Nu kan du flytte dine data i turbofart

Intel skruer op for hastigheden i sin Thunderbolt-teknologi.

Artikel top billede

Intel kommer nu med en ny generation af sin Thunderbolt-teknologi til hurtig dataoverførsel, hvor hastigheden er fordoblet til 20 gigabit i sekundet i begge retninger. På NAB-messen i Las Vegas har Intel præsenteret de første prototyper af de kommende Thunderbolt-controllere med kodenavnet Falcon Ridge.

Her skulle det være muligt at overføre videofiler med 4K-opløsning og sende skærmsignalet over det samme kabel. I en demonstration på NAB viste Intel en Thunderbolt-dataoverførsel med 1.200 MB i sekundet.

Den nye generation skulle være klar i 2014 og bagudkompatibel med de eksisterende Thunderbolt-kabler og -stik.

Men allerede senere i år kommer en lettere forbedret version af Thunderbolt, hvor energiforbruget er reduceret. Desuden er der nu understøttelse for DisplayPort 1.2.

Denne version lanceres samtidig med Intels Haswell-processorer. Det ser ud til, at Intel vil indbygge den nødvendige controller-chip i nogle af sine kommende fire-kerne-processorer.

En video fra Intels Thunderbolt-demo på NAB-messen kan ses hos Engadget.

Apple bruger Thunderbolt til Mac

Thunderbolt (det tidl. Light Peak) markedsføres som et USB-alternativ til stationære og bærbare computere. Den nuværende version af Thunderbolt bruger kobberkabler, men senere skal der også anvendes optiske kabler. Det skal gøre det muligt at øge hastigheden til 100 gigabit i sekundet og forlænge rækkevidden til 30 meter.

Thunderbolt skal gøre det lettere at forbinde ekstraudstyr til computeren og slippe for kabelrod under skrivebordet. Men bortset fra Apple, som allerede bruger Thunderbolt i sine MacBooks, har det været svært for teknologien at slå igennem. Apple har været en tidlig støtte og bruger Thunderbolt i mange af sine produkter.

Den store udfordring har været at få Thunderbolt ud til Windows-verdenen. Et af de store problemer for Thunderbolt er prisen. Den nødvendige controller-chip fra Intel koster fire gange mere end den tilsvarende komponent til FireWire.

Intel forventer alligevel, at de fleste pc'er vil have Thunderbolt inden for en periode på tre-fem år.

Foruden USB 3.0 og FireWire er der også konkurrenter som HDMI til video og det kommende PCI Cable. Dertil kommer, at en stor del af datakommunikationen efterhånden kører trådløst.

Men her har Thunderbolt den fordel, at det også er muligt at overføre strøm over kablerne. Det kan man ikke gøre trådløst - i hvert fald ikke endnu.

Læs også ComONs guide til Thunderbolt.

Læses lige nu

    Annonce

    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    It-løsninger | Online

    ERP Insights 2026

    Webinaret giver et samlet overblik over, hvordan ERP-landskabet ændrer sig, og hvilke arkitekturvalg der får direkte betydning for forretningens evne til at tilpasse sig.

    Sikkerhed | København

    Cyber Security Festival 2026

    Mød Danmarks skrappeste it-sikkerhedseksperter og bliv klar til at planlægge og eksekvere en operationel og effektiv cybersikkerhedsstrategi, når vi åbner dørene for +1.700 it-professionelle. Du kan glæde dig til oplæg fra mere end 80 talere og...

    It-løsninger | København

    Dynamics 365 FO: Næste niveau for data, AI og forretning

    Få overblik over vejen fra Dynamics AX til Finance & Operations – eller løft værdien af Dynamics FO. Hør praksisnære cases om strategi, migration og optimering. Vælg spor, få dyb faglig indsigt, styrk beslutningerne. Tilmeld dig konferencen i...

    Se alle vores events inden for it

    Navnenyt fra it-Danmark

    Genetec har pr. 1. august 2026 ansat Jan Julin som Channel Account Executive. Han skal især beskæftige sig med styrke samarbejdet med partnere og kunder i Danmark, Finland og Baltikum. Han kommer fra en stilling som Senior Business Development Manager hos Dahua Technology. Han har tidligere beskæftiget sig med videoovervågning, adgangskontrol, sikkerhedsteknologi, salg og forretningsudvikling. Nyt job

    Jan Julin

    Genetec

    Norriq Danmark A/S har pr. 2. februar 2026 ansat Andreas Dyngberg Pedersen som Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med at sætte de overordnede rammer for leverancerne med afsæt i best practice og skalerbarhed. Han kommer fra en stilling som Solution Architect hos Impact commerce. Han er uddannet Hos EUC Syd som Datatekniker og Programmering. Nyt job

    Andreas Dyngberg Pedersen

    Norriq Danmark A/S

    Arctic Wolf Networks har pr. 3. august 2026 ansat Johnny Krogsboll som Head of Sales Engineering for Norden.Med base i Stockholm får han ansvaret for Arctic Wolfs samlede Sales Engineering-organisation i den nordiske region.<br /><br />Johnny Krogsboll skal være med til at udbygge Arctic Wolfs tilstedeværelse i Norden og hjælpe virksomheder og organisationer med at stå stærkere over for et stadig mere komplekst cybertrusselsbillede. Det skal blandt andet ske i tæt samarbejde med Arctic Wolfs vigtigste kanalpartnere i regionen.<br /><br />Gennem sin karriere har Johnny Krogsboll arbejdet med og rådgivet virksomheder hos blandt andre Hewlett-Packard, Trend Micro og Palo Alto Networks med fokus på at skabe konkret værdi af deres teknologiinvesteringer. Nyt job

    Johnny Krogsboll

    Arctic Wolf Networks

    Vektus A/S har pr. 22. oktober 2026 ansat Jim Neble som Consultant Manager. Han skal især beskæftige sig med konsulentchefopgaven i Jylland. Han kommer fra en stilling som ERP Manager hos Kvik. Han er uddannet indenfor økonomi og Business Andministration samt Cand.merc. i strategi, organisation og ledelse. Han har tidligere beskæftiget sig med Konsulentopgaver indenfor Business Central i partnerkanalen. Nyt job

    Jim Neble

    Vektus A/S