af den nuværende nyhedsfeed og Facebooks håndtering af posteringer. Der er ofte kun en lille chance for, at posteringer fra firmasider faktisk dukker op på folks nyhedsfeed.

Facebook bruger den såkaldte EdgeRank algoritme til at bestemme, hvad der skal vises, og hvad der skal skjules på startsiden, men det sociale netværk anklages for at gøre sit filter alt for restriktivt. Samtidig tager Facebook nemlig penge for at lade indhold slippe igennem filteret.

Der spekuleres nu på, at Facebook vil dele startsiden op i separate kategorier til tekst og billeder. Svaret kommer i aften.

Læses lige nu

    Annonce

    Capgemini Danmark A/S

    Strategy & Transformation Consultant

    Københavnsområdet

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Ingeniør til taktiske netværksradioer i Kommunikationssektionen

    Københavnsområdet

    LB Forsikring

    Senior Software Engineer - Digital Enablement

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    Sophie Dalsgaard Myhrmann, er pr. 1. september 2026 ansat hos Elbek & Vejrup A/S som Project Manager i Logistik & Produktion. Hun skal især beskæftige sig med projektledelse indenfor logistik og produktion. Hun er nyuddannet cand.it, i IT, kommunikation og Organisation fra Aarhus Univeristet. Nyt job

    Sophie Dalsgaard Myhrmann

    Elbek & Vejrup A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 3. august 2026 ansat Jeppe Lindberg som Developer. Han skal især beskæftige sig med at være med til at analysere, designe og udvikle skræddersyede forretningsløsninger til vores kunder i Business Central. Han kommer fra en stilling som Business Central Developer hos Evexo. Han er uddannet hos Aalborg Universitet- Master's degree, Computer Software Engineering. Nyt job

    Jeppe Lindberg

    Norriq Danmark A/S

    Elbek & Vejrup A/S har pr. 1. august 2026 ansat Nathalie Kajberg Knudsen som Supportkonsulent i Evita/Forsyning. Hun skal især beskæftige sig med support af Evita/Forsyning samt bidrage til videreudviklingen af supportsetup på Evita og Appia. Hun kommer fra en stilling som support indenfor Kundeadministration og Afregning hos KMD Easy Energy. Hun har tidligere beskæftiget sig med kørselskoordinering og kørselsledelse hos FKS Slamson og Godik. Nyt job

    Nathalie Kajberg Knudsen

    Elbek & Vejrup A/S

    IFS Danmark A/S har pr. 1. september 2026 ansat Gustav Olsen som Business Development Representative. Gustav skal især beskæftige sig med forretningsudvikling & identificering af muligheder med fokus på AI, automatisering og optimering af forretningsprocesser. Gustav kommer fra en stilling som Business Development Specialist hos SAP Danmark A/S. Gustav er uddannet Cand.merc Sales Management. Gustav har tidligere beskæftiget sig med forretningsudvikling og salgsstrategi inden for ERP-teknologi. Nyt job

    Gustav Olsen

    IFS Danmark A/S