Microsoft siger undskyld for uheldig Xbox-kommentar

Har du et problem med, at den næste Xbox kun fungerer med internet-opkobling? Få et liv!

Artikel top billede

Den næste generation af spilkonsollen Xbox fra Microsoft kræver muligvis en konstant internet-forbindelse for at fungere. Ligesom mange spil efterhånden ikke kan køre uden netopkobling - den seneste version af Sim City er et af de mest kontroversielle eksempler - så kommer det samme til at gælde for den næste konsolgeneration.

Adam Orth, der er kreativ chef for Microsoft Studios, antydede det i sidste uge i et indlæg på sin lukkede Twitter-konto.

"Undskyld, men jeg forstår ikke hele balladen om 'Always On" konsoller. Hver enhed er nu 'always on'. Det er den verden, som vi lever i," skrev Orth.

Hans bemærkning udløste en storm af protester og diskussioner på nettet. Spil som Diablo 3 og det nye Sim City viser, hvor galt det kan gå, hvis softwaren kun fungerer med en online-forbindelse. Hvis serveren er langsom, bliver det umuligt at bruge spillet.

En bruger kommenterer på Twitter, at mange områder i USA stadig mangler bredbånd. Men hvorfor skulle man overhovedet bo der, spørger Orth i et spydigt svar.

Sådan fortsætter debatten på Twitter, hvor Orth laver en sammenligning med elnettet. Du kan også risikere strømafbrydelser, men det betyder jo ikke, at du vil undlade at købe en støvsuger, som han formulerer det.

Det ser ud til, at selv Microsoft mener, at debatten er kørt af sporet. Nu har Microsoft udsendt en officiel undskyldning, hvor man beklager de "upassende kommentarer afgivet af en medarbejder på Twitter".

"Denne person er ikke en talsmand for Microsoft, og hans personlige holdninger afspejler ikke vores kundecentriske tilgang til produkter, eller hvordan vi kommunikerer med vores loyale kunder. Vi undskylder mange gange, hvis nogen føler sig stødt," hedder det i erklæringen.

Her understreger Microsoft også, at man ikke er klar til at fortælle nyt om den kommende produkt-roadmap. Dermed vil Microsoft altså heller ikke kommentere, om der faktisk er always-on-tvang i den næste Xbox.

Men den uheldige udmelding på Twitter kan også være en prøveballon for at se, hvordan brugerne reagerer. Det ser ud til, at reaktionerne overvejende har været negative.

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra Academic Work Denmark A/S

    Accele­rated learning har løst samfund­skri­tiske udfordringer hos vores nordiske naboer

    Med akut mangel på blandt andet IT- og Tech kompetencer er det nødvendigt at gøre op med traditionel uddannelsestænkning.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Jakob Dirksen, SVP, Nordic Customer Delivery & Operations hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Infrastructure Delivery & Operations. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede Infrastructure Delivery & Operations, der har til opgave at drive og udvikle fibernetværket på tværs af virksomheden. Forfremmelse

    Jakob Dirksen

    GlobalConnect

    Pinksky ApS har pr. 1. maj 2026 ansat Jeppe Spanggaard, 29 år,  som Rådgivende konsulent, Partner. Han skal især beskæftige sig med Digitalisering med Microsoft-platformen. Han kommer fra en stilling som Microsoft 365 & SharePoint Specialist hos Evobis ApS. Nyt job

    Jeppe Spanggaard

    Pinksky ApS

    SAP SuccessFactors Partner Pentos har pr. 1. marts 2026 ansat Plamena Cherneva som Seniorkonsulent indenfor SuccessFactors HCM. Hun skal især beskæftige sig med konfiguration og opsætning af SuccessFactors suiten, samt udvikle smarte løsninger til mellemstore danske virksomheder. Hun kommer fra en stilling som løsningsarkitekt indenfor HR IT hos LEO Pharma. Hun har tidligere beskæftiget sig med HR procesdesign, stamdata og onboarding. Nyt job

    Plamena Cherneva

    SAP SuccessFactors Partner Pentos

    Guardsix har pr. 1. maj 2026 ansat Louise Sara Baunsgaard som Global Marketing & Communications Director. Hun skal især beskæftige sig med at positionere virksomheden som et europæisk alternativ i en tid, hvor cybersikkerhed i høj grad handler om geopolitik. Hun kommer fra en stilling som Co-Founder og CMO hos Get BOB. Hun er uddannet Ba.ling.merc fra CBS og har desuden en Mini MBA i marketing. Hun har tidligere beskæftiget sig med marketing og kommunikation i ledende nordiske roller hos bl.a. Meta og Nets. Nyt job