Prischok: Nu kan du få 4K-fjernsyn uden at sælge dit hus

Nu kommer de første 4K-fjernsyn, der er til at betale for almindelige dødelige.

Artikel top billede

Her er det nye 4K-fjernsyn fra Sony med 55 tommer.

Sony kunne sidste år præsentere en 84-tommers fladskærm med den høje 4K-opløsning, der også kaldes Ultra HD. Her er billedopløsningen på hele 3.840 x 2.160 pixel. Det er fremtidens tv. Men som sædvanlig er det meget dyrt at være pioner. Den første model fra Sony kostede hele 200.000 kr. Heldigvis er der godt nyt for alle, der glæder sig til 4K.

Nu har Sony præsenteret to nye og mindre 4K-fjernsyn, XBR-55X900A og XBR-65X900A, hvor prisen også er meget mere overkommelig. På et pressemøde i Las Vegas i weekenden kunne Sony fremvise de to nye modeller, der har en skærmstørrelse på henholdsvis 55 og 65 tommer.

Prisen er 5.000 dollar eller omkring 29.000 kroner for den lille model med 55 tommer, mens den store udgave med 65 tommer koster 40.000 kr. Det er på niveau med de dyreste LCD/LED-modeller.

Den forholdsvis lave pris er ikke den eneste overraskelse. Forbrugerne skal heller ikke vente længe på 4K. De nye fjernsyn kan købes i USA allerede fra den 21. april. De kan nu opleves i seks Sony-butikker rundt om i USA.

Sony er også klar med en 4K-medieafspiller, FMP-X1, der lanceres inden sommeren. Den koster omkring 4.000 kroner i en pakke med 10 film og forskellige kortfilm i 4K-opløsning.

Fra efteråret vil Sony tilbyde en abonnements-baseret tjeneste til ejere af videoafspilleren, hvor man kan hente flere 4K-film. Det er også nødvendigt; indtil videre er det ikke muligt at købe 4K-film i butikkerne.  

Der mangler indhold i det nye 4K-format, og det er også det største problem for Sony. Dermed kan de nye modeller risikere at lide den samme skæbne som de første 3D-fjernsyn, hvor udvalget af film i 3D-format også var meget begrænset.

De ti film der sælges sammen med medieafspilleren er "Bad Teacher", "Battle: Los Angeles", "The Bridge on the River Kwai", "The Karate Kid" (2010-udgaven), "Salt", "Taxi Driver", "That's My Boy", "The Amazing Spider-Man", "The Other Guys" og "Total Recall" (2012-udgaven).

Sony kommer samtidig med en række Blu-ray-udgivelser, der bærer mærkatet "Mastered in 4K". Navnet snyder lidt. For disse film ligger stadig i den gamle 1080p-opløsning, men de er baseret på 4K-kildemateriale og skulle dermed både være optimeret til de nye 4K-fjernsyn og de eksisterende HD-modeller.

Den japanske producent fortæller også, at ejere af det oprindelige ultradyre 4K-fjernsyn XBR-84X900 fra sidste år nu kan bytte den medleverede videoserver til den nye FMP-X1 afspiller. De modtager også en række nye 4K-film, herunder klassikeren "Lawrence of Arabia".

Det ventes, at Sony også vil lancere sine nye billigere 4K-fjernsyn i Europa om kort tid.

Læs også ComONs guide til 4K-billedopløsning.

Læses lige nu
    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    Infrastruktur | Frederiksberg

    Roundtable: Suverænitet, risk management og resiliens i en urolig verden

    Digital suverænitet er rykket fra politisk debat til konkret risikostyring.På dette eksklusive dinner roundtable samler Computerworld, T-Systems og Palo Alto Networks 12-15 ledende it- og sikkerhedsbeslutningstagere til en fortrolig samtale om...

    Sikkerhed | Online

    Cyber Briefing: Fra identity-angreb til sikker genopretning

    Identity-angreb rammer virksomhedens kontrolplan først. Få konkrete råd til at beskytte og gendanne AD og Entra ID, validere recovery og styrke cyberresiliensen. Deltag og lær hvordan du kan sikre hurtigere vej tilbage efter et angreb.

    Sikkerhed | Højbjerg, Aarhus

    Cyber Security Summit 2026 - Aarhus

    Lær om organisationers evne til at modstå, håndtere og komme videre efter alvorlige digitale hændelser, herunder ledelsesansvar, forretningskritiske afhængigheder og de valg, der afgør, om plan B holder, når systemer eller leverandører svigter.

    Se alle vores events inden for it

    Navnenyt fra it-Danmark

    Immeo har pr. 16. marts 2026 ansat Honey Arora som Senior Manager. Han kommer fra en stilling som Data Product Owner hos Centrica Energy. Nyt job

    Honey Arora

    Immeo

    Immeo har pr. 1. maj 2026 ansat Sofie Amalie Buur som Consultant. Hun kommer fra en stilling som Frontend Engineer & UI/UX Designer hos Valyrion. Hun er uddannet Cand.it. Softwaredesign ved ITU. Nyt job
    Comsystem A/S har pr. 15. april 2026 ansat Iver Jakobsen som Technical Key Account Manager. Han skal især beskæftige sig med teknisk løsningssalg. Iver Jakobsen har 25 års erfaring fra TelCo-branchen. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos E.ON Drive ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med rådgivning og løsningssalg. Nyt job

    Iver Jakobsen

    Comsystem A/S

    Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Steffen Bendix Søjberg som Systemkonsulent ved netIP's kontor i Rødekro. Han kommer fra en stilling som Systemadministr,og har været i branchen i mange år. Nyt job