Nu kan du flytte dine data i turbofart

Intel skruer op for hastigheden i sin Thunderbolt-teknologi.

Artikel top billede

Intel kommer nu med en ny generation af sin Thunderbolt-teknologi til hurtig dataoverførsel, hvor hastigheden er fordoblet til 20 gigabit i sekundet i begge retninger. På NAB-messen i Las Vegas har Intel præsenteret de første prototyper af de kommende Thunderbolt-controllere med kodenavnet Falcon Ridge.

Her skulle det være muligt at overføre videofiler med 4K-opløsning og sende skærmsignalet over det samme kabel. I en demonstration på NAB viste Intel en Thunderbolt-dataoverførsel med 1.200 MB i sekundet.

Den nye generation skulle være klar i 2014 og bagudkompatibel med de eksisterende Thunderbolt-kabler og -stik.

Men allerede senere i år kommer en lettere forbedret version af Thunderbolt, hvor energiforbruget er reduceret. Desuden er der nu understøttelse for DisplayPort 1.2.

Denne version lanceres samtidig med Intels Haswell-processorer. Det ser ud til, at Intel vil indbygge den nødvendige controller-chip i nogle af sine kommende fire-kerne-processorer.

En video fra Intels Thunderbolt-demo på NAB-messen kan ses hos Engadget.

Apple bruger Thunderbolt til Mac

Thunderbolt (det tidl. Light Peak) markedsføres som et USB-alternativ til stationære og bærbare computere. Den nuværende version af Thunderbolt bruger kobberkabler, men senere skal der også anvendes optiske kabler. Det skal gøre det muligt at øge hastigheden til 100 gigabit i sekundet og forlænge rækkevidden til 30 meter.

Thunderbolt skal gøre det lettere at forbinde ekstraudstyr til computeren og slippe for kabelrod under skrivebordet. Men bortset fra Apple, som allerede bruger Thunderbolt i sine MacBooks, har det været svært for teknologien at slå igennem. Apple har været en tidlig støtte og bruger Thunderbolt i mange af sine produkter.

Den store udfordring har været at få Thunderbolt ud til Windows-verdenen. Et af de store problemer for Thunderbolt er prisen. Den nødvendige controller-chip fra Intel koster fire gange mere end den tilsvarende komponent til FireWire.

Intel forventer alligevel, at de fleste pc'er vil have Thunderbolt inden for en periode på tre-fem år.

Foruden USB 3.0 og FireWire er der også konkurrenter som HDMI til video og det kommende PCI Cable. Dertil kommer, at en stor del af datakommunikationen efterhånden kører trådløst.

Men her har Thunderbolt den fordel, at det også er muligt at overføre strøm over kablerne. Det kan man ikke gøre trådløst - i hvert fald ikke endnu.

Læs også ComONs guide til Thunderbolt.

Annonce

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

Digital transformation | Ballerup

Computerworld Cloud & AI Festival 2026

Eksplosiv udvikling i cloud og AI kræver overblik og viden. Computerworld samler 3.000 it-professionelle, 70+ leverandører og 120+ talere om AI, infrastruktur, data, compliance og sikkerhed. To dage med viden og netværk. Tilmeld dig nu.

Digital transformation | Frederiksberg

Roundtable: AI i drift – fra eksperimenter til ansvar, værdi og kontrol

AI-initiativerne breder sig hurtigt, men skaleringen halter. Kun hver fjerde virksomhed har flyttet en større del af sine AI-eksperimenter i produktion. Computerworld samler en udvalgt kreds af CIO’er og digitale beslutningstagere til et...

Navnenyt fra it-Danmark

Norriq Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Kristoffer Hyltoft Overlund som Consultant ERP. Han skal især beskæftige sig med understøtte vores kunders forretning og vækstambitioner. Han kommer fra en stilling som Salgskonsulent hos D´Wine. Han er uddannet hos Aalborg Universitet hvor hvor han har taget en cand.it, IT-ledelse. Nyt job

Kristoffer Hyltoft Overlund

Norriq Danmark A/S

Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Peer Leerbæk som Key Account Manager ved netIP's kontor i Herlev. Han kommer fra en stilling som IT-Sikkerhedsrådgiver hos SeeSafe IT. Han har tidligere beskæftiget sig med kunderådgivning og account management bla. som KAM hos Comit gennem godt 4 år. Nyt job

Peer Leerbæk

Netip A/S

Arctic Wolf Networks har pr. 3. august 2026 ansat Johnny Krogsboll som Head of Sales Engineering for Norden.Med base i Stockholm får han ansvaret for Arctic Wolfs samlede Sales Engineering-organisation i den nordiske region.<br /><br />Johnny Krogsboll skal være med til at udbygge Arctic Wolfs tilstedeværelse i Norden og hjælpe virksomheder og organisationer med at stå stærkere over for et stadig mere komplekst cybertrusselsbillede. Det skal blandt andet ske i tæt samarbejde med Arctic Wolfs vigtigste kanalpartnere i regionen.<br /><br />Gennem sin karriere har Johnny Krogsboll arbejdet med og rådgivet virksomheder hos blandt andre Hewlett-Packard, Trend Micro og Palo Alto Networks med fokus på at skabe konkret værdi af deres teknologiinvesteringer. Nyt job

Johnny Krogsboll

Arctic Wolf Networks

Norriq Danmark A/S har pr. 3. august 2026 ansat Jeppe Lindberg som Developer. Han skal især beskæftige sig med at være med til at analysere, designe og udvikle skræddersyede forretningsløsninger til vores kunder i Business Central. Han kommer fra en stilling som Business Central Developer hos Evexo. Han er uddannet hos Aalborg Universitet- Master's degree, Computer Software Engineering. Nyt job

Jeppe Lindberg

Norriq Danmark A/S