Kæmpe-telefoner fra Samsung i denne måned

Du har brug for store lommer til Samsungs nye Mega-smartphones. Den største model har en 6,3-tommers skærm.

Artikel top billede

Den hidtil største smartphone fra Samsung er Galaxy Note med 5,3 tommers display.

I de kommende uger vil Samsung præsentere sine første smartphones i Galaxy Mega-serien. Det er bloggen Sammobile.com, der har afsløret de første detaljer om telefonerne. Som navnet Mega antyder, har de nye modeller et meget stort display.

Den største model er Galaxy Mega 6.3, som er udstyret med en 6,3-tommers PLS-HD-skærm. Den er altså endnu større end Ascend Mate fra Huawei, der kom i januar.

Ascend Mate har en skærm på 6,1 tommer, og hele telefonen måler 16,3 centimeter i længden og 8,5 centimeter i bredden. Så det er lidt af en basse at holde op til øret.

De nye gigant-smartphones udvisker grænsen mellem smartphones og tablet-pc'er. Indtil nu har det været sådan, at alt over syv tommer blev regnet som en tablet-pc, mens alt under denne størrelse "kun" er en smartphone.

Men grænsen er altså hårfin mellem en telefon som Galaxy Mega 6.3 med 6,3-tommers skærm og en tablet-pc som Galaxy Tab med 7-tommers display.  

Den kommende Galaxy Mega topmodel har to kameraer (8 megapixel bag, 2 megapixel front) og en dual-core processor med 1,7 GHz samt 1,5 GB hukommelse.

Den måler 16,7 x 8,8 x 0,79 centimeter og er dermed altså en smule større end Ascend Mate.

Ifølge bloggen kommer Galaxy Mega 6.3 i midten af maj i sort, mens en hvid udgave kommer en smule senere.

Samsung kommer også med en lidt mindre telefon, Mega 5.8, der måler 16,4 x 8,3 x 0,97 cm. Den har en 5,8-tommers skærm med en opløsning på 960 x 540 billedpunkter.

Begge modeller skal køre med Android 4.1.2 eller 4.2.2 og benytte Samsungs egen UX brugerflade.

Læses lige nu

    Annonce

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Specialister til Netværksoperations til Forsvarets nye Digitale Backbone

    Midtjylland

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    DevOps Engineer (AI) til Forsvarets nye IT-platform

    Nordjylland

    Netcompany A/S

    Linux Operations Engineer

    Midtjylland

    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    It-løsninger | Online

    ERP Insights 2026

    Webinaret giver et samlet overblik over, hvordan ERP-landskabet ændrer sig, og hvilke arkitekturvalg der får direkte betydning for forretningens evne til at tilpasse sig.

    Sikkerhed | København

    Cyber Security Festival 2026

    Mød Danmarks skrappeste it-sikkerhedseksperter og bliv klar til at planlægge og eksekvere en operationel og effektiv cybersikkerhedsstrategi, når vi åbner dørene for +1.700 it-professionelle. Du kan glæde dig til oplæg fra mere end 80 talere og...

    It-løsninger | København

    Dynamics 365 FO: Næste niveau for data, AI og forretning

    Få overblik over vejen fra Dynamics AX til Finance & Operations – eller løft værdien af Dynamics FO. Hør praksisnære cases om strategi, migration og optimering. Vælg spor, få dyb faglig indsigt, styrk beslutningerne. Tilmeld dig konferencen i...

    Se alle vores events inden for it

    Navnenyt fra it-Danmark

    Netip A/S har pr. 14. september 2026 ansat Andreas Thorø Møller som Systemkonsulent ved netIP's kontor i Aarhus. Han kommer fra en stilling som Endpoint Consultant hos Fellowmind Denmark A/S. Han er uddannet Datatekniker. Nyt job
    Norriq Danmark A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Allan Kimmer Jensen som Lead Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med at sikre vores kunder får en verdensklasse brugeroplevelse gennem stærk frontend-arkitektur og kodekvalitet. Han kommer fra en stilling som Freelance Consultant hos Remmik. Han er uddannet hos Center for Medie og Kommunikation, Roskilde. Nyt job

    Allan Kimmer Jensen

    Norriq Danmark A/S

    Netip A/S har pr. 11. august 2026 ansat Emil Kristoffersen som IT-Supporterelev ved netIP's kontor i Thisted. Han er uddannet Fisker, - Emil har dermed valgt et karriereskifte. Nyt job

    Emil Kristoffersen

    Netip A/S

    Genetec har pr. 1. august 2026 ansat Jan Julin som Channel Account Executive. Han skal især beskæftige sig med styrke samarbejdet med partnere og kunder i Danmark, Finland og Baltikum. Han kommer fra en stilling som Senior Business Development Manager hos Dahua Technology. Han har tidligere beskæftiget sig med videoovervågning, adgangskontrol, sikkerhedsteknologi, salg og forretningsudvikling. Nyt job

    Jan Julin

    Genetec