Virksomheder risikerer bødestraf for irriterende Facebook-konkurrencer

Det kan blive en dyr fornøjelse, hvis du kræver, at dine kunder skal dele et billede eller opslag på Facebook.

Artikel top billede

"Del og vind."

Sådan lyder mange konkurrencer på Facebook, hvor virksomheder kræver, at folk skal dele et billede eller et vægopslag, hvis de vil være med i lodtrækningen om et produkt.

Men denne type konkurrencer er ikke blot i strid med Facebooks retningslinjer. Konkurrencerne er også på kant med markedsføringsloven og kan i værste fald føre til bødestraf for virksomhederne.

I karambolage med loven

Tina Morell Nielsen, der er jurist hos Forbrugerombudsmanden, oplyser til ComON, at det fremgår af en vejledning fra de nordiske forbrugerombudsmænd, at virksomheder ikke må præmiere kunder for at sprede deres budskaber på sociale medier.

"Der er dog det forbehold, at det ikke er i strid med reglerne, såfremt kunderne har mulighed for at frabede sig yderligere henvendelser fra firmaet," siger Tina Morell Nielsen til ComON.

Hvorvidt det i tilstrækkelig grad er muligt på Facebook, vil således blive det springende punkt, hvis Forbrugerombudsmanden skal vurdere en sådan sag.

Bliver det vurderet, at en virksomhed overtræder Forbrugerombudsmandens retningslinjer om markedsføring på sociale medier, vil det svare til et brud på markedsføringsloven, og det vil derfor kunne straffes med bøde, oplyser Tina Morell Nielsen. Hun kan dog ikke oplyse, hvad størrelsen på en eventuel bøde i givet fald er.

Forbrugerråd: Det er spam
Hos Forbrugerrådet vækker denne type konkurrencer heller ikke begejstring.

"Virksomheder skal huske på, at markedsføringsloven også gælder på de sociale medier, og denne her type konkurrencer er både dårlig stil og på grænsen af, hvad markedsføringsloven tillader," siger Anette Høyrup, jurist hos Forbrugerrådet, til ComON.

Ifølge Forbrugerrådet er det at sammenlignes med traditionel spam afsendt via e-mail, som normalt straffes med bøde på op til 10.000 kroner ved afsendelse af under 100 mails.

"Vi ser det som en slags omgåelse af spamreglerne. Virksomhederne får jo på denne måde forbrugerne til at spamme deres produkter ud i deres venners newsfeed," siger Annette Høyrup.

Sådan anmelder du

Oplever du selv at blive udsat for denne type konkurrencer, kan du forsøge at anmelde dem til Forbrugerombudsmanden, eller du kan vælge at anmelde det til Facebook, der har et klart forbud mod denne type konkurrencer.

Du anmelder konkurrencer til Facebook ved at klikke på den lille trekant ude til højre for opslaget, og herefter vælger du "anmeld historie eller spam".

Læs også:

Pas på bingosegmentet: Derfor skal du ikke lave Facebook-konkurrencer 

Sådan undgår du at Facebook sletter dit firmas side

Her er fem af verdens bedste Facebook-kampagner 

Annonce

Annonceindlæg fra Computerworld

Cyber Security Festival 2026:

Årets program sætter fokus på cybersikkerhed som samfundssikkerhed

Navnenyt fra it-Danmark

Allan Hougaard, der arbejder med softwareudvikling og -arkitektur hos Sparinvest, har pr. 30. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i softwarekonstruktion på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

Allan Hougaard

Sparinvest

Norriq Danmark A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Ida Laursen som Junior Consultant. Hun skal især beskæftige sig med at understøtte vores konsulenter med praktiske og analytiske opgaver på diverse kundeprojekter. Hun kommer fra en stilling som Webassistent hos PWT Group A/S. Hun er uddannet bachelor i International Virksomhedskommunikation og er i gang med en kandidat i IT-ledelse. Hun har tidligere beskæftiget sig med kommunikation og webindhold. Nyt job

Ida Laursen

Norriq Danmark A/S

Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation, har pr. 1. august 2026 ansat Maria Binger, 44 år,  som CFO. Hun skal især beskæftige sig med den finansielle styring i takt med Iduras vækst i Danmark og internationalt med fokus på blandt andet forecasting. Hun kommer fra en stilling som Director Business Finance hos Danelec. Hun er uddannet cand.merc.aud. fra Copenhagen Business School. Hun har tidligere beskæftiget sig med finance hos Agillic, Cobham SATCOM og Saxo Bank. Nyt job

Maria Binger

Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation,

Martin Grooss Carpentier, Software Architect hos Kamstrup, har pr. 29. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i softwarekonstruktion på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse