Hver fjerde bruger mobil enhed uden kode

Mange glemmer at beskytte deres smartphone eller tablet-pc og kobler sig til åbne trådløse netværk uden at tænke over risikoen, viser ny undersøgelse.

Artikel top billede

(Foto: PC World)

En stor del af de europæiske mobil-brugere har en meget lemfældig omgang med sikkerheden på deres enheder. Det viser en ny international undersøgelse fra Symantec, der også ser nærmere på danskernes forhold til mobiltelefoner.

Blandt de danske adspurgte i undersøgelsen er det hver fjerde, der ikke bruger en kode på sin mobile enhed, og to ud af tre ser ikke noget problem i at koble sig på åbne trådløse netværk, hvor man ellers kan risikere, at andre lytter med.

Men der ligger efterhånden mange værdifulde informationer på de mobile enheder. Det er syv ud af ti af de adspurgte danske mobilbrugere, der har personlig information liggende på den mobile enhed, og mere en tredjedel fortæller, at de aldrig ville give afkald på deres mobil.

Det kan ske alligevel. Hver femte fortæller, at de har mistet eller fået stjålet deres mobile enhed på et tidspunkt.

Når en mobil enhed forsvinder, fortæller danske forbrugere, at de er særligt bekymrede for dyre regninger på grund af telefonsamtaler (48 pct.), at personer i deres adressebog bliver kontaktet (18 pct.), eller at der foretages indkøb gennem deres tabte eller stjålne telefoner (33 pct.).

Faktisk er danskerne så afhængige af mobilen, at en fjerdedel af de adspurgte oplyste, at mobilen ville være en af de to personlige genstande, som de ville redde, hvis deres hus brændte.

Bankdata på mobilen

Den nye undersøgelse viser også, at danskerne er mere tilbøjelige til at gemme bankoplysninger på mobilen end andre befolkninger. I Danmark er det 13 pct., der har bankoplysninger liggende, mens det kun er 4 pct. af tyskerne. Det afspejler også, at mobile netbanker er mere udbredte i Danmark.

Der er også stor forskel i, hvorvidt forbrugerne føler sig sikre når de handler med mobile enheder. I Polen er det 32 pct., der føler sig sikre, mens det kun er 13 pct. af tyskerne og 15 pct. af russerne.

En anden undersøgelse viser da også, at data på mobiltelefoner kan genskabes selv efter et "factory reset". Typisk bliver de kun markeret som slettet, men ikke overskrevet med nye data. Hvis man sælger sin brugte telefon, kan man altså risikere, at den nye ejer kan genskabe de gamle data.

Ifølge Symantec-undersøgelsen indrømmer to ud af fem brugere, at de ikke altid downloader applikationer fra pålidelige kilder, og mere end en tredjedel angiver, at de ikke bruger sikre betalings-metoder til at handle mobilt.

Det anbefales generelt at sørge for, at telefonen altid er pinkode-beskyttet og forsikret. Desuden bør man være forsigtig med at besvare opkald eller tekstbeskeder fra overtakserede numre eller klikke på links i meddelelser fra ukendte personer.

Et andet råd er, at man kun bør shoppe hos HTTPS-beskyttede hjemmesider og downloade applikationer fra sikre app-markedspladser.

Læs mere her om, hvordan du får styr på dine kodeord.

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra Axcess Nordic

    AI i kundeservice kræver mere end ny teknologi

    AI er på vej ind i danske kontaktcentre, men uklare mål, tunge processer og et opsplittet systemlandskab spænder mange steder ben for resultaterne.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Renewtech ApS har pr. 15. marts 2026 ansat Per Forberg som Account Manager for Sustainable Relations. Han skal især beskæftige sig med etablere nye partnerskaber med henblik på ITAD og sourcing kontrakter med hostingvirksomheder og strategiske slutbrugere. Han kommer fra en stilling som Nordic Key Account Manager hos Tesa. Han er uddannet hos Lund University og har en MBA i Management. Han har tidligere beskæftiget sig med at styrke salgsaktiviteter og partnerskaber på tværs af nordiske markeder. Nyt job

    Per Forberg

    Renewtech ApS

    Trafikstyrelsen har pr. 1. maj 2026 ansat Nihad Hodzic som IT og Digitaliseringschef. Han skal især beskæftige sig med med IT-projekter og digital transformation, herunder især det strategiske løft af Trafikstyrelsens digitale niveau. Han kommer fra en stilling som Kontorchef hos Udviklings og Forenklingsstyrelsen. Han er uddannet i statskundskab og har en lederuddannelse fra MIT Sloan, samt en igangværende Master i IT-Ledelse. Han har tidligere beskæftiget sig med IT-udvikling og større projekter på momsområdet, hvor han har ledet et projekt- og udviklingskontor. Nyt job

    Nihad Hodzic

    Trafikstyrelsen

    Den danske eID-virksomhed Idura har pr. 1. april 2026 ansat Kari Lehtimäki som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med at styrke kendskabet til Iduras løsninger i Finland samt fremme samarbejdet med økosystemet omkring det finske Trust Network. Han kommer fra en stilling som Salgschef hos Telia Finland. Han er uddannet uddannet civilingeniør (M.Sc. Tech.) og medbringer ledelse, markedsindsigt og praktisk erfaring. Han har tidligere beskæftiget sig med salg og forretningsudvikling inden for Telias trust services-forretning. Nyt job

    Kari Lehtimäki

    Den danske eID-virksomhed Idura

    Comsystem A/S har pr. 15. april 2026 ansat Iver Jakobsen som Technical Key Account Manager. Han skal især beskæftige sig med teknisk løsningssalg. Iver Jakobsen har 25 års erfaring fra TelCo-branchen. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos E.ON Drive ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med rådgivning og løsningssalg. Nyt job

    Iver Jakobsen

    Comsystem A/S