Tablet-pc'en har erobret kontoret

En stor del af de danske virksomheder bruger tablet-pc'er til både små og store opgaver, ifølge ny undersøgelse.

Artikel top billede

I de seneste år har tablet-pc'en gjort sit indtog som det nye sofadyr i de danske hjem. Men det er ikke kun private, der har taget de flade computere til sig. Mange virksomheder bruger også tablet-pc'er som arbejdsredskab. Det viser en ny undersøgelse, som analysebureauet Wakefield har lavet for Avanade blandt knap 600 erhvervs- og it-ledere i 19 lande.

Blandt de danske virksomheder i undersøgelsen er det 24 pct., hvor størstedelen af de ansatte bruger tablets til basale arbejdsopgaver som e-mail, online-dokumenter og kalender.

Hos 20 pct. af virksomhederne bruger størsteparten af de ansatte også tablet-pc'er til mere avancerede arbejdsopgaver som CRM, projektledelse og dataanalyse.

Når det gælder smartphones er det mere end halvdelen af virksomhederne, hvor de fleste ansatte bruger enhederne til basale arbejdsopgaver.

Traditionelt har it-cheferne stået for indkøbene med udgangspunkt i de ansattes egne behov, men i dag er det typisk de ansatte, der selv medbringer deres egne enheder. Det kaldes også for BYOD - Bring Your Own Device.

Den aktuelle undersøgelse fortæller, at mere end halvdelen af de danske virksomheder har ændret mindst én forretningsproces - i et forsøg på at rumme de nye arbejdstrends, der følger med mobil- og forbrugerteknologi på arbejdspladsen.

En tredjedel har ændret tre eller flere forretningsprocesser for at udnytte de nye teknologiers fremkomst på arbejdspladsen.

Fælles for de 19 lande i undersøgelsen er, at virksomhederne som bruger forbruger-teknologier melder om øget omsætning og større fleksibilitet til at bringe nye produkter og tjenester på markedet.

Men samtidig afsløres en stor afstand mellem virksomhedsledere og it-beslutningstagere om den rolle, som mobil- og forbrugerteknologi skal spille i virksomheden.

Hele 71 pct. af virksomheds-lederne mener, at de ansatte er i stand til at udføre arbejdsopgaver derhjemme eller på farten. Kun 32 pct. af it-cheferne svarer bekræftende på samme spørgsmål.

Hos it-beslutningstagerne er man mere bekymret over de sikkerheds-mæssige risici, som de ansattes egne enheder kan udgøre på arbejdspladsen. Ledelsen har derimod fokus på, hvordan teknologien kan udnyttes bedst.

Derfor konkluderes det, at erhvervsledere og it-beslutningstagere stadig ikke har afstemt deres prioriteter når det gælder privat it i virksomhederne.

Everllence

Senior Software Engineer - R&D

Københavnsområdet

Netcompany A/S

Data Management Consultant

Midtjylland

Netcompany A/S

IT Consultant

Midtjylland

Navnenyt fra it-Danmark

Lauren De Ventura,  emagine Expertise A/S, er pr. 1. juli 2026 udnævnt som Chief People Officer, fast del af den globale ledelse og bestyrelsesmedlem. Hun er uddannet HR-ledelse på tværs af konsulent-, staffing- og IT-branchen. Hun beskæftiger sig med skabe rammerne for emagine som et sted, hvor IT-talenter kan opbygge meningsfulde karrierer. Udnævnelse

Lauren De Ventura

emagine Expertise A/S

Elbek & Vejrup A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Mikkel Bernt Buchvardt som AI Architect & Product Manager. Han skal især beskæftige sig med udviklingen af AI-Services og AI-Agenter i og omkring Business Central. Han kommer fra en stilling som Lead Data & Analytics hos IBM. Han er uddannet MSc. i softwareudvikling fra ITU. Han har tidligere beskæftiget sig med Data og BI hos KMD og Seges Innovation. Nyt job

Mikkel Bernt Buchvardt

Elbek & Vejrup A/S

Jakob Dirksen, SVP, Nordic Customer Delivery & Operations hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Infrastructure Delivery & Operations. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede Infrastructure Delivery & Operations, der har til opgave at drive og udvikle fibernetværket på tværs af virksomheden. Forfremmelse

Jakob Dirksen

GlobalConnect

Renewtech ApS har pr. 1. april 2026 ansat Boris Sudar som Senior IT Specialist. Han skal især beskæftige sig med at sikre, at Renewtech cloudbaseret infrastruktur fortsætter på sit højeste niveau, mens han også skal drive system udvikling. Han kommer fra en stilling som Senior IT Specialist hos Eurowind Energy. Han har tidligere beskæftiget sig med Microsoft 365, Intune og sikker endepunktsstyring for hybrid og cloudbaseret infrastrukturer. Nyt job

Boris Sudar

Renewtech ApS