Microsoft opdaterer de vigtigste apps i Windows 8

De første opdateringer til Windows 8 kommer allerede i denne måned.

Artikel top billede

Forleden kunne ZDNet afsløre, at Windows-brugere fremover kan regne med en stor opdatering af operativsystemet hvert år. Microsoft kommer senere i år med en større opdatering til Windows 8 under kodenavnet "Blue", og det markerer samtidig den første af de årlige opdateringer til Windows.

Nu fortæller ZDNet, at flere af Microsofts egne apps i Windows 8 bliver opdateret allerede i denne måned. Det skulle betyde, at der kommer opdateringer til Windows Mail, Calendar, Music og Games applikationerne til Windows 8 og Windows RT.

Dermed reagerer Microsoft også på den udbredte kritik af de apps, der er inkluderet i operativsystemet. Mange brugere føler, at de ligner betaversioner snarere end færdige programmer, skriver den kendte Windows-ekspert og blogger Mary Jo Foley.

Det skal så ændres nu med de kommende opdateringer, der skal distribueres gennem Windows Store.

Men den store "Blue" opdatering kommer altså først senere i år. Det menes, at udviklingen er nået omtrent halvvejs. Den færdige version ventes tidligst til august.

"Blue" er ikke kun kodenavnet for en opdatering til Windows, men også for nye versioner af Windows Phone, Windows Server og de forskellige tjenester i Live-platformen.

Det er altså en bølge af produktopdateringer, som ikke nødvendigvis kommer på den samme dag, men som skulle være klar omtrent på samme tidspunkt.

Der kommer flere mindre fejlrettelser og opdateringer inden Blue, men her er der altså tale om en meget betydelig opdatering af de forskellige platforme.

Microsoft er ved at gennemføre en større omstilling, hvor man tidligere har leveret større opdateringer til sine platforme med to-tre års mellemrum. Nu skal det ske årligt, og Blue bliver den første af disse opdateringer.

ZDNet kan ikke fortælle, hvilke nye funktioner der kommer til at indgå i Blue. Men det kan være ændringer i brugerfladen og nye versioner af centrale programmer som browser og mail. Det er også muligt, at der kommer opdateringer til kernel og drivere, som gør systemet hurtigere og forbedrer batteri-tiden.

Samtidig arbejder Microsoft også på en efterfølger til det aktuelle Windows, der går under betegnelsen Windows 9. Derfor kan der opstå forvirring hos kunderne.

Men Microsoft ventes at betegne Blue som en "opfriskning" af Windows 8 og ikke som et helt nyt operativsystem. Det betyder så også, at Blue bliver gratis for brugerne, ligesom de forskellige Service Packs til tidligere versioner af Windows.

Annonce

Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

Senior specialister (Software Defined Network) til Forsvarets nye Digitale Backbone

Midtjylland

Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

Senior projektkonsulent til program Digital og Operativ Transformation

Københavnsområdet

Politiets Efterretningstjeneste

Platform Engineer hos PET

Københavnsområdet

Annonceindlæg fra gavdi

AI er blevet en del af arbejdsdagen - men er vi klar til at bruge den?

AI bliver først for alvor en del af arbejdet, når teknologien integreres i den måde, vi arbejder på. At have adgang til AI betyder ikke nødvendigvis, at medarbejderne er klar til at bruge den.

Navnenyt fra it-Danmark

Elbek & Vejrup A/S har pr. 15. august 2026 ansat Anne-Sofie Andreasen som Project Manager i Projekt & Service. Hun skal især beskæftige sig med ledelse og koordinering af projekter og serviceopgaver. Hun kommer fra en stilling som konsulent med fokus på digitale løsninger hos XFLow. Hun er uddannet cand.it. i IT, Kommunikation og Organisation. Hun har tidligere beskæftiget sig med analyse, udvikling, test og implementering af løsninger samt udarbejdelse af brugervejledninger. Nyt job

Anne-Sofie Andreasen

Elbek & Vejrup A/S

Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation, har pr. 1. september 2026 ansat Alfredo Paladino, 32 år,  som Account Manager for det danske marked. Han skal især beskæftige sig med salg af Iduras MitID- og signaturløsninger i Danmark. Han kommer fra en stilling som Head of Business Development hos Goodwings. Han er uddannet kandidat i e-business. Han har tidligere beskæftiget sig med at opbygge Goodwings' kommercielle funktion og lede et internationalt BDR-team på 12 personer. Nyt job

Alfredo Paladino

Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation,

Lars Erik Larsen, it-arkitekt hos Jyske Bank, har pr. 29. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i softwarekonstruktion på Aarhus Universitet via It-vest – samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

Lars Erik Larsen

Jyske Bank

Norriq Danmark A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Nikolaj Henrik Pieter Jansen som Junior Consultant. Han skal især beskæftige sig med at understøtte vores konsulenter med praktiske og analytiske opgaver på diverse kundeprojekter. Han kommer fra en stilling som Digital Advisor & Account Manager hos Twentyfour. Han er uddannet hos IT-Universitetet i København. Han har tidligere beskæftiget sig med salg og projektstyring. Nyt job

Nikolaj Henrik Pieter Jansen

Norriq Danmark A/S