Forbud kan ramme Google Maps

Microsoft mener at Google Maps krænker et af selskabets patenter fra 1996. Det kan betyde, at Googles kort-tjeneste bliver forbudt i Tyskland.

Artikel top billede

Nu forsøger Microsoft at få en domstol i München til at forbyde Google Maps i Tyskland. Softwarefirmaet hævder at Googles kort-tjeneste krænker et patent fra 1996. Microsoft har selv en kort-tjeneste, Bing Maps, som er en direkte konkurrent til Google Maps.

Den nye retssag mod Google og datterselskabet Motorola Mobility, der startede torsdag, er kun en ud af mange sager, der kører i mobilbranchens patentkrig.

Men det ser ud til, at Microsoft har gode kort på hånden i den tyske sag. Ifølge bloggen FOSS Patents har dommeren i den tyske sag signaleret, at Google sandsynligvis har krænket Microsofts patent. Google har indtil videre ikke været i stand til at overbevise dommeren om, at patentet er ugyldigt.

Dermed er det også sandsynligt, at Google bliver tvunget til at blokere for adgang til Google Maps fra tyske ip-adresser, fjerne Google Maps app'en fra det tyske marked og indbygge et filter i sine tyske browsere, der sørger for at tjenesten ikke kan bruges.
 
Det forventes at retten vil træffe en afgørelse i sagen i løbet af et par måneder. Motorola har selv forsøgt at få Microsoft dømt for patentkrænkelse i en sag om H.264 video-teknologien.

Tjener penge på Android

Tilbage i 2011 var Microsoft med i et konsortium, der købte patenterne fra det gamle netværksfirma Nortel for 23 milliarder kroner. Microsoft har brugt patenterne til at opkræve licensafgifter for Googles Android.

En opgørelse viser, at Microsoft tjener mellem 20 og 40 kr. på hver solgt Android-enhed.

Det er muligvis mere end Google tjener på hver enhed. Google forlanger ikke direkte licens på Android, men tjener penge på annoncevisninger og salg af applikationer i Google Play.

Google har selv købt flere patentpakker for at stå stærkere i de mange juridiske opgør med konkurrenterne på mobil-markedet.

Annonce

Annonceindlæg fra itavis

AI er en stresstest af virksomhedernes digitale fundament

Brug af AI afslører de svagheder, virksomheder allerede har opbygget gennem års cloud-transformation, nye SaaS-løsninger og fragmenterede sikkerhedssystemer.

Navnenyt fra it-Danmark

Netip A/S har pr. 11. august 2026 ansat Emil Kristoffersen som IT-Supporterelev ved netIP's kontor i Thisted. Han er uddannet Fisker, - Emil har dermed valgt et karriereskifte. Nyt job

Emil Kristoffersen

Netip A/S

Arctic Wolf Networks har pr. 3. august 2026 ansat Johnny Krogsboll som Head of Sales Engineering for Norden.Med base i Stockholm får han ansvaret for Arctic Wolfs samlede Sales Engineering-organisation i den nordiske region.<br /><br />Johnny Krogsboll skal være med til at udbygge Arctic Wolfs tilstedeværelse i Norden og hjælpe virksomheder og organisationer med at stå stærkere over for et stadig mere komplekst cybertrusselsbillede. Det skal blandt andet ske i tæt samarbejde med Arctic Wolfs vigtigste kanalpartnere i regionen.<br /><br />Gennem sin karriere har Johnny Krogsboll arbejdet med og rådgivet virksomheder hos blandt andre Hewlett-Packard, Trend Micro og Palo Alto Networks med fokus på at skabe konkret værdi af deres teknologiinvesteringer. Nyt job

Johnny Krogsboll

Arctic Wolf Networks

Lars Erik Larsen, it-arkitekt hos Jyske Bank, har pr. 29. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i softwarekonstruktion på Aarhus Universitet via It-vest – samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

Lars Erik Larsen

Jyske Bank

Norriq Danmark A/S har pr. 1. juli 2026 ansat Nanna-Louise Aae Kudahl som Project Manager. Hun skal især beskæftige sig med drive vores Business Central-projekter i samarbejde med resten af sine nye kollegaer i ERP. Hun kommer fra en stilling som Product Manager hos KMD A/S. Hun er uddannet på Aalborg Universitet i kommunikation og Digitale Medier og har en kandidat i IT-ledelse. Nyt job

Nanna-Louise Aae Kudahl

Norriq Danmark A/S