Her er den næste kæmpe-opdatering til din Windows

En kæmpe opdatering til Windows 8, der går under kodenavnet Blue, er blevet lækket. Her er nogle af nyhederne.

Artikel top billede

En testversion af Windows Blue blev i weekenden lækket på flere fildelingstjenester.

Windows Blue er kodenavnet på en større opdateringspakke til Windows 8, som er planlagt til at udkomme senere i år.

Den testversion, der i øjeblikket cirkulerer på nettet, har det interne versionsnummer 9364, og er dateret den 15. marts. Til sammenligning har den nuværende version af Windows 8 det interne versionsnummer 9200.

Det skriver Computerworlds søsterside i Sverige.

Windows-bloggeren Paul Thurrott har fået fat i Windows Blue, og han har testet den kommende opdatering.

Han kan afsløre, at der er tale en servicepakke, med rettelser til koden og en hel stribe nyheder og forbedringer af Windows 8.

Fire nye apps og IE11

Blandt nyhederne er fire nye apps til startsiden i Windows 8. Der kommer en alarm, regnemaskine, lydoptager og Movie Moments.

Desuden bliver der bedre mulighed for at skræddersy kaklerne (de ikoner, der kan trykkes på) end man kan i den nuværende version af Windows 8.

Cloud-tjenesten Skydrive kommer også til at spille en større rolle i Windows Blue, da den er bedre integreret i operativsystemet. Det betyder i praksis, at man eksempelvis kan finde indbyggede funktioner til automatisk at uploade filer fra mobilen eller kameraet, direkte til Skydrive.

Microsoft browseren Internet Explorer har ligeledes fået en omgang fransk vask og strygning. I Blue-opdateringen leveres den i version 11.

Microsoft har ikke udtalt sig til offentligheden om den lækkede version af Windows Blue, men har tidligere sagt, at virksomheden vil frigive en større opdateringspakke til styresystemet på årsbasis.

Annonce

Annonceindlæg fra inspirit365

AI ændrer spillereglerne for ERP-konsulenterne

ERP-systemerne er på vej fra primært at registrere og planlægge til også at kunne handle på virksomhedernes vegne.

Navnenyt fra it-Danmark

Elbek & Vejrup A/S har pr. 15. august 2026 ansat Anne-Sofie Andreasen som Project Manager i Projekt & Service. Hun skal især beskæftige sig med ledelse og koordinering af projekter og serviceopgaver. Hun kommer fra en stilling som konsulent med fokus på digitale løsninger hos XFLow. Hun er uddannet cand.it. i IT, Kommunikation og Organisation. Hun har tidligere beskæftiget sig med analyse, udvikling, test og implementering af løsninger samt udarbejdelse af brugervejledninger. Nyt job

Anne-Sofie Andreasen

Elbek & Vejrup A/S

Elbek & Vejrup A/S har pr. 1. august 2026 ansat Nathalie Kajberg Knudsen som Supportkonsulent i Evita/Forsyning. Hun skal især beskæftige sig med support af Evita/Forsyning samt bidrage til videreudviklingen af supportsetup på Evita og Appia. Hun kommer fra en stilling som support indenfor Kundeadministration og Afregning hos KMD Easy Energy. Hun har tidligere beskæftiget sig med kørselskoordinering og kørselsledelse hos FKS Slamson og Godik. Nyt job

Nathalie Kajberg Knudsen

Elbek & Vejrup A/S

Netip A/S har pr. 1. august 2026 ansat Ronni Randrup som Seniorkonsulent ved netIP's kontor i Aalborg. Han kommer fra en stilling som Operations Consultant hos Complea. Nyt job

Ronni Randrup

Netip A/S

Norriq Danmark A/S har pr. 2. februar 2026 ansat Andreas Dyngberg Pedersen som Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med at sætte de overordnede rammer for leverancerne med afsæt i best practice og skalerbarhed. Han kommer fra en stilling som Solution Architect hos Impact commerce. Han er uddannet Hos EUC Syd som Datatekniker og Programmering. Nyt job

Andreas Dyngberg Pedersen

Norriq Danmark A/S