YouTube-fænomen uden arme og ben kommer til Danmark

Han er født uden arme og ben. Men han er et hit på YouTube og sociale netværk.

Artikel top billede

Nick Vujicic var inviteret til at tale på World Economic Forum i schweiziske Davos i 2011.

Hans seneste video er set mere end 35 millioner gange på YouTube. Han har 920.000 fans på Facebook, og der er 165.000 brugere, som følger hans Twitter-konto. Australske Nick Vujicic er et fænomen på nettet.

Men den 30-årige med serbiske rødder er meget anderledes end de fleste kendisser, der har fået deres 15 minutters berømmelse på nettet. For han har hverken arme eller ben. Han er født med den yderst sjældne tilstand tetra-amelia.

Trods sit handicap er Vujicic en stjerne på YouTube og på nettets sociale netværk, og han rejser verden rundt for at holde motiverende foredrag. Den 22. april kommer Vujicic til Danmark, hvor han skal tale i Farum. Her skal han blandt andet møde flere danske skoleklasser.

Det er hans aktive livsstil, der har gjort australieren til en stjerne på YouTube; i de mange videoer kan man følge, hvordan han svømmer, fisker, spiller golf, surfer eller springer i faldskærm.

Mange af videoerne rammer en humoristisk tone. En af dem viser, hvordan Vujicic tager imod passagerer på et American Airlines-fly - klædt ud som pilot. Han gør grin med den "nye teknologi", som har gjort det muligt for en handicappet mand at fungere som pilot og afslører først til sidst, at det hele er et fupnummer.

I en anden video fortæller han om, hvordan han lavede grin med en pige, der blot kunne se hans hoved gennem et bilvindue, ved at dreje sin krop uden arme og ben rundt flere gange på passagersædet.

Det har også gjort den stærkt religiøse Vujicic til et populært samtaleemne på det ellers så ateistisk prægede online-forum Reddit.

Han medvirker også i en kortfilm, "The Butterfly Circus", hvor lederen af organisationen Life Without Limbs spiller en circus-freak på udkig efter et nyt liv.

Vujicic kan også takke teknologien for, at han kan leve et aktivt liv og deltage i nettets sociale fora. Han er computerkyndig og skriver angiveligt op til 45 ord i minuttet med den ene fod, som han er er født med.

Hans to tæer - som han selv kalder "Chicken Drumsticks" - kan også bruges til at styre en motoriseret rullestol og en beat-generator med pedaler, så han kan spille musik. Han kan også bruge sine tæer til at svare telefonen uden hjælp.

Læses lige nu

    Annonce

    Annonceindlæg fra Admin By Request

    Sikkerhedspolitikken skal følge brugeren - ikke virksomhedens firewall

    Med det nye produkt - Web Access Management - vil danske Admin By Request flytte IT-sikkerheden frem i processen.

    Navnenyt fra it-Danmark

    EG Danmark A/S har pr. 17. august 2026 ansat Michael Banegas Madsen, 32 år,  som Senior Account Executive. Han skal især beskæftige sig med Ansvar for nysalg og vækst af eksisterende kunder, samt opbygning af kunderelationer på tværs af Jylland og Fyn. Han kommer fra en stilling som Senior Talent Attraction Specialist hos Danske Commodities A/S. Han er uddannet Kandidat i Corporate Communication fra Aarhus BSS. Han har tidligere beskæftiget sig med 6 års erfaring med rekruttering af tech-profiler i bl.a. Danske Commodities. Nyt job

    Michael Banegas Madsen

    EG Danmark A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Ida Laursen som Junior Consultant. Hun skal især beskæftige sig med at understøtte vores konsulenter med praktiske og analytiske opgaver på diverse kundeprojekter. Hun kommer fra en stilling som Webassistent hos PWT Group A/S. Hun er uddannet bachelor i International Virksomhedskommunikation og er i gang med en kandidat i IT-ledelse. Hun har tidligere beskæftiget sig med kommunikation og webindhold. Nyt job

    Ida Laursen

    Norriq Danmark A/S

    Genetec har pr. 1. august 2026 ansat Jan Julin som Channel Account Executive. Han skal især beskæftige sig med styrke samarbejdet med partnere og kunder i Danmark, Finland og Baltikum. Han kommer fra en stilling som Senior Business Development Manager hos Dahua Technology. Han har tidligere beskæftiget sig med videoovervågning, adgangskontrol, sikkerhedsteknologi, salg og forretningsudvikling. Nyt job

    Jan Julin

    Genetec

    Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation, har pr. 1. september 2026 ansat Maria Juliane Friedrichsen, 47 år,  som Office Manager. Hun skal især beskæftige sig med at holde overblik og sikre, at alt på kontoret kører, som det skal. Hun kommer fra en stilling som Office Manager hos Kontorhotellet H2M. Hun er uddannet professionsbachelor i ernæring og sundhed og har en korrekturlæseruddannelse. Hun har tidligere beskæftiget sig med korrekturlæsning og den daglige drift af kontorer. Nyt job

    Maria Juliane Friedrichsen

    Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation,