Amazon-chef bjerger måneraketter

Jeff Bezos har hentet to raketmotorer fra de historiske Apollo-missioner op fra havets bund.

Artikel top billede

I kølvandet på filminstruktøren James Camerons tur ned til bunden af Marianergraven sidste år kunne Amazon-stifteren og internet-milliardæren Jeff Bezos melde ud, at han havde fundet raketmotorerne fra den historiske Apollo 11 mission.

Nu har Bezos' hold bjerget de to F-1 motorer fra fire kilometers dybde i Atlanterhavet. De skal nu transporteres til Cape Canaveral i Florida. Det er ikke helt sikkert, om motorerne faktisk er fra Apollo 11 eller en anden af månemissionerne.

Apollo 11 var den første bemandede månelanding, hvor Neil Armstrong og Buzz Aldrin som de første mennesker satte deres ben på månen. Den gigantiske raket lettede den 16. juli 1969.

Hver F-1 motor på raketten havde 32 millioner hestekræfter. De fem motorer brændte kun i få minutter, inden de faldt tilbage og endte i Atlanterhavet som planlagt.

Jeff Bezos fortalte sidste år, at man har brugt en nyudviklet sonar til at finde motorerne langt under havets overflade.

"Vi ved stadig ikke, hvilken tilstand motorerne er i - de har ramt havoverfladen med høj hastighed og har ligget i saltvand i mere end 40 år. Men de er fremstillet af et hårdført materiale, så vi må se," skrev han dengang.

Bezos ønsker, at en af motorerne skal udstilles på det lokale luftfartsmuseum i Seattle, hvor Amazon har sit hovedkvarter. Den anden motor ventes at lande på Smithsonian-museet i Washington D.C.

I et blogindlæg beskriver han arbejdet med at hente motorerne op fra havets dyb.

"Vi har set et vidunderland under vandet - en utrolig skulpturhave med forvredne F1-motorer, der fortæller en historie om deres dramatiske skæbne, et værdigt minde for Apollo-programmet," skriver han.

Amazon-stifter drager paralleller mellem missionen til Månen og turen ned til den uudforskede havbund for at bjerge motorerne. Begge har stillet store tekniske udfordringer. I bloggen er der også en video fra bjergningen.

Bezos er kendt som en rumentusiast, og han har også investeret i det kommercielle rumfirma Blue Origin, der udvikler en erstatning for de gamle rumfærger.

Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

Applikationsspecialister med fokus på Microsoft servermiljøer til Cyberdivisionen i Hvidovre

Københavnsområdet

Red Barnet

IT Infrastructure Architect

Københavnsområdet

Banedanmark

Nyuddannede til Banedanmarks IT-afdeling

Københavnsområdet

Skal lukkes AL Sydbank A/S (tidligere Arbejdernes Landsbank)

Tech Lead til Datacenter Operations

Sydjylland

Navnenyt fra it-Danmark

Sharp Consumer Electronics har pr. 1. april 2026 ansat Daniel Eriksson som salgsdirektør for de nordiske lande. Han skal især beskæftige sig med at accelerere virksomhedens vækst i Norden. Han kommer fra en stilling som nordisk salgsdirektør hos Hisense. Han har tidligere beskæftiget sig med detailhandel, kommerciel strategi og markedsudvidelser med bemærkelsesværdige resultater til følge. Nyt job

Daniel Eriksson

Sharp Consumer Electronics

SAP SuccessFactors Partner Pentos har pr. 1. marts 2026 ansat Plamena Cherneva som Seniorkonsulent indenfor SuccessFactors HCM. Hun skal især beskæftige sig med konfiguration og opsætning af SuccessFactors suiten, samt udvikle smarte løsninger til mellemstore danske virksomheder. Hun kommer fra en stilling som løsningsarkitekt indenfor HR IT hos LEO Pharma. Hun har tidligere beskæftiget sig med HR procesdesign, stamdata og onboarding. Nyt job

Plamena Cherneva

SAP SuccessFactors Partner Pentos

Netip A/S har pr. 1. april 2026 ansat Claus Berg som Account Manager ved netIP's kontor i Esbjerg. Han kommer fra en stilling som Client Manager hos itm8. Nyt job

Claus Berg

Netip A/S

Pentos har pr. 2. juni 2025 ansat Jonas Kyhnau som Seniorkonsulent. Han skal især beskæftige sig med at rådgive virksomheder om HR digitalisering og implementering af SAP SuccessFactors og SmartRecruiters. Han kommer fra en stilling som Seniorkonsulent og PMO lead hos Gavdi. Han er uddannet Cand.merc Human Resource Management fra Copenhagen Business School. Han har tidligere beskæftiget sig med med Onboarding, Employee Central (Core HR). Nyt job

Jonas Kyhnau

Pentos