Her er den næste kæmpe-opdatering til din Windows

En kæmpe opdatering til Windows 8, der går under kodenavnet Blue, er blevet lækket. Her er nogle af nyhederne.

Artikel top billede

En testversion af Windows Blue blev i weekenden lækket på flere fildelingstjenester.

Windows Blue er kodenavnet på en større opdateringspakke til Windows 8, som er planlagt til at udkomme senere i år.

Den testversion, der i øjeblikket cirkulerer på nettet, har det interne versionsnummer 9364, og er dateret den 15. marts. Til sammenligning har den nuværende version af Windows 8 det interne versionsnummer 9200.

Det skriver Computerworlds søsterside i Sverige.

Windows-bloggeren Paul Thurrott har fået fat i Windows Blue, og han har testet den kommende opdatering.

Han kan afsløre, at der er tale en servicepakke, med rettelser til koden og en hel stribe nyheder og forbedringer af Windows 8.

Fire nye apps og IE11

Blandt nyhederne er fire nye apps til startsiden i Windows 8. Der kommer en alarm, regnemaskine, lydoptager og Movie Moments.

Desuden bliver der bedre mulighed for at skræddersy kaklerne (de ikoner, der kan trykkes på) end man kan i den nuværende version af Windows 8.

Cloud-tjenesten Skydrive kommer også til at spille en større rolle i Windows Blue, da den er bedre integreret i operativsystemet. Det betyder i praksis, at man eksempelvis kan finde indbyggede funktioner til automatisk at uploade filer fra mobilen eller kameraet, direkte til Skydrive.

Microsoft browseren Internet Explorer har ligeledes fået en omgang fransk vask og strygning. I Blue-opdateringen leveres den i version 11.

Microsoft har ikke udtalt sig til offentligheden om den lækkede version af Windows Blue, men har tidligere sagt, at virksomheden vil frigive en større opdateringspakke til styresystemet på årsbasis.

Annonce

Annonceindlæg fra Bluecircle

Partiklerne ingen taler om: Den oversete risiko i datacentre og serverrum

Støv, fibre og metalliske partikler kan påvirke både uptime, levetid og driftssikkerhed. Derfor arbejder flere datacentre systematisk med contamination control.

Navnenyt fra it-Danmark

Netip A/S har pr. 1. september 2026 ansat Michelle Sørensen som Operation Coordinator ved netIP's kontor i Hernng. Hun kommer fra en stilling som Koordinator hos Norlys koncernen. Nyt job

Michelle Sørensen

Netip A/S

Norriq Danmark A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Ida Laursen som Junior Consultant. Hun skal især beskæftige sig med at understøtte vores konsulenter med praktiske og analytiske opgaver på diverse kundeprojekter. Hun kommer fra en stilling som Webassistent hos PWT Group A/S. Hun er uddannet bachelor i International Virksomhedskommunikation og er i gang med en kandidat i IT-ledelse. Hun har tidligere beskæftiget sig med kommunikation og webindhold. Nyt job

Ida Laursen

Norriq Danmark A/S

EG Danmark A/S har pr. 17. august 2026 ansat Michael Banegas Madsen, 32 år,  som Senior Account Executive. Han skal især beskæftige sig med Ansvar for nysalg og vækst af eksisterende kunder, samt opbygning af kunderelationer på tværs af Jylland og Fyn. Han kommer fra en stilling som Senior Talent Attraction Specialist hos Danske Commodities A/S. Han er uddannet Kandidat i Corporate Communication fra Aarhus BSS. Han har tidligere beskæftiget sig med 6 års erfaring med rekruttering af tech-profiler i bl.a. Danske Commodities. Nyt job

Michael Banegas Madsen

EG Danmark A/S

Norriq Danmark A/S har pr. 2. februar 2026 ansat Andreas Dyngberg Pedersen som Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med at sætte de overordnede rammer for leverancerne med afsæt i best practice og skalerbarhed. Han kommer fra en stilling som Solution Architect hos Impact commerce. Han er uddannet Hos EUC Syd som Datatekniker og Programmering. Nyt job

Andreas Dyngberg Pedersen

Norriq Danmark A/S