Samsung og Mozilla udvikler ny browser-motor

Samsung går sammen med Mozilla om at skabe fremtidens browser-motor under navnet Servo.

Artikel top billede

Mozilla arbejder på en ny browser-motor under navnet Servo, som på et tidspunkt skal erstatte Gecko i Firefox-browseren. Nu er den koreanske gigant Samsung gået med i projektet. Servo kører indtil videre kun på Mac OS X og Linux-maskiner - nu skal den også porteres til Android-enheder på ARM-platformen. Samsung skal bidrage med den nødvendige kode.

Målet for Servo-projektet er at "genopfinde browseren" og optimere den til en ny generation af hardware med flerkerne-processorer. Servo er skrevet i programmeringssproget Rust, som Mozilla præsenterede sidste år. Rust er i familie med C++, men det skulle være beskyttet mod buffer overflows og lignende sikkerhedsproblemer. Rust bliver udviklet parallelt med Servo.

Mozilla har annonceret, at man nu vil tilføre flere ressourcer til browser-projektet. Samtidig fortæller Mozilla, at den første stabile version af Rust kommer i løbet af et år. Version 0.6 er netop frigivet.

Et af hovedpunkterne i Servo er, at browserens energiforbrug skal minimeres. Det har stor betydning på mobile enheder.

"Servo er et eksperiment projekt, der skal udvikle en browser-motor til den næste generation af hardware: mobile enheder, flerkerne-processorer og hurtige GPU'er," hedder det i den officielle projektbeskrivelse.

Samsung har allerede udviklet en ARM-backend til Rust og den nødvendige infrastruktur til at kompilere Rust-kode til Android.

Navnenyt fra it-Danmark

Mark Michaelsen, teknisk systemejer og projektleder hos Aarhus Kommune, har pr. 26. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

Mark Michaelsen

Aarhus Kommune

netIP har pr. 20. januar 2026 ansat Darnell Olsen som Datateknikerelev ved netIP's kontor i Herning. Han har tidligere beskæftiget sig med diverse opgaver omkring biludlejning, da han har været ansat hos Europcar. Nyt job
inciro K/S har pr. 1. februar 2026 ansat Lasse Fletcher som Cloud Consultant. Han skal især beskæftige sig med Governance og struktur i cloud miljøer. Han kommer fra en stilling som IT Tekniker hos CBrain A/S. Han er uddannet datatekniker med speciale i infrastruktur. Han har tidligere beskæftiget sig med kunde onboarding, Identitets styring, sikkerhed og IaC. Nyt job

Lasse Fletcher

inciro K/S

Idura har pr. 5. januar 2026 ansat Arjuna Enait, 34 år,  som software engineer. Han skal især beskæftige sig med videreudvikling af Verify-systemet samt arbejde på implementeringen af CIBA i Norsk BankID. Han kommer fra en stilling som software engineer hos Lasso X. Han er uddannet civilingeniør med speciale i geoteknik. Han har tidligere beskæftiget sig med at bygge microservices til dataindsamling og -processering, samt opdatere legacy-systemer. Nyt job

Arjuna Enait

Idura