Tablet-pc'en har erobret kontoret

En stor del af de danske virksomheder bruger tablet-pc'er til både små og store opgaver, ifølge ny undersøgelse.

Artikel top billede

I de seneste år har tablet-pc'en gjort sit indtog som det nye sofadyr i de danske hjem. Men det er ikke kun private, der har taget de flade computere til sig. Mange virksomheder bruger også tablet-pc'er som arbejdsredskab. Det viser en ny undersøgelse, som analysebureauet Wakefield har lavet for Avanade blandt knap 600 erhvervs- og it-ledere i 19 lande.

Blandt de danske virksomheder i undersøgelsen er det 24 pct., hvor størstedelen af de ansatte bruger tablets til basale arbejdsopgaver som e-mail, online-dokumenter og kalender.

Hos 20 pct. af virksomhederne bruger størsteparten af de ansatte også tablet-pc'er til mere avancerede arbejdsopgaver som CRM, projektledelse og dataanalyse.

Når det gælder smartphones er det mere end halvdelen af virksomhederne, hvor de fleste ansatte bruger enhederne til basale arbejdsopgaver.

Traditionelt har it-cheferne stået for indkøbene med udgangspunkt i de ansattes egne behov, men i dag er det typisk de ansatte, der selv medbringer deres egne enheder. Det kaldes også for BYOD - Bring Your Own Device.

Den aktuelle undersøgelse fortæller, at mere end halvdelen af de danske virksomheder har ændret mindst én forretningsproces - i et forsøg på at rumme de nye arbejdstrends, der følger med mobil- og forbrugerteknologi på arbejdspladsen.

En tredjedel har ændret tre eller flere forretningsprocesser for at udnytte de nye teknologiers fremkomst på arbejdspladsen.

Fælles for de 19 lande i undersøgelsen er, at virksomhederne som bruger forbruger-teknologier melder om øget omsætning og større fleksibilitet til at bringe nye produkter og tjenester på markedet.

Men samtidig afsløres en stor afstand mellem virksomhedsledere og it-beslutningstagere om den rolle, som mobil- og forbrugerteknologi skal spille i virksomheden.

Hele 71 pct. af virksomheds-lederne mener, at de ansatte er i stand til at udføre arbejdsopgaver derhjemme eller på farten. Kun 32 pct. af it-cheferne svarer bekræftende på samme spørgsmål.

Hos it-beslutningstagerne er man mere bekymret over de sikkerheds-mæssige risici, som de ansattes egne enheder kan udgøre på arbejdspladsen. Ledelsen har derimod fokus på, hvordan teknologien kan udnyttes bedst.

Derfor konkluderes det, at erhvervsledere og it-beslutningstagere stadig ikke har afstemt deres prioriteter når det gælder privat it i virksomhederne.

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

Sikkerhed | Højbjerg, Aarhus

Cyber Security Summit 2026 - Aarhus

Lær om organisationers evne til at modstå, håndtere og komme videre efter alvorlige digitale hændelser, herunder ledelsesansvar, forretningskritiske afhængigheder og de valg, der afgør, om plan B holder, når systemer eller leverandører svigter.

Digital transformation | Aarhus

AI i det offentlige - Aarhus

Hør hvordan offentlige AI-løsninger skaleres til stabil drift med reel effekt. Få erfaringer, arkitekturvalg og styringsgreb fra frontløbere. Lær at bygge fælles AI-infrastruktur med ansvarlighed, sikkerhed og compliance.

Digital transformation | Køge

Derfor skal du videre fra Dynamics AX – og sådan gør du

Computerworld giver klar viden om vejen videre fra Dynamics AX. Du ser forskellen mellem AX og moderne cloud-ERP og får et konkret beslutningsgrundlag for næste skridt. Tilmeld dig og få styr på skiftet til Dynamics 365 FO eller BC.

Se alle vores events inden for it

Navnenyt fra it-Danmark

Steen Marquard,  Jabra, er pr. 15. juni 2026 udnævnt som Regional President for Norden og UK. Han er uddannet HD(O). Han beskæftiger sig med I sin nye rolle får Steen ansvar for at videreudvikle salget af virksomhedens professionelle lyd- og videoløsninger, samt styrke samarbejdet med channel teams og partnere på tværs af regionen. Udnævnelse
WITRICS A/S har pr. 1. juli 2026 ansat Tim Meicker som Sales & Marketing Manager. Han skal især beskæftige sig med marketingstrategi, salgsaktiviteter, samt virksomhedens kommercielle vækst. Han kommer fra en stilling som projektansat hos WITRICS A/S. Han er uddannet BA (hons) Strategic Management og MBA fra Syddansk Universitet. Nyt job

Tim Meicker

WITRICS A/S

Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Ida Hyllested Friis som Key Account Manager ved netIP's kontor i Thisted. Hun kommer fra en stilling som Key Account Manager hos Københavns erhvervshus. Nyt job
Guardsix har pr. 1. maj 2026 ansat Louise Sara Baunsgaard som Global Marketing & Communications Director. Hun skal især beskæftige sig med at positionere virksomheden som et europæisk alternativ i en tid, hvor cybersikkerhed i høj grad handler om geopolitik. Hun kommer fra en stilling som Co-Founder og CMO hos Get BOB. Hun er uddannet Ba.ling.merc fra CBS og har desuden en Mini MBA i marketing. Hun har tidligere beskæftiget sig med marketing og kommunikation i ledende nordiske roller hos bl.a. Meta og Nets. Nyt job