Sådan overlever du drabet på Google Reader - her er fire alternativer

Her er fire tjenester, der kan overtaget dit RSS-feed efter Google Readers død.

Artikel top billede

Det vakte opstandelse i nørdland, da Google i nat besluttede sig for at lægge sin RSS-læser Google Reader i graven.

Men er du - ligesom os her på redaktionen - stærkt begejstret for Google Reader, så fortvivl ikke.

Der findes rigeligt med alternative RSS-læsere. Det store problem for en del af alternativerne er dog, at mange brugere i dag blot bruger dem som klienter for deres Google Reader-konto. 

Men ifølge tech-bloggen The Next Web lugter flere RSS-tjenester nu guld og er klar med løsninger, der kan sikre, at du ikke mister dit RSS-feed, når Google Reader lukker ned. 

Feedly:
Feedly er et browser plugin, der giver dit RSS-feed et magasin-lignende layout. Ifølge The Next Web har folkene bag Feedly længe forventet, at Google vil lukke ned for Reader-tjenesten, og derfor er Feedly allerede langt fremme med en løsning, der gør det muligt at importere dine data fra Reader.

Ud over at fungere som et browser-plugin findes Feedly også som app til både iOS og Android.

Flipboard:
Det har længe været muligt at læse dine RSS-feeds i Flipboard, der er en superpopulær app til iOS og Android.

Men Flipboard lover nu, at du vil kunne fortsætte med at læse dine RSS-feeds i Flipboard, selv om Google Reader lukker ned.

The Old Reader:
Selvom Google gennem længere tid er blevet anklaget for ikke at have udviklet Google Reader nok, så findes der folk, som mener, at udviklingen alligevel er gået lidt for stærkt.

De har lavet The Old Reader, der har en brugerflade, som er næsten identisk med den, Google Reader brugte i de første år. 

Hos The Old Reader kan du importere dine RSS-feeds fra Google Reader og fortsætte med at læse dem i en retro-udgave, selv efter at den oprindelige Google Reader er afgået ved døden. 

Newsblur:
Newsblur er en opensource RSS-tjeneste i stil med Google Reader, og folkene bag tjenesten lover, at de nu vil tilføje ekstra servere til deres tjeneste, så de kan håndtere den forventede tilstrømning af tidligere Google Reader-brugere. Newsblur oplyser ifølge The Next Web, at det er muligt at overføre sit RSS-feed fra Google Reader til Newsblur.

Læs også:

Denne side er ren doping til dine nettjenester

Her er de bedste nyhedslæsere til din iPad

RSS er død. Længe leve RSS

 

Læses lige nu

    Annonce

    Navnenyt fra it-Danmark

    Arctic Wolf Networks har pr. 3. august 2026 ansat Johnny Krogsboll som Head of Sales Engineering for Norden.Med base i Stockholm får han ansvaret for Arctic Wolfs samlede Sales Engineering-organisation i den nordiske region.<br /><br />Johnny Krogsboll skal være med til at udbygge Arctic Wolfs tilstedeværelse i Norden og hjælpe virksomheder og organisationer med at stå stærkere over for et stadig mere komplekst cybertrusselsbillede. Det skal blandt andet ske i tæt samarbejde med Arctic Wolfs vigtigste kanalpartnere i regionen.<br /><br />Gennem sin karriere har Johnny Krogsboll arbejdet med og rådgivet virksomheder hos blandt andre Hewlett-Packard, Trend Micro og Palo Alto Networks med fokus på at skabe konkret værdi af deres teknologiinvesteringer. Nyt job

    Johnny Krogsboll

    Arctic Wolf Networks

    IFS Danmark A/S har pr. 1. oktober 2026 ansat Annette Macsay Mostrup som Channel Manager Nordics. Annette skal især beskæftige sig med at udvikle og styrke IFS’ kanal- og forhandlerøkosystem i Norden. Annette kommer fra en stilling som Regional Partner Manager Nordics hos Keepit. Annette har tidligere beskæftiget sig med partnerudvikling og kanalstrategi i virksomheder som Citrix, VMware, Splunk og Zscaler. Nyt job

    Annette Macsay Mostrup

    IFS Danmark A/S

    Dansk AM Hub har pr. 1. november 2026 ansat Rasmus Pedersen som Chief Digital Officer. Rasmus skal især beskæftige sig med fokusudviddelse fra additive manufacturing til produktinnovation gennem AI, automatisering og andre nye teknologier. Rasmus er uddannet maskiningeniør med speciale i produktudvikling og med ph.d. i udvikling af modulære produktplatforme. Rasmus har tidligere beskæftiget sig med transformation og digitalisering i værdikæden fra produktudvikling til produktion. Nyt job

    Rasmus Pedersen

    Dansk AM Hub