Her er den næste kæmpe-opdatering til din Windows

En kæmpe opdatering til Windows 8, der går under kodenavnet Blue, er blevet lækket. Her er nogle af nyhederne.

Artikel top billede

En testversion af Windows Blue blev i weekenden lækket på flere fildelingstjenester.

Windows Blue er kodenavnet på en større opdateringspakke til Windows 8, som er planlagt til at udkomme senere i år.

Den testversion, der i øjeblikket cirkulerer på nettet, har det interne versionsnummer 9364, og er dateret den 15. marts. Til sammenligning har den nuværende version af Windows 8 det interne versionsnummer 9200.

Det skriver Computerworlds søsterside i Sverige.

Windows-bloggeren Paul Thurrott har fået fat i Windows Blue, og han har testet den kommende opdatering.

Han kan afsløre, at der er tale en servicepakke, med rettelser til koden og en hel stribe nyheder og forbedringer af Windows 8.

Fire nye apps og IE11

Blandt nyhederne er fire nye apps til startsiden i Windows 8. Der kommer en alarm, regnemaskine, lydoptager og Movie Moments.

Desuden bliver der bedre mulighed for at skræddersy kaklerne (de ikoner, der kan trykkes på) end man kan i den nuværende version af Windows 8.

Cloud-tjenesten Skydrive kommer også til at spille en større rolle i Windows Blue, da den er bedre integreret i operativsystemet. Det betyder i praksis, at man eksempelvis kan finde indbyggede funktioner til automatisk at uploade filer fra mobilen eller kameraet, direkte til Skydrive.

Microsoft browseren Internet Explorer har ligeledes fået en omgang fransk vask og strygning. I Blue-opdateringen leveres den i version 11.

Microsoft har ikke udtalt sig til offentligheden om den lækkede version af Windows Blue, men har tidligere sagt, at virksomheden vil frigive en større opdateringspakke til styresystemet på årsbasis.

Event: Cyber Security Festival 2026

Sikkerhed | København

Mød Danmarks skrappeste it-sikkerhedseksperter og bliv klar til at planlægge og eksekvere en operationel og effektiv cybersikkerhedsstrategi, når vi åbner dørene for +1.700 it-professionelle. Du kan glæde dig til oplæg fra mere end 70 talere og møde mere end 50 leverandører over to dage.

18. & 19. november 2026 | Gratis deltagelse

Navnenyt fra it-Danmark

Immeo har pr. 1. februar 2026 ansat Patricia Oczki som Marketing Manager. Hun kommer fra en stilling som Head of Marketing and Communication hos Coach Solutions. Nyt job
Lector ApS har pr. 2. februar 2026 ansat Jacob Pontoppidan som Sales Executive i Lectors TeamShare gruppe. Jacob skal især beskæftige sig med vækst af TeamShare med fokus på kommerciel skalering, mersalg og en stærk go to market eksekvering. Jacob har tidligere beskæftiget sig med salg og forretningsudvikling i internationale SaaS virksomheder. Nyt job

Jacob Pontoppidan

Lector ApS

Norriq Danmark A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Morten Kronborg som Consultant ERP. Han skal især beskæftige sig med hjælp og rådgivning af kundernes handels-forretningsprocesser indenfor salg og indkøb. Han kommer fra en stilling som Digital Forretningskonsulent hos Gasa Nord Grønt. Han er uddannet speditør og har bevæget sig ind i handelsvirksomheder hvor han endte med ansvar for ERP-løsninger. Han har tidligere beskæftiget sig med at være ansvarlig for implementering og drift af IT-projekter. Nyt job

Morten Kronborg

Norriq Danmark A/S

netIP har pr. 20. januar 2026 ansat Darnell Olsen som Datateknikerelev ved netIP's kontor i Herning. Han har tidligere beskæftiget sig med diverse opgaver omkring biludlejning, da han har været ansat hos Europcar. Nyt job