Tablet-pc'en har erobret kontoret

En stor del af de danske virksomheder bruger tablet-pc'er til både små og store opgaver, ifølge ny undersøgelse.

Artikel top billede

I de seneste år har tablet-pc'en gjort sit indtog som det nye sofadyr i de danske hjem. Men det er ikke kun private, der har taget de flade computere til sig. Mange virksomheder bruger også tablet-pc'er som arbejdsredskab. Det viser en ny undersøgelse, som analysebureauet Wakefield har lavet for Avanade blandt knap 600 erhvervs- og it-ledere i 19 lande.

Blandt de danske virksomheder i undersøgelsen er det 24 pct., hvor størstedelen af de ansatte bruger tablets til basale arbejdsopgaver som e-mail, online-dokumenter og kalender.

Hos 20 pct. af virksomhederne bruger størsteparten af de ansatte også tablet-pc'er til mere avancerede arbejdsopgaver som CRM, projektledelse og dataanalyse.

Når det gælder smartphones er det mere end halvdelen af virksomhederne, hvor de fleste ansatte bruger enhederne til basale arbejdsopgaver.

Traditionelt har it-cheferne stået for indkøbene med udgangspunkt i de ansattes egne behov, men i dag er det typisk de ansatte, der selv medbringer deres egne enheder. Det kaldes også for BYOD - Bring Your Own Device.

Den aktuelle undersøgelse fortæller, at mere end halvdelen af de danske virksomheder har ændret mindst én forretningsproces - i et forsøg på at rumme de nye arbejdstrends, der følger med mobil- og forbrugerteknologi på arbejdspladsen.

En tredjedel har ændret tre eller flere forretningsprocesser for at udnytte de nye teknologiers fremkomst på arbejdspladsen.

Fælles for de 19 lande i undersøgelsen er, at virksomhederne som bruger forbruger-teknologier melder om øget omsætning og større fleksibilitet til at bringe nye produkter og tjenester på markedet.

Men samtidig afsløres en stor afstand mellem virksomhedsledere og it-beslutningstagere om den rolle, som mobil- og forbrugerteknologi skal spille i virksomheden.

Hele 71 pct. af virksomheds-lederne mener, at de ansatte er i stand til at udføre arbejdsopgaver derhjemme eller på farten. Kun 32 pct. af it-cheferne svarer bekræftende på samme spørgsmål.

Hos it-beslutningstagerne er man mere bekymret over de sikkerheds-mæssige risici, som de ansattes egne enheder kan udgøre på arbejdspladsen. Ledelsen har derimod fokus på, hvordan teknologien kan udnyttes bedst.

Derfor konkluderes det, at erhvervsledere og it-beslutningstagere stadig ikke har afstemt deres prioriteter når det gælder privat it i virksomhederne.

AGITO Medical A/S

IT Operations Lead

Nordjylland

Netcompany A/S

Erfaren Linux Operations Engineer

Københavnsområdet

Netcompany A/S

Microsoft Operations Engineer

Københavnsområdet

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

Infrastruktur | Frederiksberg

Roundtable: Suverænitet, risk management og resiliens i en urolig verden

Digital suverænitet er rykket fra politisk debat til konkret risikostyring.På dette eksklusive dinner roundtable samler Computerworld, T-Systems og Palo Alto Networks 12-15 ledende it- og sikkerhedsbeslutningstagere til en fortrolig samtale om...

Sikkerhed | Online

Cyber Briefing: Fra identity-angreb til sikker genopretning

Identity-angreb rammer virksomhedens kontrolplan først. Få konkrete råd til at beskytte og gendanne AD og Entra ID, validere recovery og styrke cyberresiliensen. Deltag og lær hvordan du kan sikre hurtigere vej tilbage efter et angreb.

Sikkerhed | Højbjerg, Aarhus

Cyber Security Summit 2026 - Aarhus

Lær om organisationers evne til at modstå, håndtere og komme videre efter alvorlige digitale hændelser, herunder ledelsesansvar, forretningskritiske afhængigheder og de valg, der afgør, om plan B holder, når systemer eller leverandører svigter.

Se alle vores events inden for it

Navnenyt fra it-Danmark

Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Ida Hyllested Friis som Key Account Manager ved netIP's kontor i Thisted. Hun kommer fra en stilling som Key Account Manager hos Københavns erhvervshus. Nyt job
Alexander Hoffmann, SVP, Technology & IT hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Tech, IT & Security. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede den fortsatte udvikling af en mere integreret og software-drevet infrastrukturplatform. Forfremmelse

Alexander Hoffmann

GlobalConnect

Pinksky har pr. 1. maj 2026 ansat Alexander Skou Henkel, 39 år,  som Rådgivende konsulent. Han skal især beskæftige sig med optimering af forretningsprocesser i Microsoft platformen. Han kommer fra en stilling som IT forretningskonsulent hos Evobis ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med forretningsudvikling i Microsoft platformen. Nyt job
Jakob Dirksen, SVP, Nordic Customer Delivery & Operations hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Infrastructure Delivery & Operations. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede Infrastructure Delivery & Operations, der har til opgave at drive og udvikle fibernetværket på tværs af virksomheden. Forfremmelse

Jakob Dirksen

GlobalConnect