Veteran starter ny hardwarebutik

Lave priser og god service er ledetråden for nystartet hardwarebutik, som vil lægge sig i smørhullet mellem Atea og mindre løsningsforhandlere.

Artikel top billede

"Vi er kommet rigtig godt fra start, så vi lander nok med en omsætning på 18-20 millioner kroner her i vores første kvartal. Jeg forventer, at vi når en årsomsætning på 50 millioner. Men hvis det fortsætter, som det er startet, når vi også højere op."

Sådan lyder det optimistiske budskab fra den tidligere Atea-supersælger Frederik Bentler. Han startede kort før jul forhandleren Hardwarehippo, som med base i Holte nord før København ud over hardware også vil satse på salg af standardsoftware.

41-årige Frederik Bentler var frem til 2010 ansat hos Atea, hvor han nåede at være i 12 år. Men efter et par kortvarige job hos blandt andet det daværende 2ig er han altså nu sprunget ud som selvstændig.

Bentler har allieret sig med en tidligere kollega Jesper Alding, som han kender fra sin fortid i Systemforum og Topnordic. Og i dag starter endnu en sælger.
 
"Det vakuum, vi ønsker at fylde, ligger mellem Atea, som kan levere de rigtige priser, men de kan have lidt svært ved at levere den bedste service. Kunderne føler lidt, at de kommer ind i et stort maskineri. Sådan skal det ikke være hos os," siger Frederik Bentler.

Han fortæller, at de første par måneder i firmaet har budt på meget salg af især Lenovo og Hitachi. Men porteføljen dækker ifølge Hardwarehippos hjemmeside mere end 30 producenter.

Firmaet har i opstartsfasen fået god hjælp fra distributøren Tech Data, hvis nyudnævnte direktør Claus Gregersen også er en gammel bekendt af Bentler.

"Tech Data har givet mig god hjælp og gode vilkår i opstartsfasen," fortæller Frederik Bentler.

Læses lige nu

    Metroselskabet I/S

    Teamchef for Data & Data Governance

    Københavnsområdet

    Politiets Efterretningstjeneste

    IT - Infrastruktur og Netværksspecialist til Center for CNE

    Københavnsområdet

    AL Sydbank

    Product Owner til IT Service Management

    Københavnsområdet

    Danoffice IT

    Infrastructure Specialist

    Midtjylland

    Annonceindlæg fra Barco

    Er jeres mødelokaler sikre nok?

    Den moderne arbejdsplads er i stigende grad afhængig af mødelokaler til at fremme samarbejde, men dette skift medfører også stigende sikkerhedsudfordringer.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Pentos har pr. 2. juni 2025 ansat Erik Ebert som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med udvidelsen af Pentos til Danmark og Norden. Det kræver bl.a. etablering af et lokalt leverance team og SAP Partnerskab. Han kommer fra en stilling som Senior Director hos Effective People. Han har tidligere beskæftiget sig med HR systemer baseret på SAP SuccessFactors hos en række danske større og mellemstore virksomheder. Nyt job

    Erik Ebert

    Pentos

    Pinksky har pr. 1. maj 2026 ansat Alexander Skou Henkel, 39 år,  som Rådgivende konsulent. Han skal især beskæftige sig med optimering af forretningsprocesser i Microsoft platformen. Han kommer fra en stilling som IT forretningskonsulent hos Evobis ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med forretningsudvikling i Microsoft platformen. Nyt job
    IFS Danmark A/S har pr. 1. april 2026 ansat Sarah Warm som Account Executive, Energy & Utilities. Hun skal især beskæftige sig med salg af IFS' løsninger til nye kunder inden for energibranchen. Hun kommer fra en stilling som Account Executive hos Synergy Investment Group i Holland. Hun er uddannet BSc Economics and Business Economics, Neuroscience & MSc Business Administration Digital Business. Hun har tidligere beskæftiget sig med Solution Sales & Cybersecurity. Nyt job

    Sarah Warm

    IFS Danmark A/S

    Netip A/S har pr. 1. april 2026 ansat Claus Berg som Account Manager ved netIP's kontor i Esbjerg. Han kommer fra en stilling som Client Manager hos itm8. Nyt job

    Claus Berg

    Netip A/S