Forbud kan ramme Google Maps

Microsoft mener at Google Maps krænker et af selskabets patenter fra 1996. Det kan betyde, at Googles kort-tjeneste bliver forbudt i Tyskland.

Artikel top billede

Nu forsøger Microsoft at få en domstol i München til at forbyde Google Maps i Tyskland. Softwarefirmaet hævder at Googles kort-tjeneste krænker et patent fra 1996. Microsoft har selv en kort-tjeneste, Bing Maps, som er en direkte konkurrent til Google Maps.

Den nye retssag mod Google og datterselskabet Motorola Mobility, der startede torsdag, er kun en ud af mange sager, der kører i mobilbranchens patentkrig.

Men det ser ud til, at Microsoft har gode kort på hånden i den tyske sag. Ifølge bloggen FOSS Patents har dommeren i den tyske sag signaleret, at Google sandsynligvis har krænket Microsofts patent. Google har indtil videre ikke været i stand til at overbevise dommeren om, at patentet er ugyldigt.

Dermed er det også sandsynligt, at Google bliver tvunget til at blokere for adgang til Google Maps fra tyske ip-adresser, fjerne Google Maps app'en fra det tyske marked og indbygge et filter i sine tyske browsere, der sørger for at tjenesten ikke kan bruges.
 
Det forventes at retten vil træffe en afgørelse i sagen i løbet af et par måneder. Motorola har selv forsøgt at få Microsoft dømt for patentkrænkelse i en sag om H.264 video-teknologien.

Tjener penge på Android

Tilbage i 2011 var Microsoft med i et konsortium, der købte patenterne fra det gamle netværksfirma Nortel for 23 milliarder kroner. Microsoft har brugt patenterne til at opkræve licensafgifter for Googles Android.

En opgørelse viser, at Microsoft tjener mellem 20 og 40 kr. på hver solgt Android-enhed.

Det er muligvis mere end Google tjener på hver enhed. Google forlanger ikke direkte licens på Android, men tjener penge på annoncevisninger og salg af applikationer i Google Play.

Google har selv købt flere patentpakker for at stå stærkere i de mange juridiske opgør med konkurrenterne på mobil-markedet.

Læses lige nu
    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    Digital transformation | Online

    Copilot i praksis: Sådan får du mest ud af AI

    Få inspiration til at implementere, anvende og udnytte Copilot optimalt og forsvarligt.

    It-løsninger | Nordhavn

    SAP Excellence Day 2026

    Få konkrete erfaringer med S/4HANA, automatisering og AI i praksis. Hør hvordan danske virksomheder realiserer gevinster og etablerer effektive SAP-løsninger. Vælg fysisk deltagelse hos SAP eller deltag digitalt.

    Infrastruktur | København

    Datacenterstrategi 2026

    Denne konference bidrager med viden om, hvordan du balancerer cloud, on-premise og hybrid infrastruktur med fokus på kontrol, compliance og forretning.

    Se alle vores events inden for it

    Navnenyt fra it-Danmark

    Idura har pr. 15. januar 2026 ansat Mark-Oliver Junge, 26 år,  som software engineer. Han skal især beskæftige sig med at udvikle nye extensions, der gør godkendelsesprocesser mere fleksible, samt bygge infrastruktur til caller authentication. Han kommer fra en stilling som fullstack engineer hos Wayfare.ai. Han er uddannet Fachinformatiker für Anwendungsentwicklung, der betyder “ekspert i softwareudvikling”. Han har tidligere beskæftiget sig med udvikling af softwarearkitektur, DevOps og rammeværk til analyse + orkestrering af SQL-datapipelines. Nyt job
    Alcadon ApS har pr. 1. januar 2026 ansat Per Claus Henriksen som Datacenter-specialist. Per skal især beskæftige sig med opbygning og udvikling af Alcadons datacenterforretning. Per har tidligere beskæftiget sig med forskellige facetter af datacenterbranchen. Både via PR-bureau og som ansat i datacentre. Nyt job

    Per Claus Henriksen

    Alcadon ApS

    Forte Advice har pr. 5. januar 2026 ansat Claes Frederiksen som Commercial Director. Claes skal især beskæftige sig med at løfte den kommercielle modenhed i teknologiprojekter og sikre, at teknologi bliver brugt som strategisk løftestang. Claes kommer fra en stilling som Senior Client Partnership Director, Nordics hos Valtech. Claes har tidligere beskæftiget sig med teknologivalg og platformstrategi til teknologidrevet forretningsudvikling og marketing initiativer. Nyt job

    Claes Frederiksen

    Forte Advice