Her er den næste kæmpe-opdatering til din Windows

En kæmpe opdatering til Windows 8, der går under kodenavnet Blue, er blevet lækket. Her er nogle af nyhederne.

Artikel top billede

En testversion af Windows Blue blev i weekenden lækket på flere fildelingstjenester.

Windows Blue er kodenavnet på en større opdateringspakke til Windows 8, som er planlagt til at udkomme senere i år.

Den testversion, der i øjeblikket cirkulerer på nettet, har det interne versionsnummer 9364, og er dateret den 15. marts. Til sammenligning har den nuværende version af Windows 8 det interne versionsnummer 9200.

Det skriver Computerworlds søsterside i Sverige.

Windows-bloggeren Paul Thurrott har fået fat i Windows Blue, og han har testet den kommende opdatering.

Han kan afsløre, at der er tale en servicepakke, med rettelser til koden og en hel stribe nyheder og forbedringer af Windows 8.

Fire nye apps og IE11

Blandt nyhederne er fire nye apps til startsiden i Windows 8. Der kommer en alarm, regnemaskine, lydoptager og Movie Moments.

Desuden bliver der bedre mulighed for at skræddersy kaklerne (de ikoner, der kan trykkes på) end man kan i den nuværende version af Windows 8.

Cloud-tjenesten Skydrive kommer også til at spille en større rolle i Windows Blue, da den er bedre integreret i operativsystemet. Det betyder i praksis, at man eksempelvis kan finde indbyggede funktioner til automatisk at uploade filer fra mobilen eller kameraet, direkte til Skydrive.

Microsoft browseren Internet Explorer har ligeledes fået en omgang fransk vask og strygning. I Blue-opdateringen leveres den i version 11.

Microsoft har ikke udtalt sig til offentligheden om den lækkede version af Windows Blue, men har tidligere sagt, at virksomheden vil frigive en større opdateringspakke til styresystemet på årsbasis.

Annonce

Event: Årets CISO 2026

Sikkerhed | Kongens Lyngby

Årets CISO 2026 hylder de sikkerhedsledere, der skaber robusthed i et sikkerhedslandskab under pres – og som formår at løfte cyber- og informationssikkerhed fra teknisk disciplin til strategisk ledelsesopgave.

22. oktober 2026 | Gratis deltagelse

Navnenyt fra it-Danmark

Netip A/S har pr. 1. august 2026 ansat Thomas B. Steffensen som Seniorkonsulent ved netIP's kontor i Thisted. Han kommer fra en stilling som Senior IT/OT Network Consultant hos Frontmatec. Nyt job
Netip A/S har pr. 1. september 2026 ansat Michelle Sørensen som Operation Coordinator ved netIP's kontor i Hernng. Hun kommer fra en stilling som Koordinator hos Norlys koncernen. Nyt job

Michelle Sørensen

Netip A/S

Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation, har pr. 1. august 2026 ansat Maria Binger, 44 år,  som CFO. Hun skal især beskæftige sig med den finansielle styring i takt med Iduras vækst i Danmark og internationalt med fokus på blandt andet forecasting. Hun kommer fra en stilling som Director Business Finance hos Danelec. Hun er uddannet cand.merc.aud. fra Copenhagen Business School. Hun har tidligere beskæftiget sig med finance hos Agillic, Cobham SATCOM og Saxo Bank. Nyt job

Maria Binger

Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation,

Lars Erik Larsen, it-arkitekt hos Jyske Bank, har pr. 29. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i softwarekonstruktion på Aarhus Universitet via It-vest – samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

Lars Erik Larsen

Jyske Bank