Googles computerbriller er en fare i trafikken

Den første stat i USA vil nu forbyde at bruge Googles computerbriller mens man kører.

Artikel top billede

Allerede inden lanceringen af Googles meget omtalte computerbriller Google Glass er der uro omkring det nye produkt. En bar i Seattle har allerede forbudt Google Glass for at beskytte kundernes privatsfære. Nu har lovgivere i staten West Virginia fremsat et lovforslag, der udvider det eksisterende forbud mod at tale i telefon eller tekste mens man kører (medmindre man bruger et håndfrit sæt) til at omfatte computerbrillerne. De nye regler skal træde i kraft den 1. juli.

Nu kan Google Glass slet ikke købes i handlen endnu, men lovgiverne i West Virginia rejser et principielt spørgsmål. Hvis computerbrillerne bliver opfattet som en fare i trafikken, kan et lignende forbud følge i andre stater og lande.

Indtil nu har det især været privacy-problemer, som har fået kritikere på banen. Hvis man bærer en Google Glass brille kan man tage billeder og filme sine omgivelser, uden at de pågældende er klar over det. Google arbejder angiveligt på et system, hvor brillerne selv er i stand til at genkende personer i brugerens omgivelser.

Den seneste video fra Google viser, hvordan brillerne bruger Google Now-teknologi til at forsyne brugeren med informationer. Brillerne reagerer også på talte kommandoer - hvis man starter sin sætning med "OK Glass".

På denne Google-hjemmeside er der flere informationer om Glass-projektet. Indtil nu har udviklere haft mulighed for at forudbestille en Explorer-udgave for omkring 8.400 kroner, men det er slut nu. Der er stadig ikke en dato for, hvornår Glass kommer på markedet.

Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

Lead Data Platform Architect

Københavnsområdet

Capgemini Danmark A/S

SAP Engagement Manager

Midtjylland

Statens IT

IT-revisor

Københavnsområdet

Politiets Efterretningstjeneste

Application engineer til DevOps team for analyseværktøjer

Københavnsområdet

Annonceindlæg fra Arrow ECS

Copilot: Din digitale assistent eller en sikkerhedstrussel?

Stor bekymring hos IT og compliance – men Copilot er IKKE problemet

Navnenyt fra it-Danmark

Mikkel Hjortlund-Fernández, Service Manager hos Terma Group, har pr. 26. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest. Foto: Per Bille. Færdiggjort uddannelse