Amazon-chef bjerger måneraketter

Jeff Bezos har hentet to raketmotorer fra de historiske Apollo-missioner op fra havets bund.

Artikel top billede

I kølvandet på filminstruktøren James Camerons tur ned til bunden af Marianergraven sidste år kunne Amazon-stifteren og internet-milliardæren Jeff Bezos melde ud, at han havde fundet raketmotorerne fra den historiske Apollo 11 mission.

Nu har Bezos' hold bjerget de to F-1 motorer fra fire kilometers dybde i Atlanterhavet. De skal nu transporteres til Cape Canaveral i Florida. Det er ikke helt sikkert, om motorerne faktisk er fra Apollo 11 eller en anden af månemissionerne.

Apollo 11 var den første bemandede månelanding, hvor Neil Armstrong og Buzz Aldrin som de første mennesker satte deres ben på månen. Den gigantiske raket lettede den 16. juli 1969.

Hver F-1 motor på raketten havde 32 millioner hestekræfter. De fem motorer brændte kun i få minutter, inden de faldt tilbage og endte i Atlanterhavet som planlagt.

Jeff Bezos fortalte sidste år, at man har brugt en nyudviklet sonar til at finde motorerne langt under havets overflade.

"Vi ved stadig ikke, hvilken tilstand motorerne er i - de har ramt havoverfladen med høj hastighed og har ligget i saltvand i mere end 40 år. Men de er fremstillet af et hårdført materiale, så vi må se," skrev han dengang.

Bezos ønsker, at en af motorerne skal udstilles på det lokale luftfartsmuseum i Seattle, hvor Amazon har sit hovedkvarter. Den anden motor ventes at lande på Smithsonian-museet i Washington D.C.

I et blogindlæg beskriver han arbejdet med at hente motorerne op fra havets dyb.

"Vi har set et vidunderland under vandet - en utrolig skulpturhave med forvredne F1-motorer, der fortæller en historie om deres dramatiske skæbne, et værdigt minde for Apollo-programmet," skriver han.

Amazon-stifter drager paralleller mellem missionen til Månen og turen ned til den uudforskede havbund for at bjerge motorerne. Begge har stillet store tekniske udfordringer. I bloggen er der også en video fra bjergningen.

Bezos er kendt som en rumentusiast, og han har også investeret i det kommercielle rumfirma Blue Origin, der udvikler en erstatning for de gamle rumfærger.

Læses lige nu

    Annonce

    Annonceindlæg fra QNAP

    Selvbygget filserver kontra QNAP NAS – Hvorfor en dedikeret NAS giver meget mere mening

    En enkel filserver i en ”gratis” PC kan ende med at koste dig tusindvis af kroner mere om året.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. december 2025 ansat Thomas Harboe Hald som Director Commercial Excellence. Thomas skal især beskæftige sig med opbygge og lede vores nye Customer Excellence Office. Thomas kommer fra en stilling som Partner hos Deloitte. Thomas er uddannet hos Copenhagen Business School som Graduate Diploma in Business Administration, Sales & Marketing. Thomas har tidligere beskæftiget sig med digital transformation, IT-strategi, ERP og forretningsudvikling. Nyt job

    Thomas Harboe Hald

    Norriq Danmark A/S

    Arctic Wolf Networks har pr. 3. august 2026 ansat Johnny Krogsboll som Head of Sales Engineering for Norden.Med base i Stockholm får han ansvaret for Arctic Wolfs samlede Sales Engineering-organisation i den nordiske region.<br /><br />Johnny Krogsboll skal være med til at udbygge Arctic Wolfs tilstedeværelse i Norden og hjælpe virksomheder og organisationer med at stå stærkere over for et stadig mere komplekst cybertrusselsbillede. Det skal blandt andet ske i tæt samarbejde med Arctic Wolfs vigtigste kanalpartnere i regionen.<br /><br />Gennem sin karriere har Johnny Krogsboll arbejdet med og rådgivet virksomheder hos blandt andre Hewlett-Packard, Trend Micro og Palo Alto Networks med fokus på at skabe konkret værdi af deres teknologiinvesteringer. Nyt job

    Johnny Krogsboll

    Arctic Wolf Networks

    Martin Grooss Carpentier, Software Architect hos Kamstrup, har pr. 29. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i softwarekonstruktion på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse
    Stine Willemoes Kondrup, Senior Project Manager hos Ascom, har pr. 22. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aalborg Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse