Forbud kan ramme Google Maps

Microsoft mener at Google Maps krænker et af selskabets patenter fra 1996. Det kan betyde, at Googles kort-tjeneste bliver forbudt i Tyskland.

Artikel top billede

Nu forsøger Microsoft at få en domstol i München til at forbyde Google Maps i Tyskland. Softwarefirmaet hævder at Googles kort-tjeneste krænker et patent fra 1996. Microsoft har selv en kort-tjeneste, Bing Maps, som er en direkte konkurrent til Google Maps.

Den nye retssag mod Google og datterselskabet Motorola Mobility, der startede torsdag, er kun en ud af mange sager, der kører i mobilbranchens patentkrig.

Men det ser ud til, at Microsoft har gode kort på hånden i den tyske sag. Ifølge bloggen FOSS Patents har dommeren i den tyske sag signaleret, at Google sandsynligvis har krænket Microsofts patent. Google har indtil videre ikke været i stand til at overbevise dommeren om, at patentet er ugyldigt.

Dermed er det også sandsynligt, at Google bliver tvunget til at blokere for adgang til Google Maps fra tyske ip-adresser, fjerne Google Maps app'en fra det tyske marked og indbygge et filter i sine tyske browsere, der sørger for at tjenesten ikke kan bruges.
 
Det forventes at retten vil træffe en afgørelse i sagen i løbet af et par måneder. Motorola har selv forsøgt at få Microsoft dømt for patentkrænkelse i en sag om H.264 video-teknologien.

Tjener penge på Android

Tilbage i 2011 var Microsoft med i et konsortium, der købte patenterne fra det gamle netværksfirma Nortel for 23 milliarder kroner. Microsoft har brugt patenterne til at opkræve licensafgifter for Googles Android.

En opgørelse viser, at Microsoft tjener mellem 20 og 40 kr. på hver solgt Android-enhed.

Det er muligvis mere end Google tjener på hver enhed. Google forlanger ikke direkte licens på Android, men tjener penge på annoncevisninger og salg af applikationer i Google Play.

Google har selv købt flere patentpakker for at stå stærkere i de mange juridiske opgør med konkurrenterne på mobil-markedet.

Læses lige nu

    Netcompany A/S

    IT Consultant

    Midtjylland

    Jyske Bank

    Softwareudvikler med AI erfaring

    Københavnsområdet

    Politiets Efterretningstjeneste

    Teknisk IT-sikkerhedsspecialist i PET

    Københavnsområdet

    Event: Platform X 2027: Forretning, teknologi og transformation

    It-løsninger |

    Mød verdens stærkeste og mest effektive platforme der driver den digitale transformation samlet i København - og dyk ned i den nyeste teknologi.

    29 april 2027 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Immeo har pr. 1. maj 2026 ansat Sofie Amalie Buur som Consultant. Hun kommer fra en stilling som Frontend Engineer & UI/UX Designer hos Valyrion. Hun er uddannet Cand.it. Softwaredesign ved ITU. Nyt job
    T-Systems har pr. 17. august 2026 ansat Anders Christensen som Head of Digital. Anders skal især beskæftige sig med at rådgive kunder om T-Systems digitale portefølje, inkl. kunstig intelligens løsninger og services. Anders kommer fra en stilling som Senior Director, Sovereign Services hos TDC Erhverv. Anders har tidligere beskæftiget sig med at rådgive om infrastruktur platforme og digitale løsninger, som giver en reel forretningsværdi. Nyt job

    Anders Christensen

    T-Systems

    WITRICS A/S har pr. 1. juli 2026 ansat Tim Meicker som Sales & Marketing Manager. Han skal især beskæftige sig med marketingstrategi, salgsaktiviteter, samt virksomhedens kommercielle vækst. Han kommer fra en stilling som projektansat hos WITRICS A/S. Han er uddannet BA (hons) Strategic Management og MBA fra Syddansk Universitet. Nyt job

    Tim Meicker

    WITRICS A/S

    Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Ida Hyllested Friis som Key Account Manager ved netIP's kontor i Thisted. Hun kommer fra en stilling som Key Account Manager hos Københavns erhvervshus. Nyt job