Dropbox gør sig lækker for firmabrugere

Nye funktioner skal gøre Dropbox mere interessant for virksomheder.

Artikel top billede

For et par måneder siden kom Dropbox med et nyt administrator-kontrolpanel, der skal gøre det lettere at overvåge og styre hvordan en virksomhed bruger tjenesten. Nu er Dropbox klar med en anden ny funktion, der skal gøre tjenesten mere interessant for firmabrugere: Single sign-on (SSO).

Samtidig bliver det eksisterende "Dropbox for Teams" omdøbt til "Dropbox for business". Det er endnu et signal om, at Dropbox nu satser på virksomhederne.

Prisen er stadig den samme - den starter ved 795 dollar om året for fem brugere - men nu er der inkluderet ubegrænset lagerplads. Tidligere var det kun en terabyte, skriver digi.no.

Dropbox kan nu bruges sammen med den eksisterende SSO-infrastruktur i virksomheden. Det kan eksempelvis være Microsofts Active Directory.

For firmabrugere betyder det, at de slipper for at forholde sig til et ekstra kodeord, når de skal bruge Dropbox. Det betyder også, at det bliver nemmere for administratorer at styre adgangen til Dropbox.

Selskabet fortæller, at man bruger Security Assertion Markup Language (SAML), hvilket skal sikre, at SSO-løsningen fungerer med alle udbydere af identitets-tjenester på markedet.

Dropbox-brugerne kan også glæde sig til lettere mail-håndtering efter opkøbet af Mailbox i sidste måned. Det menes, at Dropbox har betalt mere end en halv milliard kroner for app'en, der skal hjælpe med at rydde op i indbakken.

Der er kommet mange nye rivaler til Dropbox, som Bitcasa, der lover uendelig lagerplads, og AeroFS, hvor dataoverførsler er beskyttet med stærk kryptering.

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra Barco

    Sådan er teknologi og design med til at skabe vellykkede hybridmøder

    Måden vi mødes på har ændret sig. Så hvorfor ser vores mødelokaler stadig ens ud?

    Navnenyt fra it-Danmark

    IFS Danmark A/S har pr. 1. april 2026 ansat Sarah Warm som Account Executive, Energy & Utilities. Hun skal især beskæftige sig med salg af IFS' løsninger til nye kunder inden for energibranchen. Hun kommer fra en stilling som Account Executive hos Synergy Investment Group i Holland. Hun er uddannet BSc Economics and Business Economics, Neuroscience & MSc Business Administration Digital Business. Hun har tidligere beskæftiget sig med Solution Sales & Cybersecurity. Nyt job

    Sarah Warm

    IFS Danmark A/S

    Mohamed El Haddaoui, er pr. 7. april 2026 ansat hos Dafolo A/S som IT-systemudvikler. Han skal især beskæftige sig med udviklingsopgaver relateret til Brugerklubben SBSYS. Han er nyuddannet datamatiker og har erfaring med udvikling af REST API'er og integreret databaser. Nyt job

    Mohamed El Haddaoui

    Dafolo A/S

    Trafikstyrelsen har pr. 1. maj 2026 ansat Nihad Hodzic som IT og Digitaliseringschef. Han skal især beskæftige sig med med IT-projekter og digital transformation, herunder især det strategiske løft af Trafikstyrelsens digitale niveau. Han kommer fra en stilling som Kontorchef hos Udviklings og Forenklingsstyrelsen. Han er uddannet i statskundskab og har en lederuddannelse fra MIT Sloan, samt en igangværende Master i IT-Ledelse. Han har tidligere beskæftiget sig med IT-udvikling og større projekter på momsområdet, hvor han har ledet et projekt- og udviklingskontor. Nyt job

    Nihad Hodzic

    Trafikstyrelsen

    Netip A/S har pr. 1. februar 2026 ansat Henrik Mejnhardt Nielsen som ny kollega til Product Sales Teamet i Herlev. Han kommer fra en stilling som Business Development Manager hos Arrow. Nyt job