Artikel top billede

Droner danner Star Trek-logo på himlen over London

Samtidig med den globale Earth Hour har 30 quadrocoptere tegnet det kendte logo på nattehimlen.

Et østrigsk hold fra Ars Electronica Futurelab har gennemført en usædvanlig pr-aktion for den nye Star Trek-film "Into Darkness". Samtidig med Earth Hour lørdag aften blev 30 droner - såkaldte quadrocoptere - sendt op i nattehimlen over London. Earth Hour er en årlig begivenhed, hvor alle opfordres til at slukke lyset i en time for at sætte fokus på klimatruslen.

På dette tidspunkt lørdag aften var London da også lidt mørkere end normalt og derfor var der større chance for at se det Star Trek-logo, som de 30 droner dannede på nattehimlen over Potters Field Park i nærheden af den berømte Tower Bridge.

De enkelte droner var udstyret med lysende LED'er, så de kunne spottes på den mørke himmel. I 2012 kunne det samme hold sende hele 50 droner i luften til Ars Electronica Festival i Linz. Det skulle være en ny verdensrekord for formationsflyvning med droner.

Der er tale om såkaldte Hummingbirds, der er bygget af tyske Ascending Technologies. De har fire rotorer hver - deraf navnet quadrocopter - og de vejer omkring 500 gram.

Holdet fortæller om sine forberedelser i en dagbog på nettet, og den nedenstående video viser dronerne i aktion.




Brancheguiden
Brancheguide logo
Opdateres dagligt:
Den største og
mest komplette
oversigt
over danske
it-virksomheder
Hvad kan de? Hvor store er de? Hvor bor de?
JN Data A/S
Driver og udvikler it-systemer for finanssektoren.

Nøgletal og mere info om virksomheden
Skal din virksomhed med i Guiden? Klik her

Kommende events
AI i det offentlige: Potentiale, erfaringer og krav

Hør erfaringerne med at anvende AI til at transformere og effektivisere processer i det offentlige – og med at sikre datakvalitet, governance og overholdelse af retningslinjer.

27. august 2025 | Læs mere


Computerworld Cloud & AI Festival 2025

Med den eksplosive udvikling indenfor cloud & AI er behovet for at følge med og vidensdeling større end nogensinde før. Glæd dig til to dage, hvor du kan netværke med over 2.400 it-professionelle, møde mere end 50 it-leverandører og høre indlæg fra +90 talere. Vi sætter fokus på emner som AI; infrastruktur, compliance, sikkerhed og løsninger for både private og offentlige organisationer.

17. september 2025 | Læs mere


IT og OT i harmoni: Sikring uden at gå på kompromis med effektiviteten

IT og OT smelter sammen – men med risiko for dyre fejl. Få metoder til sikker integration med ERP, kundesystemer og produktion. Tilmeld dig og få styr på forskellene og faldgruberne.

24. september 2025 | Læs mere