Adobe: Software skal sælges online

Software bliver snart kun solgt som downloads. Adobe stopper nu salget af sin store Creative Studio-pakke i butikkerne.

Artikel top billede

Stadig flere softwarefirmaer vælger at stoppe salget af deres programmer på fysiske datamedier i butikkerne. Nu er det Adobe, der stopper salget af sin Creative Studio-pakke som hyldeversion. Den kan skal fremover kun sælges som download eller i et abonnement, melder TechHive. Den 1. maj skulle være den sidste dato, hvor Creative Studio kan købes i butikkerne.

Det er ikke helt overraskende, at Adobe vælger at stoppe det fysiske salg. Adobe kom sidste år med sin Creative Cloud, hvor man betaler en fast abonnementsafgift for at få adgang til alle applikationer i Creative Studio-pakken. Det koster omkring 500 kroner om måneden. Prisen er lavere, hvis man allerede har et nyere CS-program.

Creative Cloud giver blandt andet adgang til Photoshop, Indesign, Illustrator, Lightroom, Dreamweaver, Premiere og Flash Professional. De forskellige tablet-apps som Photoshop Touch er også en del af Creative Cloud. Desuden er der online-lagerplads og adgang til træningsvideoer.

Æske uden indhold

Selv om nogle softwareprodukter fortsat kan købes i æsker i butikkerne, kan man ikke være sikker på, at pakken rent faktisk indeholder et lagermedie. Microsoft sælger således stadig en hyldeversion af sin kontorpakke Office 2013 ude i butikkerne, men der er ikke software i pakken. Den indeholder kun et Product Key Card, som bruges til at låse op for programmet, når det er hentet på nettet.

Man slipper altså ikke for en download, selv om man køber softwaren i en gadebutik. Det er kun licensen, der kan købes i en pæn æske.

Hvis man bestiller det nye Office hos Microsoft på nettet, er der også kun mulighed for at få programmet leveret som download.

Microsoft har tidligere solgt Office-æsker kun med Product Key Cards, men de gamle versioner kunne også fås på fysiske medier. Det er altså slut nu.

Farvel til optiske drev

Det passer med en anden tendens, nemlig at optiske drev forsvinder fra computerne. En stor del af computersalget er meget tynde og lette bærbare, og mange af dem har slet ikke mulighed for at læse cd'er eller dvd'er - medmindre man vælger at tilslutte et eksternt drev. Der er også mange nye kompakte minicomputere til skrivebordet, som mangler optiske drev.

For brugere med hurtige internet-forbindelser er det ikke noget problem at suge sin software ned fra nettet, men for alle dem, som stadig sidder på langsomme opkoblinger eller betaler for datatrafikken, kan det blive svært. Selv en tur ned i butikken for at købe softwaren hjælper ikke altid - den skal stadig downloades bagefter.

Det er ikke alle Microsoft-produkter, der kun bliver solgt som downloads. Windows 8 kan stadig købes på et fysisk datamedie.

Capgemini Danmark A/S

IGNITE Graduate Program 2026

Midtjylland

Netcompany A/S

Operations Engineer til drift af Infrastruktur

Københavnsområdet

Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

Netværksteknikere til design, drift og vedligehold ved Cyberdivisionen

Københavnsområdet

Annonceindlæg tema

Identity & Access Management er blevet rygraden i digital sikkerhed

Denne side indeholder artikler med forskellige perspektiver på Identity & Access Management i private og offentlige organisationer. Artiklerne behandler aktuelle IAM-emner og leveres af producenter, rådgivere og implementeringspartnere.

Navnenyt fra it-Danmark

55,7° North (a Beautiful Things company) har pr. 2. februar 2026 ansat Philip Jacobi Zahle, 53 år,  som Partner & CSMO. Han skal især beskæftige sig med Ansvar for Salg, Marketing og Brandudvikling i Norden, som han tidligere har gjort med GoPro, Skullcandy og Insta360 m.fl. Han kommer fra en stilling som Marketing & Branding Manager hos Boston Group A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med distribution og brand building gennem 26 år og er kendt fra mærker som GoPro, Skullcandy og Insta360. Nyt job

Philip Jacobi Zahle

55,7° North (a Beautiful Things company)

Netip A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Ajanta Holland Christensen som Sales Manager ved netIP's kontor i Aarhus. Han kommer fra en stilling som Account Manager hos Orange Cyberdefense. Nyt job
Infosuite A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Henrik Sandmann som Chief Operating Officer (COO). Han skal især beskæftige sig med drift, produktudvikling og skalering, herunder også procesforbedringer og udnyttelse af AI og nye teknologier. Han kommer fra en stilling som Program Director hos ADMG ApS. Han er uddannet cand. scient i datalogi og har derudover en MBA indenfor strategi, ledelse og forretningsudvikling. Nyt job

Henrik Sandmann

Infosuite A/S

Henrik Vittrup Zoega, projektkoordinator hos Departementet for Fiskeri, Fangst, Landbrug og Selvforsyning, Grønland, har pr. 22. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Syddansk Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

Henrik Vittrup Zoega

Departementet for Fiskeri, Fangst, Landbrug og Selvforsyning, Grønland