Nu kan du flytte dine data i turbofart

Intel skruer op for hastigheden i sin Thunderbolt-teknologi.

Artikel top billede

Intel kommer nu med en ny generation af sin Thunderbolt-teknologi til hurtig dataoverførsel, hvor hastigheden er fordoblet til 20 gigabit i sekundet i begge retninger. På NAB-messen i Las Vegas har Intel præsenteret de første prototyper af de kommende Thunderbolt-controllere med kodenavnet Falcon Ridge.

Her skulle det være muligt at overføre videofiler med 4K-opløsning og sende skærmsignalet over det samme kabel. I en demonstration på NAB viste Intel en Thunderbolt-dataoverførsel med 1.200 MB i sekundet.

Den nye generation skulle være klar i 2014 og bagudkompatibel med de eksisterende Thunderbolt-kabler og -stik.

Men allerede senere i år kommer en lettere forbedret version af Thunderbolt, hvor energiforbruget er reduceret. Desuden er der nu understøttelse for DisplayPort 1.2.

Denne version lanceres samtidig med Intels Haswell-processorer. Det ser ud til, at Intel vil indbygge den nødvendige controller-chip i nogle af sine kommende fire-kerne-processorer.

En video fra Intels Thunderbolt-demo på NAB-messen kan ses hos Engadget.

Apple bruger Thunderbolt til Mac

Thunderbolt (det tidl. Light Peak) markedsføres som et USB-alternativ til stationære og bærbare computere. Den nuværende version af Thunderbolt bruger kobberkabler, men senere skal der også anvendes optiske kabler. Det skal gøre det muligt at øge hastigheden til 100 gigabit i sekundet og forlænge rækkevidden til 30 meter.

Thunderbolt skal gøre det lettere at forbinde ekstraudstyr til computeren og slippe for kabelrod under skrivebordet. Men bortset fra Apple, som allerede bruger Thunderbolt i sine MacBooks, har det været svært for teknologien at slå igennem. Apple har været en tidlig støtte og bruger Thunderbolt i mange af sine produkter.

Den store udfordring har været at få Thunderbolt ud til Windows-verdenen. Et af de store problemer for Thunderbolt er prisen. Den nødvendige controller-chip fra Intel koster fire gange mere end den tilsvarende komponent til FireWire.

Intel forventer alligevel, at de fleste pc'er vil have Thunderbolt inden for en periode på tre-fem år.

Foruden USB 3.0 og FireWire er der også konkurrenter som HDMI til video og det kommende PCI Cable. Dertil kommer, at en stor del af datakommunikationen efterhånden kører trådløst.

Men her har Thunderbolt den fordel, at det også er muligt at overføre strøm over kablerne. Det kan man ikke gøre trådløst - i hvert fald ikke endnu.

Læs også ComONs guide til Thunderbolt.

Læses lige nu

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Machine Learning Operations Engineer til opbygning af Forsvarets nye IT-platform

    Nordjylland

    Capgemini Danmark A/S

    Management Consultant

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Niels Bjørndal Nygaard som Digital Product Lead. Han skal især beskæftige sig med designe og implementere effektive IT-løsninger. Han har tidligere beskæftiget sig med at være digital consultant og project Manager hos Peytz & Co. Nyt job

    Niels Bjørndal Nygaard

    Norriq Danmark A/S

    ChangeGroup ApS har pr. 12. januar 2026 ansat Morten Benn som Administrerende direktør. Han kommer fra en stilling som Partner hos Nosco. Nyt job

    Morten Benn

    ChangeGroup ApS

    Connexa A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Ivan Nielsen som IT Konsulent. Han skal især beskæftige sig med IT Infrastruktur og services. Han kommer fra en stilling som IT Konsulent hos IT Forum Gruppen A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med IT Infrastruktur og konsulentopgaver. Nyt job

    Ivan Nielsen

    Connexa A/S

    Netip A/S har pr. 1. november 2025 ansat Christian Homann som Projektleder ved netIP's kontor i Thisted. Han kommer fra en stilling som Digitaliseringschef hos EUC Nordvest. Han er uddannet med en Cand.it og har en del års erfaring med projektledelse. Nyt job

    Christian Homann

    Netip A/S