Samsung og Mozilla udvikler ny browser-motor

Samsung går sammen med Mozilla om at skabe fremtidens browser-motor under navnet Servo.

Artikel top billede

Mozilla arbejder på en ny browser-motor under navnet Servo, som på et tidspunkt skal erstatte Gecko i Firefox-browseren. Nu er den koreanske gigant Samsung gået med i projektet. Servo kører indtil videre kun på Mac OS X og Linux-maskiner - nu skal den også porteres til Android-enheder på ARM-platformen. Samsung skal bidrage med den nødvendige kode.

Målet for Servo-projektet er at "genopfinde browseren" og optimere den til en ny generation af hardware med flerkerne-processorer. Servo er skrevet i programmeringssproget Rust, som Mozilla præsenterede sidste år. Rust er i familie med C++, men det skulle være beskyttet mod buffer overflows og lignende sikkerhedsproblemer. Rust bliver udviklet parallelt med Servo.

Mozilla har annonceret, at man nu vil tilføre flere ressourcer til browser-projektet. Samtidig fortæller Mozilla, at den første stabile version af Rust kommer i løbet af et år. Version 0.6 er netop frigivet.

Et af hovedpunkterne i Servo er, at browserens energiforbrug skal minimeres. Det har stor betydning på mobile enheder.

"Servo er et eksperiment projekt, der skal udvikle en browser-motor til den næste generation af hardware: mobile enheder, flerkerne-processorer og hurtige GPU'er," hedder det i den officielle projektbeskrivelse.

Samsung har allerede udviklet en ARM-backend til Rust og den nødvendige infrastruktur til at kompilere Rust-kode til Android.

Læses lige nu
    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    Sikkerhed | København

    Cyber Security Summit 2026 - København

    Deltag og få værktøjer til at beskytte din virksomhed mod de nyeste cybertrusler med den rette viden og teknologi.

    Digital transformation | Ballerup

    Computerworld Cloud & AI Festival 2026

    Eksplosiv udvikling i cloud og AI kræver overblik og viden. Computerworld samler 3.000 it-professionelle, 70+ leverandører og 120+ talere om AI, infrastruktur, data, compliance og sikkerhed. To dage med viden og netværk. Tilmeld dig nu.

    Digital transformation | Frederiksberg

    Roundtable: AI i drift – fra eksperimenter til ansvar, værdi og kontrol

    AI-initiativerne breder sig hurtigt, men skaleringen halter. Kun hver fjerde virksomhed har flyttet en større del af sine AI-eksperimenter i produktion. Computerworld samler en udvalgt kreds af CIO’er og digitale beslutningstagere til et...

    Se alle vores events inden for it

    Navnenyt fra it-Danmark

    Netip A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Kristina Svingel Jeppesen som bogholder ved netIP's kontor i Thisted. Hun kommer fra en stilling som Kontorassistent hos DFI Geisler. Nyt job
    TDC Erhverv har pr. 1. maj 2026 ansat Peter Bjerregaard Harden som Senior Vice President (SVP), Enterprise Sales. Peter skal især beskæftige sig med at drive transformationen mod at blive en førende, kundecentreret partner inden for Cloud, Cyber og integrerede ICT-løsninger. Peter kommer fra en stilling som Country Manager hos Google Cloud Danmark. Peter er uddannet Cand. Merc (AU), HD, Organisation og Ledelse (CBS), Bestyrelsesuddannelse (CBS). Peter har tidligere beskæftiget sig med at opbygge Google Cloud i Danmark samt roller hos Microsoft, Salesforce og i management consulting. Nyt job
    Elbek & Vejrup A/S har pr. 1. august 2026 ansat Gitte Lykke Holm som Senior Payroll Consultant. Hun skal især beskæftige sig med opsætning og implementering af 365Løn til Business Central. Hun kommer fra en stilling som BC/NAV seniorkonsulent. Hun er uddannet inden for informatik og data processing. Nyt job

    Gitte Lykke Holm

    Elbek & Vejrup A/S

    Freja Egelund Grønnemose, junior automation developer hos WITRICS A/S, har pr. 16. juni 2026 fuldført uddannelsen diplomingeniør i softwareteknologi (B.Eng Software Technology) på Danmarks Tekniske Universitet - DTU. Færdiggjort uddannelse