Av-av: Ny Android-konsol dumper med et brag i de første tests

Android-konsollen Ouya samlede 50 millioner kroner på Kickstarter. Men det er ikke en garanti for kvaliteten af det færdige produkt.

Artikel top billede

Der er meget store forventninger til Android-konsollen Ouya, der er et af de mest succesfulde projekter på Kickstarter nogensinde. Konsollen samlede omkring 50 millioner kroner på crowdfunding-platformen sidste år. Nu har The Verge og Engadget fået fat i de første eksemplarer af konsollen, og deres dom er meget hård. Begge har en meget skarp kritik af den nye konsol.

The Verge mener, at den aktuelle model af Ouya bør betegnes som en alphaversion. Ouya har kun fået 3,5 ud af 10 mulige point. Brugerfladen er kaotisk, og controlleren er for langsom og skrøbelig. Desuden mangler der spil til Android-konsollen.

Engadget kritiserer også konsollens manglende kvalitet og gamepad'ens latens-tider. En af de analoge styrepinde har en tendens til at sætte sig fast, og de to frontplader sidder så løst, at de nemt kan falde af. Derfor konstaterer Engadget, at Ouya ikke er klar til markedet endnu.

Nu har selskabet bag konsollen meldt sig til orde. Ouya mener ganske enkelt, at det er alt for tidligt at anmelde produktet. De aktuelle tests er baseret på ufærdige versioner, som er sendt til nogle af Kickstarter-bidragyderne. Først til juni kommer den færdige konsol, og Ouya mener ikke, at det er fair at anmelde produktet før dette tidspunkt.

Det er også rigtigt, at Ouya har lovet 1.000 bidragydere på Kickstarter, at de vil modtage en "early bird" version. Men selskabet fortalte ikke, at der er tale om en halvfærdig maskine. Det fremgår heller ikke, om de 1.000 brugere senere vil modtage en rigtig Ouya-konsol.

I sin blog henviser Ouya til, at konsollen stadig er i en tidlig fase, og der kommer hele tiden nye forbedringer. Helt konkret vil Ouya nu anbringe flere magneter på controlleren for at holde frontpladerne på plads, optimere konsollens software for at reducere reaktionstiderne og ændre brugerfladen, så det bliver lettere at installere spil.

Flere nye konsoller på vej

Der er omkring 60.000 brugere på Kickstarter, der har bidraget til projektet, og de kan regne med at modtage konsollen i de kommende måneder. Prisen for Oyua bliver på 100 dollar eller omkring 550 kroner i handlen, og man kan købe en ekstra controller med touch-pad (men uden skærm) for omtrent det halve.

Den nye konsol kobles direkte til fjernsynet og kører med Android 4.0. Alle kan udvikle spil til konsollen med det gratis SDK (Software Developer Kit), og Ouya forlanger kun, at i det mindste en del af spillet skal være gratis.

Maskinen indeholder en Tegra-3-processor, 1 GB RAM, 8 GB intern lager og understøtter HDMI, WLAN, Bluetooth og USB 2.0.

Firmaet Ouya i Californien lægger også vægt på konsollens design, der er skabt af Yves Behar, som tidligere har arbejdet for OLPC (One Laptop Per Child) og Jambox.

Android-konsollen understøtter ikke Google Play Store, hvor der ellers er mere end en halv million apps. Alle spil til Ouya skal distribueres over firmaets egen platform, hvor 30 pct. af omsætningen går til selskabet bag.

Til gengæld skulle der være understøttelse for mediecenter-programmer som XBMC og Plex, og firmaet har også lovet, at konsollen kan bruges sammen med den populære streaming-tjeneste Onlive.

Der er mange nyheder på konsol-fronten i år. Sony har præsenteret sin nye PlayStation 4, der kommer til november, og Microsoft ventes også at vise sin nye Xbox i næste måned.

Unik System Design A/S

QA Engineer

Nordjylland

Jet Time A/S

Dataanalytiker (Data Analyst)

Københavnsområdet

Capgemini Danmark A/S

IGNITE Graduate Program 2026

Københavnsområdet

Event: Cyber Security Festival 2026

Sikkerhed | København

Mød Danmarks skrappeste it-sikkerhedseksperter og bliv klar til at planlægge og eksekvere en operationel og effektiv cybersikkerhedsstrategi, når vi åbner dørene for +1.700 it-professionelle. Du kan glæde dig til oplæg fra mere end 70 talere og møde mere end 50 leverandører over to dage.

18 & 19 november 2026 | Gratis deltagelse

Navnenyt fra it-Danmark

Pentos har pr. 2. juni 2025 ansat Jonas Kyhnau som Seniorkonsulent. Han skal især beskæftige sig med at rådgive virksomheder om HR digitalisering og implementering af SAP SuccessFactors og SmartRecruiters. Han kommer fra en stilling som Seniorkonsulent og PMO lead hos Gavdi. Han er uddannet Cand.merc Human Resource Management fra Copenhagen Business School. Han har tidligere beskæftiget sig med med Onboarding, Employee Central (Core HR). Nyt job

Jonas Kyhnau

Pentos

Alexander Hoffmann, SVP, Technology & IT hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Tech, IT & Security. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede den fortsatte udvikling af en mere integreret og software-drevet infrastrukturplatform. Forfremmelse

Alexander Hoffmann

GlobalConnect

Khaled Zamzam, er pr. 1. marts 2026 ansat hos Immeo som Consultant. Han er nyuddannet i Informationsteknologi fra DTU. Nyt job
Renewtech ApS har pr. 1. februar 2026 ansat Thomas Bjørn Nielsen som E-Commerce Manager. Han skal især beskæftige sig med at optimere og vækste virksomhedens digitale platforme yderligere. Han kommer fra en stilling som Operations Project Manager hos Tiger Media. Han er uddannet fra Aalborg Universitet og har en MSc. i International Virksomhedsøkonomi. Nyt job

Thomas Bjørn Nielsen

Renewtech ApS