Ny fidus for filmskabere: Få pirater til at finansiere din film

Lav en billig film og sagsøg et par pirater. Så er pengene tjent hjem igen.

Artikel top billede

For producenter af lav-budget-film kan det være en guldrandet forretning at trække formodede internet-pirater i retten. Faktisk kan de hurtigt få dækket alle omkostninger til filmens produktion blot ved at sagsøge nogle få pirater. Det viser en aktuel sag fra Tennessee i USA, hvor filmselskabet Dimensional Dead Productions har hevet 21 internet-brugere i retten.

De 21 personer anklages for at have delt skrækfilmen "Night of the Living Dead: Resurrection" på nettet.

Ifølge TorrentFreak har filmselskabet tilbudt at indgå et forlig mod en betaling på 5.000 dollar fra hver af de anklagede. Hvis de ikke svarer inden for et bestemt tidsrum, bliver beløbet fordoblet.

Den pågældende lav-budget-film blev produceret på blot tre uger, og det samlede budget var kun på 20.000 dollar.

Det betyder så, at filmselskabet kan få dækket alle sine omkostninger til filmen, hvis blot fire af de anklagede betaler beløbet på 5.000 dollar hver.

Hvis ti af dem betaler for sent - og altså skal aflevere 10.000 dollar - så har filmselskabet allerede hentet fem gange flere penge, end filmen har kostet.

Det er en sand gyser, som ifølge TorrentFreak viser, at de faktiske erstatningsbeløb ikke har nogen forbindelse til den skade, der kan være forvoldt.

I slutningen af marts blev en anden amerikansk internet-bruger dømt til at betale 151.000 dollar for at have delt en enkelt film. Den anklagede var ikke selv mødt op for at forsvare sig i retten.

"Night of the Living Dead: Resurrection" lyder selv som et plagiat af George Romeros zombie-klassiker "Night of the Living Dead" fra 1968. Det var også en lav-budget-film, der blev produceret for 114.000 dollar på seks måneder. Men dengang var det heller ikke muligt at tjene sine penge hjem igen ved at sagsøge internet-pirater.

Det er omstridt, hvorvidt internet-piratkopiering overhovedet skader filmselskaberne. To forskere kunne sidste år fortælle, at den globale biografomsætning er faldet efter lukningen af internet-tjenesten Megaupload. I sidste uge kom den tredje sæson af hitserien "Game of Thrones", der satte ny pirat-rekord på nettet, og det fik kabel-tv-selskabet HBO til at juble.

Annonce

Event: Cyber Security Festival 2026

Sikkerhed | København

Mød Danmarks skrappeste it-sikkerhedseksperter og bliv klar til at planlægge og eksekvere en operationel og effektiv cybersikkerhedsstrategi, når vi åbner dørene for +1.700 it-professionelle. Du kan glæde dig til oplæg fra mere end 70 talere og møde mere end 50 leverandører over to dage.

18 & 19. november 2026 | Gratis deltagelse

Navnenyt fra it-Danmark

Norriq Danmark A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Christoffer Andersen som Sales Manager ERP. Han skal især beskæftige sig med fokus på at skalere ERP-salget og videreudvikle teamet i Valby så vi fortsat understøtter og opbygger stærke kunderelationer. Han kommer fra en stilling som Senior Key Account Manager hos NNIT A/S. Han er uddannet hos Aalborg Universitet som IT Management. Han har tidligere beskæftiget sig med Kommercielt ansvarlig for nogle af NNIT’s største strategiske enterprise-kunder. Nyt job

Christoffer Andersen

Norriq Danmark A/S

Norriq Danmark A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Allan Kimmer Jensen som Lead Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med at sikre vores kunder får en verdensklasse brugeroplevelse gennem stærk frontend-arkitektur og kodekvalitet. Han kommer fra en stilling som Freelance Consultant hos Remmik. Han er uddannet hos Center for Medie og Kommunikation, Roskilde. Nyt job

Allan Kimmer Jensen

Norriq Danmark A/S

Arctic Wolf Networks har pr. 3. august 2026 ansat Johnny Krogsboll som Head of Sales Engineering for Norden.Med base i Stockholm får han ansvaret for Arctic Wolfs samlede Sales Engineering-organisation i den nordiske region.<br /><br />Johnny Krogsboll skal være med til at udbygge Arctic Wolfs tilstedeværelse i Norden og hjælpe virksomheder og organisationer med at stå stærkere over for et stadig mere komplekst cybertrusselsbillede. Det skal blandt andet ske i tæt samarbejde med Arctic Wolfs vigtigste kanalpartnere i regionen.<br /><br />Gennem sin karriere har Johnny Krogsboll arbejdet med og rådgivet virksomheder hos blandt andre Hewlett-Packard, Trend Micro og Palo Alto Networks med fokus på at skabe konkret værdi af deres teknologiinvesteringer. Nyt job

Johnny Krogsboll

Arctic Wolf Networks

Elbek & Vejrup A/S har pr. 15. august 2026 ansat Anne-Sofie Andreasen som Project Manager i Projekt & Service. Hun skal især beskæftige sig med ledelse og koordinering af projekter og serviceopgaver. Hun kommer fra en stilling som konsulent med fokus på digitale løsninger hos XFLow. Hun er uddannet cand.it. i IT, Kommunikation og Organisation. Hun har tidligere beskæftiget sig med analyse, udvikling, test og implementering af løsninger samt udarbejdelse af brugervejledninger. Nyt job

Anne-Sofie Andreasen

Elbek & Vejrup A/S