Microsoft siger undskyld for uheldig Xbox-kommentar

Har du et problem med, at den næste Xbox kun fungerer med internet-opkobling? Få et liv!

Artikel top billede

Den næste generation af spilkonsollen Xbox fra Microsoft kræver muligvis en konstant internet-forbindelse for at fungere. Ligesom mange spil efterhånden ikke kan køre uden netopkobling - den seneste version af Sim City er et af de mest kontroversielle eksempler - så kommer det samme til at gælde for den næste konsolgeneration.

Adam Orth, der er kreativ chef for Microsoft Studios, antydede det i sidste uge i et indlæg på sin lukkede Twitter-konto.

"Undskyld, men jeg forstår ikke hele balladen om 'Always On" konsoller. Hver enhed er nu 'always on'. Det er den verden, som vi lever i," skrev Orth.

Hans bemærkning udløste en storm af protester og diskussioner på nettet. Spil som Diablo 3 og det nye Sim City viser, hvor galt det kan gå, hvis softwaren kun fungerer med en online-forbindelse. Hvis serveren er langsom, bliver det umuligt at bruge spillet.

En bruger kommenterer på Twitter, at mange områder i USA stadig mangler bredbånd. Men hvorfor skulle man overhovedet bo der, spørger Orth i et spydigt svar.

Sådan fortsætter debatten på Twitter, hvor Orth laver en sammenligning med elnettet. Du kan også risikere strømafbrydelser, men det betyder jo ikke, at du vil undlade at købe en støvsuger, som han formulerer det.

Det ser ud til, at selv Microsoft mener, at debatten er kørt af sporet. Nu har Microsoft udsendt en officiel undskyldning, hvor man beklager de "upassende kommentarer afgivet af en medarbejder på Twitter".

"Denne person er ikke en talsmand for Microsoft, og hans personlige holdninger afspejler ikke vores kundecentriske tilgang til produkter, eller hvordan vi kommunikerer med vores loyale kunder. Vi undskylder mange gange, hvis nogen føler sig stødt," hedder det i erklæringen.

Her understreger Microsoft også, at man ikke er klar til at fortælle nyt om den kommende produkt-roadmap. Dermed vil Microsoft altså heller ikke kommentere, om der faktisk er always-on-tvang i den næste Xbox.

Men den uheldige udmelding på Twitter kan også være en prøveballon for at se, hvordan brugerne reagerer. Det ser ud til, at reaktionerne overvejende har været negative.

Læses lige nu

    Annonce

    Annonceindlæg fra Jysk IT

    Sikkerhed skal være en del af driften

    Skal virksomheder stå stærkere mod angreb og kunne udvikle sig, skal sikkerhed, drift og forretning tænkes sammen. Det er tanken bag Jysk IT’s ambition om at skabe en “sikker fremtid” for kunderne.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Arctic Wolf Networks har pr. 3. august 2026 ansat Johnny Krogsboll som Head of Sales Engineering for Norden.Med base i Stockholm får han ansvaret for Arctic Wolfs samlede Sales Engineering-organisation i den nordiske region.<br /><br />Johnny Krogsboll skal være med til at udbygge Arctic Wolfs tilstedeværelse i Norden og hjælpe virksomheder og organisationer med at stå stærkere over for et stadig mere komplekst cybertrusselsbillede. Det skal blandt andet ske i tæt samarbejde med Arctic Wolfs vigtigste kanalpartnere i regionen.<br /><br />Gennem sin karriere har Johnny Krogsboll arbejdet med og rådgivet virksomheder hos blandt andre Hewlett-Packard, Trend Micro og Palo Alto Networks med fokus på at skabe konkret værdi af deres teknologiinvesteringer. Nyt job

    Johnny Krogsboll

    Arctic Wolf Networks

    Lars Erik Larsen, it-arkitekt hos Jyske Bank, har pr. 29. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i softwarekonstruktion på Aarhus Universitet via It-vest – samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Lars Erik Larsen

    Jyske Bank

    Elbek & Vejrup A/S har pr. 15. august 2026 ansat Anne-Sofie Andreasen som Project Manager i Projekt & Service. Hun skal især beskæftige sig med ledelse og koordinering af projekter og serviceopgaver. Hun kommer fra en stilling som konsulent med fokus på digitale løsninger hos XFLow. Hun er uddannet cand.it. i IT, Kommunikation og Organisation. Hun har tidligere beskæftiget sig med analyse, udvikling, test og implementering af løsninger samt udarbejdelse af brugervejledninger. Nyt job

    Anne-Sofie Andreasen

    Elbek & Vejrup A/S

    Netip A/S har pr. 1. august 2026 ansat Ronni Randrup som Seniorkonsulent ved netIP's kontor i Aalborg. Han kommer fra en stilling som Operations Consultant hos Complea. Nyt job

    Ronni Randrup

    Netip A/S