YouTube-fænomen uden arme og ben kommer til Danmark

Han er født uden arme og ben. Men han er et hit på YouTube og sociale netværk.

Artikel top billede

Nick Vujicic var inviteret til at tale på World Economic Forum i schweiziske Davos i 2011.

Hans seneste video er set mere end 35 millioner gange på YouTube. Han har 920.000 fans på Facebook, og der er 165.000 brugere, som følger hans Twitter-konto. Australske Nick Vujicic er et fænomen på nettet.

Men den 30-årige med serbiske rødder er meget anderledes end de fleste kendisser, der har fået deres 15 minutters berømmelse på nettet. For han har hverken arme eller ben. Han er født med den yderst sjældne tilstand tetra-amelia.

Trods sit handicap er Vujicic en stjerne på YouTube og på nettets sociale netværk, og han rejser verden rundt for at holde motiverende foredrag. Den 22. april kommer Vujicic til Danmark, hvor han skal tale i Farum. Her skal han blandt andet møde flere danske skoleklasser.

Det er hans aktive livsstil, der har gjort australieren til en stjerne på YouTube; i de mange videoer kan man følge, hvordan han svømmer, fisker, spiller golf, surfer eller springer i faldskærm.

Mange af videoerne rammer en humoristisk tone. En af dem viser, hvordan Vujicic tager imod passagerer på et American Airlines-fly - klædt ud som pilot. Han gør grin med den "nye teknologi", som har gjort det muligt for en handicappet mand at fungere som pilot og afslører først til sidst, at det hele er et fupnummer.

I en anden video fortæller han om, hvordan han lavede grin med en pige, der blot kunne se hans hoved gennem et bilvindue, ved at dreje sin krop uden arme og ben rundt flere gange på passagersædet.

Det har også gjort den stærkt religiøse Vujicic til et populært samtaleemne på det ellers så ateistisk prægede online-forum Reddit.

Han medvirker også i en kortfilm, "The Butterfly Circus", hvor lederen af organisationen Life Without Limbs spiller en circus-freak på udkig efter et nyt liv.

Vujicic kan også takke teknologien for, at han kan leve et aktivt liv og deltage i nettets sociale fora. Han er computerkyndig og skriver angiveligt op til 45 ord i minuttet med den ene fod, som han er er født med.

Hans to tæer - som han selv kalder "Chicken Drumsticks" - kan også bruges til at styre en motoriseret rullestol og en beat-generator med pedaler, så han kan spille musik. Han kan også bruge sine tæer til at svare telefonen uden hjælp.

Annonce

Netcompany A/S

IT Consultant

Københavnsområdet

BEC Financial Technologies

Sr. Business Analyst for Accounting Data & Monitoring

Region Sjælland

BEC Financial Technologies

Development Manager for Core Banking

Region Sjælland

Event: Cyber Security Festival 2026

Sikkerhed | København

Mød Danmarks skrappeste it-sikkerhedseksperter og bliv klar til at planlægge og eksekvere en operationel og effektiv cybersikkerhedsstrategi, når vi åbner dørene for +1.700 it-professionelle. Du kan glæde dig til oplæg fra mere end 80 talere og møde mere end 50 leverandører over to dage.

18 & 19. november 2026 | Gratis deltagelse

Navnenyt fra it-Danmark

Norriq Danmark A/S har pr. 3. august 2026 ansat Jeppe Lindberg som Developer. Han skal især beskæftige sig med at være med til at analysere, designe og udvikle skræddersyede forretningsløsninger til vores kunder i Business Central. Han kommer fra en stilling som Business Central Developer hos Evexo. Han er uddannet hos Aalborg Universitet- Master's degree, Computer Software Engineering. Nyt job

Jeppe Lindberg

Norriq Danmark A/S

Systematic A/S har pr. 1. august 2026 ansat Casper Voldstedlund, 52 år,  som Director, Products. Han skal især beskæftige sig med drive produktudvikling inden for national sikkerhed og kritisk infrastruktur (NSI). Han kommer fra en stilling som Senior Director hos Stibo Systems A/S. Nyt job

Casper Voldstedlund

Systematic A/S

Vektus A/S har pr. 22. oktober 2026 ansat Jim Neble som Consultant Manager. Han skal især beskæftige sig med konsulentchefopgaven i Jylland. Han kommer fra en stilling som ERP Manager hos Kvik. Han er uddannet indenfor økonomi og Business Andministration samt Cand.merc. i strategi, organisation og ledelse. Han har tidligere beskæftiget sig med Konsulentopgaver indenfor Business Central i partnerkanalen. Nyt job

Jim Neble

Vektus A/S

Dansk AM Hub har pr. 1. november 2026 ansat Rasmus Pedersen som Chief Digital Officer. Rasmus skal især beskæftige sig med fokusudviddelse fra additive manufacturing til produktinnovation gennem AI, automatisering og andre nye teknologier. Rasmus er uddannet maskiningeniør med speciale i produktudvikling og med ph.d. i udvikling af modulære produktplatforme. Rasmus har tidligere beskæftiget sig med transformation og digitalisering i værdikæden fra produktudvikling til produktion. Nyt job

Rasmus Pedersen

Dansk AM Hub