Veteran starter ny hardwarebutik

Lave priser og god service er ledetråden for nystartet hardwarebutik, som vil lægge sig i smørhullet mellem Atea og mindre løsningsforhandlere.

Artikel top billede

"Vi er kommet rigtig godt fra start, så vi lander nok med en omsætning på 18-20 millioner kroner her i vores første kvartal. Jeg forventer, at vi når en årsomsætning på 50 millioner. Men hvis det fortsætter, som det er startet, når vi også højere op."

Sådan lyder det optimistiske budskab fra den tidligere Atea-supersælger Frederik Bentler. Han startede kort før jul forhandleren Hardwarehippo, som med base i Holte nord før København ud over hardware også vil satse på salg af standardsoftware.

41-årige Frederik Bentler var frem til 2010 ansat hos Atea, hvor han nåede at være i 12 år. Men efter et par kortvarige job hos blandt andet det daværende 2ig er han altså nu sprunget ud som selvstændig.

Bentler har allieret sig med en tidligere kollega Jesper Alding, som han kender fra sin fortid i Systemforum og Topnordic. Og i dag starter endnu en sælger.
 
"Det vakuum, vi ønsker at fylde, ligger mellem Atea, som kan levere de rigtige priser, men de kan have lidt svært ved at levere den bedste service. Kunderne føler lidt, at de kommer ind i et stort maskineri. Sådan skal det ikke være hos os," siger Frederik Bentler.

Han fortæller, at de første par måneder i firmaet har budt på meget salg af især Lenovo og Hitachi. Men porteføljen dækker ifølge Hardwarehippos hjemmeside mere end 30 producenter.

Firmaet har i opstartsfasen fået god hjælp fra distributøren Tech Data, hvis nyudnævnte direktør Claus Gregersen også er en gammel bekendt af Bentler.

"Tech Data har givet mig god hjælp og gode vilkår i opstartsfasen," fortæller Frederik Bentler.

Annonce

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

Andre events | Charlottenlund

Roundtable: Skalér teknologien. Bevar kontrollen

Skab målbar forretningsværdi med cloud og AI. Bevar kontrollen over data, omkostninger og leverandørafhængigheder. Mød Årets CIO 2026 Claus Thomsen fra Lundbeck, og del erfaringer med andre digitale ledere i et roundtable om modernisering,...

It-løsninger | Online

ERP Insights 2026

Webinaret giver et samlet overblik over, hvordan ERP-landskabet ændrer sig, og hvilke arkitekturvalg der får direkte betydning for forretningens evne til at tilpasse sig.

Se alle vores events inden for it

Navnenyt fra it-Danmark

Norriq Danmark A/S har pr. 2. februar 2026 ansat Andreas Dyngberg Pedersen som Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med at sætte de overordnede rammer for leverancerne med afsæt i best practice og skalerbarhed. Han kommer fra en stilling som Solution Architect hos Impact commerce. Han er uddannet Hos EUC Syd som Datatekniker og Programmering. Nyt job

Andreas Dyngberg Pedersen

Norriq Danmark A/S

Dansk AM Hub har pr. 1. november 2026 ansat Rasmus Pedersen som Chief Digital Officer. Rasmus skal især beskæftige sig med fokusudviddelse fra additive manufacturing til produktinnovation gennem AI, automatisering og andre nye teknologier. Rasmus er uddannet maskiningeniør med speciale i produktudvikling og med ph.d. i udvikling af modulære produktplatforme. Rasmus har tidligere beskæftiget sig med transformation og digitalisering i værdikæden fra produktudvikling til produktion. Nyt job

Rasmus Pedersen

Dansk AM Hub

Netip A/S har pr. 1. august 2026 ansat Ronni Randrup som Seniorkonsulent ved netIP's kontor i Aalborg. Han kommer fra en stilling som Operations Consultant hos Complea. Nyt job

Ronni Randrup

Netip A/S