En god måned for Atea: Kæmpeordrer i kassen

Forhandlergiganten skal levere softwarelicenser, pc'er og printer supplies til offentlige kunder for næsten en halv milliard kroner.

Artikel top billede

Det har været en god måned Atea-koncernen, som siden starten af februar har landet tre solide ordrer, som over de næste år sikrer en omsætning på næsten en halv milliard kroner.

8. februar annoncerede Ateas svenske afdeling, at man her i løbet af foråret skal levere 12.000 pc'er til den svenske arbejdsformidling. Ordren repræsenterer en værdi af 90 millioner kroner.

For godt en uge siden var turen kommet til den svenske region Västra Götaland, som over de næste tre år køber softwarelicenser og tilhørende services af Atea til en anslået værdi af 170 millioner kroner.

Og så sent som i går bød Ateas norske afdeling ind med en fire-årig aftale om leverance af printersupplies for i alt 120 millioner kroner.

Herhjemme blev Atea i januar godkendt som en blandt flere leverandører på SKIs milliardstore rammeaftale for standardssoftware.

I starten af februar offentliggjorde Atea sit årsregnskab for 2012 med en omsætning på den gode side af 20 milliarder kroner og et overskud på mere end 800 millioner kroner.

Læs mere:

STELLA CARE ApS

Backend-udvikler (AI-Native)

Københavnsområdet

TD SYNNEX Denmark ApS

Networking Presales Specialist

Københavnsområdet

Styrelsen For It og Læring

Erfaren enterprise-arkitekt til tværgående arkitekturenhed

Københavnsområdet

Event: Computerworld Cloud & AI Festival 2026

Digital transformation | Ballerup

Eksplosiv udvikling i cloud og AI kræver overblik og viden. Computerworld samler 3.000 it-professionelle, 70+ leverandører og 120+ talere om AI, infrastruktur, data, compliance og sikkerhed. To dage med viden og netværk. Tilmeld dig nu.

16 & 17 september 2026 | Gratis deltagelse

Navnenyt fra it-Danmark

Pinksky ApS har pr. 1. maj 2026 ansat Dan Toft, 29 år,  som Rådgivende konsulent, Partner. Han skal især beskæftige sig med digitalisering med Microsoftplatformen. Han kommer fra en stilling som Microsoft 365 & SharePoint Specialist hos Evobis ApS. Han er uddannet datamatiker. Han har tidligere beskæftiget sig med Microsoft 365 og SharePoint udvikling. Nyt job

Dan Toft

Pinksky ApS

Guardsix har pr. 1. april 2026 ansat Annbritt Andersen som Global Chief Revenue Officer (CRO). Hun skal især beskæftige sig med at geare organisationen til en markant skalering i Europa. Hun har tidligere beskæftiget sig med globale kommercielle strategier for nogle af branchens allerstørste spillere, herunder Microsoft. Nyt job
Jakob Dirksen, SVP, Nordic Customer Delivery & Operations hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Infrastructure Delivery & Operations. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede Infrastructure Delivery & Operations, der har til opgave at drive og udvikle fibernetværket på tværs af virksomheden. Forfremmelse

Jakob Dirksen

GlobalConnect

Sharp Consumer Electronics har pr. 1. april 2026 ansat Daniel Eriksson som salgsdirektør for de nordiske lande. Han skal især beskæftige sig med at accelerere virksomhedens vækst i Norden. Han kommer fra en stilling som nordisk salgsdirektør hos Hisense. Han har tidligere beskæftiget sig med detailhandel, kommerciel strategi og markedsudvidelser med bemærkelsesværdige resultater til følge. Nyt job

Daniel Eriksson

Sharp Consumer Electronics