Dropbox gør sig lækker for firmabrugere

Nye funktioner skal gøre Dropbox mere interessant for virksomheder.

Artikel top billede

For et par måneder siden kom Dropbox med et nyt administrator-kontrolpanel, der skal gøre det lettere at overvåge og styre hvordan en virksomhed bruger tjenesten. Nu er Dropbox klar med en anden ny funktion, der skal gøre tjenesten mere interessant for firmabrugere: Single sign-on (SSO).

Samtidig bliver det eksisterende "Dropbox for Teams" omdøbt til "Dropbox for business". Det er endnu et signal om, at Dropbox nu satser på virksomhederne.

Prisen er stadig den samme - den starter ved 795 dollar om året for fem brugere - men nu er der inkluderet ubegrænset lagerplads. Tidligere var det kun en terabyte, skriver digi.no.

Dropbox kan nu bruges sammen med den eksisterende SSO-infrastruktur i virksomheden. Det kan eksempelvis være Microsofts Active Directory.

For firmabrugere betyder det, at de slipper for at forholde sig til et ekstra kodeord, når de skal bruge Dropbox. Det betyder også, at det bliver nemmere for administratorer at styre adgangen til Dropbox.

Selskabet fortæller, at man bruger Security Assertion Markup Language (SAML), hvilket skal sikre, at SSO-løsningen fungerer med alle udbydere af identitets-tjenester på markedet.

Dropbox-brugerne kan også glæde sig til lettere mail-håndtering efter opkøbet af Mailbox i sidste måned. Det menes, at Dropbox har betalt mere end en halv milliard kroner for app'en, der skal hjælpe med at rydde op i indbakken.

Der er kommet mange nye rivaler til Dropbox, som Bitcasa, der lover uendelig lagerplads, og AeroFS, hvor dataoverførsler er beskyttet med stærk kryptering.

Annonce

Annonceindlæg fra QNAP

Selvbygget filserver kontra QNAP NAS – Hvorfor en dedikeret NAS giver meget mere mening

En enkel filserver i en ”gratis” PC kan ende med at koste dig tusindvis af kroner mere om året.

Navnenyt fra it-Danmark

Norriq Danmark A/S har pr. 1. april 2026 ansat Sascha Trebbien Klinggaard som Lead Consultant. Hun skal især beskæftige sig med at facilitere tæt partnerskab og strategisk behovsafdækning hos vores kunder. Hun kommer fra en stilling som Senior Business Analytics Consultant hos Twoday Kapacity. Hun er uddannet hos Copenhagen Business School og har en Master's degree,Finance & Strategic Management 2014 - 2016. Nyt job

Sascha Trebbien Klinggaard

Norriq Danmark A/S

Norriq Danmark A/S har pr. 3. august 2026 ansat Jeppe Lindberg som Developer. Han skal især beskæftige sig med at være med til at analysere, designe og udvikle skræddersyede forretningsløsninger til vores kunder i Business Central. Han kommer fra en stilling som Business Central Developer hos Evexo. Han er uddannet hos Aalborg Universitet- Master's degree, Computer Software Engineering. Nyt job

Jeppe Lindberg

Norriq Danmark A/S

Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation, har pr. 1. september 2026 ansat Maria Juliane Friedrichsen, 47 år,  som Office Manager. Hun skal især beskæftige sig med at holde overblik og sikre, at alt på kontoret kører, som det skal. Hun kommer fra en stilling som Office Manager hos Kontorhotellet H2M. Hun er uddannet professionsbachelor i ernæring og sundhed og har en korrekturlæseruddannelse. Hun har tidligere beskæftiget sig med korrekturlæsning og den daglige drift af kontorer. Nyt job

Maria Juliane Friedrichsen

Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation,

Arctic Wolfs Network har pr. 1. september 2026 ansat Victor Dohlmann som Sales Director for Nordics. Nyt job

Victor Dohlmann

Arctic Wolfs Network