En god måned for Atea: Kæmpeordrer i kassen

Forhandlergiganten skal levere softwarelicenser, pc'er og printer supplies til offentlige kunder for næsten en halv milliard kroner.

Artikel top billede

Det har været en god måned Atea-koncernen, som siden starten af februar har landet tre solide ordrer, som over de næste år sikrer en omsætning på næsten en halv milliard kroner.

8. februar annoncerede Ateas svenske afdeling, at man her i løbet af foråret skal levere 12.000 pc'er til den svenske arbejdsformidling. Ordren repræsenterer en værdi af 90 millioner kroner.

For godt en uge siden var turen kommet til den svenske region Västra Götaland, som over de næste tre år køber softwarelicenser og tilhørende services af Atea til en anslået værdi af 170 millioner kroner.

Og så sent som i går bød Ateas norske afdeling ind med en fire-årig aftale om leverance af printersupplies for i alt 120 millioner kroner.

Herhjemme blev Atea i januar godkendt som en blandt flere leverandører på SKIs milliardstore rammeaftale for standardssoftware.

I starten af februar offentliggjorde Atea sit årsregnskab for 2012 med en omsætning på den gode side af 20 milliarder kroner og et overskud på mere end 800 millioner kroner.

Læs mere:

SOS International

Platform Engineer

Midtjylland

Styrelsen for Danmarks Fængsler

Souschef til Kontor for Digitalisering og Forretningsudvikling

Københavnsområdet

Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

Nye kolleger søges til IT Stab i Forsvaret

Nordjylland

Annonceindlæg fra Pointsharp

Undgå disse faldgruber, når du skifter fra manuel adgang til identitetsautomatisering

Identitetsstyring håndteres i mange organisationer stadig som en kombination af ticketsystemer, e-mail-anmodninger, chatbeskeder og lignende kanaler.

Navnenyt fra it-Danmark

Mikkel Hjortlund-Fernández, Service Manager hos Terma Group, har pr. 26. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest. Foto: Per Bille. Færdiggjort uddannelse
Renewtech ApS har pr. 1. marts 2026 ansat Emil Holme Fisker som Customer Service Specialist. Han skal især beskæftige sig med at levere høj kvalitets kundeservice og hjælpe Renewtechs kunder med at få de rette løsninger til deres behov. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos Camro A/S. Han er uddannet som salgselev hos Camro A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med at udvikle gode kunderelationer, opsøgende salg og udvikling af salgsaktiviteter. Nyt job

Emil Holme Fisker

Renewtech ApS

Immeo har pr. 1. februar 2026 ansat Claes Justesen som Principal. Han kommer fra en stilling som Director hos Valtech. Nyt job