En god måned for Atea: Kæmpeordrer i kassen

Forhandlergiganten skal levere softwarelicenser, pc'er og printer supplies til offentlige kunder for næsten en halv milliard kroner.

Artikel top billede

Det har været en god måned Atea-koncernen, som siden starten af februar har landet tre solide ordrer, som over de næste år sikrer en omsætning på næsten en halv milliard kroner.

8. februar annoncerede Ateas svenske afdeling, at man her i løbet af foråret skal levere 12.000 pc'er til den svenske arbejdsformidling. Ordren repræsenterer en værdi af 90 millioner kroner.

For godt en uge siden var turen kommet til den svenske region Västra Götaland, som over de næste tre år køber softwarelicenser og tilhørende services af Atea til en anslået værdi af 170 millioner kroner.

Og så sent som i går bød Ateas norske afdeling ind med en fire-årig aftale om leverance af printersupplies for i alt 120 millioner kroner.

Herhjemme blev Atea i januar godkendt som en blandt flere leverandører på SKIs milliardstore rammeaftale for standardssoftware.

I starten af februar offentliggjorde Atea sit årsregnskab for 2012 med en omsætning på den gode side af 20 milliarder kroner og et overskud på mere end 800 millioner kroner.

Læs mere:

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra Deloitte

    Teknologi i sig selv forandrer ikke noget:

    AI skal væves ind i kultur og processer for at skabe reel forretningsværdi

    Navnenyt fra it-Danmark

    Trafikstyrelsen har pr. 1. maj 2026 ansat Nihad Hodzic som IT og Digitaliseringschef. Han skal især beskæftige sig med med IT-projekter og digital transformation, herunder især det strategiske løft af Trafikstyrelsens digitale niveau. Han kommer fra en stilling som Kontorchef hos Udviklings og Forenklingsstyrelsen. Han er uddannet i statskundskab og har en lederuddannelse fra MIT Sloan, samt en igangværende Master i IT-Ledelse. Han har tidligere beskæftiget sig med IT-udvikling og større projekter på momsområdet, hvor han har ledet et projekt- og udviklingskontor. Nyt job

    Nihad Hodzic

    Trafikstyrelsen

    Pentos har pr. 2. juni 2025 ansat Jonas Kyhnau som Seniorkonsulent. Han skal især beskæftige sig med at rådgive virksomheder om HR digitalisering og implementering af SAP SuccessFactors og SmartRecruiters. Han kommer fra en stilling som Seniorkonsulent og PMO lead hos Gavdi. Han er uddannet Cand.merc Human Resource Management fra Copenhagen Business School. Han har tidligere beskæftiget sig med med Onboarding, Employee Central (Core HR). Nyt job

    Jonas Kyhnau

    Pentos

    Den danske eID-virksomhed Idura har pr. 1. april 2026 ansat Kari Lehtimäki som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med at styrke kendskabet til Iduras løsninger i Finland samt fremme samarbejdet med økosystemet omkring det finske Trust Network. Han kommer fra en stilling som Salgschef hos Telia Finland. Han er uddannet uddannet civilingeniør (M.Sc. Tech.) og medbringer ledelse, markedsindsigt og praktisk erfaring. Han har tidligere beskæftiget sig med salg og forretningsudvikling inden for Telias trust services-forretning. Nyt job

    Kari Lehtimäki

    Den danske eID-virksomhed Idura

    Immeo har pr. 16. marts 2026 ansat Honey Arora som Senior Manager. Han kommer fra en stilling som Data Product Owner hos Centrica Energy. Nyt job

    Honey Arora

    Immeo