Forbud kan ramme Google Maps

Microsoft mener at Google Maps krænker et af selskabets patenter fra 1996. Det kan betyde, at Googles kort-tjeneste bliver forbudt i Tyskland.

Artikel top billede

Nu forsøger Microsoft at få en domstol i München til at forbyde Google Maps i Tyskland. Softwarefirmaet hævder at Googles kort-tjeneste krænker et patent fra 1996. Microsoft har selv en kort-tjeneste, Bing Maps, som er en direkte konkurrent til Google Maps.

Den nye retssag mod Google og datterselskabet Motorola Mobility, der startede torsdag, er kun en ud af mange sager, der kører i mobilbranchens patentkrig.

Men det ser ud til, at Microsoft har gode kort på hånden i den tyske sag. Ifølge bloggen FOSS Patents har dommeren i den tyske sag signaleret, at Google sandsynligvis har krænket Microsofts patent. Google har indtil videre ikke været i stand til at overbevise dommeren om, at patentet er ugyldigt.

Dermed er det også sandsynligt, at Google bliver tvunget til at blokere for adgang til Google Maps fra tyske ip-adresser, fjerne Google Maps app'en fra det tyske marked og indbygge et filter i sine tyske browsere, der sørger for at tjenesten ikke kan bruges.
 
Det forventes at retten vil træffe en afgørelse i sagen i løbet af et par måneder. Motorola har selv forsøgt at få Microsoft dømt for patentkrænkelse i en sag om H.264 video-teknologien.

Tjener penge på Android

Tilbage i 2011 var Microsoft med i et konsortium, der købte patenterne fra det gamle netværksfirma Nortel for 23 milliarder kroner. Microsoft har brugt patenterne til at opkræve licensafgifter for Googles Android.

En opgørelse viser, at Microsoft tjener mellem 20 og 40 kr. på hver solgt Android-enhed.

Det er muligvis mere end Google tjener på hver enhed. Google forlanger ikke direkte licens på Android, men tjener penge på annoncevisninger og salg af applikationer i Google Play.

Google har selv købt flere patentpakker for at stå stærkere i de mange juridiske opgør med konkurrenterne på mobil-markedet.

Læses lige nu

    Annonce

    Jyske Bank

    Forretningsudvikler til Modeldata

    Københavnsområdet

    Politiets Efterretningstjeneste

    IT Sikkerhedsarkitekt i PET

    Københavnsområdet

    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    Sikkerhed | Online

    Computerworld Cyber Briefing: Cyberresiliens

    De fleste organisationer har en plan for recovery. Få ved dog, hvilke systemer der skal op at køre først for at holde forretningen i gang. Kom med, når vi ser nærmere på, hvordan Cohesity, Dustin og HPE hjælper organisationer med at definere og...

    It-løsninger | Horsens

    Dynamics AX og FO: Næste kapitel for din virksomhed

    Få overblik over vejen fra Dynamics AX til Finance & Operations – eller løft værdien af Dynamics FO. Hør praksisnære cases om strategi, migration og optimering. Vælg spor, få dyb faglig indsigt, styrk beslutningerne. Tilmeld dig konferencen i...

    Jura | København

    Compliance Day 2026

    Computerworld samler NIS2, AI Act, DORA, GDPR og ledelsesansvar i ét skarpt program. Få styr på kravene og omsæt dem til styring, beslutninger og handling i hverdagen. Tilmeld dig Compliance Day.

    Se alle vores events inden for it

    Navnenyt fra it-Danmark

    Norriq Danmark A/S har pr. 3. august 2026 ansat Jeppe Lindberg som Developer. Han skal især beskæftige sig med at være med til at analysere, designe og udvikle skræddersyede forretningsløsninger til vores kunder i Business Central. Han kommer fra en stilling som Business Central Developer hos Evexo. Han er uddannet hos Aalborg Universitet- Master's degree, Computer Software Engineering. Nyt job

    Jeppe Lindberg

    Norriq Danmark A/S

    Allan Hougaard, der arbejder med softwareudvikling og -arkitektur hos Sparinvest, har pr. 30. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i softwarekonstruktion på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Allan Hougaard

    Sparinvest

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Nikolaj Henrik Pieter Jansen som Junior Consultant. Han skal især beskæftige sig med at understøtte vores konsulenter med praktiske og analytiske opgaver på diverse kundeprojekter. Han kommer fra en stilling som Digital Advisor & Account Manager hos Twentyfour. Han er uddannet hos IT-Universitetet i København. Han har tidligere beskæftiget sig med salg og projektstyring. Nyt job

    Nikolaj Henrik Pieter Jansen

    Norriq Danmark A/S

    Arctic Wolf Networks har pr. 3. august 2026 ansat Johnny Krogsboll som Head of Sales Engineering for Norden.Med base i Stockholm får han ansvaret for Arctic Wolfs samlede Sales Engineering-organisation i den nordiske region.<br /><br />Johnny Krogsboll skal være med til at udbygge Arctic Wolfs tilstedeværelse i Norden og hjælpe virksomheder og organisationer med at stå stærkere over for et stadig mere komplekst cybertrusselsbillede. Det skal blandt andet ske i tæt samarbejde med Arctic Wolfs vigtigste kanalpartnere i regionen.<br /><br />Gennem sin karriere har Johnny Krogsboll arbejdet med og rådgivet virksomheder hos blandt andre Hewlett-Packard, Trend Micro og Palo Alto Networks med fokus på at skabe konkret værdi af deres teknologiinvesteringer. Nyt job

    Johnny Krogsboll

    Arctic Wolf Networks