Her er den næste kæmpe-opdatering til din Windows

En kæmpe opdatering til Windows 8, der går under kodenavnet Blue, er blevet lækket. Her er nogle af nyhederne.

Artikel top billede

En testversion af Windows Blue blev i weekenden lækket på flere fildelingstjenester.

Windows Blue er kodenavnet på en større opdateringspakke til Windows 8, som er planlagt til at udkomme senere i år.

Den testversion, der i øjeblikket cirkulerer på nettet, har det interne versionsnummer 9364, og er dateret den 15. marts. Til sammenligning har den nuværende version af Windows 8 det interne versionsnummer 9200.

Det skriver Computerworlds søsterside i Sverige.

Windows-bloggeren Paul Thurrott har fået fat i Windows Blue, og han har testet den kommende opdatering.

Han kan afsløre, at der er tale en servicepakke, med rettelser til koden og en hel stribe nyheder og forbedringer af Windows 8.

Fire nye apps og IE11

Blandt nyhederne er fire nye apps til startsiden i Windows 8. Der kommer en alarm, regnemaskine, lydoptager og Movie Moments.

Desuden bliver der bedre mulighed for at skræddersy kaklerne (de ikoner, der kan trykkes på) end man kan i den nuværende version af Windows 8.

Cloud-tjenesten Skydrive kommer også til at spille en større rolle i Windows Blue, da den er bedre integreret i operativsystemet. Det betyder i praksis, at man eksempelvis kan finde indbyggede funktioner til automatisk at uploade filer fra mobilen eller kameraet, direkte til Skydrive.

Microsoft browseren Internet Explorer har ligeledes fået en omgang fransk vask og strygning. I Blue-opdateringen leveres den i version 11.

Microsoft har ikke udtalt sig til offentligheden om den lækkede version af Windows Blue, men har tidligere sagt, at virksomheden vil frigive en større opdateringspakke til styresystemet på årsbasis.

Annonce

Annonceindlæg fra Genetec

Fysisk sikkerhed må ikke være it-chefens blinde vinkel

Digital robusthed handler ikke kun om firewalls. Det handler også om, hvem der kan gå direkte ind ad døren til serverrummet

Navnenyt fra it-Danmark

EG Danmark A/S har pr. 17. august 2026 ansat Michael Banegas Madsen, 32 år,  som Senior Account Executive. Han skal især beskæftige sig med Ansvar for nysalg og vækst af eksisterende kunder, samt opbygning af kunderelationer på tværs af Jylland og Fyn. Han kommer fra en stilling som Senior Talent Attraction Specialist hos Danske Commodities A/S. Han er uddannet Kandidat i Corporate Communication fra Aarhus BSS. Han har tidligere beskæftiget sig med 6 års erfaring med rekruttering af tech-profiler i bl.a. Danske Commodities. Nyt job

Michael Banegas Madsen

EG Danmark A/S

Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation, har pr. 1. august 2026 ansat Maria Binger, 44 år,  som CFO. Hun skal især beskæftige sig med den finansielle styring i takt med Iduras vækst i Danmark og internationalt med fokus på blandt andet forecasting. Hun kommer fra en stilling som Director Business Finance hos Danelec. Hun er uddannet cand.merc.aud. fra Copenhagen Business School. Hun har tidligere beskæftiget sig med finance hos Agillic, Cobham SATCOM og Saxo Bank. Nyt job

Maria Binger

Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation,

Norriq Danmark A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Allan Kimmer Jensen som Lead Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med at sikre vores kunder får en verdensklasse brugeroplevelse gennem stærk frontend-arkitektur og kodekvalitet. Han kommer fra en stilling som Freelance Consultant hos Remmik. Han er uddannet hos Center for Medie og Kommunikation, Roskilde. Nyt job

Allan Kimmer Jensen

Norriq Danmark A/S

Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation, har pr. 1. september 2026 ansat Maria Juliane Friedrichsen, 47 år,  som Office Manager. Hun skal især beskæftige sig med at holde overblik og sikre, at alt på kontoret kører, som det skal. Hun kommer fra en stilling som Office Manager hos Kontorhotellet H2M. Hun er uddannet professionsbachelor i ernæring og sundhed og har en korrekturlæseruddannelse. Hun har tidligere beskæftiget sig med korrekturlæsning og den daglige drift af kontorer. Nyt job

Maria Juliane Friedrichsen

Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation,