Sådan overlever du drabet på Google Reader - her er fire alternativer

Her er fire tjenester, der kan overtaget dit RSS-feed efter Google Readers død.

Artikel top billede

Det vakte opstandelse i nørdland, da Google i nat besluttede sig for at lægge sin RSS-læser Google Reader i graven.

Men er du - ligesom os her på redaktionen - stærkt begejstret for Google Reader, så fortvivl ikke.

Der findes rigeligt med alternative RSS-læsere. Det store problem for en del af alternativerne er dog, at mange brugere i dag blot bruger dem som klienter for deres Google Reader-konto. 

Men ifølge tech-bloggen The Next Web lugter flere RSS-tjenester nu guld og er klar med løsninger, der kan sikre, at du ikke mister dit RSS-feed, når Google Reader lukker ned. 

Feedly:
Feedly er et browser plugin, der giver dit RSS-feed et magasin-lignende layout. Ifølge The Next Web har folkene bag Feedly længe forventet, at Google vil lukke ned for Reader-tjenesten, og derfor er Feedly allerede langt fremme med en løsning, der gør det muligt at importere dine data fra Reader.

Ud over at fungere som et browser-plugin findes Feedly også som app til både iOS og Android.

Flipboard:
Det har længe været muligt at læse dine RSS-feeds i Flipboard, der er en superpopulær app til iOS og Android.

Men Flipboard lover nu, at du vil kunne fortsætte med at læse dine RSS-feeds i Flipboard, selv om Google Reader lukker ned.

The Old Reader:
Selvom Google gennem længere tid er blevet anklaget for ikke at have udviklet Google Reader nok, så findes der folk, som mener, at udviklingen alligevel er gået lidt for stærkt.

De har lavet The Old Reader, der har en brugerflade, som er næsten identisk med den, Google Reader brugte i de første år. 

Hos The Old Reader kan du importere dine RSS-feeds fra Google Reader og fortsætte med at læse dem i en retro-udgave, selv efter at den oprindelige Google Reader er afgået ved døden. 

Newsblur:
Newsblur er en opensource RSS-tjeneste i stil med Google Reader, og folkene bag tjenesten lover, at de nu vil tilføje ekstra servere til deres tjeneste, så de kan håndtere den forventede tilstrømning af tidligere Google Reader-brugere. Newsblur oplyser ifølge The Next Web, at det er muligt at overføre sit RSS-feed fra Google Reader til Newsblur.

Læs også:

Denne side er ren doping til dine nettjenester

Her er de bedste nyhedslæsere til din iPad

RSS er død. Længe leve RSS

 

Event: Strategisk It-sikkerhedsdag 2026 - Aarhus

Sikkerhed | Aarhus C

Få overblik over cybersikkerhedens vigtigste teknologier, trusler og strategiske valg. Hør skarpe oplæg om AI-risici, forsvar, compliance og governance. Vælg mellem tre spor og styrk både indsigt og netværk. Deltag i Aarhus 22. januar.

22. januar 2026 | Gratis deltagelse

Navnenyt fra it-Danmark

Circle Of Bytes ApS har pr. 1. maj 2025 ansat Jeanette Kristiansen som Account Manager. Hun skal især beskæftige sig med at opbygge og styrke relationer til kunder og samarbejdspartnere, samt sikre det rette match mellem kunder og konsulenter. Nyt job

Jeanette Kristiansen

Circle Of Bytes ApS

Sebastian Rübner-Petersen, 32 år, Juniorkonsulent hos Gammelbys, er pr. 1. september 2025 forfremmet til Kommunikationskonsulent. Han skal fremover især beskæftige sig med Projektledelse, kommunikationsstrategier og implementering af AI. Forfremmelse
Tanja Schmidt Larsen, Director, Legal & Compliance hos Sentia A/S, er pr. 1. december 2025 forfremmet til Chief Operations Officer (COO). Hun skal fremover især beskæftige sig med synergi mellem kommercielle og tekniske processer samt sikre en sammenhængende kunderejse og fortsat driftsstabilitet. Forfremmelse
Enterprise Rent-A-Car har pr. 1. september 2025 ansat Christian Kamper Garst som Senior Key Account Manager. Han skal især beskæftige sig med at vinde markedsandele i hele Norden som led i en storstilet turnaround-strategi. Han kommer fra en stilling som Salgsdirektør hos Brøchner Hotels. Nyt job

Christian Kamper Garst

Enterprise Rent-A-Car