Kæmpe-telefoner fra Samsung i denne måned

Du har brug for store lommer til Samsungs nye Mega-smartphones. Den største model har en 6,3-tommers skærm.

Artikel top billede

Den hidtil største smartphone fra Samsung er Galaxy Note med 5,3 tommers display.

I de kommende uger vil Samsung præsentere sine første smartphones i Galaxy Mega-serien. Det er bloggen Sammobile.com, der har afsløret de første detaljer om telefonerne. Som navnet Mega antyder, har de nye modeller et meget stort display.

Den største model er Galaxy Mega 6.3, som er udstyret med en 6,3-tommers PLS-HD-skærm. Den er altså endnu større end Ascend Mate fra Huawei, der kom i januar.

Ascend Mate har en skærm på 6,1 tommer, og hele telefonen måler 16,3 centimeter i længden og 8,5 centimeter i bredden. Så det er lidt af en basse at holde op til øret.

De nye gigant-smartphones udvisker grænsen mellem smartphones og tablet-pc'er. Indtil nu har det været sådan, at alt over syv tommer blev regnet som en tablet-pc, mens alt under denne størrelse "kun" er en smartphone.

Men grænsen er altså hårfin mellem en telefon som Galaxy Mega 6.3 med 6,3-tommers skærm og en tablet-pc som Galaxy Tab med 7-tommers display.  

Den kommende Galaxy Mega topmodel har to kameraer (8 megapixel bag, 2 megapixel front) og en dual-core processor med 1,7 GHz samt 1,5 GB hukommelse.

Den måler 16,7 x 8,8 x 0,79 centimeter og er dermed altså en smule større end Ascend Mate.

Ifølge bloggen kommer Galaxy Mega 6.3 i midten af maj i sort, mens en hvid udgave kommer en smule senere.

Samsung kommer også med en lidt mindre telefon, Mega 5.8, der måler 16,4 x 8,3 x 0,97 cm. Den har en 5,8-tommers skærm med en opløsning på 960 x 540 billedpunkter.

Begge modeller skal køre med Android 4.1.2 eller 4.2.2 og benytte Samsungs egen UX brugerflade.

Annonce

Event: Computerworld Cloud & AI Festival 2027

Digital transformation | København

Eksplosiv udvikling i cloud og AI kræver overblik og viden. Computerworld samler 3.000 it-professionelle, 70+ leverandører og 120+ talere om AI, infrastruktur, data, compliance og sikkerhed. To dage med viden og netværk. Tilmeld dig nu.

22 & 23. september 2027 | Gratis deltagelse

Navnenyt fra it-Danmark

Sophie Dalsgaard Myhrmann, er pr. 1. september 2026 ansat hos Elbek & Vejrup A/S som Project Manager i Logistik & Produktion. Hun skal især beskæftige sig med projektledelse indenfor logistik og produktion. Hun er nyuddannet cand.it, i IT, kommunikation og Organisation fra Aarhus Univeristet. Nyt job

Sophie Dalsgaard Myhrmann

Elbek & Vejrup A/S

Norriq Danmark A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Nikolaj Henrik Pieter Jansen som Junior Consultant. Han skal især beskæftige sig med at understøtte vores konsulenter med praktiske og analytiske opgaver på diverse kundeprojekter. Han kommer fra en stilling som Digital Advisor & Account Manager hos Twentyfour. Han er uddannet hos IT-Universitetet i København. Han har tidligere beskæftiget sig med salg og projektstyring. Nyt job

Nikolaj Henrik Pieter Jansen

Norriq Danmark A/S

Netip A/S har pr. 1. august 2026 ansat Ronni Randrup som Seniorkonsulent ved netIP's kontor i Aalborg. Han kommer fra en stilling som Operations Consultant hos Complea. Nyt job

Ronni Randrup

Netip A/S

Stine Willemoes Kondrup, Senior Project Manager hos Ascom, har pr. 22. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aalborg Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse