Dropbox gør sig lækker for firmabrugere

Nye funktioner skal gøre Dropbox mere interessant for virksomheder.

Artikel top billede

For et par måneder siden kom Dropbox med et nyt administrator-kontrolpanel, der skal gøre det lettere at overvåge og styre hvordan en virksomhed bruger tjenesten. Nu er Dropbox klar med en anden ny funktion, der skal gøre tjenesten mere interessant for firmabrugere: Single sign-on (SSO).

Samtidig bliver det eksisterende "Dropbox for Teams" omdøbt til "Dropbox for business". Det er endnu et signal om, at Dropbox nu satser på virksomhederne.

Prisen er stadig den samme - den starter ved 795 dollar om året for fem brugere - men nu er der inkluderet ubegrænset lagerplads. Tidligere var det kun en terabyte, skriver digi.no.

Dropbox kan nu bruges sammen med den eksisterende SSO-infrastruktur i virksomheden. Det kan eksempelvis være Microsofts Active Directory.

For firmabrugere betyder det, at de slipper for at forholde sig til et ekstra kodeord, når de skal bruge Dropbox. Det betyder også, at det bliver nemmere for administratorer at styre adgangen til Dropbox.

Selskabet fortæller, at man bruger Security Assertion Markup Language (SAML), hvilket skal sikre, at SSO-løsningen fungerer med alle udbydere af identitets-tjenester på markedet.

Dropbox-brugerne kan også glæde sig til lettere mail-håndtering efter opkøbet af Mailbox i sidste måned. Det menes, at Dropbox har betalt mere end en halv milliard kroner for app'en, der skal hjælpe med at rydde op i indbakken.

Der er kommet mange nye rivaler til Dropbox, som Bitcasa, der lover uendelig lagerplads, og AeroFS, hvor dataoverførsler er beskyttet med stærk kryptering.

Læses lige nu

    Event: Platform X 2026: Forretning, teknologi og transformation

    It-løsninger | København V

    Mød verdens stærkeste og mest effektive platforme der driver den digitale transformation samlet i København - og dyk ned i den nyeste teknologi.

    27. maj 2026 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Hans Christian Thisen som AI Consultant. Han skal især beskæftige sig med at bidrage til udvikling og implementering af AI- og automatiseringsløsninger. Nyt job

    Hans Christian Thisen

    Norriq Danmark A/S

    Sebastian Rübner-Petersen, 32 år, Juniorkonsulent hos Gammelbys, er pr. 1. september 2025 forfremmet til Kommunikationskonsulent. Han skal fremover især beskæftige sig med Projektledelse, kommunikationsstrategier og implementering af AI. Forfremmelse
    Netip A/S har pr. 1. november 2025 ansat Kristian Kveiborg Yde som BI-konsulent ved netIP's kontor i Thisted. Han er uddannet med en Cand.merc. i økonomistyring. Nyt job