Amazon-chef bjerger måneraketter

Jeff Bezos har hentet to raketmotorer fra de historiske Apollo-missioner op fra havets bund.

Artikel top billede

I kølvandet på filminstruktøren James Camerons tur ned til bunden af Marianergraven sidste år kunne Amazon-stifteren og internet-milliardæren Jeff Bezos melde ud, at han havde fundet raketmotorerne fra den historiske Apollo 11 mission.

Nu har Bezos' hold bjerget de to F-1 motorer fra fire kilometers dybde i Atlanterhavet. De skal nu transporteres til Cape Canaveral i Florida. Det er ikke helt sikkert, om motorerne faktisk er fra Apollo 11 eller en anden af månemissionerne.

Apollo 11 var den første bemandede månelanding, hvor Neil Armstrong og Buzz Aldrin som de første mennesker satte deres ben på månen. Den gigantiske raket lettede den 16. juli 1969.

Hver F-1 motor på raketten havde 32 millioner hestekræfter. De fem motorer brændte kun i få minutter, inden de faldt tilbage og endte i Atlanterhavet som planlagt.

Jeff Bezos fortalte sidste år, at man har brugt en nyudviklet sonar til at finde motorerne langt under havets overflade.

"Vi ved stadig ikke, hvilken tilstand motorerne er i - de har ramt havoverfladen med høj hastighed og har ligget i saltvand i mere end 40 år. Men de er fremstillet af et hårdført materiale, så vi må se," skrev han dengang.

Bezos ønsker, at en af motorerne skal udstilles på det lokale luftfartsmuseum i Seattle, hvor Amazon har sit hovedkvarter. Den anden motor ventes at lande på Smithsonian-museet i Washington D.C.

I et blogindlæg beskriver han arbejdet med at hente motorerne op fra havets dyb.

"Vi har set et vidunderland under vandet - en utrolig skulpturhave med forvredne F1-motorer, der fortæller en historie om deres dramatiske skæbne, et værdigt minde for Apollo-programmet," skriver han.

Amazon-stifter drager paralleller mellem missionen til Månen og turen ned til den uudforskede havbund for at bjerge motorerne. Begge har stillet store tekniske udfordringer. I bloggen er der også en video fra bjergningen.

Bezos er kendt som en rumentusiast, og han har også investeret i det kommercielle rumfirma Blue Origin, der udvikler en erstatning for de gamle rumfærger.

Annonceindlæg fra Computerworld

Udsolgt succes rykker i større rammer og offentliggør stjerneprogram

Computerworlds Cloud & AI Festival tager konsekvensen af sin egen succes

Navnenyt fra it-Danmark

Renewtech ApS har pr. 1. marts 2026 ansat Emil Holme Fisker som Customer Service Specialist. Han skal især beskæftige sig med at levere høj kvalitets kundeservice og hjælpe Renewtechs kunder med at få de rette løsninger til deres behov. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos Camro A/S. Han er uddannet som salgselev hos Camro A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med at udvikle gode kunderelationer, opsøgende salg og udvikling af salgsaktiviteter. Nyt job

Emil Holme Fisker

Renewtech ApS

Marie Søndergaard, Acting Chief Product Owner hos Energinet, har pr. 26. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

Marie Søndergaard

Energinet

Netip A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Maria Lyng Refslund som Marketing Project Manager ved netIP Herning. Hun kommer fra en stilling som Marketing Project Manager hos itm8. Nyt job
Infosuite A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Henrik Sandmann som Chief Operating Officer (COO). Han skal især beskæftige sig med drift, produktudvikling og skalering, herunder også procesforbedringer og udnyttelse af AI og nye teknologier. Han kommer fra en stilling som Program Director hos ADMG ApS. Han er uddannet cand. scient i datalogi og har derudover en MBA indenfor strategi, ledelse og forretningsudvikling. Nyt job

Henrik Sandmann

Infosuite A/S