Yahoo-køb gør teenager til millionær

Den 17-årige Nick D'Aloisio har solgt sit firma Summly til Yahoo for 170 millioner kroner.

Artikel top billede

Det seneste Yahoo-opkøb har gjort den britiske teenager Nick D'Aloisio til mangemillionær. Yahoo har købt hans firma Summly for 170 millioner kroner. D'Aloisio var kun 15 år, da han startede projektet fra sit hjem i London i 2011, og nu kan han kalde sig internet-millionær som 17-årig.

Hans firma tilbyder en populær iPhone-app kaldet Summly, som analyserer nyhedstekster og genererer en forkortet version på 400 tegn, der lige passer til en smartphone-skærm. Brugerne slipper så for at scrolle for at læse hele teksten.

Hemmeligheden ligger i den algoritme, der anvendes til at sammenfatte nyhederne. Den skulle være så god, at den er i stand til at skære teksten ned til benet uden at meningen går tabt. Det er noget, som normalt vil kræve at der sidder et menneske og omskriver teksten.

Nu vil Yahoo bruge denne teknologi i sine egne applikationer. Der findes flere andre lignende apps, herunder Circa og Evening Edition.

Det er ikke alle 170 millioner kroner, der lander i teenage-lommerne hos Nick D'Aloisio. Hans firma har modtaget kapital fra en lang række investorer.

Det gælder blandt andet skuespilleren Ashton Kutcher, Zynga-chef Mark Pincus, kunstneren Yoko Ono og mediemogulen Rupert Murdochs News Corp. De kan nu glæde sig over, at deres investering er mangedoblet i værdi.

D'Aloisio og hans lille hold skal fremover arbejde for Yahoo. I et kortfattet blogindlæg - helt i firmaets ånd - skriver han, at teknologien nu skal videreudvikles.

Summly er allerede forsvundet fra Apples App Store. Den populære app, der har genereret mere end 90 millioner sammenfatninger i løbet af nogle få måneder, er ikke længere tilgængelig.

D'Aloisio betegner det som en "power nap" og lover at teknologien snart vender tilbage i Yahoos produkter.

Læses lige nu

    Event: Computerworld Summit 2026 - København

    Digital transformation | København

    Styrk din digitale strategi med konkret brug af AI og ny teknologi. Mød 250 it-professionelle, få indsigter, løsninger og netværk på én dag. Computerworld Summit i København viser hvordan teknologi skaber forretningsværdi – her og nu.

    28 april 2026 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Netip A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Ajanta Holland Christensen som Sales Manager ved netIP's kontor i Aarhus. Han kommer fra en stilling som Account Manager hos Orange Cyberdefense. Nyt job
    Renewtech ApS har pr. 1. marts 2026 ansat Emil Holme Fisker som Customer Service Specialist. Han skal især beskæftige sig med at levere høj kvalitets kundeservice og hjælpe Renewtechs kunder med at få de rette løsninger til deres behov. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos Camro A/S. Han er uddannet som salgselev hos Camro A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med at udvikle gode kunderelationer, opsøgende salg og udvikling af salgsaktiviteter. Nyt job

    Emil Holme Fisker

    Renewtech ApS

    Markus Dalsgaard Sisseck, Business Developer hos Martinsen Rådgivning & Revision, har pr. 21. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aalborg Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Markus Dalsgaard Sisseck

    Martinsen Rådgivning & Revision