Droner danner Star Trek-logo på himlen over London

Samtidig med den globale Earth Hour har 30 quadrocoptere tegnet det kendte logo på nattehimlen.

Artikel top billede

Et østrigsk hold fra Ars Electronica Futurelab har gennemført en usædvanlig pr-aktion for den nye Star Trek-film "Into Darkness". Samtidig med Earth Hour lørdag aften blev 30 droner - såkaldte quadrocoptere - sendt op i nattehimlen over London. Earth Hour er en årlig begivenhed, hvor alle opfordres til at slukke lyset i en time for at sætte fokus på klimatruslen.

På dette tidspunkt lørdag aften var London da også lidt mørkere end normalt og derfor var der større chance for at se det Star Trek-logo, som de 30 droner dannede på nattehimlen over Potters Field Park i nærheden af den berømte Tower Bridge.

De enkelte droner var udstyret med lysende LED'er, så de kunne spottes på den mørke himmel. I 2012 kunne det samme hold sende hele 50 droner i luften til Ars Electronica Festival i Linz. Det skulle være en ny verdensrekord for formationsflyvning med droner.

Der er tale om såkaldte Hummingbirds, der er bygget af tyske Ascending Technologies. De har fire rotorer hver - deraf navnet quadrocopter - og de vejer omkring 500 gram.

Holdet fortæller om sine forberedelser i en dagbog på nettet, og den nedenstående video viser dronerne i aktion.

Annonce

Event: Computerworld Cloud & AI Festival 2027

Digital transformation | København

Eksplosiv udvikling i cloud og AI kræver overblik og viden. Computerworld samler 3.000 it-professionelle, 70+ leverandører og 120+ talere om AI, infrastruktur, data, compliance og sikkerhed. To dage med viden og netværk. Tilmeld dig nu.

22 & 23. september 2027 | Gratis deltagelse

Navnenyt fra it-Danmark

Lars Erik Larsen, it-arkitekt hos Jyske Bank, har pr. 29. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i softwarekonstruktion på Aarhus Universitet via It-vest – samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

Lars Erik Larsen

Jyske Bank

Norriq Danmark A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Allan Kimmer Jensen som Lead Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med at sikre vores kunder får en verdensklasse brugeroplevelse gennem stærk frontend-arkitektur og kodekvalitet. Han kommer fra en stilling som Freelance Consultant hos Remmik. Han er uddannet hos Center for Medie og Kommunikation, Roskilde. Nyt job

Allan Kimmer Jensen

Norriq Danmark A/S

Norriq Danmark A/S har pr. 3. august 2026 ansat Jeppe Lindberg som Developer. Han skal især beskæftige sig med at være med til at analysere, designe og udvikle skræddersyede forretningsløsninger til vores kunder i Business Central. Han kommer fra en stilling som Business Central Developer hos Evexo. Han er uddannet hos Aalborg Universitet- Master's degree, Computer Software Engineering. Nyt job

Jeppe Lindberg

Norriq Danmark A/S

Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation, har pr. 1. september 2026 ansat Maria Juliane Friedrichsen, 47 år,  som Office Manager. Hun skal især beskæftige sig med at holde overblik og sikre, at alt på kontoret kører, som det skal. Hun kommer fra en stilling som Office Manager hos Kontorhotellet H2M. Hun er uddannet professionsbachelor i ernæring og sundhed og har en korrekturlæseruddannelse. Hun har tidligere beskæftiget sig med korrekturlæsning og den daglige drift af kontorer. Nyt job

Maria Juliane Friedrichsen

Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation,