Googles computerbriller er en fare i trafikken

Den første stat i USA vil nu forbyde at bruge Googles computerbriller mens man kører.

Artikel top billede

Allerede inden lanceringen af Googles meget omtalte computerbriller Google Glass er der uro omkring det nye produkt. En bar i Seattle har allerede forbudt Google Glass for at beskytte kundernes privatsfære. Nu har lovgivere i staten West Virginia fremsat et lovforslag, der udvider det eksisterende forbud mod at tale i telefon eller tekste mens man kører (medmindre man bruger et håndfrit sæt) til at omfatte computerbrillerne. De nye regler skal træde i kraft den 1. juli.

Nu kan Google Glass slet ikke købes i handlen endnu, men lovgiverne i West Virginia rejser et principielt spørgsmål. Hvis computerbrillerne bliver opfattet som en fare i trafikken, kan et lignende forbud følge i andre stater og lande.

Indtil nu har det især været privacy-problemer, som har fået kritikere på banen. Hvis man bærer en Google Glass brille kan man tage billeder og filme sine omgivelser, uden at de pågældende er klar over det. Google arbejder angiveligt på et system, hvor brillerne selv er i stand til at genkende personer i brugerens omgivelser.

Den seneste video fra Google viser, hvordan brillerne bruger Google Now-teknologi til at forsyne brugeren med informationer. Brillerne reagerer også på talte kommandoer - hvis man starter sin sætning med "OK Glass".

På denne Google-hjemmeside er der flere informationer om Glass-projektet. Indtil nu har udviklere haft mulighed for at forudbestille en Explorer-udgave for omkring 8.400 kroner, men det er slut nu. Der er stadig ikke en dato for, hvornår Glass kommer på markedet.

Netcompany A/S

Data Management Consultant

Københavnsområdet

PensionDanmark

Product Owner til systemansvar i PensionDanmark

Københavnsområdet

Capgemini Danmark A/S

IGNITE Graduate Program 2026

Københavnsområdet

Event: Platform X 2026: Forretning, teknologi og transformation

It-løsninger | København V

Mød verdens stærkeste og mest effektive platforme der driver den digitale transformation samlet i København - og dyk ned i den nyeste teknologi.

27. maj 2026 | Gratis deltagelse

Navnenyt fra it-Danmark

Sebastian Rübner-Petersen, 32 år, Juniorkonsulent hos Gammelbys, er pr. 1. september 2025 forfremmet til Kommunikationskonsulent. Han skal fremover især beskæftige sig med Projektledelse, kommunikationsstrategier og implementering af AI. Forfremmelse
Netip A/S har pr. 15. september 2025 ansat Jimmi Overgaard som Key Account Manager ved netIP's kontor i Viborg. Han kommer fra en stilling som Sales Executive hos Globalconnect A/S. Nyt job

Jimmi Overgaard

Netip A/S

VisionBird har pr. 1. november 2025 ansat Kelly Lyng Ludvigsen, 38 år,  som Seniorrådgiver. Hun skal især beskæftige sig med Rådgivning og undervisning i Contract Management. Hun kommer fra en stilling som Contract Manager hos Novo Nordisk. Hun er uddannet Cand. jur. og BS fra CBS. Hun har tidligere beskæftiget sig med Contract Management i flere roller i både det private, offentlige og som konsulent. Nyt job

Kelly Lyng Luvigsen

VisionBird