Nu kan du programmere lyset i dit hjem

Nu kan alle udvikle deres egne apps til det trådløse belysnings-system Hue fra Philips, som styres med en smartphone eller tablet-pc.

Artikel top billede

Philips har nu åbnet sit belysnings-system Hue for tredjeparts-udviklere og frigivet en officiel programmerings-grænseflade (API), der kan bruges til at styre systemet. Indtil nu har det kun været muligt at kontrollere systemet med Philips' egne mobile apps, hvor man kan indstille farve og lysstyrke og vælge mellem forskellige varme og kolde hvidtoner.

Det nye officielle Software Developer Kit kan hentes hos Github, og der er også en omfattende dokumentation på en ny udvikler-portal.

Det trådløse belysnings-system blev lanceret sidste efterår. I basispakken er der tre LED-pærer, en smartbridge og licens til den mobile app. LED-pærerne skal blot sættes i en almindelig sokkel, mens smartbridgen skal sættes til hjemmets router. Den medfølgende Philips-app kører på iOS- og Android-enheder.

Når app'en er installeret, kan man så fjernstyre lyset med den mobile enhed. Der er blandt andet mulighed for at regulere lyset i hjemmet, selv om man befinder sig et helt andet sted, eller indstille, at lyset skal tændes og slukkes automatisk på bestemte tidspunkter.

Man kan også programmere en slags "lysur", hvor lyset f.eks. blinker eller skifter farve for at indikere, at bussen kører om ti minutter.

Philips har selv udviklet fire færdigprogrammerede lysscenarier, Read, Concentrate, Relax og Energize, men derudover kan man selv vælge blandt de 16 millioner mulige farver.

Fremover kommer der endnu flere funktioner. Philips vil forbinde Hue med andre systemer og sørge for, at det f.eks. kan reagere på videosignaler fra fjernsynet eller lyd fra hifi-anlægget.

Man kunne eksempelvis forestille sig, at Hue dæmper lyset, hvis man spiller stille musik, eller blinker i takt med disco-sange.

Systemet skal også integreres med lokaliseringstjenester, så det kan registrere, hvor brugeren befinder sig, og tænde eller slukke lyset, når man nærmer sig eller forlader hjemmet.

Philips har indgået et partnerskab med Apple, og startpakken kan kun købes gennem Apples butikker. Den koster 1.490 kroner, og systemet kan udvides med op til 50 Hue-pærer, der koster 479 kr. stykket.

Den trådløse forbindelse mellem LED-pæren og routeren kører over Zigbee-teknologi.

Læses lige nu

    Annonce

    Everllence

    R&D Data Scientist

    Københavnsområdet

    Capgemini Danmark A/S

    Open Application (Denmark)

    Københavnsområdet

    KMD A/S

    Lead Business Consultant

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    Norriq Danmark A/S har pr. 2. februar 2026 ansat Andreas Dyngberg Pedersen som Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med at sætte de overordnede rammer for leverancerne med afsæt i best practice og skalerbarhed. Han kommer fra en stilling som Solution Architect hos Impact commerce. Han er uddannet Hos EUC Syd som Datatekniker og Programmering. Nyt job

    Andreas Dyngberg Pedersen

    Norriq Danmark A/S

    Netip A/S har pr. 1. august 2026 ansat Ronni Randrup som Seniorkonsulent ved netIP's kontor i Aalborg. Han kommer fra en stilling som Operations Consultant hos Complea. Nyt job

    Ronni Randrup

    Netip A/S

    Dansk AM Hub har pr. 1. november 2026 ansat Rasmus Pedersen som Chief Digital Officer. Rasmus skal især beskæftige sig med fokusudviddelse fra additive manufacturing til produktinnovation gennem AI, automatisering og andre nye teknologier. Rasmus er uddannet maskiningeniør med speciale i produktudvikling og med ph.d. i udvikling af modulære produktplatforme. Rasmus har tidligere beskæftiget sig med transformation og digitalisering i værdikæden fra produktudvikling til produktion. Nyt job

    Rasmus Pedersen

    Dansk AM Hub

    Allan Hougaard, der arbejder med softwareudvikling og -arkitektur hos Sparinvest, har pr. 30. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i softwarekonstruktion på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Allan Hougaard

    Sparinvest