Ny fidus for filmskabere: Få pirater til at finansiere din film

Lav en billig film og sagsøg et par pirater. Så er pengene tjent hjem igen.

Artikel top billede

For producenter af lav-budget-film kan det være en guldrandet forretning at trække formodede internet-pirater i retten. Faktisk kan de hurtigt få dækket alle omkostninger til filmens produktion blot ved at sagsøge nogle få pirater. Det viser en aktuel sag fra Tennessee i USA, hvor filmselskabet Dimensional Dead Productions har hevet 21 internet-brugere i retten.

De 21 personer anklages for at have delt skrækfilmen "Night of the Living Dead: Resurrection" på nettet.

Ifølge TorrentFreak har filmselskabet tilbudt at indgå et forlig mod en betaling på 5.000 dollar fra hver af de anklagede. Hvis de ikke svarer inden for et bestemt tidsrum, bliver beløbet fordoblet.

Den pågældende lav-budget-film blev produceret på blot tre uger, og det samlede budget var kun på 20.000 dollar.

Det betyder så, at filmselskabet kan få dækket alle sine omkostninger til filmen, hvis blot fire af de anklagede betaler beløbet på 5.000 dollar hver.

Hvis ti af dem betaler for sent - og altså skal aflevere 10.000 dollar - så har filmselskabet allerede hentet fem gange flere penge, end filmen har kostet.

Det er en sand gyser, som ifølge TorrentFreak viser, at de faktiske erstatningsbeløb ikke har nogen forbindelse til den skade, der kan være forvoldt.

I slutningen af marts blev en anden amerikansk internet-bruger dømt til at betale 151.000 dollar for at have delt en enkelt film. Den anklagede var ikke selv mødt op for at forsvare sig i retten.

"Night of the Living Dead: Resurrection" lyder selv som et plagiat af George Romeros zombie-klassiker "Night of the Living Dead" fra 1968. Det var også en lav-budget-film, der blev produceret for 114.000 dollar på seks måneder. Men dengang var det heller ikke muligt at tjene sine penge hjem igen ved at sagsøge internet-pirater.

Det er omstridt, hvorvidt internet-piratkopiering overhovedet skader filmselskaberne. To forskere kunne sidste år fortælle, at den globale biografomsætning er faldet efter lukningen af internet-tjenesten Megaupload. I sidste uge kom den tredje sæson af hitserien "Game of Thrones", der satte ny pirat-rekord på nettet, og det fik kabel-tv-selskabet HBO til at juble.

Annonce

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

Digital transformation | Ballerup

Computerworld Cloud & AI Festival 2026

Eksplosiv udvikling i cloud og AI kræver overblik og viden. Computerworld samler 3.000 it-professionelle, 70+ leverandører og 120+ talere om AI, infrastruktur, data, compliance og sikkerhed. To dage med viden og netværk. Tilmeld dig nu.

Digital transformation | Frederiksberg

Roundtable: AI i drift – fra eksperimenter til ansvar, værdi og kontrol

AI-initiativerne breder sig hurtigt, men skaleringen halter. Kun hver fjerde virksomhed har flyttet en større del af sine AI-eksperimenter i produktion. Computerworld samler en udvalgt kreds af CIO’er og digitale beslutningstagere til et...

Navnenyt fra it-Danmark

Stine Willemoes Kondrup, Senior Project Manager hos Ascom, har pr. 22. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aalborg Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse
Norriq Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Kristoffer Hyltoft Overlund som Consultant ERP. Han skal især beskæftige sig med understøtte vores kunders forretning og vækstambitioner. Han kommer fra en stilling som Salgskonsulent hos D´Wine. Han er uddannet hos Aalborg Universitet hvor hvor han har taget en cand.it, IT-ledelse. Nyt job

Kristoffer Hyltoft Overlund

Norriq Danmark A/S

Norriq Danmark A/S har pr. 2. februar 2026 ansat Andreas Dyngberg Pedersen som Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med at sætte de overordnede rammer for leverancerne med afsæt i best practice og skalerbarhed. Han kommer fra en stilling som Solution Architect hos Impact commerce. Han er uddannet Hos EUC Syd som Datatekniker og Programmering. Nyt job

Andreas Dyngberg Pedersen

Norriq Danmark A/S

Norriq Danmark A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Nikolaj Henrik Pieter Jansen som Junior Consultant. Han skal især beskæftige sig med at understøtte vores konsulenter med praktiske og analytiske opgaver på diverse kundeprojekter. Han kommer fra en stilling som Digital Advisor & Account Manager hos Twentyfour. Han er uddannet hos IT-Universitetet i København. Han har tidligere beskæftiget sig med salg og projektstyring. Nyt job

Nikolaj Henrik Pieter Jansen

Norriq Danmark A/S