ComOFF: Derfor skal du passe på med at kritisere den nye HTC One

Populære radioværter svinede lytternes telefoner. Det var ikke populært.

Artikel top billede

Her på redaktionen har vi for kort tid siden fået den nye HTC One ind ad døren.

Vi har allerede - bedømt på det ydre - udråbt den til at være forårets lækreste Android-telefon, og med sin aluminiumsindpakning er det fristende at tilføje, at den sandsynligvis også kan give Apple kamp til stregen på design-fronten.

Men det er her, at det begynder at blive kontroversielt.

For der er få ting, der kan sætte blodet  i kog hos folk som en iPhone vs. Android-sammenligning. 

Radioværter sviner HTC

Det oplevede værterne, Peter Falktoft og Esben Bjerre, på det populære P3-program Monte Carlo, da de sidste år svinede HTC-telefoner og ikke mindst telefonernes ejere til.

Ikke overraskende var det ikke noget, der faldt i god jord hos alle programmets lyttere. 

Det fortalte de to studioværter tidligere på året i et interview med Euroman.

"Jeg fik engang sagt - i tråd med programmets uhøjtidelige stemning - at kinesere ikke er rigtige mennesker (...) men der kom ikke et pip fra lytterne. Det gjorde der til gengæld dagen efter, da den nye iPhone blev lanceret. Jeg fik sagt, at folk med HTC- og Galaxy-telefoner typisk er mennesker, som køber lys pålægschokolade og sender sms-stemmer i 'Vild med dans.' Folk blev rasende. Der var lyttere, der skrev: 'Fuck jer, jeg håber, I dør på vejen hjem.'"

I programmet dristede de to værter sig øvrigt også til at konkludere, at den typiske HTC-ejer er debattør på Ekstra Bladets Nationen og kun ser film med Steven Seagal.

Mindre had med den nye One

Vi er dog sikre på, at de to P3-værter og andre HTC-hadere derude bløder en smule op, når de ser den nye flotte HTC One.

Om telefonens indre er ligeså smukt som det ydre, vil du i øvrigt snart kunne læse mere om i en artikel her på ComON.

Til sidst kan vi også anbefale dig at høre klippet med Monte Carlo-drengene... men kun hvis du lover at holde den værste indestænkte fanboy-galde indenbords.


Link: http://soundcloud.com/drp3/p3-da-monte-carlo-drengene

Læs også:
Nordkorea: Kan du gætte Den Store Leders mystiske smartphone? 

Samsung hånes af konkurrenterne: "Galaxy S4 er et flop!"

Navnenyt fra it-Danmark

Netip A/S har pr. 1. februar 2026 ansat Henrik Mejnhardt Nielsen som ny kollega til Product Sales Teamet i Herlev. Han kommer fra en stilling som Business Development Manager hos Arrow. Nyt job
Adeno K/S har pr. 2. februar 2026 ansat Kia Harding Martinussen som ServiceNow Expert. Hun kommer fra en stilling som Principal Consultant hos Devoteam A/S. Nyt job
Norriq Danmark A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Morten Kronborg som Consultant ERP. Han skal især beskæftige sig med hjælp og rådgivning af kundernes handels-forretningsprocesser indenfor salg og indkøb. Han kommer fra en stilling som Digital Forretningskonsulent hos Gasa Nord Grønt. Han er uddannet speditør og har bevæget sig ind i handelsvirksomheder hvor han endte med ansvar for ERP-løsninger. Han har tidligere beskæftiget sig med at være ansvarlig for implementering og drift af IT-projekter. Nyt job

Morten Kronborg

Norriq Danmark A/S

Netip A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Maria Lyng Refslund som Marketing Project Manager ved netIP Herning. Hun kommer fra en stilling som Marketing Project Manager hos itm8. Nyt job