Hver fjerde bruger mobil enhed uden kode

Mange glemmer at beskytte deres smartphone eller tablet-pc og kobler sig til åbne trådløse netværk uden at tænke over risikoen, viser ny undersøgelse.

Artikel top billede

(Foto: PC World)

En stor del af de europæiske mobil-brugere har en meget lemfældig omgang med sikkerheden på deres enheder. Det viser en ny international undersøgelse fra Symantec, der også ser nærmere på danskernes forhold til mobiltelefoner.

Blandt de danske adspurgte i undersøgelsen er det hver fjerde, der ikke bruger en kode på sin mobile enhed, og to ud af tre ser ikke noget problem i at koble sig på åbne trådløse netværk, hvor man ellers kan risikere, at andre lytter med.

Men der ligger efterhånden mange værdifulde informationer på de mobile enheder. Det er syv ud af ti af de adspurgte danske mobilbrugere, der har personlig information liggende på den mobile enhed, og mere en tredjedel fortæller, at de aldrig ville give afkald på deres mobil.

Det kan ske alligevel. Hver femte fortæller, at de har mistet eller fået stjålet deres mobile enhed på et tidspunkt.

Når en mobil enhed forsvinder, fortæller danske forbrugere, at de er særligt bekymrede for dyre regninger på grund af telefonsamtaler (48 pct.), at personer i deres adressebog bliver kontaktet (18 pct.), eller at der foretages indkøb gennem deres tabte eller stjålne telefoner (33 pct.).

Faktisk er danskerne så afhængige af mobilen, at en fjerdedel af de adspurgte oplyste, at mobilen ville være en af de to personlige genstande, som de ville redde, hvis deres hus brændte.

Bankdata på mobilen

Den nye undersøgelse viser også, at danskerne er mere tilbøjelige til at gemme bankoplysninger på mobilen end andre befolkninger. I Danmark er det 13 pct., der har bankoplysninger liggende, mens det kun er 4 pct. af tyskerne. Det afspejler også, at mobile netbanker er mere udbredte i Danmark.

Der er også stor forskel i, hvorvidt forbrugerne føler sig sikre når de handler med mobile enheder. I Polen er det 32 pct., der føler sig sikre, mens det kun er 13 pct. af tyskerne og 15 pct. af russerne.

En anden undersøgelse viser da også, at data på mobiltelefoner kan genskabes selv efter et "factory reset". Typisk bliver de kun markeret som slettet, men ikke overskrevet med nye data. Hvis man sælger sin brugte telefon, kan man altså risikere, at den nye ejer kan genskabe de gamle data.

Ifølge Symantec-undersøgelsen indrømmer to ud af fem brugere, at de ikke altid downloader applikationer fra pålidelige kilder, og mere end en tredjedel angiver, at de ikke bruger sikre betalings-metoder til at handle mobilt.

Det anbefales generelt at sørge for, at telefonen altid er pinkode-beskyttet og forsikret. Desuden bør man være forsigtig med at besvare opkald eller tekstbeskeder fra overtakserede numre eller klikke på links i meddelelser fra ukendte personer.

Et andet råd er, at man kun bør shoppe hos HTTPS-beskyttede hjemmesider og downloade applikationer fra sikre app-markedspladser.

Læs mere her om, hvordan du får styr på dine kodeord.

Læses lige nu
    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    It-løsninger | Nordhavn

    SAP Excellence Day 2026

    Få konkrete erfaringer med S/4HANA, automatisering og AI i praksis. Hør hvordan danske virksomheder realiserer gevinster og etablerer effektive SAP-løsninger. Vælg fysisk deltagelse hos SAP eller deltag digitalt.

    Infrastruktur | København

    Datacenterstrategi 2026

    Denne konference bidrager med viden om, hvordan du balancerer cloud, on-premise og hybrid infrastruktur med fokus på kontrol, compliance og forretning.

    Sikkerhed | Aarhus C

    Identity Festival 2026 - Aarhus

    Er du klar til en dag, der udfordrer din forståelse af, hvad Identity & Access Management kan gøre for din organisation? En dag fyldt med indsigt, inspiration og løsninger, der sætter kursen for, hvordan vi arbejder med IAM i de kommende år.

    Se alle vores events inden for it

    Navnenyt fra it-Danmark

    Sourcing IT har pr. 2. februar 2026 ansat Susanne Sønderskov som Salgsdirektør. Hun skal især beskæftige sig med at styrke Sourcing IT’s kommercielle fundament, skalere salgsindsatsen og øge tilstedeværelsen bl.a. hos jyske kunder. Hun kommer fra en stilling som Salgsdirektør hos Right People Group ApS. Hun har tidligere beskæftiget sig med salgsledelse inden for IT-freelanceleverancer og komplekse kundeaftaler, både privat og offentligt. Nyt job

    Susanne Sønderskov

    Sourcing IT

    Idura har pr. 1. januar 2026 ansat Lars Mørch, 54 år,  som VP of Sales. Han skal især beskæftige sig med Iduras salgsorganisation, implementere en ny go-to-market-model og sikre udviklingen af virksomhedens identitetsplatform. Han kommer fra en stilling som Regional Vice President hos Avallone. Han er uddannet på CBS og har en BA i Organization & Innovation. Han har tidligere beskæftiget sig med internationalt SaaS-salg og forretningsudvikling fra både scale-ups og globale teknologivirksomheder. Nyt job

    Lars Mørch

    Idura

    Norriq Danmark A/S har pr. 8. december 2025 ansat Niko Phonekeo som Digital Marketing Manager. Han skal især beskæftige sig med Primært NORRIQs marketing tech stack, digitale kampagneudvikling SEO og lead management. Han kommer fra en stilling som Nordic Marketing Director. Nyt job

    Niko Phonekeo

    Norriq Danmark A/S

    Simple Agency Group A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Allan Bo Christiansen, 38 år,  som CCO. Han skal især beskæftige sig med kommercielle partnerskaber og digitalisering af koncernens aktiviteter. Han kommer fra en stilling som Director for eCommerce & Customer Platforms hos Atea A/S. Han er uddannet MSc in economics and business administration, Strategy, Organisation and Leadership. Han har tidligere beskæftiget sig med drift og udvikling af større eCommece teams med fokus på kundeoplevelsen. Nyt job

    Allan Bo Christiansen

    Simple Agency Group A/S