Yahoo-køb gør teenager til millionær

Den 17-årige Nick D'Aloisio har solgt sit firma Summly til Yahoo for 170 millioner kroner.

Artikel top billede

Det seneste Yahoo-opkøb har gjort den britiske teenager Nick D'Aloisio til mangemillionær. Yahoo har købt hans firma Summly for 170 millioner kroner. D'Aloisio var kun 15 år, da han startede projektet fra sit hjem i London i 2011, og nu kan han kalde sig internet-millionær som 17-årig.

Hans firma tilbyder en populær iPhone-app kaldet Summly, som analyserer nyhedstekster og genererer en forkortet version på 400 tegn, der lige passer til en smartphone-skærm. Brugerne slipper så for at scrolle for at læse hele teksten.

Hemmeligheden ligger i den algoritme, der anvendes til at sammenfatte nyhederne. Den skulle være så god, at den er i stand til at skære teksten ned til benet uden at meningen går tabt. Det er noget, som normalt vil kræve at der sidder et menneske og omskriver teksten.

Nu vil Yahoo bruge denne teknologi i sine egne applikationer. Der findes flere andre lignende apps, herunder Circa og Evening Edition.

Det er ikke alle 170 millioner kroner, der lander i teenage-lommerne hos Nick D'Aloisio. Hans firma har modtaget kapital fra en lang række investorer.

Det gælder blandt andet skuespilleren Ashton Kutcher, Zynga-chef Mark Pincus, kunstneren Yoko Ono og mediemogulen Rupert Murdochs News Corp. De kan nu glæde sig over, at deres investering er mangedoblet i værdi.

D'Aloisio og hans lille hold skal fremover arbejde for Yahoo. I et kortfattet blogindlæg - helt i firmaets ånd - skriver han, at teknologien nu skal videreudvikles.

Summly er allerede forsvundet fra Apples App Store. Den populære app, der har genereret mere end 90 millioner sammenfatninger i løbet af nogle få måneder, er ikke længere tilgængelig.

D'Aloisio betegner det som en "power nap" og lover at teknologien snart vender tilbage i Yahoos produkter.

Læses lige nu

    Navnenyt fra it-Danmark

    Renewtech ApS har pr. 1. marts 2026 ansat Emil Holme Fisker som Customer Service Specialist. Han skal især beskæftige sig med at levere høj kvalitets kundeservice og hjælpe Renewtechs kunder med at få de rette løsninger til deres behov. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos Camro A/S. Han er uddannet som salgselev hos Camro A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med at udvikle gode kunderelationer, opsøgende salg og udvikling af salgsaktiviteter. Nyt job

    Emil Holme Fisker

    Renewtech ApS

    Netip A/S har pr. 1. april 2026 ansat Claus Berg som Account Manager ved netIP's kontor i Esbjerg. Han kommer fra en stilling som Client Manager hos itm8. Nyt job

    Claus Berg

    Netip A/S

    Trafikstyrelsen har pr. 1. maj 2026 ansat Nihad Hodzic som IT og Digitaliseringschef. Han skal især beskæftige sig med med IT-projekter og digital transformation, herunder især det strategiske løft af Trafikstyrelsens digitale niveau. Han kommer fra en stilling som Kontorchef hos Udviklings og Forenklingsstyrelsen. Han er uddannet i statskundskab og har en lederuddannelse fra MIT Sloan, samt en igangværende Master i IT-Ledelse. Han har tidligere beskæftiget sig med IT-udvikling og større projekter på momsområdet, hvor han har ledet et projekt- og udviklingskontor. Nyt job

    Nihad Hodzic

    Trafikstyrelsen

    Jakob Dirksen, SVP, Nordic Customer Delivery & Operations hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Infrastructure Delivery & Operations. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede Infrastructure Delivery & Operations, der har til opgave at drive og udvikle fibernetværket på tværs af virksomheden. Forfremmelse

    Jakob Dirksen

    GlobalConnect