Tablet-pc'en har erobret kontoret

En stor del af de danske virksomheder bruger tablet-pc'er til både små og store opgaver, ifølge ny undersøgelse.

Artikel top billede

I de seneste år har tablet-pc'en gjort sit indtog som det nye sofadyr i de danske hjem. Men det er ikke kun private, der har taget de flade computere til sig. Mange virksomheder bruger også tablet-pc'er som arbejdsredskab. Det viser en ny undersøgelse, som analysebureauet Wakefield har lavet for Avanade blandt knap 600 erhvervs- og it-ledere i 19 lande.

Blandt de danske virksomheder i undersøgelsen er det 24 pct., hvor størstedelen af de ansatte bruger tablets til basale arbejdsopgaver som e-mail, online-dokumenter og kalender.

Hos 20 pct. af virksomhederne bruger størsteparten af de ansatte også tablet-pc'er til mere avancerede arbejdsopgaver som CRM, projektledelse og dataanalyse.

Når det gælder smartphones er det mere end halvdelen af virksomhederne, hvor de fleste ansatte bruger enhederne til basale arbejdsopgaver.

Traditionelt har it-cheferne stået for indkøbene med udgangspunkt i de ansattes egne behov, men i dag er det typisk de ansatte, der selv medbringer deres egne enheder. Det kaldes også for BYOD - Bring Your Own Device.

Den aktuelle undersøgelse fortæller, at mere end halvdelen af de danske virksomheder har ændret mindst én forretningsproces - i et forsøg på at rumme de nye arbejdstrends, der følger med mobil- og forbrugerteknologi på arbejdspladsen.

En tredjedel har ændret tre eller flere forretningsprocesser for at udnytte de nye teknologiers fremkomst på arbejdspladsen.

Fælles for de 19 lande i undersøgelsen er, at virksomhederne som bruger forbruger-teknologier melder om øget omsætning og større fleksibilitet til at bringe nye produkter og tjenester på markedet.

Men samtidig afsløres en stor afstand mellem virksomhedsledere og it-beslutningstagere om den rolle, som mobil- og forbrugerteknologi skal spille i virksomheden.

Hele 71 pct. af virksomheds-lederne mener, at de ansatte er i stand til at udføre arbejdsopgaver derhjemme eller på farten. Kun 32 pct. af it-cheferne svarer bekræftende på samme spørgsmål.

Hos it-beslutningstagerne er man mere bekymret over de sikkerheds-mæssige risici, som de ansattes egne enheder kan udgøre på arbejdspladsen. Ledelsen har derimod fokus på, hvordan teknologien kan udnyttes bedst.

Derfor konkluderes det, at erhvervsledere og it-beslutningstagere stadig ikke har afstemt deres prioriteter når det gælder privat it i virksomhederne.

Annonce

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

Jura | København

Compliance Day 2026

Computerworld samler NIS2, AI Act, DORA, GDPR og ledelsesansvar i ét skarpt program. Få styr på kravene og omsæt dem til styring, beslutninger og handling i hverdagen. Tilmeld dig Compliance Day.

Sikkerhed | Kongens Lyngby

Hele Danmark øver

Digitalisering skaber både muligheder og sårbarheder. Hele Danmark Øver styrker virksomhedernes beredskab gennem praktiske øvelser, indsigt og samarbejde. Deltag og lær, hvordan din organisation står stærkere, når cyberangrebet rammer.

Sikkerhed | Kongens Lyngby

Årets CISO 2026

Årets CISO 2026 hylder de sikkerhedsledere, der skaber robusthed i et sikkerhedslandskab under pres – og som formår at løfte cyber- og informationssikkerhed fra teknisk disciplin til strategisk ledelsesopgave.

Se alle vores events inden for it

Navnenyt fra it-Danmark

Fellowmind Denmark A/S har pr. 1. september 2026 ansat Morten Jakobi som Business Unit Director. Han skal især beskæftige sig med at samle og udvikle Fellowminds forretning inden for Managed Services, Cloud Infrastructure & Security. Han kommer fra en stilling som Chief Executive Officer hos Inventio.it A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med Ledelse og udvikling af Managed Services, serviceforretninger og transformation i Norden og Benelux. Nyt job

Morten Jakobi

Fellowmind Denmark A/S

Arctic Wolfs Network har pr. 1. september 2026 ansat Victor Dohlmann som Sales Director for Nordics. Nyt job

Victor Dohlmann

Arctic Wolfs Network

Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation, har pr. 1. september 2026 ansat Alfredo Paladino, 32 år,  som Account Manager for det danske marked. Han skal især beskæftige sig med salg af Iduras MitID- og signaturløsninger i Danmark. Han kommer fra en stilling som Head of Business Development hos Goodwings. Han er uddannet kandidat i e-business. Han har tidligere beskæftiget sig med at opbygge Goodwings' kommercielle funktion og lede et internationalt BDR-team på 12 personer. Nyt job

Alfredo Paladino

Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation,

Stine Willemoes Kondrup, Senior Project Manager hos Ascom, har pr. 22. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aalborg Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse