Se Googles snakkende sko

Kom op i tempo på løbeturen, eller dine sko sviner dig til.

Artikel top billede

Den berømte computerbrille Google Glass er ikke den eneste spændende opfindelse fra internet-giganten. På South by Southwest konferencen i Texas har Google fremvist en "talende sko", der oversætter dine bevægelsesdata til sjove beskeder.

Ifølge TechCrunch er konceptet en del af et nyt kunstprojekt under navnet "Art, Copy, Code", der skal puste nyt liv i helt almindelige hverdagsting.

"Hvis det var en sport at stå stille, så ville du være verdensmester nu!" lyder beskeden fra skoen, hvis du ikke bevæger dig. Dermed bliver skoen også til en slags coach - den sørger for at motivere brugeren.

Der er mange interessante perspektiver i teknologien. Skoen kunne selv sende beskeder ud på sociale netværk om din træning. Et kendt sportsfirma som Nike kan udstyre kendte atleter med snakkende sko - og sende data ud på nettet i realtid.

Google drømmer også om at forvandle andre genstande til snakkende og måske lidt irriterende hjælpere. En af ideerne er et alarmur, kaldet Govil, der sender beskeder til dine kolleger, hvis du er for længe om at komme ud af dynerne.

Men der er stadig kun tale om koncepter og ikke færdige, funktionsdygtige produkter som Google Glass, hvor Google også kunne fremvise de første apps i Texas.

Der er blandt andet en app fra New York Times, der blænder aktuelle nyhedsoverskrifter ind i dit synsfelt, og en Gmail-app, hvor du kan læse dine mails og diktere et svar til brillen.

Men Google erkender samtidig, at den nuværende version af Google Glass ikke kan bruges sammen med normale briller. Det bliver først muligt i en kommende version.

Den første bar i USA har allerede forbudt sine gæster at bruge Google Glass - men det er nok ikke ment helt alvorligt.

Læses lige nu
    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    Digital transformation | Aarhus C

    Computerworld Summit 2026 - Aarhus

    Styrk din digitale strategi med konkret brug af AI og ny teknologi. Mød 200 it-professionelle, få indsigter, løsninger og netværk på én dag. Computerworld Summit i Aarhus viser hvordan teknologi skaber forretningsværdi – her og nu.

    Infrastruktur | Frederiksberg

    Roundtable: Vækst, skalering og internationalisering i en ny virkelighed

    Vækst og internationalisering kræver it, der kan skifte retning uden at knække. Lær at designe løst koblede platforme, planlægge leverandørskift og skalere til nye markeder uden tab af tempo og kontrol. Deltag i dette lukkede roundtable med...

    Digital transformation | København

    Computerworld Summit 2026 - København

    Styrk din digitale strategi med konkret brug af AI og ny teknologi. Mød 250 it-professionelle, få indsigter, løsninger og netværk på én dag. Computerworld Summit i København viser hvordan teknologi skaber forretningsværdi – her og nu.

    Se alle vores events inden for it

    Navnenyt fra it-Danmark

    Netip A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Ajanta Holland Christensen som Sales Manager ved netIP's kontor i Aarhus. Han kommer fra en stilling som Account Manager hos Orange Cyberdefense. Nyt job
    Mohamed El Haddaoui, er pr. 7. april 2026 ansat hos Dafolo A/S som IT-systemudvikler. Han skal især beskæftige sig med udviklingsopgaver relateret til Brugerklubben SBSYS. Han er nyuddannet datamatiker og har erfaring med udvikling af REST API'er og integreret databaser. Nyt job

    Mohamed El Haddaoui

    Dafolo A/S

    netIP har pr. 20. januar 2026 ansat Darnell Olsen som Datateknikerelev ved netIP's kontor i Herning. Han har tidligere beskæftiget sig med diverse opgaver omkring biludlejning, da han har været ansat hos Europcar. Nyt job