Googles computerbriller er en fare i trafikken

Den første stat i USA vil nu forbyde at bruge Googles computerbriller mens man kører.

Artikel top billede

Allerede inden lanceringen af Googles meget omtalte computerbriller Google Glass er der uro omkring det nye produkt. En bar i Seattle har allerede forbudt Google Glass for at beskytte kundernes privatsfære. Nu har lovgivere i staten West Virginia fremsat et lovforslag, der udvider det eksisterende forbud mod at tale i telefon eller tekste mens man kører (medmindre man bruger et håndfrit sæt) til at omfatte computerbrillerne. De nye regler skal træde i kraft den 1. juli.

Nu kan Google Glass slet ikke købes i handlen endnu, men lovgiverne i West Virginia rejser et principielt spørgsmål. Hvis computerbrillerne bliver opfattet som en fare i trafikken, kan et lignende forbud følge i andre stater og lande.

Indtil nu har det især været privacy-problemer, som har fået kritikere på banen. Hvis man bærer en Google Glass brille kan man tage billeder og filme sine omgivelser, uden at de pågældende er klar over det. Google arbejder angiveligt på et system, hvor brillerne selv er i stand til at genkende personer i brugerens omgivelser.

Den seneste video fra Google viser, hvordan brillerne bruger Google Now-teknologi til at forsyne brugeren med informationer. Brillerne reagerer også på talte kommandoer - hvis man starter sin sætning med "OK Glass".

På denne Google-hjemmeside er der flere informationer om Glass-projektet. Indtil nu har udviklere haft mulighed for at forudbestille en Explorer-udgave for omkring 8.400 kroner, men det er slut nu. Der er stadig ikke en dato for, hvornår Glass kommer på markedet.

Annonceindlæg fra Thales

AI gør de ondsindede bots både billigere og sværere at stoppe

Kunstig intelligens har ikke bare givet virksomheder nye muligheder.

Navnenyt fra it-Danmark

Comsystem A/S har pr. 15. april 2026 ansat Iver Jakobsen som Technical Key Account Manager. Han skal især beskæftige sig med teknisk løsningssalg. Iver Jakobsen har 25 års erfaring fra TelCo-branchen. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos E.ON Drive ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med rådgivning og løsningssalg. Nyt job

Iver Jakobsen

Comsystem A/S

Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Steffen Bendix Søjberg som Systemkonsulent ved netIP's kontor i Rødekro. Han kommer fra en stilling som Systemadministr,og har været i branchen i mange år. Nyt job
Netip A/S har pr. 1. april 2026 ansat Claus Berg som Account Manager ved netIP's kontor i Esbjerg. Han kommer fra en stilling som Client Manager hos itm8. Nyt job

Claus Berg

Netip A/S

Immeo har pr. 1. maj 2026 ansat Sofie Amalie Buur som Consultant. Hun kommer fra en stilling som Frontend Engineer & UI/UX Designer hos Valyrion. Hun er uddannet Cand.it. Softwaredesign ved ITU. Nyt job