Dropbox gør sig lækker for firmabrugere

Nye funktioner skal gøre Dropbox mere interessant for virksomheder.

Artikel top billede

For et par måneder siden kom Dropbox med et nyt administrator-kontrolpanel, der skal gøre det lettere at overvåge og styre hvordan en virksomhed bruger tjenesten. Nu er Dropbox klar med en anden ny funktion, der skal gøre tjenesten mere interessant for firmabrugere: Single sign-on (SSO).

Samtidig bliver det eksisterende "Dropbox for Teams" omdøbt til "Dropbox for business". Det er endnu et signal om, at Dropbox nu satser på virksomhederne.

Prisen er stadig den samme - den starter ved 795 dollar om året for fem brugere - men nu er der inkluderet ubegrænset lagerplads. Tidligere var det kun en terabyte, skriver digi.no.

Dropbox kan nu bruges sammen med den eksisterende SSO-infrastruktur i virksomheden. Det kan eksempelvis være Microsofts Active Directory.

For firmabrugere betyder det, at de slipper for at forholde sig til et ekstra kodeord, når de skal bruge Dropbox. Det betyder også, at det bliver nemmere for administratorer at styre adgangen til Dropbox.

Selskabet fortæller, at man bruger Security Assertion Markup Language (SAML), hvilket skal sikre, at SSO-løsningen fungerer med alle udbydere af identitets-tjenester på markedet.

Dropbox-brugerne kan også glæde sig til lettere mail-håndtering efter opkøbet af Mailbox i sidste måned. Det menes, at Dropbox har betalt mere end en halv milliard kroner for app'en, der skal hjælpe med at rydde op i indbakken.

Der er kommet mange nye rivaler til Dropbox, som Bitcasa, der lover uendelig lagerplads, og AeroFS, hvor dataoverførsler er beskyttet med stærk kryptering.

Læses lige nu

    Navnenyt fra it-Danmark

    IFS Danmark A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Lasse Hounsgaard som AI Account Executive. Lasse skal især beskæftige sig med udrulning af IFS.ai Logistics i Norden. Lasse kommer fra en stilling som Manufacturing Account Executive hos Autodesk ApS. Lasse er uddannet cand.merc. i International Virksomhedsøkonomi. Lasse har tidligere beskæftiget sig med digitalisering af danske og nordiske virksomheder. Nyt job

    Lasse Hounsgaard

    IFS Danmark A/S

    T-Systems har pr. 17. august 2026 ansat Anders Christensen som Head of Digital. Anders skal især beskæftige sig med at rådgive kunder om T-Systems digitale portefølje, inkl. kunstig intelligens løsninger og services. Anders kommer fra en stilling som Senior Director, Sovereign Services hos TDC Erhverv. Anders har tidligere beskæftiget sig med at rådgive om infrastruktur platforme og digitale løsninger, som giver en reel forretningsværdi. Nyt job

    Anders Christensen

    T-Systems

    Netip A/S har pr. 1. juli 2026 ansat Jacob Holm Jensen som Supportkonsulent ved netIP's kontor i Thisted. Han kommer fra en stilling som IT Supporter hos Revisionsselskabet RSM. Han er uddannet Datatekniker hos netIP - Jacob vender dermed hjem igen. Nyt job

    Jacob Holm Jensen

    Netip A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. december 2025 ansat Thomas Harboe Hald som Director Commercial Excellence. Thomas skal især beskæftige sig med opbygge og lede vores nye Customer Excellence Office. Thomas kommer fra en stilling som Partner hos Deloitte. Thomas er uddannet hos Copenhagen Business School som Graduate Diploma in Business Administration, Sales & Marketing. Thomas har tidligere beskæftiget sig med digital transformation, IT-strategi, ERP og forretningsudvikling. Nyt job

    Thomas Harboe Hald

    Norriq Danmark A/S