Googles computerbriller er en fare i trafikken

Den første stat i USA vil nu forbyde at bruge Googles computerbriller mens man kører.

Artikel top billede

Allerede inden lanceringen af Googles meget omtalte computerbriller Google Glass er der uro omkring det nye produkt. En bar i Seattle har allerede forbudt Google Glass for at beskytte kundernes privatsfære. Nu har lovgivere i staten West Virginia fremsat et lovforslag, der udvider det eksisterende forbud mod at tale i telefon eller tekste mens man kører (medmindre man bruger et håndfrit sæt) til at omfatte computerbrillerne. De nye regler skal træde i kraft den 1. juli.

Nu kan Google Glass slet ikke købes i handlen endnu, men lovgiverne i West Virginia rejser et principielt spørgsmål. Hvis computerbrillerne bliver opfattet som en fare i trafikken, kan et lignende forbud følge i andre stater og lande.

Indtil nu har det især været privacy-problemer, som har fået kritikere på banen. Hvis man bærer en Google Glass brille kan man tage billeder og filme sine omgivelser, uden at de pågældende er klar over det. Google arbejder angiveligt på et system, hvor brillerne selv er i stand til at genkende personer i brugerens omgivelser.

Den seneste video fra Google viser, hvordan brillerne bruger Google Now-teknologi til at forsyne brugeren med informationer. Brillerne reagerer også på talte kommandoer - hvis man starter sin sætning med "OK Glass".

På denne Google-hjemmeside er der flere informationer om Glass-projektet. Indtil nu har udviklere haft mulighed for at forudbestille en Explorer-udgave for omkring 8.400 kroner, men det er slut nu. Der er stadig ikke en dato for, hvornår Glass kommer på markedet.

Læses lige nu

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Teamleder til AI, Modellering og Simulering ved Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Københavnsområdet

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Cyberdivisionen søger IT-Supporter til Svanemøllen

    Københavnsområdet

    Jyske Bank

    Forretningsudvikler til porteføljestyring

    Københavnsområdet

    Event: Årets CIO 2026

    Andre events | Kongens Lyngby

    Vi samler Danmarks stærkeste digitale ledere til en dag med viden og visioner. Årets CIO 2026 fejrer 21 års jubilæum, og NEXT CIO sætter spotlight på næste generation. Deltag og bliv inspireret til at forme fremtidens strategi og eksekvering.

    4 juni 2026 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Infosuite A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Henrik Sandmann som Chief Operating Officer (COO). Han skal især beskæftige sig med drift, produktudvikling og skalering, herunder også procesforbedringer og udnyttelse af AI og nye teknologier. Han kommer fra en stilling som Program Director hos ADMG ApS. Han er uddannet cand. scient i datalogi og har derudover en MBA indenfor strategi, ledelse og forretningsudvikling. Nyt job

    Henrik Sandmann

    Infosuite A/S

    Renewtech ApS har pr. 15. marts 2026 ansat Per Forberg som Account Manager for Sustainable Relations. Han skal især beskæftige sig med etablere nye partnerskaber med henblik på ITAD og sourcing kontrakter med hostingvirksomheder og strategiske slutbrugere. Han kommer fra en stilling som Nordic Key Account Manager hos Tesa. Han er uddannet hos Lund University og har en MBA i Management. Han har tidligere beskæftiget sig med at styrke salgsaktiviteter og partnerskaber på tværs af nordiske markeder. Nyt job

    Per Forberg

    Renewtech ApS