Microsoft siger undskyld for uheldig Xbox-kommentar

Har du et problem med, at den næste Xbox kun fungerer med internet-opkobling? Få et liv!

Artikel top billede

Den næste generation af spilkonsollen Xbox fra Microsoft kræver muligvis en konstant internet-forbindelse for at fungere. Ligesom mange spil efterhånden ikke kan køre uden netopkobling - den seneste version af Sim City er et af de mest kontroversielle eksempler - så kommer det samme til at gælde for den næste konsolgeneration.

Adam Orth, der er kreativ chef for Microsoft Studios, antydede det i sidste uge i et indlæg på sin lukkede Twitter-konto.

"Undskyld, men jeg forstår ikke hele balladen om 'Always On" konsoller. Hver enhed er nu 'always on'. Det er den verden, som vi lever i," skrev Orth.

Hans bemærkning udløste en storm af protester og diskussioner på nettet. Spil som Diablo 3 og det nye Sim City viser, hvor galt det kan gå, hvis softwaren kun fungerer med en online-forbindelse. Hvis serveren er langsom, bliver det umuligt at bruge spillet.

En bruger kommenterer på Twitter, at mange områder i USA stadig mangler bredbånd. Men hvorfor skulle man overhovedet bo der, spørger Orth i et spydigt svar.

Sådan fortsætter debatten på Twitter, hvor Orth laver en sammenligning med elnettet. Du kan også risikere strømafbrydelser, men det betyder jo ikke, at du vil undlade at købe en støvsuger, som han formulerer det.

Det ser ud til, at selv Microsoft mener, at debatten er kørt af sporet. Nu har Microsoft udsendt en officiel undskyldning, hvor man beklager de "upassende kommentarer afgivet af en medarbejder på Twitter".

"Denne person er ikke en talsmand for Microsoft, og hans personlige holdninger afspejler ikke vores kundecentriske tilgang til produkter, eller hvordan vi kommunikerer med vores loyale kunder. Vi undskylder mange gange, hvis nogen føler sig stødt," hedder det i erklæringen.

Her understreger Microsoft også, at man ikke er klar til at fortælle nyt om den kommende produkt-roadmap. Dermed vil Microsoft altså heller ikke kommentere, om der faktisk er always-on-tvang i den næste Xbox.

Men den uheldige udmelding på Twitter kan også være en prøveballon for at se, hvordan brugerne reagerer. Det ser ud til, at reaktionerne overvejende har været negative.

Læses lige nu

    Navnenyt fra it-Danmark

    Pentos har pr. 2. juni 2025 ansat Jonas Kyhnau som Seniorkonsulent. Han skal især beskæftige sig med at rådgive virksomheder om HR digitalisering og implementering af SAP SuccessFactors og SmartRecruiters. Han kommer fra en stilling som Seniorkonsulent og PMO lead hos Gavdi. Han er uddannet Cand.merc Human Resource Management fra Copenhagen Business School. Han har tidligere beskæftiget sig med med Onboarding, Employee Central (Core HR). Nyt job

    Jonas Kyhnau

    Pentos

    Pinksky ApS har pr. 1. maj 2026 ansat Jeppe Spanggaard, 29 år,  som Rådgivende konsulent, Partner. Han skal især beskæftige sig med Digitalisering med Microsoft-platformen. Han kommer fra en stilling som Microsoft 365 & SharePoint Specialist hos Evobis ApS. Nyt job

    Jeppe Spanggaard

    Pinksky ApS

    Guardsix har pr. 1. april 2026 ansat Annbritt Andersen som Global Chief Revenue Officer (CRO). Hun skal især beskæftige sig med at geare organisationen til en markant skalering i Europa. Hun har tidligere beskæftiget sig med globale kommercielle strategier for nogle af branchens allerstørste spillere, herunder Microsoft. Nyt job
    Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Michael Schou som Operations Manager ved netIP Aalborg og Aarhus. Han kommer fra en stilling som Senior Director - Head of IT hos BDO. Han har tidligere beskæftiget sig med flere områder indenfor IT-branchen, hvor han bla. også har drevet sin egen IT-virksomhed. Nyt job

    Michael Schou

    Netip A/S