Tablet-pc'en har erobret kontoret

En stor del af de danske virksomheder bruger tablet-pc'er til både små og store opgaver, ifølge ny undersøgelse.

Artikel top billede

I de seneste år har tablet-pc'en gjort sit indtog som det nye sofadyr i de danske hjem. Men det er ikke kun private, der har taget de flade computere til sig. Mange virksomheder bruger også tablet-pc'er som arbejdsredskab. Det viser en ny undersøgelse, som analysebureauet Wakefield har lavet for Avanade blandt knap 600 erhvervs- og it-ledere i 19 lande.

Blandt de danske virksomheder i undersøgelsen er det 24 pct., hvor størstedelen af de ansatte bruger tablets til basale arbejdsopgaver som e-mail, online-dokumenter og kalender.

Hos 20 pct. af virksomhederne bruger størsteparten af de ansatte også tablet-pc'er til mere avancerede arbejdsopgaver som CRM, projektledelse og dataanalyse.

Når det gælder smartphones er det mere end halvdelen af virksomhederne, hvor de fleste ansatte bruger enhederne til basale arbejdsopgaver.

Traditionelt har it-cheferne stået for indkøbene med udgangspunkt i de ansattes egne behov, men i dag er det typisk de ansatte, der selv medbringer deres egne enheder. Det kaldes også for BYOD - Bring Your Own Device.

Den aktuelle undersøgelse fortæller, at mere end halvdelen af de danske virksomheder har ændret mindst én forretningsproces - i et forsøg på at rumme de nye arbejdstrends, der følger med mobil- og forbrugerteknologi på arbejdspladsen.

En tredjedel har ændret tre eller flere forretningsprocesser for at udnytte de nye teknologiers fremkomst på arbejdspladsen.

Fælles for de 19 lande i undersøgelsen er, at virksomhederne som bruger forbruger-teknologier melder om øget omsætning og større fleksibilitet til at bringe nye produkter og tjenester på markedet.

Men samtidig afsløres en stor afstand mellem virksomhedsledere og it-beslutningstagere om den rolle, som mobil- og forbrugerteknologi skal spille i virksomheden.

Hele 71 pct. af virksomheds-lederne mener, at de ansatte er i stand til at udføre arbejdsopgaver derhjemme eller på farten. Kun 32 pct. af it-cheferne svarer bekræftende på samme spørgsmål.

Hos it-beslutningstagerne er man mere bekymret over de sikkerheds-mæssige risici, som de ansattes egne enheder kan udgøre på arbejdspladsen. Ledelsen har derimod fokus på, hvordan teknologien kan udnyttes bedst.

Derfor konkluderes det, at erhvervsledere og it-beslutningstagere stadig ikke har afstemt deres prioriteter når det gælder privat it i virksomhederne.

Læses lige nu
    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    Digital transformation | Ballerup

    Computerworld Cloud & AI Festival 2026

    Eksplosiv udvikling i cloud og AI kræver overblik og viden. Computerworld samler 3.000 it-professionelle, 70+ leverandører og 120+ talere om AI, infrastruktur, data, compliance og sikkerhed. To dage med viden og netværk. Tilmeld dig nu.

    Digital transformation | Frederiksberg

    Roundtable: AI i drift – fra eksperimenter til ansvar, værdi og kontrol

    AI-initiativerne breder sig hurtigt, men skaleringen halter. Kun hver fjerde virksomhed har flyttet en større del af sine AI-eksperimenter i produktion. Computerworld samler en udvalgt kreds af CIO’er og digitale beslutningstagere til et...

    Navnenyt fra it-Danmark

    Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Thomas Fossing som Seniorkonsulent ved netIP's kontor i Herlev. Han har tidligere beskæftiget sig med konsulentbranchen, og han medbringer mange års viden og erfaring som selvstændig inden for faget. Nyt job

    Thomas Fossing

    Netip A/S

    Elbek & Vejrup A/S har pr. 1. august 2026 ansat Nathalie Kajberg Knudsen som Supportkonsulent i Evita/Forsyning. Hun skal især beskæftige sig med support af Evita/Forsyning samt bidrage til videreudviklingen af supportsetup på Evita og Appia. Hun kommer fra en stilling som support indenfor Kundeadministration og Afregning hos KMD Easy Energy. Hun har tidligere beskæftiget sig med kørselskoordinering og kørselsledelse hos FKS Slamson og Godik. Nyt job

    Nathalie Kajberg Knudsen

    Elbek & Vejrup A/S

    Sophie Dalsgaard Myhrmann, er pr. 1. september 2026 ansat hos Elbek & Vejrup A/S som Project Manager i Logistik & Produktion. Hun skal især beskæftige sig med projektledelse indenfor logistik og produktion. Hun er nyuddannet cand.it, i IT, kommunikation og Organisation fra Aarhus Univeristet. Nyt job

    Sophie Dalsgaard Myhrmann

    Elbek & Vejrup A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Allan Kimmer Jensen som Lead Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med at sikre vores kunder får en verdensklasse brugeroplevelse gennem stærk frontend-arkitektur og kodekvalitet. Han kommer fra en stilling som Freelance Consultant hos Remmik. Han er uddannet hos Center for Medie og Kommunikation, Roskilde. Nyt job

    Allan Kimmer Jensen

    Norriq Danmark A/S