Revisor keder sig: Forvandler Excel-regneark til spil

Hvad sker der, når en canadisk revisor keder sig? Han bygger sit eget spil med Excel-regneark.

Artikel top billede

I det nye spil Arena.Xlsm skal du kæmpe mod uhyrer, samle skatte og tjene point for at lære nye færdigheder. Det lyder som et helt almindeligt eventyrspil. Men der er en lille forskel. Spillet er udviklet af en statsautoriseret revisor fra Canada, Cary Walkin, og han har bygget det hele med Excel-regneark. Det skriver BBC.

Det fungerer både med Excel 2007, 2010 og 2013 - men kun på Windows. Revisoren har brugt makroer til at bygge sit spil og det skulle være så avanceret, at en stor del af indholdet bliver genereret tilfældigt hver gang det startes.

Spilleren møder en serie af modstandere i en slags arena, der er tegnet med de mest basale tegn der er til rådighed i Excel. Der er altså ingen flot grafik eller lyd i spillet.

Men modstanderne bliver hele tiden stærkere og spilleren skal kæmpe mod slanger, giftige edderkopper og hyæner.

For hver sejr får spilleren tildelt berømmelses-point, der igen kan bruges til at stige til den næste level og samle point, som forbedrer kampevnerne.

Historien bliver præsenteret i en række breve, og slutningen er tilfældigt valgt fra fire muligheder.

Cary Walkin fortæller at han har brugt fire måneder på at skabe spillet med 2.000 potentielle modstandere, otte svære boss-kampe og mange forskellige bonusting der giver ekstra færdigheder.

AL Sydbank

Automation Developer - Digital & Processes

Københavnsområdet

Politiets Efterretningstjeneste

Fullstack softwareudvikler i PET

Københavnsområdet

KMD A/S

Senior SAP Architect

Københavnsområdet

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

Sikkerhed | København

Cyber Security Summit 2026 - København

Deltag og få værktøjer til at beskytte din virksomhed mod de nyeste cybertrusler med den rette viden og teknologi.

Digital transformation | Ballerup

Computerworld Cloud & AI Festival 2026

Eksplosiv udvikling i cloud og AI kræver overblik og viden. Computerworld samler 3.000 it-professionelle, 70+ leverandører og 120+ talere om AI, infrastruktur, data, compliance og sikkerhed. To dage med viden og netværk. Tilmeld dig nu.

Digital transformation | Frederiksberg

Roundtable: AI i drift – fra eksperimenter til ansvar, værdi og kontrol

AI-initiativerne breder sig hurtigt, men skaleringen halter. Kun hver fjerde virksomhed har flyttet en større del af sine AI-eksperimenter i produktion. Computerworld samler en udvalgt kreds af CIO’er og digitale beslutningstagere til et...

Se alle vores events inden for it

Navnenyt fra it-Danmark

Tinne Schjoldan Gyllich, Director, CX & Services (Customer Adoption) hos TDC Erhverv, er pr. 1. juni 2026 forfremmet til Senior Director, Head of Partnerships. Tinne skal fremover især beskæftige sig med at drive strategiske partnerskaber, styrke økosystemet og skabe vækst gennem partnerbaseret omsætning. Forfremmelse
Lector ApS har pr. 9. juli 2026 ansat Simeon Dimitrov som IT-konsulent i Lectors TeamShare-gruppe. Han skal især beskæftige sig med cloud og infrastruktur samt design og optimering af Lectors infrastruktur og løsninger. Han kommer fra en stilling som DevOps Engineer hos Kraftvaerk. Han har tidligere beskæftiget sig med Azure og onprem infrastruktur, automatisering, implementering og optimering af cloudløsninger. Nyt job

Simeon Dimitrov

Lector ApS

Norriq Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Sarah Strøyer Hove som Consultant ERP. Hun skal især beskæftige sig med de nyeste teknologiske muligheder sammen med forretningsprocesserne. Hun kommer fra en stilling som Business Controller hos NGI A/S. Hun er uddannet hos Professionshøjskolen UCN som markedsføringsøkonom og International Handel og Markedsføring. Hun har tidligere beskæftiget sig med lager og logistik. Nyt job

Sarah Strøyer Hove

Norriq Danmark A/S

Norriq Danmark A/S har pr. 2. februar 2026 ansat Vlad-Andrei Fagarasan som Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med moderne dataplatforme og arkitekturer hvilket er med til at sikre at vi fortsat tilbyder vores kunder skræddersyede løsninger. Han har tidligere beskæftiget sig med BI- og dataprojekter i både privat og offentlig regi. Nyt job

Vlad-Andrei Fagarasan

Norriq Danmark A/S