Microsoft åbner for Flash i Windows 8

Microsoft har ændret holdning og vil nu alligevel tillade Flash i IE 10 under Metro-brugerfladen i Windows 8.

Artikel top billede

(Foto: Picasa)

I første omgang ville Microsoft slet ikke understøtte Flash i Metro-udgaven af Internet Explorer 10 under sit nye operativsystem Windows 8. Det blev begrundet med hensyn til sikkerhed, stabilitet og længere batteri-levetid. Men Microsoft har senere ændret holdning og indført en whitelist over websteder, hvor Flash er tilladt. Nu fortæller softwarefirmaet, at Flash bliver aktiveret som standard for alle websteder i Internet Explorer 10 under Metro-brugerfladen. Det gælder både for Windows 8 og Windows RT.

Softwarefirmaet forklarer i sin blog, at de fleste websteder med Flash nu er kompatible med Windows 8. Der er stadig en lille blacklist, som blokerer nogle få sider med Flash, der fortsat ikke fungerer tilfredstillende.

Microsoft har arbejdet sammen med Adobe om at optimere Flash-afspilleren til Windows 8, og selskabet erkender, at mange populære websteder fortsat bruger Flash og ikke tilbyder alternativer i HTML5.

Den nødvendige opdatering til Windows 8 og Windows RT bliver distribueret i dag gennem Windows Update tjenesten.

Det har hele tiden været muligt at besøge Flash-sider med desktop-udgaven af IE 10 i Windows 8. Det er kun Metro-versionen, der har blokeret for Flash.

Igennem de sidste mange år har Flash spillet en stor rolle i at bringe interaktive multimedie-applikationer ud på nettet, men efterhånden kan HTML5 tilbyde mange af de samme muligheder. Steve Jobs var den første, der for alvor dødsdømte Flash og blokerede det på Apples mobile enheder.

Adobe stoppede selv udviklingen af sin mobile Flash Player til Android sidste år. Samtidig har Adobe opgivet sit forsøg på at få Flash ud i browsere til fjernsyn, settop-bokse og lignende enheder, og det bliver tolket som endnu et signal om, at Flash har en begrænset fremtid.

Læses lige nu

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Netværksteknikere til design, drift og vedligehold ved Cyberdivisionen

    Københavnsområdet

    Lægemiddelstyrelsen

    Løsningsarkitekt

    Københavnsområdet

    Event: Platform X 2026: Forretning, teknologi og transformation

    It-løsninger | København V

    Mød verdens stærkeste og mest effektive platforme der driver den digitale transformation samlet i København - og dyk ned i den nyeste teknologi.

    27 maj 2026 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Mohamed El Haddaoui, er pr. 7. april 2026 ansat hos Dafolo A/S som IT-systemudvikler. Han skal især beskæftige sig med udviklingsopgaver relateret til Brugerklubben SBSYS. Han er nyuddannet datamatiker og har erfaring med udvikling af REST API'er og integreret databaser. Nyt job

    Mohamed El Haddaoui

    Dafolo A/S

    Netip A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Maria Lyng Refslund som Marketing Project Manager ved netIP Herning. Hun kommer fra en stilling som Marketing Project Manager hos itm8. Nyt job
    Renewtech ApS har pr. 15. marts 2026 ansat Jouni Salo som Account Manager for Sverige. Han skal især beskæftige sig med med at styrke Renewtechs nordiske tilstedeværelse med fokus primært på det svenske marked. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos GoGift. Han har tidligere beskæftiget sig med udvikling af salgsaktiviter og kunderelationer på tværs af flere markeder. Nyt job

    Jouni Salo

    Renewtech ApS

    Netip A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Ajanta Holland Christensen som Sales Manager ved netIP's kontor i Aarhus. Han kommer fra en stilling som Account Manager hos Orange Cyberdefense. Nyt job