Online-bedemand har succes

Flere og flere danskere begraves med et klik.

Artikel top billede

Ordrerne vælter ind hos den danske onlinebedemand Bedrebegravelse.dk, skriver politiken.dk.

Ifølge firmaets stifter, Per Holm, har det netbaserede firma stået for gennemsnitligt 22 bisættelser og begravelser om ugen, siden bedemandsfirmaet åbnede i oktober 2010.

"Siden forretningens opstart er det gået ganske godt. Vi har virkelig haft meget at se til, og det skal vi selvfølgelig ikke klage over," siger Per Holm til avisen.

Til sammenligning har landets største bedemandsforening, Danske Bedemænd, godt fire begravelser om ugen pr. forretning.

Alt kan vælges med et klik på firmaets hjemmeside - fra rustvogn, kirke og blomster. Prisen er ifølge Bedrebegravelse.dk lavere end hos de traditionelle bedemænd.

Og konkurrencen fra net-bedemændene er positiv for branchen, mener Forbrugerrådet:

"Den øgede konkurrence presser prisen ned og giver desuden forbrugerne endnu en mulighed for at vælge en anden bedemand," siger chefkonsulent Martin Salomon, Forbrugerrådet, til avisen.

I brancheforeningen er der imidlertid betænkelighed over for internetbedemænd.

"Folk lader sig friste af den lave pris, men ofte viser det sig at være en discountoplevelse. Det er en meget følsom oplevelse at miste én, man holder af. Man skal være meget varsom. Det sidste farvel kan man aldrig gøre om igen," siger Danske Bedemænds landsformand, Knud Larsen, til Politiken.

LÆS OGSÅ:

10 måder nettet kan gøre dig udødelig på

Læses lige nu

    Navnenyt fra it-Danmark

    Khaled Zamzam, er pr. 1. marts 2026 ansat hos Immeo som Consultant. Han er nyuddannet i Informationsteknologi fra DTU. Nyt job
    Renewtech ApS har pr. 1. februar 2026 ansat Thomas Bjørn Nielsen som E-Commerce Manager. Han skal især beskæftige sig med at optimere og vækste virksomhedens digitale platforme yderligere. Han kommer fra en stilling som Operations Project Manager hos Tiger Media. Han er uddannet fra Aalborg Universitet og har en MSc. i International Virksomhedsøkonomi. Nyt job

    Thomas Bjørn Nielsen

    Renewtech ApS

    Pentos har pr. 2. juni 2025 ansat Erik Ebert som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med udvidelsen af Pentos til Danmark og Norden. Det kræver bl.a. etablering af et lokalt leverance team og SAP Partnerskab. Han kommer fra en stilling som Senior Director hos Effective People. Han har tidligere beskæftiget sig med HR systemer baseret på SAP SuccessFactors hos en række danske større og mellemstore virksomheder. Nyt job

    Erik Ebert

    Pentos

    Den danske eID-virksomhed Idura har pr. 1. april 2026 ansat Kari Lehtimäki som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med at styrke kendskabet til Iduras løsninger i Finland samt fremme samarbejdet med økosystemet omkring det finske Trust Network. Han kommer fra en stilling som Salgschef hos Telia Finland. Han er uddannet uddannet civilingeniør (M.Sc. Tech.) og medbringer ledelse, markedsindsigt og praktisk erfaring. Han har tidligere beskæftiget sig med salg og forretningsudvikling inden for Telias trust services-forretning. Nyt job

    Kari Lehtimäki

    Den danske eID-virksomhed Idura