Dansk idé: Tjen penge med din smartphone

Få kunder til at lave dit analysearbejde.

Artikel top billede

Er din markedsføring håbløs? Eller er din butiksindretning helt i skoven?

Det kan du jo spørge dine egne kunder og brugere om.

Den danske iværksættervirksomhed Jobwalk forsøger med sit koncept at bruge kunder i butikken som udsendte kvalitetstestere for danske virksomheder. De små opgaver kommer fra dagligvareproducenter, der samarbejder med Jobwalk.

Kunderne får små opgaver via pushbeskeder på deres smartphones, hvis de befinder sig i en butik, som gerne vil have hjælp til at kvalitetsteste eller kontrollere for eksempel markedsføring eller udstillinger. En opgave kunne være at tage billeder af varer eller svare på spørgsmål om dem.

I dag udføres den slags opgaver, mystery/ghost-shopping, af konsulenthuse eller af butikkerne selv. Med Jobwalk lover iværksætterne, at man kan få det samme arbejde udført hurtigere og billigere ved at bruge crowdsourcing.

Jobwalk kalder sig et unikt koncept, men andre har dog introduceret lignende forretningskoncepter. For eksempel Field Agent, der nu også har etableret sig i Danmark.

Dagligvareleverandørerne leger med

Lokkemidlet for forbrugerne er små betalinger. Når de alligevel er på gaden eller i butikker for at handle, kan de tjene lidt hjem ved at tilmelde sig Jobwalk. 

En opgave tager typisk 5-10 minutter og giver fra cirka 30 kroner.

"Vi har et samarbejde med leverandørernes brancheforening DLF, der repræsenterer 80 procent af dagligvareleverandørerne, så vi er glade for den interesse, vores brugere har vist, for vi har mange opgaver til dem," siger stifter af Jobwalk, Sebastian Frødin.

Jobwalk er udsprunget af Copenhagen School of Entrepreneurship (CSE) tilknyttet Copenhagen Business School (CBS). Smartphon-app'en er ikke lanceret endeligt endnu. Man kan skrive sig på venteliste på Jobwalk.dk. 

Sebastian Frødin understreger, at der ikke er tale om en form for pointshop, hvor man først skal optjene en masse point og senere veksle dem til produkter.

"Med Jobwalk bliver man betalt i kolde kontanter," siger Sebastian Frødin.

LÆS OGSÅ:

Dansk tjeneste kan indsamle input og svar fra dine kunder - via sms

Capgemini Danmark A/S

Client Partner

Midtjylland

Timengo DPG

Senior Teknisk Onboarding Konsulent

Københavnsområdet

Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

Cyberdivisionen søger IT-supporterelever til lokal IT på Garderkasernen i Høvelte

Københavnsområdet

Event: Platform X 2027: Forretning, teknologi og transformation

It-løsninger |

Mød verdens stærkeste og mest effektive platforme der driver den digitale transformation samlet i København - og dyk ned i den nyeste teknologi.

29. april 2027 | Gratis deltagelse

Navnenyt fra it-Danmark

Norriq Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Sarah Strøyer Hove som Consultant ERP. Hun skal især beskæftige sig med de nyeste teknologiske muligheder sammen med forretningsprocesserne. Hun kommer fra en stilling som Business Controller hos NGI A/S. Hun er uddannet hos Professionshøjskolen UCN som markedsføringsøkonom og International Handel og Markedsføring. Hun har tidligere beskæftiget sig med lager og logistik. Nyt job

Sarah Strøyer Hove

Norriq Danmark A/S

Martin Grooss Carpentier, Software Architect hos Kamstrup, har pr. 29. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i softwarekonstruktion på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse
Norriq Danmark A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Ida Laursen som Junior Consultant. Hun skal især beskæftige sig med at understøtte vores konsulenter med praktiske og analytiske opgaver på diverse kundeprojekter. Hun kommer fra en stilling som Webassistent hos PWT Group A/S. Hun er uddannet bachelor i International Virksomhedskommunikation og er i gang med en kandidat i IT-ledelse. Hun har tidligere beskæftiget sig med kommunikation og webindhold. Nyt job

Ida Laursen

Norriq Danmark A/S

Elbek & Vejrup A/S har pr. 1. august 2026 ansat Gitte Lykke Holm som Senior Payroll Consultant. Hun skal især beskæftige sig med opsætning og implementering af 365Løn til Business Central. Hun kommer fra en stilling som BC/NAV seniorkonsulent. Hun er uddannet inden for informatik og data processing. Nyt job

Gitte Lykke Holm

Elbek & Vejrup A/S